Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pollinosis: rhinitis allergica


www.infomed.lt
Renata Bubnyt
ė
2008-05-10

Šienligė  (alerginis rinitas)


Šienligė, gydytojų vadinama alerginiu rinitu, sukelia peršalimą primenančius simptomus: nosies tekėjimą, užsikimšimą, spaudimą sinusų srityse. Tačiau, kitaip nei peršalimas, šienligė nėra sukeliama viruso – tai alerginis atsakas į specifines medžiagas – alergenus. Jei esate alergiškas žiedadulkėms, šienligės simptomai gali pasireikšti tik tam tikru metų laiku (pavasarį, vasarą), tačiau jei alerginę reakciją išprovokuoja pelėsiai, dulkių erkutės ar kitos namų aplinkoje esnačios medžiagos, alergijos simptomai jus gali varginti ištisus metus. 

Šienligė yra viena iš dažniausių alerginių ligų, ji nėra išgydoma, tačiau tinkamas gydymas gali labai pagerinti ja sergančio asmens savijautą.

Kaip pasireiškia šienligė?

Šienligė gali pasireikšti nosies tekėjimu, užsikimšimu, čiauduliu, ašarojimu, niežėjimu, užkimimu, kosuliu, patinusiais melsvais paakiais, skausmais ir spaudimu veido srityje. Ja sergantis asmuo taip pat gali jaustis mieguistas, irzlus, pavargęs. Šienligės simptomai paprastai pasireiškia tuoj pat po kontakto su alergenu. Dažniausiai alergiją sukelia kontaktas su žiedadulkėmis, gyvūnų kailio ar odos nuokritomis, pelėsiais, dulkių erkutėmis. Alergiją gali paskatinti ir kvepalai ar tabako dūmai.

Kartais šienligę sunku atskirti nuo įprasto peršalimo. Vienas iš šienligės ir peršalimo skirtumų yra trukmė: peršalimas paprastai trunka 5-7 dienas, o šienligė tol, kol kontaktuojama su alergenu. Be to, šienligė prasideda iškart po kontakto su alergenu, ir jai būdingas nosies tekėjimas ir vandeningos išskyros iš nosies, nekarščiuojama. Peršalimas prasideda po 1-3 po užsikrėtimo virusu, jam būdingas nosies tekėjimas ir vandeningos arba tirštos gelsvos išskyros iš nosies, nedidelis karščiavimas.

Kas sukelia šienligę?
    
J
ei sergate šienlige, esate jautrus vienam ar keliems įkvepiamiems alergenams. Nepriklausomai nuo to, kokia medžiaga išprovokuoja alerginę reakciją, jos esmė visada ta pati: imuninė sistema klaidingai priskiria alergeną organizmui kenksmingoms medžiagoms ir ima gaminti prieš jį nukreiptus antikūnus (imunoglobulinus E). Kitą kartą susidūrus su šiuo alergenu prasideda alerginė reakcija: imunoglobulinai E lemia uždegiminių medžiagų (tarp jų ir histamino) išsiskyrimą, kurios sukelia nosies, sinusų ir akių gleivinių patinimą, o tai lemia nosies tekėjimą, ašarojimą ir čiaudulį.

Dažnas veiksnys, lemiantis alergijų (tarp jų ir šienligės) atsiradimą yra paveldėjimas. Tikimybė susirgti šienlige yra žymiai didesnė, jei jūsų šeimos nariams būdingos alergijos ar astma. Šienlige gali susirgti įvairaus amžiaus asmenys, tačiau dažniausiai jos simptomai pasireiškia vaikystėje, o senstant jie palengva silpnėja ir gali net visiškai išnykti.

Kaip gydoma šienligė?
    
Atlikęs kraujo tyrimus ar odos jautrumo testus ir nustatęs, kokios medžiagos sukelia alerginę reakciją, gydytojas padės jums paruošti planą kaip vengti šių medžiagų. Kartais vien tik stengtis kuo rečiau susidurti su alergiją sukeliančiomis medžiagomis pakanka, kad šienligės simptomai jūsų nebevargintų arba pasireikštų retai.

