Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pyelonephritis
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė/Eglė Vasiliauskaitė
2009-08-20

Pielonefritas – tai inkstų geldelių ir taurelių uždegimas, kurio metu gali būti pakenkti abu insktai arba vienas. Pielonefritas skirstomas į ūminį ir lėtinį.

Kaip susergama pielonefritu?

Tai dažniausiai patenkanti infekcija pro šlapimo takus iki inkstų geldelių ir taurelių. Dažniau pielonefritu suserga moteris ar mergaitės, nes jų šlaplė yra 3-4 kartus trumpesnė nei vyrų, ir vyresnio amžiaus vyrai, kurie turi porblemų dėl prostatos padidėjimo ir palikusi infekcija susilaiko, dėl to išveša uždegimas. Didesnę tikimybę susirgti pielonefritu turi besilaukiančios moterys, kurių šlapimo takai praranda tonusą. Lėtiniu pielonefritu serga žmonės, kuriems dažnai kartojasi šie negalavimai. Šie žmonės dažniau turi anatominių pakitimų, kurie sudaro sąlygas lengviau plisti infekcijai ar serga inkstų akmenlige.

Kokie pielonefrito simptomai?
 • Karščiavimas, daugiau kaip 38oC;
 • šaltkrėtis;
 • šono ar pilvo skausmai (dažniau vienpusiai);
 • pykinimas, vėmimas, galvos skausmai;
 • gali skaudėti šlapininatis.
Kokia ligos eiga?

Liga prasideda staiga. Iš pradžių vargina skausmingas ir dažnas šlapinimasis, vėliau atsiranda šalkrėtis, pakyla temperatūra, pradeda skaudėti vieną ar abi juosmens puses, gali pykinti. Pradėjus gydymą, būklė per kelias dienas pagerėja, nukrinta temperatūra, išnyksta skausmai. Lėtinis pielonefritas nebūna toks audringas ir simptomai būna švelnesni, tačiau išgijimo prasme tai sudėtingesnis variantas, nes šie priepuoliai gali kartotis, gali išsivystyti lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas.

Kaip nustatomas pielonefritas?

Bendrajame šlapimo tyrime aptinkamas padidėjęs kiekis baltųjų kraujo ląstelių, šiek tiek raudonųjų kraujo ląstelių, pūliai, taip pat randama baltymo. Pats svarbiausias tyrimas – tai šlapimo pasėlis, kurio metu nustatoma, kokia infekcija ir pagal ji parenkamas antibiotikų gydymo kursas. Taip pat atliekamas kraujo tyrimas, kuriame padidėjęs baltųjų kraujo ląstelių kiekis ir C-reaktyvinio baltymo kiekis. Kartais gali būti atliekami papildomi tyrimai: inkstų echoskopija, apžvalginė rentgenograma.

Kaip teisingai paimti šlapimo pasėlį?

Labai svarbu teisingai paimti šlapimo pasėlį, nes kitaip klaidingas tyrimas klaidins gydytoją, kuris negalės paskirtiti tinkamo gydymo. Būtinai reikia apsiplauti lytinius organus ir tarpvietę nenaudojant dezinfektantų. Imama vidurinė šlapimo srovės dalis tiesiai į sterilų indelį. Ne vėliau kaip per 2 valandas šlapimas turi būti pristatytas i mikrobiologinę laboratoriją.

Kaip gydomas pielonefritas?
 • Pielonefritas priklausomai nuo savo ligos eigos gali būti gydomas ligoninėje ar ambulatoriškai.
 • Pirmiausia bus pradėtas infekcijos gydymas, skiriant antibiotikų kursą.
 • Jei bus įtariamas šlapimo takų užsipynimas ar kitoks užakimas, reikės atlikti papildomus tyrimus: echoskopiją, rentgenogramą.
 • Sergantiems pielonefritu rekomenduojama gerti 2-3 l skysčių per parą, esant pykinimui, vėmimui jie gali būti lašinami į veną.
 • Antibakterinis gydymas gali trukti nuo 7-14 dienų iki 4-6 savaičių.
 • Baigus gydymo kursą pacientai turi būti stebimi ambulatoriškai iki pusės metų.
 • Kad gydymas vaistais būtų veiksmingesnis, rekomenduojama tam tikrų maisto produktų dieta.

Prognozė

Skiriant tinkamą gydymą, nekomplikuoto pielonefrito prognozė yra palanki – ligonis pasveiksta. Jei ligos eiga komplikuota ir nepašalinamas šis veiksnys, pavyzdžiui akmenligė, liga gali kartotis ir įgauti lėtinę eigą, išsivysto lėtinis pielonefritas. Ligai progresuojant toliau gali išsivystyti galutinis inkstų funkcijos nepakankamumas.

Profilaktika

Norint sumažinti susirgimo tikimybę būtina kasdienė lytinių organų higiena, pakankamas skysčių vartojimas, laiku kreiptis į gydytoją esant infekcijos židiniams.


Jums gali būti naudinga:
Prausiklis intymios higienos COSLYS 250ml
Purškiklis intymiai higienai Topida Salcura 50ml

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 72 - 73 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7