Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Ryklės limfoidinio audinio hiperplazija

www.infomed.lt Brigita Budrytė

2008-05-10

Adenoidai

adenoidai.gifAdenoidai yra padidėjusios nosiaryklės limfoidinio audinio (jis svarbus organizmo imuninei sistemai) išaugos. Adenoidai yra virš tonzilių, nosies ertmės gale. Jie padidėja nuo gimimo iki ketverių metų amžiaus, tada mažėja. Suaugusiems žmonėms jie būna visiškai išnykę. Adenoidai dažniausiai pasireiškia 3-10 metų amžiaus vaikams, rečiau kūdikiams; adenoidai taip pat gali atsirasti ir subrendusiems žmonėms. Jų atsiradimą skatina infekcinės ligos (gripas, skarlatina, difterija, tymai, kokliušas), sukeliančios nosies ir nosiaryklės uždegimus, taip pat ūminius ar lėtinius viršutinių kvėpavimo takų uždegimus.
 
Kokius simptomus sukelia adenoidai?
 
Dideli adenoidai trikdo kvėpavimą pro nosį. Vaikas kvėpuoja pro burną ir naktį knarkia. Kai kada dideli adenoidai gali sąlygoti skysčio susikaupimą vidurinėje ausyje, gali pablogėti klausa.

Kartais didelės tonzilės ar adenoidai yra susiję su būkle, vadinama miego apnėja, kada vaikas miegodamas trumpam nustoja kvėpuoti.

Dėl didelių adenoidų, paduslėja vaiko balsas. Nuolat kvėpuojant ne pro nosį, vaikas būna išsižiojęs, lyginasi jo nosies ir lūpų klostės, atsikiša viršutiniai kandžiai, vaiko veidas įgyja būdingą išraišką. Adenoidus turinčiam vaikui gali sutrikti virškinamojo kanalo veikla (nebūna apetito, galimas vėmimas ir viduriavimas), galima mažakraujystė. Vyresniems vaikams esantys dideli adenoidai gali sukelti galvos skausmą.
 
Kokios kitos būklės sukelia vaikams nosies užsikimšimą ir gali trikdyti kvėpavimą?
 
Nosies gleivinės edema (alerginis rinitas). Ši būklė kai kuriems vaikams yra susijusi su astma ir egzema;
Kreiva nosies pertvara. Kartais su tokia pertvara gimstama, kartais ji atsiranda dėl smūgio į nosį;
Svetimkūnis nosyje  (rutuliukas ar kitas žaislas, kurį vaikas įsistūmė į nosį).
 
Ar reikia gydyti didelius adenoidus?
 
Daugeliu atveju net su dideliais adenoidais nieko nedaroma, nes jie mažėja vaikui augant. Kai jie susiję su skysčio susikaupimu vidurinėje ausyje ar miego apnėja, adenoidus rekomenduojama pašalinti.
 
Kaip šalinami adenoidai?
 
Adenoidai pašalinami pro burną. Tai yra paprasta procedūra, trunkanti minutes. Kartais tai padaroma šalinant tonziles (atliekama adenotonzilektomija).

Po operacijos 5-7 dienas ligoniui reikalingas specialus režimas - jam neleidžiama valgyti karštų, gleivinę dirginančių (aštrių, rūgščių bei sūrių) valgių, šokolado, rupių produktų (pvz.: džiūvėsių); negalima ilgai būti saulėkaitoje, daug žaisti.

Ar adenoidų pašalinimas turi kokių nors pasekmių?
 
Nėra įrodymų, kad adenoidų pašalinimas vaikams turi kokių nors pasekmių. Taip yra todėl, kad kūdikiams adenoidai reikalingi, bet jokios funkcijos vyresniems vaikams jie neatlieka.
 
Profilaktika
 
Svarbu laiku gydyti vaiko viršutinių kvėpavimo takų uždegimus.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 31 + 30 - 13 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7