Taip pat gydytojas gali skirti geriamų medikamentų, purškalų į nosį ar lašiukų akims, palengvinsiančių jūsų būklę. Šienligė gali būti gydoma į nosį purškiamais kortikosteroidais, antihistaminais, dekongestantais, kromolino natriu, leukotrienų modifikatoriais, į nosį purškiamu atropinu ir imunoterapija.

Į nosį purškiami kortikosteroidų purškalai yra efektyviausias vaistas nuo šienligės, todėl jie dažniausiai ir skiriami pirmiausiai. Gydytojas jums gali skirti įvairių kortikosteroidų purškalų. Šių vaistų poveikis dažniausiai pastebimas jau po kelių dienų nuo jų vartojimo pradžios. Kortikosteroidų purškalai gali suerzinti nosies gleivinę ir lemti dažnus kraujavimus iš nosies. To galite išvengti prieš purkšdami kortikosteroidus nosies vidų patepę nedideliu kiekiu vazelino. Be to, kartais patariama pakeisti vartojamą purškalą kitu, kuris gali būti jums tinkamesnis.

 Šienligei gydyti gali būti vartojami geriami arba į nosį purškiami antihistaminai, kurie sumažina niežėjimą, čiaudulį ir nosies tekėjimą, tačiau nosis gali likti užsikimšusi. Jų veikimo principas pagrįstas histamino (imuninės sistemos išskiriamos uždegimą sukeliančios cheminės medžiagos) blokavimu. Be recepto parduodami senesnės kartos antihistaminai gali sukelti mieguistumą, todėl rekomenduojami naujesni vaistai. Kiti antihistaminai parduodami tik su receptu.

Kartu su antihistaminais dažnai skiriami nosies gleivinės paburkimą mažinantys vaistai (dekongestantai). Svarbu žinoti, kad geriami dekongestantai gali lemti kraujospūdžio pakilimą, o purškiamus dekongestantus galima vartoti tik 2-3 dienas iš eilės.

Gydytojas gali rekomenduoti ir kromolino natrį, kuris parduodamas be recepto. Jis, slopindamas histamino išsiskyrimą, padeda išvengti šienligės simptomų.

Alergijos simptomų išvengti arba juos sušvelninti galima vartojant leukotrienų modifikatorių. Juo gydoma ne tik šienligė, bet ir astma. Galimi šio vaisto nepageidaujami poveikiai yra galvos ir pilvo skausmai, kosulys, galvos svaigimas. Šis vaistas nėra toks efektyvus kaip purškiami kortikosteroidai ir dažniausiai skiriamas, kai pacientas negali vartoti nosies purškalų.

Į nosį purškiamas atropinas padeda išvengti nosies tekėjimo, tačiau nesumažina nosies gleivinės patinimo ar čiaudulio. Atropinas gali sukelti nosies sausumą, kraujavimus iš nosies, gerklės perštėjimą, itin retai jis sukelia regėjimo sutrikimus, galvos svaigimą, šlapinimosi sutrikimus.

Jei medikamentai nepadeda, gydytojas gali rekomenduoti imunoterapiją. Imunoterapijos metu per 2-5 metų laikotarpį jums reguliariai bus atliekamos išgryninto alergeno ekstrakto injekcijos. Šio gydymo tikslas yra desensibilizuoti organizmą, t.y. sušvelninti pasireiškiančius alergijos simptomus. Itin retai imunoterapija sukelia itin stiprią alerginę reakciją (anafilaksiją).  


Jums gali būti naudinga:
Inhaliatoriai (kompresoriniai, ultragarsiniai, vaikiški) ir jų priedai
Fototerapinė priemonė nosiai MESURE SCB01
Prietaisas alerginio rinito (šienligės) gydymui Bionette
Aerozolis nosies higienai Sterimar 100ml

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 82 - 97 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7