Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Sezoninis afektinis sutrikimas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-07

Sezoninė depresija (ž
iemos melancholija, žiemos depresija, sezoninis afektinis sutrikimas, seasonal affective disorder, winter depression, winter blues, hibernation reaction)
 
Žiemos depresija – tai viena iš depresijos rūšių, pasireiškianti rudenį ir žiemą. Pastebėta, jog sergamumas ja didėja tolstant nuo pusiaujo, tačiau žiemos melancholija rečiau pasireiškia šalyse, kur didžiąją žiemo ir rudens dalį yra sniego. Tyrimais nustatyta, jog bet kokio amžiaus žmonės gali sirgti žiemos depresija, ja serga ir moterys, ir vyrai, tačiau moteris šis sutrikimas vargina dažniau.
 
Kas sukelia žiemos depresiją?
 
Nežinoma, kodėl vieni žmonės žiemos depresija suserga, o kiti ne, tačiau manoma, kad tam įtakos gali turėti paveldimas polinkis sirgti depresija, stresas, amžius ir cheminiai pokyčiai organizme. Viena iš sezoninės depresijos prežasčių gali būti įprasto dienos ritmo sutrikdymas. Teigiama, jog mažėjant saulės šviesos sutrinka vidinis žmogaus laikrodis, lemiantis, kada žmogus miega ar prabunda. Kiti mokslininkai dėl sezoninės depresijos kaltina su miegu susijusį hormoną melatoniną, kurio gamyba organizme sumažėja ilgomis žiemos naktimis. Tačiau šiuo metu populiariausia teorija apie žiemos depresijos priežastis teigia, jog ją sukelia serotonino, nuotaiką lemiančio neuromediatoriaus, trūkumas. Šio hormono koncentracija smegenyse priklauso nuo šviesos kiekio ir labai sumažėja  rugsėjo-sausio mėnesiais, kai dienos būna trumpiausios.
 
Simptomai
 
Sezoninės depresijos simptomai dažniausiai prasideda rudenį, yra ryškiausi žiemą ir išnyksta pavasario pradžioje ar pabaigoje, dienoms ilgėjant ir šiltėjant. Beje, yra žmonių, kuriems sezoninio afektinio sutikimo simptomai pasireiškia pavasarį ar vasarą. Būdingi žiemos depresijos simptomai yra: depresija, bejėgiškumo jausmas, nerimas, energijos trūkumas, bendravimo vengimas, nuolatinis mieguistumas, apetito pokyčiai. Žiemos depresija sergantis žmogus praranda gebėjimą džiaugtis gyvenimu, nuolat nori maisto, turinčio daug angliavandenių, priauga svorio, jam sunku susikaupti, mąstyti.

Pavasarį ar vasarą pasireiškiančios depresijos simptomai yra: nerimas, nemiga, irzlumas, apetito netekimas, svorio netekimas, sumažėję seksualiniai poreikiai. Kartais žmonėms, sergantiems sezoniniu afektiniu sutrikimu, vasarą būdingi manijos simptomai. Kartais tokia būklė vadinama atvirkštiniu sezoniniu afektiniu sutrikimu, kuris pasireiškia hiperaktyvumu, padidėjusiu noru bendrauti, nuolatine gera nuotaika, neatitinkančiais situacijos entuziazmo protrūkiais.
 
Kaip diagnozuojama sezoninė depresija?
 
Diagnozuojant sezoninę depresiją, gydytojai atlieka išsamų psichologinį tyrimą. Jie užduoda daug klausimų apie nuotaikas, sezoninius minčių ir elgesio pokyčius, gyvenimo būdą, socialinę padėtį, miego ir valgymo sutrikimus. Taip pat atliekami tyrimai kitoms ligoms, galinčioms daryti įtaką depresijos ar manijos simptomus, nustatyti. Jei simptomai tęsiasi bent dvejus metus iš eilės, jų negalėjo sukelti kitos ligos, ir jie būdingi kažkuriam metų laikui, manoma, kad žmogus serga sezonine depresija.
 
Gydymas

Sezoninės depresijos simptomus dažniausiai galima sėkmingai kontroliuoti. Sergant lengva depresijos forma, gali pakakti praleisti daugiau laiko lauke ir esant viduje stengtis sėdėti arčiau langų, kad pasijustum geriau. Jei to nepakanka, yra keli žiemos depresijos gydymo būdai: šviesos terapija, vaistai ir psichoterapija.

Nors šviesos terapija ir nėra oficialiai pripažinta gydymo rūšis, tačiau ji dažniausiai naudojama žiemos depresijos gydymui.  Šviesos terapijai naudojamos lempos imituoja saulės šviesą ir sukelia biocheminius pokyčius smegenyse, taip pakeldamos nuotaiką ir palengvindamos kitus depresijos simptomus. Nutraukus šviesos terapiją, simptomai vėl sustiprėja. Šį gydymą lengva taikyti, ir jis beveik neturi pašalinio poveikio.

Kitas sezoninės depresijos gydymo būdas yra medikamentų vartojimas. Jie dažniausiai skiriami, jei simptomai yra itin varginantys. Dažniausiai skiriami antidepresantai. Svarbu žinoti, kad kol galima įvertinti antidepresantų efektyvumą, turi praeiti bent kelios savaitės nuo jo vartojimo pradžios. Taip pat gali tekti išbandyti keletą skirtingų preparatų, kol randamas tinkamiausias. Kaip ir kiti medikamentai, antidepresantai turi šalutinių poveikių.

Sezoninę depresiją taip pat galima gydyti naudojant psichoterapiją. Nors manoma, kad depresiją sukelia biocheminiai pokyčiai organizme, kurių įtakoti psichoterapija negali, tačiau ji gali padėti jums atpažinti ir pakeisti negatyvias mintis ir poelgius, galinčius lemti prastą jūsų savijautą, kontroliuoti stresą.


Jums gali būti naudinga:
Prietaisas šviesos terapijos akiniai Luminette 2


Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 7 * 10 - 18 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7