Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Prostatos karcinoma
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-16
 
Prostatos vėžys (Prostate cancer, Prostatos karcinoma, Tumor of prostate)
 
Prostata yra graikinio riešuto dydžio lytinė liauka, prigludusi prie šlapimo pūslės dugno ir gaubianti šlaplę (kanalą, kuriuo šlapimas išteka iš šlapimo pūslės). Viena iš pagrindinių prostatos funkcijų yra tam tikro sekreto, kuris sudaro apie 90 proc. spermos, gamyba. Manoma, kad šis sekretas padeda spermatozoidams judėti ir juos apsaugo nuo sunaikinimo moteriškais fermentais. Prostatos padidėjimas gali užspausti šlaplę ir taip sutrikdyti normalų šlapinimąsi.
 
Epidemiologija
 
Pasaulyje kiekvieną dieną miršta 24 vyrai dėl prostatos vėžio. Sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje užima pirmą vietą tarp kitų organų vėžių, ir juo daugiausiai serga vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės. Prostatos vėžiu labai retai serga kinai ir japonai, o Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje sergamumas šiuo vėžiu yra didžiausias.
 
Kas sukelia prostatos vėžį?
 
Šiuo metu nėra visiškai aišku, kodėl vieniems vyrams išsivysto prostatos vėžys, o kitiems – ne. Be abejo, tiek genetiniai, tiek aplinkos faktoriai turi įtakos ligos atsiradimui. Pacientui yra santykinai didesnė rizika susirgti prostatos vėžiu, jeigu juo sirgo ar nuo vėžio mirė paciento tėvas ar broliai. Manoma, kad išoriniai faktoriai, tokie kaip mityba ar gyvenimo būdas, turi didesnę įtaką vėžio išsivystymui.
 
Nustatyta, kad prostatos vėžys pasitaiko du kartus rečiau vegetarams nei mėsą vartojantiems vyrams. Mokslininkai šiuo metu tiria kai kurias maisto medžiagas, kurios galėtų sumažinti riziką susirgti prostatos vėžiu. Manoma, kad tokiu efektu pasižymi selenas (mineralinė medžiaga) ir likopenas (specifinė maisto medžiaga, kuri yra gaunama iš pomidorų). Rūkymas šiuo metu nėra priskiriamas kaip rizikos veiksnys, turintys įtakos prostatos vėžio išsivystymui.
 
Pagrindiniai simptomai
 
Prostatos vėžys paprastai vystosi ilgą laiką, ir kartais pirmieji simptomai atsiranda tik po dešimties naviko augimo metų. Tad pirmosiose ligos stadijose pacientai dažniausiai niekuo nesiskundžia, nors kai kuriems vyrams pasitaiko ir agresyvi ligos forma, kurios metu klinikiniai simptomai progresuoja labai greitai. Kadangi navikas užspaudžia šlaplę, pacientus vargina tokie prostatos vėžio simptomai:
  • dažnas ir skausmingas šlapinimasis;
  • dažnas ir reguliarus šlapinimasis naktimis (nikturija);
  • staigiai atsirandantis noras šlapintis, o vėliau pacientams yra sunku pradėti šlapintis;
  • juosmens ar klubo skausmas;
  • erektilinė disfunkcija/impotencija.
Svarbu žinoti, kad net ir esant visiems šiems simptomams, nebūtinai reiškia, kad vyras serga prostatos vėžiu. Gali būti, kad pacientas serga prostatitu (prostatos uždegimu) ar gerybine prostatos hiperplazija (nenavikiniu prostatos padidėjimu). Tačiau, atsiradus šiems simptomams, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dėl tolimesnės tyrimo ir gydymo taktikos.
 
Diagnozės nustatymas
 
Prostatos vėžys gali būti diagnozuojamas atlikus keletą neskausmingų ir paprastų testų. Visų pirma yra nustatoma prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje. Paprastai sveikų vyrų organizme yra nedidelė (apie 4ng/ml) šio antigeno koncentracija. Jeigu PSA kiekis stipriai padidėja (kartais jis gali išaugti daugiau nei 3000ng/ml), galima įtarti prostatos patologiją. Tačiau šis tyrimas nėra labai specifinis, kadangi bet kuri kita būklė, sukelianti prostatos pabrinkimą ar padidėjimą, gali sąlygoti ir PSA koncentracijos pakilimą.
 
Kitas tyrimas, leidžiantis diagnozuoti prostatos patologiją, yra rektalinis (digitalinis) tyrimas. Jo metu galima apčiuopti prostatą, įvertinti jos dydį, formą, standumą, paviršių. Taip pat gali būti atliekamas ultragarso tyrimas ir prostatos biopsija. Paimtas prostatos gabalėlis ištiriamas mikroskopu, o nustatomi pokyčiai leidžia tiksliau diagnozuoti esančią patologiją.
 
Prostatos vėžio gydymas
 
Prostatos vėžio gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, naviko stadijos, išplitimo laipsnio ir biopsijos tyrimo rezultato. Biopsijos metu nustatyti navikiniai pokyčiai vertinami pagal Gleason skalę nuo 1 iki 10 balų, kai 7 ir daugiau balų reiškia agresyvią ligos eigą. Skiriami pagrindiniai prostatos vėžio gydymo būdai:
  • chirurginis. Radikali prostaktetomija (visiškas prostatos pašalinimas) yra vienas iš veiksmingiausių prostatos vėžio gydymo būdų. Ši operacija yra atliekama tiems pacientams, kuriems navikas yra lokalizuotas pačioje liaukoje ir nėra išplitęs. Tačiau 70 proc. vyrų po šios operacijos gali skųstis erekcijos sutrikimais, ir 40 proc. vyrų nelaiko šlapimo;
  • spindulinis gydymas (radioterapija). Šis gydymo būdas taip pat yra naudojamas vietiniams navikams šalinti, tačiau iš išorės sklindantys rentgeno spinduliai veikia ne tik vėžines, bet ir sveikas organizmo ląsteles. Apie 40 proc. vyrų po spindulinės terapijos gali turėti erekcijos problemų, ir 2 proc. pacientų nelaikys šlapimo.
  • vietinis spindulinis gydymas (brachiterapija). Šio gydymo metu specialios radioaktyvios sėklos yra suleidžiamos į prostatą, ir rentgeno spinduliais yra veikiamas tik lokalus navikinis procesas. Nustatyta, kad 30 proc. vyrų po brachiterapijos gali turėti erekcijos problemų;
  • hormoninis gydymas. Hormonų terapija yra gydomi tie pacientai, kuriems navikas yra išplitęs, arba tiems, kuriems vėliau bus taikomas chirurginis ar radioterapinis gydymas;
  • stebėjimas. Jeigu prostatos vėžys yra diagnozuojamas vyresniems nei 70 metų vyrams, rekomenduojama pasirinkti stebėjimo taktiką, kadangi navikas gali augti labai lėtai ir neturėti įtakos paciento gyvenimo trukmei.
Po prostatos vėžio gydymo yra rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją (kas 2-3 mėnesius pirmuosius metus, vėliau – kas pusę metų penkerius metus). Jeigu pacientams atsiranda erekcijos problemų ar šlapinimosi sutrikimų, jiems bus paskirtas specifinis gydymas.
 
Profilaktika 

Specifinių profilaktikos priemonių nėra. Gydytojai rekomenduoja propaguoti sveiką gyvenimo būdą ir sveikai maitintis, kadangi aplinkos faktoriai turi įtakos prostatos vėžio išsivystymui.


Skaityti komentarus (5)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 136 - 54 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7