Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Porphyria cutanea tarda

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-10

Vėlyvoji odos porfirija (porphyria cutanea tarda)

Porfirijos – tai ligų grupė, kurioms būdingas hemo sintezės cheminių reakcijų sekos fermentų defektai. Hemas – tai vienas iš junginių, priskiriamų porfirinams, kurio sudėtyje yra geležies molekulė, susijungianti su baltymu globinu ir sudaranti hemoglobiną. Hemoglobinas yra raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) dalis, prisijungianti ir išnešiojanti po visą organizmą deguonį. Hemas sintetinamas kaulų čiulpuose ir kepenyse.

Vėlyvąją odos porfiriją (porphyria cutanea tarda) gali lemti fermentų defektai kepenyse ar eritrocituose. Dėl fermentų trūkumo susidaro porfirinų sankaupos kraujyje ir odoje. Šios sankaupos reaguoja su saulės šviesa, todėl oda tampa trapi ir pūslėta. Kai kuriais atvejais ši liga būna įgimta, tačiau dažniausiai ji atsiranda dėl kepenų pažeidimo toksinais (pvz.: kai kuriais pesticidais ar fungicidais). Šios ligos atsiradimą taip pat gali paskatinti alkoholio, geležies papildų ir estrogenų turinčių medikamentų vartojimas.

Kokias odos problemas ši liga sukelia?

Sergant vėlyvąja odos porfirija, odoje (ypač plaštakų ir veido srityse) nuo menkų prisilietimų atsiranda mėlynės ir skysčio ar kraujo pripildytos pūslės. Taip pat gali atsirasti randų, nedidelių baltų odos cistų, oda kartais tampa stora ir kieta.

Paprastai porfirijos yra pažeidžiamos tos odos sritys, kurias veikia saulės šviesa, nors šį ryšį pastebi ne visi porfirija sergantieji. Odos pažeidimus sukelia matomieji, o ne ultravioletiniai saulės spinduliai, todėl sergantiems porfirija saulė pavojinga ne tik vasarą, bet ištisus metus.

Kaip diagnozuojama vėlyvoji odos porfirija?

Kartais vėlyvoji odos porfirija diagnozuojama ištyrus sergančio žmogaus odą, tačiau dažniausiai tam prireikia ir kraujo, šlapimo, išmatų tyrimų (juose nustatomas padidėjęs porfirinų kiekis). Labai svarbus yra ir geležies kiekio kraujyje tyrimas, ankstesnių virusinių kepenų infekcijų paieška.

Ar ši liga yra pavojinga?

Dažniausiai ši liga sukelia daug nepatogumų, tačiau ji nėra pavojinga gyvybei. Liga nėra susijusi su didesne tikimybe susirgti odos vėžiu. Porfirija sergantiems asmenims padidėja rizika susirgti kepnų vėžiu (hepatoceliuline karcinoma), ypač jei jie yra vyresni nei 50 metų amžiaus vyrai, serga šia liga daugiau nei 10 metų arba vartoja daug alkoholio ir serga kepenų ciroze.

Kaip gydoma vėlyvoji odos porfirija?

Vėlyvoji odos porfirija yra susijusi su pernelyg didelėmis geležies sankaupomis kepenyse, taigi vienas iš jos gydomo metodų, kuris gali būti labai efektyvus, yra reguliarus kraujo nuleidimas, panašiai kaip imant kraują iš donorų. Ši procedūra yra vadinama venesekcija, ir jos dėka sumažėja geležies sankaupos organizme, tačiau šią procedūrą būtina nuolat kartoti ir kruopščiai stebėti, kad būtų užtikrinama, jog lieka pakankamai geležies organizmo poreikiams patenkinti.

Vėlyvąja odos porfirija sergantys asmenys turėtų vengti kepenis toksiškai veikiančių vaistų ar kitų cheminių medžiagų (tarp jų ir geležies papildų). Rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholio, prieš vartojant bet kokius vaistus pasikonsultuoti su gydytoju.

Jei šių procedūrų nepakanka, gydytojas gali rekomenduoti chlorokiną, paprastai vartojamą maliarijos gydymui, arba hidroksichlorokiną, kurie gali padėti sumažinti geležies sankaupas organizme.

Kol gydymas venesekcija ar geriamaisiais medikamentais duos rezultatų, gali praeiti keletas mėnesių, todėl iki tol vėlyvąja odos porfirija sergantiems asmenims patariama vengti saulės šviesos: lauke dėvėti plačiabrylę skrybėlę, ilgarankovius drabužius bei pirštines, itin šviesiomis dienomis teptis specialiais kremais, apsaugančiais nuo matomų saulės spindulių poveikio.

Jei porfiriją sukėlė alkoholio ar medikamentų vartojimas, nustojus juos vartoti vėlyvoji odos porfirija gali praeiti savaime. Deja, dažniausiai ši liga nepraeina, ir nuolatinis gydymas bei odos priežiūra yra būtini.


Jums gali būti naudinga:
Pienelis purškiamas apsauginis SPF15 Australian Gold 237ml
Losjonas nuo saulės stipri apsauga OLEASOL 200ml

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 8 + 16 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7