Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Sifilis
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-11
 
Sifilis (Syphilis, lytiškai plintanti liga, Sexually transmitted desease)

Sifilis yra bakterinė infekcija, kuria dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu. Ši liga dažniausiai pažeidžia lytinius organus, odą ir gleivines, tačiau gali pažeisti ir kitus organus, pvz.: smegenis, širdį. Sifiliu dažniausiai suserga jauni (15-30 metų) žmonės. Paskutiniuoju metu sifiliu dažniau užsikrečia vyrai nei moterys, ypač dažnai juo serga homoseksualūs vyrai. Negydomas sifilis sukelia sudėtingas komplikacijas, gali baigtis mirtimi, o užsikrėtusiojo gyvybę išgelbėti ir nuo komplikacijų apsaugoti gali tik ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas.

Kas sukelia sifilį?
 
Sifilį sukelia bakterija Treponema pallidum, kurį į žmogaus organizmą patenka per mikroskopinius odos ar gleivinių pažeidimus. Dažniausiai sifiliu užsikrečiama lytinių santykių metu. Sifiliu taip pat galima užsikrėsti perpylus sifilio bakterijomis užkrėsto kraujo, kontakto (pvz.: bučinio) metu su užsikrėtusiuoju per odos ar gleivinės žaizdeles. Besilaukianti moteris gali infekciją perduoti savo kūdikiui. Sifiliu užkrėsti kitus galima pirmos ir antros stadijos metu, kartais ir ankstyvuoju latentiniu periodu.
 
Treponema pallidum yra nepaprastai jautrios šviesai, oro ir temperatūros pokyčiams, todėl aplinkoje jos ilgai neišgyvena ir jomis beveik neįmanoma užsikrėsti be artimo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu. Sifiliu neužsikrėsite naudodamiesi tuo pačiu tualetu, vonia, drabužiais ar įrankiais kaip ir sergantysis.
 
Kas rizikuoja užsikrėsti sifiliu?
 
Kiekvienas lytiškai aktyvus asmuo gali užsikrėsti sifiliu, todėl lytinių santykių metu būtina naudoti prezervatyvus. Rizika užsikrėsti yra itin didelė, jei nesaugių lytinių santykių turite ne su vienu partneriu. Labiausiai sifiliu užsikrėsti rizikuoja homoseksualūs vyrai. Maždaug 50 proc. homoseksualių vyrų, sergančių sifiliu, yra užsikrėtę ir ŽIV. Jei jau kartą buvote užsikrėtęs sifiliu, galite juo užsikrėsti ir vėl.
 
Kokie sifilio požymiai?
 
Skiriamos 4 sifilio stadijos: pirminė, antrinė, latentinė ir tretinė. Per tris mėnesius nuo užsikrėtimo toje vietoje, kuri lietėsi su sergančiojo kūnu (dažniausiai lytinių organų, išangės, liežuvio ar lūpų srityje), atsiranda nedidelė, neskausminga opelė kietais kraštais – šankeris (jos gali būti ir kelios), padidėja kirkšnies limfmazgiai. Tai – pirminė sifilio stadija, kurios požymiai paprastai išnyksta negydomi, tačiau bakterijos lieka organizme ir vėliau sukelia antrinę arba tretinę sifilio stadijas.
 
Pirminė stadija gali būti nepastebėta, nes opelės gali atsirasti nematomoje vietoje (pvz.: tiesiojoje žarnoje). Antrinė sifilio stadija prasideda po 2-10 savaičių nuo opelės atsiradimo. Jai būdinga: raudonas ar raudonai rudas viso kūno bėrimas, žaizdelės, karščiavimas, nuovargis, gerklės ir raumenų skausmai. Šie simptomai gali išnykti ir vėl kartotis porą metų. Kai kuriems žmonėms po antrinės sifilio stadijos gali pasireikšti latentinis ligos periodas. Jo metu nėra jokių simptomų. Po latentinio periodo simptomai gali nebepasikartoti, arba liga gali pereiti į tretinę stadiją. Laiku nepradėjus gydymo, sifilio bakterijos plinta organizme, pažeidžia vidaus organus ir gali sukelti mirtį praėjus daug laiko nuo užsikrėtimo. Paprastai tretinis sifilis pasireiškia praėjus 3-4 metams nuo užsikrėtimo, jam būdingi neurologiniai sutrikimai (meningitas, insultas, sutrikusi judesių koordinacija, mieguistumas, paralyžius, kurtumas ar matymo sutrikimai, asmenybės pokyčiai), širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai (aortos ar kitų arterijų aneurizmos, širdies vožtuvų uždegimas, aortos vožtuvų stenozė).

Sifilio diagnozavimas
 
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei lytinių organų srityje atsirado neskausminga opelė ir padidėjo kirkšnies limfmazgiai. Ankstyvas sifilio diagnozavimas gali padėti išvengti sunkios ligos ir jos plitimo. Sifilio diagnozavimui gali būti imami ląstelių mėginai nuo opelės ir tiriami mikroskopu laboratorijoje. Diagnozė patvirtinama kraujo testais, jais sifilis diagnozuojamas ir latentiniu periodu. Jei gydytojas įtaria, kad sergate neurologine sifilio forma, jis gali patarti paimti nugaros smegenų skysčio mėginį tyrimams.
 
Sifilio gydymas
 
Anksti diagnozavus sifilį ir pradėjus jį gydyti penicilinu ar kitais antibiotikais, žūva jį sukeliančios bakterijos, ir liga neprogresuoja. Norėdamas įsitikinti, kad gydymas padeda, gydytojas greičiausiai patars periodiškai atlikti kraujo tyrimus. Lytinių santykių turėtumėte atsisakyti iki gydymo pabaigos, kol būsite tikri, kad sifilio sukėlėjų jūsų organizme nebėra. Pirmą gydymo dieną gali pasireikšti Jarish-Herxheimer reakcija, kurios požymiai yra karščiavimas, pykinimas, galvos ir raumenų skausmai. Šią reakciją sukelia žūvančių bakterijų komponentai, ir ji dažniausiai netrunka ilgiau nei dieną. 

Negydomas sifilis gali baigtis rimtomis komplikacijomis ir mirtimi. Sifiliu serganti nėščia moteris gali užkrėsti savo kūdikį.Tai gali sukelti persileidimą arba kūdikio vystymosi sutrikimus. Net jei motina nėštumo metu yra gydoma nuo sifilio, naujagimiui turėtų būti skirtas gydymas antibiotikais.


Jums gali būti naudinga:
Prezervatyvai moteriški ORMELLE N5

Skaityti komentarus (12)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 77 - 12 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7