Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Tonzilių uždegimas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-16
 
Tonzilitas (tonzilių uždegimas, Tonsilitis, Inflammation of the tonsils)
 
Tonzilitas - tai tonzilių uždegimas, kurį sukelia bakterijos arba virusai. Savo tonziles galite išvysti naudodamiesi veidrodžiu: plačiai išsižioję, pamatysite jas šiek tiek aukščiau liežuvio. Anksčiau daugeliui vaikų tonzilės buvo pašalinamos: tai buvo įprastinis būdas tonzilių uždegimui gydyti. Dabar, kai nustatyta tonzilių svarba organizmo apsaugai nuo virusinių ir bakterinių infekcijų, tonzilių pašalinimas atliekamas tik tada, jei tonzilitas dažnai kartojasi ir trukdo kvėpuoti ar ryti. Įprastais atvejais tonzilitas gydomas antibiotikais.

Kas sukelia tonzilitą?
 
Į žmogaus organizmą pro burną patekus bakterijoms ar virusams, tonzilės veikia kaip filtras: jos pateikia kenksmingus mikroorganizmus baltosioms kraujo ląstelėms, kovojančioms su infekcija. Nežymi tonzilių infekcija skatina imuninę sistemą pagaminti antikūnų, kurie kovoja su infekcija, apsaugo nuo jos pasikartojimo. Tačiau, kai bakterijų ar virusų patenka itin daug, tonzilėse kyla ženkli infekcija – tonzilitas. Jį gali sukelti įvairūs virusai ir bakterijos, tarp jų ir Epštein-Bar virusas, sukeliantis mononukleozę, ir Streptococcus pyogenes, sukeliantis gerklės infekcijas.
 
Tonzilitas yra dažna liga, dažniausiai pasitaikanti tarp vaikų. Tonzilitą sukeliantys virusai ir bakterijos itin greitai plinta žmonių susibūrimo vietose: mokyklose, darželiuose.
 
Kokie yra tonzilito požymiai?
 
Pagrindinis tonzilito požymis – patinusios, paraudusios tonzilės, kartais jos būna su baltomis dėmėmis. Kiti tonzilito simptomai: gerklės skausmas, skausmas ryjant, galvos skausmas, karščiavimas ir šaltkrėtis, padidėję kaklo ir žandų limfmazgiai, užkimimas.
 
Kaip diagnozuojamas tonzilitas?
 
Pastebėjęs tonzilių ir gerklės paraudimą ir pūlingas išskyras apžiūros metu, gydytojas paims gerklės sekreto mėginį, kuris bus mikroskopu tiriamas laboratorijoje. Taip nustatoma, kokie virusai ar bakterijos sukėlė uždegimą.
 
Kaip gydomas tonzilitas?
 
Tonzilito gydymas priklauso nuo jo sukėlėjo. Virusinės infekcijos sukeltas tonzilitas savaime praeis per savaitę ar dvi. Sirgdami vartokite daug skysčių: sriubos, sultinio, arbatos, skalaukite burną šiltu sūriu vandeniu. Jei vargina aukšta temperatūra ir skausmai, galite vartoti acetaminofenus arba ibuprofenus. Jaunesniems nei 12 metų vaikams neduokite aspirino, nes jie gali susirgti Reye‘s sindromu – gyvybei pavojinga liga.
 
Jei tonzilitą sukėlė bakterinės kilmės infekcija, gydytojas jums skirs antibiotikus. Geriamuosius antibiotikus paprastai reikia vartoti bent 10 dienų. Net jei po kelių dienų pasijusite geriau, būtina baigti visą antibiotikų kursą, nes taip išvengiama ligos pasikartojimo, galinčio sukelti komplikacijas. Jei vaistus sunku nuryti, gali būti skiriami leidžiamieji preparatai. 

Jei vaikas per metus tonzilitu sirgo 7 ar daugiau kartų arba dvejus metus iš eilės tonzilitu serga daugiau nei 5 kartus per metus, dėl patinimo jam sunku ryti ir kvėpuoti arba tonzilėse susiformuoja abscesai (pūliniai), rekomenduojama tonziles pašalinti chirurginiu būdu. Suaugusiesiems tonzilės šalinamos retai. Paprastai jau kitą dieną po operacijos pacientas išrašomas iš ligoninės, o visiškai atsigauna per dvi savaites. Po operacijos dažniausiai skauda gerklę, gali skaudėti ir ausis. Vaikams patariama čiulpti ledukus, valgyti ledus ir gerti šaltus skysčius. Atsiminkite, kad po operacijos vaikas yra itin imlus infekcijoms, todėl turėtų vengti žmonių susibūrimų ir bendravimo su sergančiais žmonėmis.


Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 91 - 31 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7