Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Tridienė karštinė
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-05

Karštligė (tridienė karštinė)

Tridienė karštinė – tai viena iš mažiau žinomų vaikų ligų, sukeliančių bėrimą.  Apie 90 proc. naujagimių kraujyje yra iš mamos gautų antikūnų, saugančių nuo tridienės karštligės sukeliančių virusų, todėl kūdikiai yra jai atsparūs. Vėliau šis imunitetas pradeda nykti. Vyresnių vaikų organizme taip pat susidaro specifiniai antikūnai, todėl tridiene karštine serga tik 6 mėnesių – 4 metų vaikai (kai jau išnykęs iš mamos gautas imutitetas ir dar nesusiformavęs atsparumas).
 
Kaip užsikrečiama tridiene karštine?
 
Ligą sukelia šeštojo (galbūt ir septintojo) tipo žmogaus herpes virusai, plintantys oro-lašeliniu (kai maži skysčio lašeliai patenka į aplinką žmogui čiaudint, kosint, kalbant, juokiantis) ir fekaliniu (nenusiplovus rankų pasinaudojus tualetu) būdais. Manoma, kad šiais virusais užkrėsti kitus vaikai gali tik tol, kol karščiuoja. Virusai plinta itin greit, ir iki 4 metų amžiaus beveik visi vaikai jau yra kontaktavę su jais. Daliai iš jų susiformuoja atsparumas virusams, kitiems (maždaug 12-30 proc. mažylių) pasireiškia ligos simptomai. Ligos inkubacinis laikotarpis (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo)  yra 10-15 dienų.
 
Simptomai
 
Būdingiausias tridienės karštinės simptomas – trumpiau nei savaitę (dažnai maždaug 3 dienas) trunkantis karščiavimas, pasireiškiantis kartu su viršutinių kvėpavimo takų infekcija (nežymia sloga, kosuliu). Dažnai temperatūra pakyla iki daugiau nei 39,5° C. Mažylis gali būti irzlus, nervingas, prarasti apetitą,  nežymiai padidėja jo kaklo, pakaušio, už ausies esantys limfmazgiai. Vėliau staiga nukrenta temperatūra ir tuo pat metu atsiranda rausvas, neniežtintis liemens ar viso kūno bėrimas. Vaikas pasijunta žymiai geriau. Palietus išbertas vietas, jos pabala, po kiek laiko vėl paraudonuoja. Atskiros rausvos dėmės gali atrodyti kaip apsuptos šviesesne „aureole“.

10-15 proc. vaikų greit pakylanti temperatūra sukelia karštligės priepuolius, pasireiškiančius sąmonės praradimu, 2-3 min trunkančiais rankų, kojų ar veido traukuliais, nevalingu šlapinimusi, tuštinimusi priepuolio metu.
 
Kaip tridienę karštinę atskirti nuo kitų vaikų ligų?
 
Svarbu atskirti tridienę karštinę nuo kitų ligų, ypač tymų:
  • tymai prasideda į peršalimą panašiais simptomais, o tridienei karštligei jie būdingi ne visuomet, o jei ir yra, tai nežymūs. Sergant tridiene karštine, pirmiausia pakyla temperatūra;
  • jei vaikas serga tymais, atsiradus bėrimui temperatūra vėl pakyla, o jei tridiene karštine – nukrenta.
  • sergant tymais, pirmiausia beria veidą,  o jei mažylis užsikrėtė tridiene karštine, jam beria kūną, veidas išberiamas retai.
Kaip diagnozuojama tridienė karštinė?
 
Šios ligos eiga tipiška, gydytojas nesunkiai ją diagnozuoja žinodamas simptomus. Specialūs laboratoriniai tyrimai, kuriais galima nustatyti ligos sukėlėją, yra brangūs, o liga nėra sunki, todėl jie neatliekami.
 
Gydymas
 
Paprastai gydytojai gydymo neskiria (nebent karščiavimo sumažinimui). Antibiotikai gydymui nevartojami, nes liga yra virusinės, o ne bakterinės kilmės. Karščiuojantį vaiką galite vėsinti naudodami drėgną rankšluostį ar kempinę. Nenaudokite ledo, šalto vandens vonių, netrinkite vaiko alkoholiu. Karščiavimą mažina acetaminofenai ir ibuprofenai. Nepatariama vaikui duoti aspirino, nes aspirino vartojimas sergant virusinėmis ligomis yra susijęs su Reyes sindromu, kuris gali sukelti kepenų nepakankamumą ir mirtį.

Duokite vaikui gerti vandens, sultinio, negazuotų gėrimų. Taip išvengsite dehidratacijos.
 
Atsparumas
 
Persirgus tridiene karštine, susidaro imunitetas visam gyvenimui. Skiepų nuo šios ligos nėra. 

Skaityti komentarus (48)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 79 + 82 - 3 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7