|
Šlapimo pūslės uždegimas
www.infomed.lt Renata Bubnytė
2008-05-10
Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas)
Cistitas – šlapimo pūslės uždegimas, pasireiškiantis perštėjimu, skausmu šlapinantis ir padažnėjusiu šlapinimusi. Apie 20-40 proc. moterų bent kartą gyvenime serga cistitu.
Etiologija
Dažniausiai cistitą sukelia žarnyno bakterijos (ypač moterims, turinčioms labai trumpą šlaplę). Normaliai šlapime nėra jokių mikroorganizmų. Kartais šlapimo pūslėje būna bakterijų, tačiau nepasireiškia jokie simptomai (tai būdingiau vyresnio amžiaus žmonėms). Gali būti keletas priežasčių, skatinančių bakterijų atsiradimą šlapimo pūslėje. Tai – nepilnas šlapimo pūslės ištuštinimas šlapinantis dėl kai kurių vaistų vartojimo (pvz.: antidepresantų), nejudrumo, vidurių užkietėjimo.
Rizikos veiksniai
- Tinkamos tualeto higienos nesilaikymas. Moterys turi trumpesnę nei vyrai šlaplę, kuri yra arti išangės, todėl, nesilaikant higienos reikalavimų, bakterijos iš išangės patenka į šlaplę, o iš čia – į šlapimo pūslę.
- Nėštumas.
- Įgimtos šlapimo takų anomalijos. Kartojantis dažnoms šlapimo takų infekcijoms, ypač berniukams ir jauniems vyrams, pacientą reikia ištirti dėl galimų įgimtų anomalijų, trikdančių visiškai išsitušinti šlapimo pūslei.
- Padidėjusi priešinė liauka. Vyresnio amžiaus vyrams padidėjusi priešinė liauka trukdo visiškai išsituštinti šlapimo pūslei. Jaunesniems vyrams panašius simptomus gali sukelti priešinės liaukos ar šlaplės uždegimas.
- Kateterių naudojimas. Kiekvienas asmuo, kuriam į šlapimo pūslę įkištas kateteris, turi bakterijų, dažniausiai nesukeliančių simptomų.
- Nesaugūs lytiniai santykiai.
Simptomai
- Perštėjimas ar skausmas šlapinantis.
- Dažnas šlapinimasis.
- Drumstas, nemalonaus kvapo šlapimas.
- Skausmas žemiau gaktikaulio.
- Vaikams iki penkerių metų gali būti mažiau aiškūs simptomai: silpnumas, dirglumas, sumažėjęs apetitas, vėmimas.
- Vyresnio amžiaus moterys gali skųstis tik silpnumu, sumišimu, karščiavimu.
- Kartais šlapime būna kraujo.
Diagnostika
Cistito diagnostika remiasi paciento nusiskundimais ir objektyvia apžiūra. Pagrindiniai tyrimai yra bendras šlapimo tyrimas ir šlapimo pasėlis. Šlapindamosi moterys turi praskirti lytines lūpas, kad bakterijų nepatektų nuo odos, makšties.
Esant dažnai pasikartojančioms infekcijoms, atliekami papildomi tyrimai: ultragaras, šlapimo sistemos rentgenologinis tyrimas, cistoskopija.
Gydymas
Per dieną būtina išgerti bent 2 litrus skysčių. Cistitą dažniausiai sukelia bakterijos, todėl skiriami antibiotikai.
|
|