Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Temporalinis arteritas
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
 
Temporalinis arteritas/vaskulitas (smilkininės arterijos uždegimas, gigantinių ląstelių arteritas, temporalinis arteritas, Giant cells arteritis, Temporal arteritis, Cranial vasculitis)

Arteritas yra arterijų uždegimas, aktyvinantis organizmo imuninę sistemą, kuri pradeda kovoti prieš nuosavus audinius, tad ši liga gali būti priskiriama autoimuninių ligų grupei. Mikroskopiškai ištyrus pažeistas arterijų sieneles, nustatyta, kad jose yra daug didelių specifinių imuninių ląstelių, vadinamųjų gigantinėmis ląstelėmis. Gigantinių ląstelių arteritas yra susijęs su kita patologija – reumatine polimialgija. Nustatyta, kad daugiau nei trečdaliui pacientų, sergančių reumatine polimialgija, yra diagnozuotas ir gigantinių ląstelių arteritas.
 
Kas sukelia gigantinių ląstelių arteritą?
 
Šiuo metu tiksli ligos priežastis nėra žinoma. Manoma, kad įtakos arterito išsivystymui turi tiek genetiniai, tiek infekciniai faktoriai. Specifiniai žymenys, tokie kaip HLA-DR4 (angl. human leucocytes antigens – žmogaus leukocitų antigenai) yra dažniau nustatomi sergantiems šia liga nei sveikiems asmenims, kas patvirtina genetinių veiksnių įtaką arterito atsiradimui. Arteritu dažniausiai suserga vyresni nei 50 amžiaus žmonės, tad manoma, kad dėl senėjimo proceso atsiradę arterijų sienelės pakitimai taip pat gali turėti įtakos patologijos išsivystymui.
 
Moterys temporaliniu arteritu suserga tris kartus dažniau nei vyrai, ir sergamumo pikas yra tarp 60-75 metų amžiaus. Gigantinių ląstelių arteritas yra mažai paplitęs Azijoje, tačiau ypač daug šios ligos atvejų pasitaiko Šiaurės Europoje. Vidutiniškai 6-18 iš 100 000 gyventojų suserga gigantinių ląstelių arteritu.
 
Pagrindiniai simptomai
 
Pacientai iš pradžių pradeda skųstis sisteminio pobūdžio negalavimais: bendru silpnumu, svorio kritimu, karščiavimu, naktiniu prakaitavimu. Dviems trečdaliams ligonių iš karto prasideda stiprus ir staigus galvos skausmas, kuris yra deginančio, aštraus, pulsuojančio pobūdžio ir yra labiausiai išreikštas smilkinio srityje. Skausmas gali plisti ir į pakaušio sritį. Smilkinio ir pakaušio arterijos tampa labai skausmingos, susilpnėja jų pulsacija. Pacientams yra labai sunku kramtyti maistą ir šukuotis, kadangi atliekami judesiai sukelia stiprius žandikaulio, liežuvio ir galvos skausmus. Kai kuriems ligoniams nutirpsta liežuvis, jie praranda skonio pojūtį.
 
15-20 proc. pacientų gali skųstis dvejinimusi akyse, miglotu matymu, o kai kurie ligoniai visiškai apanka, kadangi sutrinka akies audinių aprūpinimas krauju dėl kilusio uždegimo smilkininėje arterijoje. Kai kurie pacientai praranda regėjimą tik praėjus kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams po ligos pasireiškimo. Dažniausiai iš pradžių apankama viena akimi, o vėliau ir kita. Aklumas yra negrįžtamas.
 
Kartais pacientai skundžiasi ir tais simptomais, kurie yra būdingi reumatinei polimialgijai: kaklo ir peties juostos raumenų skausmu ir sustingimu, apetito praradimu, svorio kritimu, prasta nuotaika, nuovargiu, bendru silpnumu.
 
Komplikacijos
 
Dažniausiai pasitaikanti (15-20 proc. pacientų) komplikacija yra negrįžtamas aklumas. Jeigu uždegimas pažeidžia ir stambesnes kraujagysles (5 proc. atvejų), pacientus dėl sutrikusios smegenų kraujotakos gali ištikti insultas ar infarktas, jeigu yra pakenkiamos širdies kraujagyslės.
 
Diagnozės nustatymas
 
Gydytojas gali įtarti temporalinį arteritą remiantis klinikiniais simptomais ir objektyvaus tyrimo duomenimis. Smilkininės arterijos sritis bus patinusi, skausminga, pulsas susilpnėjęs ar visiškai išnykęs. Diagnozės patikslinimui reikia atlikti kraujo tyrimą. Gigantinių ląstelių arteritui būdingas uždegiminių mediatorių (žymenų) ryškus kiekio padidėjimas. Informatyviausias yra eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), kuris šio uždegimo metu gali būti didesnis nei 100mm/h (norma <10 mm/h), tačiau dviems procentams pacientų, sergančių šia liga, ENG gali būti ir normalus. Daug rečiau yra vertinamas C-reaktyvaus baltymo (CRB) kiekis, kuris taip pat padidėja uždegimo metu.
 
Diagnozės patvirtinimui yra atliekama smilkininės arterijos biopsija (išpjaunamas ir pro mikroskopą apžiūrimas nedidelis arterijos sienelės gabalėlis), tačiau specifiniai uždegiminiai ląstelių pakitimai aptinkami tik 60-80 proc. atvejų. Regėjimo sutrikimams diagnozuoti reikalinga inklings aspire, kurios metu gali būti stebimas optinio (regos) disko pabrinkimas ir tinklainės pablyškimas. Pacientai, sergantys gigantinių ląstelių arteritu, dažnai turi ir skydliaukės patologiją, tad būtina išsamiai ištirti šios liaukos funkciją.
 
Gydymas
 
Jeigu yra įtariamas temporalinis arteritas, būtina kuo greičiau pradėti gydymą gliukokortikosteroidais net ir nelaukiant biopsijos tyrimo rezultato. Jeigu pacientas iš pat pradžių pradeda skųstis prastesniu regėjimu, rekomenduojama į veną leisti gliukokortikosteroidus. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali palengvinti ligos simptomus, tačiau neapsaugo nuo komplikacijų išsivystymo.
 
Vidutiniškai gliukokortikosteroidus reikia vartoti du metus, tačiau daugelis pacientų reikalauja ilgesnio medikamentinio gydymo dėl baimės pakartotinai susirgti šia liga. Tačiau daugiau nei pusė ligonių vėliau negali vartoti vaistų dėl šalutinio jo poveikio. Būtina žinoti, kad jokiu būdu negalima staigiai ir nepasitarus su gydytoju nutraukti gydymą.

Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją pirmuosius metus po vaistų vartojimo nutraukimo. Taip sumažinama ligos pasikartojimo galimybė, kadangi pastebėjus pirmuosius neigiamus simptomus, iškart gali būti paskirtas gydymas gliukokortikosteroidais. Smilkininės arterijos biopsijos rezultatai ar uždegiminių žymenų kiekis kraujyje neleidžia spręsti apie ligos pasikartojimo tikimybę.

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 41 / 3 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7