Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Psoriazė (1)
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-06
 
Psoriazė (žvynelinė)
 
Psoriazė – viena iš seniausiai žinomų odos ligų. Tai – lėtinė odos liga, pasireiškianti odos uždegimu ir odą dengiančiais sidabro spalvos žyneliais. Žvyneliai susiformuoja iš odos išorinio sluoksnio ląstelių,  besidalijančių greičiau nei normaliai ir besikaupiančių odos paviršiuje. Įvairių šaltinių duomenimis, žvyneline serga nuo 0,5 iki 5 proc. pasaulio gyventojų, Lietuvoje sergančiųjų yra apie 120 tūkstančių.
 
Kas sukelia psoriazę?
 
Manoma, jog žvynelinę lemia imuninės sistemos sutrikimas, susijęs T ląstelėmis. T ląstelės yra imuninės sistemos dalis, kovojanti su infekcijomis. Manoma, kad psoriaze susergama, jei odoje gaminama per daug šių ląstelių. Jos sukelia uždegimą ir per greitą odos ląstelių dalijimąsi. Normaliai odos ląstelės subręsta ir pasišalina nuo odos paviršiaus per 28-30 dienų. Sergant psoriaze odos ląstelės subręsta per 3-6 dienas ir nepasišalina nuo odos paviršiaus, o kaupiasi suformuodamos į žvynelius panašias struktūras.

Žvyneline ir vyrai, ir moterys serga vienodai dažnai. Naujausių tyrimų duomenimis, žvynelinės paplitimas įvairiose etninėse grupėse yra nevienodas. Dažniausiai ja serga Šiaurės Europos gyventojai, ženkliai rečiau - žmonės iš Afrikos ir Azijos. Psoriazės simpomai dažniausiai pasireiškia 15-35 metų amžiaus žmonėms, apie 75 proc. sergančiųjų psoriazės simptomai pasireiškia dar nesulaukus keturiasdešimties. Nepaisant to, žvyneline susirgti gali bet kokio amžiaus žmogus. Maždaug kas dešimtam sergančiajam psoriazės simptomai pasireiškia vaikystėje. Kuo anksčiau simptomai pasireiškia, tuo didesnė tikimybė, kad liga išplis ir nuolat kartosis.

Ši liga gali būti paveldima. Jau atrasti genai, sukeliantys žvynelinę. Šių genų pakitimai gali sukelti ne tik žvynelinę, bet ir kitas imuninės sistemos ligas (reumatoidinį artritą, pirmojo tipo diabetą).

Kai kurie žmonės, nors jų šeimoje yra sergančiųjų psoriaze, šia liga nesuserga. Mokslininkai mano, jog tam, kad žvynelinė pasireikštų, būtinos ir kitos sąlygos: stresas, odos pažeidimai, tam tikros infekcijos, kai kurių medikamentų vartojimas, nudegimai saulėje ir kt. Medikamentai, galintys išprovokuoti psoriazę: vaistai nuo maliarijos, beta-blokatoriai (naudojami aukštam kraujospūdžiui ir širdies ligoms gydyti), litis. Psoriazė staiga pasireiškia žmogų paveikus kuriam nors iš šią ligą išprovokuoti galinčių veiksnių. Psoriazė nėra užkrečiama.
 
Simptomai
 
Pirmiausia atsiranda nedidelis, rausvas, plokščias mazgelis, kuris pamažu didėja ir pasidengia sidabro spalvos žvyneliais. Šios plokštelės nedaug iškilusios virš odos paviršiaus, jų ribos – aiškios. Ligai įsisenėjus, plokštelės sustorėja, sukietėja. Oda tampa sausa, šiurkšti, sudirgusi. Ją niežti.

Skiriamos 5 psoriazės formos: plokštelinė, lašelinė, pustilinė, raukšlių, eritroderminė. Plokšelinė forma yra dažniausia, raukšlių žvynelinė pažeidžia didžiąsias odos raukšles (bambą, pažastis, po krūtimis, kirkšnių sritį), o eritroderminė žvynelinė išplinta po visą kūną.

Psoriazė dažniausiai pažeidžia alkūnių, kelių, veido, galvos plaukuotosios dalies, apatinės nugaros dalies, delnų ir padų odą. Liga taip pat gali paveikti nagus, lytinių organų ir burnos gleivinę. Apie 10 proc. sergančiųjų psoriazė pažeidžia ir sąnarius (tai vadinama psoriaziniu artritu).
 
Kaip diagnozuojama psoriazė? 

Psoriazę gydytojas gali diagnozuoti pamatęs jai būdingus odos pažeidimus. Nedidelis odos gabalėlis gali būti paimamas iš pažeistos odos vietos ir ištiriamas laboratorijoje diagnozės patvirtinimui. 

Tęsinys


Jums gali būti naudinga:
Šampūnas BIONATAR psoriazės ir seb. dermatito požymiams lengvinti 200ml
Kremas Psorioderm 100ml

Skaityti komentarus (40)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 86 - 25 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7