Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė/Eglė Vasiliauskaitė
2009-08-25

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė (Morbus ulcerosus)

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė – tai liga, kuriai būdingas pasikartojantis opų (žaizdų) atsivėrimas virškinamojo trakto gleivinėje, veikiamoje skrandžio rūgšties ir fermentų (pepsino).

Kas sukelia opaligę?

Svarbiausios opaligę sukeliančios priežastys:
1. Helicobacter pylori – tai skrandyje gyvenanti ir rūgščiai atspari bakterija. Opos atsiveria 10-20% ja užsikrėtusių ligonių.
2. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) nuolatinis vartojimas, ypač aspirinas – opos atsiveria apie 20% šiuos vaistus vartojančių ligonių, o pusei iš jų - per pirmą vartojimo mėnesį. Dažniau skrandyje nei dvylikapirštėje žarnoje.
3. 2% atvejų kitos kilmės:
 • gastrinoma/ Colingerio-Elisono sindromas;
 • idiopatinė HCl hipersekrecija;
 • krono liga;
 • spindulinė chemoteapija;
 • pirminė ir antrinė hiperparatirozė.
4. Idiopatinės opos – tai opos, kurių kilmė nėra žinoma.

Kiti veiksniai, kurie palengvina opų atsiradimą:
 • Rūkymas – 2 kartus dažnesnės opos bei jų pasikartojimai.
 • Genetiniai veiksniai – O (I) kraujo grupė, pepsinogeno, parietalinių ląstelių masės padidėjimas.
 • Stresas – nervinę skrandžio stimuliaciją ir didna druskos rūgšties bei fermentų išskyrimą.
 • Veiksniai, kurių įtaka iki galo neištirta: alkoholio, kavos vartojimas, netaisyklinga mityba (polinesočiųjų rūgščių trūkumas, per mažai skaidulų, per didelio rafinuotų cukrų, aštrių prieskonių vartojimas).
Kokie opaligės simptomai?
 • Skausmas – vieta gerai nusakoma. Dažniausiai skauda viršutinę pilvo dalį arba po dešiniu šonkauliu. Skausmo pobūdis skirtingas priklausomai nuo opos vietos. Esant dvylikapirštės žarnos opai skauda 1,5-4 val po valgio, skausmas žadina iš miego naktį.Trunka 0,5-2 val. Praeina užvalgius ar po skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų. Skausmas yra deginančio, graužiančio ar spazminio pobūdžio. Reguliarus paūmėjimų metu ir pasikartoja kasdien. Esant skrandžio opai tokio pat pobūdžio skausmas atsiranda 5-15 min po valgio ir laikosi tol, kol skrandis išsituština natūraliai arba vemiant. Abiem atvejais būdingas periodiškumas: paūmėja pavasarį ir rudenį. Gali būti skausmas netipiško pobūdžio: deginantis arba labai aštrus, primenantis ūminį pilvo skausmą, kitokia skausmo vieta: sklinda į krūtinę, kairiąją pašonę, nugarą arba praradęs tipinį dienos ritmą. Skausmo gali nebūti esant NVNU sukeltoms opoms.
 • Pykinimas, vėmimas (būdingesnis skrandžio opaligei).
 • Ankstyvas sotumo jutimas (taip pat dažniau esant skrandžio opaligei).
 • Svorio pokyčiai: padidėjimas (dvylikapirštės žarnos opa) arba sumažėjimas (skrandžio opa).

Kaip diagnozuojama opaligė?

Pirmiausia gydytojas įvertina ligonio nusiskundimus ir būdingus simptomus, ypač tipinį skausmą. Ligonis paklausimas, ar simptomų nebuvo praeityje, kokius vaistus vartoja, ar rūko, ar šeimoje buvo panašių atvejų.

Patikimiausias būdas diagnozuoti opaligę – tai endoskopija. Jos metu tyrėjas mato opą, įvertina, ar ji nekraujuoja, ar nėra trūkusi skrandžio sienelė. Taip pat endoskopijos metu paimama biopsija, nes kiekviena opa gali būti skrandžio vėžio pradinė stadija. Dar paimamas mėginys dėl H. pylori. Skrandžio bakteriją taip pat galima nustatyti atlikus kraujo tyrimus, šlapalo kvėpavimo mėginį.

Senas būdas diagnozuoti opas – tai skrandžio rentgenologinis tyrimas. Šiuo metu taikomas rečiau, tinkama, jei neįmanoma atlikti endoskopijos.

Kokia opaligės eiga?

Opaligė yra lėtinė, kuri vis atsinaujina. Būdinga ciklinė eiga: aktyvios opos periodai kaitaliojasi su ilgesniais ar trumpesniais pagerėjimais.

Komplikacijos įvyksta 2-5 proc. sergančių asmenų, kas ketvirtam iš jų komplikacija yra pradinis opaligės požymis. Pagrindinės opaligės komplikacijos:

• Kraujavimas – ligonis jaučia silpnumą, gali vemti šviežiu krauju ar „kavos tirščiais“, tuštintis tamsiomis, beveik juodomis, išmatomis.
• Opos perforacija, arba pratrūkimas – dažniau taip nutinka esant dvylikapirštės žarnos opaligei. Tada žarnyno turinys išteka į pilvo ertmę. Būdingas pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, įsitempia pilvo raumenys.
• Prievarčio obstrukcija, arba užakimas – maistas nepatenka iš skrandžio į žarnyną. Pradeda skaudėti nuolat, atsiranda ankstyvas sotumo jausmas pavalgius, būdingas dažnas vėmimas, išsekimas, svorio kritimas.
• Opos penetracija – tai labai gili opa, bet turinys neišsilieja į pilvo ertmę, nes opa atsiveria į kokį nors organą. Tokiems ligoniams pasikeičia skausmo pobūdis: tampa Pastovus, plinta į nugarą.

Kaip gydoma opaligė?

Opaligės gydymas prasideda nuo mitybos sureguliavimo. Rekomenduojama laikytis specialios dietos. Taip pat svarbu mesti rūkyti.

Aktyvi opa gydoma rūgštingumą mažinančiais ir skrandžio gleivinę apsaugančiais vaistais. Dvylikapirštės žarnos opa užgyja per 4–6 savaites, skrandžio opos gynimas trunka 6–8 savaites, o kartais net ir 12.

Kad opaligės priepuoliai, nesikartotų, reikia šalinti priežastį. Dažniausiai opaligę sukelia H. pylori, todėl skiriamas gydymas, kad ji būtų pašalinta iš skrandžio. Gydoma 2 rūšių antibiotikais ir skrandžio rūgšties sekreciją mažinančiu vaistu 7 dienas. Po kiek laiko kartojamas skrandžio bakterijos nustatymo tyrimas.

Retais atvejais, kai opos nepasiduoda įprastam gydymui, taikomas chirurginis gydymas.


Jums gali būti naudinga:
Testas skrandžio opos diagnostikai H.PYLORI (kasetė)

Skaityti komentarus (15)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 54 + 30 - 30 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7