Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Salmoneliozė
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-05
 
Salmoneliozė
 
Salmoneliozė – tai salmonelių genties bakterijų sukeliama ūmi žarnyno liga, viena iš dažniausių infekcinių ligų, pažeidžiančių virškinimo sistemą. Oficialiosios statiskos duomenimis, Lietuvoje kasmet užregistruojama nuo 11 iki 20 tūkstančių infekcinių žarnyno ligų atvejų, tačiau ši statistika neatspindi tikrosios situacijos, nes ne visi užsikrėtusieji kreipiasi į gydytojus. Paskutiniuoju metu sergamumas salmonelioze didėja: jei 2003m. užregistruota 33,3 atvejai 100 tūkstančių gyventojų, tai 2006m. šis skaičius padidėjo iki 104,18.
 
Kaip užsikrečiama salmonelioze?

Salmonelioze užsikrečiama nuo žmonių ar gyvūnų sergančių salmonelioze, suvalgius salmonelėmis užkrėsto maisto, atsigėrus užkrėsto vandens. Salmonelioze galima užsikrėsti valgant mėsos gaminius, pieno produktus, kiaušinius, vaisius, daržoves, padažus, vaikų mišinius. Mėsa gali būti infekuota salmonelėmis, jei skerdžiami sergantys gyvuliai, mėsa netinkamai apdorojama ir, ypač vasarą, laikoma, nevirta ir virta mėsa apdorojama tais pačiais įrankiais, jei maistą ruošiantis asmuo rūpestingai nenusiplauna rankų pasinaudojęs tualetu. Dažnai salmonelioze suserga grupė žmonių, valgiusių to paties maisto. Beje, nustatyti ar maistas užkrėstas salmonelėmis, be specialių tyrimų neįmanoma, nes jis atrodo nepakitęs ir specifinio kvapo neturi.

Salmonelioze galima užsikrėsti nuo roplių, paukščių, smulkių graužikų, todėl būtina kruopščiai nusiplauti rankas po kiekvieno kontakto su šiais gyvūnais. Nuo kitų žmonių salmonelioze užsikrečiama per nešvarias rankas.
 
Ligos eiga ir simptomai
 
Užsikrėtus salmonelėmis, jos patenka į skrandį, žarnyną, žarnyno limfmazgius. Bakterijoms žūvant, atsipalaiduoja toksinas, sukeliantis organizmo intoksikaciją ir ligos simptomus. Kartais iš žarnyno bakterijos patenka į kraują, kitus organus ir negydant tokia infekcija gali baigtis mirtimi.

Salmoneliozės simptomai dažniausiai pasireiškia dar nepraėjus dienai nuo užsikrėtimo. Jai būdingas viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, skrandžio ir galvos skausmai, pykinimas ir vėmimas, apetito netekimas, bendras silpnumas, karščiavimas. Išmatose gali pasirodyti kraujo. Tai, kiek simptomų pasireiškia, ir ar jie yra ryškūs, priklauso nuo salmonelių rūšies, jų kiekio, užsikrėtusiojo imuninės sistemos būklės – žmogus gali tik viduriuoti arba jam išryškėja iškart visi simptomai. Paprastai salmoneliozė savaime praeina per 4-7 dienas.

Vyresnio amžiaus žmonėms, mažiems vaikams, žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, ar tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, būdinga sunkesnė ligos eiga.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?
 
Į gydytoją kreiptis būtina, jei viduriuojate daugiau nei 24 val., viduriavimas labai dažnas ir gausus, jaučiate stiprius pilvo skausmus,  pastebite kraują išmatose, temparatūra pakyla iki 38°C ar daugiau, pasireiškia geltos simptomai – pagelsta oda arba akių baltymai.

Dehidratacija
 
Dehidratacija – skysčių netekimas. Dėl dažno viduriavimo ar vėmimo, galite netekti daug skysčių, o kartu su jais – druskų ir mineralinių medžiagų. Jei skysčių netenkama daugiau nei suvartojama, pasireiškia dehidratacija. Jos požymiai: troškulys, sausa oda, liežuvis, džiūstanti burna, negausus šlapinimas ir tamsus šlapimas, bendras silpnumas. Dehidratacija yra itin pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms ir kūdikiams.
 
Diagnozavimas
 
Salmoneliozės diagnostikai svarbi informacija apie tipškus simptomus, įtartiną maistą, panašių simptomų pasireiškimą tą patį maistą valgiusiems žmonėms, kontaktą su salmonelioze sergančiu asmeniu. Diagnozę galima patvirtinti išskyrus išmatų, vėmalų, skrandžio išplovų, kraujo, šlapimo, valgyto maisto bakterijas. Taip pat salmoneliozės nustatymui gali būti atliekami serologiniai tyrimai – jų metu kraujyje nustatomi specifiniai baltymai (antikūnai).
 
Gydymas
 
Daugeliui žmonių salmoneliozė savaime praeina per 4-7 dienas. Jei gausiai viduriuojama ar vemiama, svarbu naudoti druskų tirpalus, skysčiai gali būti lašinami ir tiesiai į veną. Rekomenduojama speciali dieta – reikėtų vengti riebaus maisto, duonos. Jei salmonelės patenka į kraują, skiriamas gydymas antibiotikais, pvz.: ampicilinu, levomicetinu, amoksicilinu.

Dėl antibiotikų vartojimo ir viduriavimo, netenkama žmogui naudingų žarnyno bakterijų, todėl patariama vartoti bifidobakterijas, vitaminus.
 
Kaip išvengti salmoneliozės? 
  • Kiekvieną kartą pasinaudoję tualetu ar prieš ruošdami maistą, plaukite rankas su muilu.
  • Maistą laikykite šaldytuve.
  • Nevartokite maisto ir gėrimų, kurie gaminami iš žalių kiaušinių.
  • Vartokite pasterizuotą pieną.
  • Žaliai ir virtai mėsai, skirtingiems produktams naudokite kitus peilius ir pjaustymo paviršius arba juos gerai nuplaukite prieš ruošdami kitos rūšies maistą.
  • Mėsa, žuvis ir kiaušiniai visada turi būti gerai išvirti ar iškepti.
  • Kiekvienąkart po kontakto su gyvūnais ar jų išmatomis, kruopščiai nusiplaukite rankas.
Komplikacijos

Nors dauguma žmonių visiškai pasveiksta nuo salmoneliozės, kai kuriems žmonėms pasireiškia tokios komplikacijos, kaip Reiterio sindromas (pasireiškiantis sąnarių skausmu, akių sudirgimu ir skausmingu šlapinimusi) ir tifoidinis karščiavimas (paprastai pasireiškia tik menkai išsivysčiusiose šalyse).


Jums gali būti naudinga:
Termometrai (bekontakčiai, elektroniniai, skaitmeniniai, vaikiški ir kt.)
Rankų plovimo ir higieninės dezinfekcijos priemonė Primasept Med 500ml

 


Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 59 / 2 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7