Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Trombocitozė
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-06-30

Trombocitozė

Trombocitozė – tai medicininis terminas, kuris naudojamas apibūdinti didelį trombocitų skaičių kraujyje. Trombocitai – mažos ląstelių dalelės, kurios yra atsakingos už kraujavimo stabdymą. Trombocitai sulimpa ir formuoja krešulį, užkemša kraujagyslės pažeidimą ir nustoja kraujuoti.

Normaliai yra 150 – 400 milijonų trombocitų viename mililitre kraujo. Šį skaičių lemia daug veiksnių, įskaitant fizinę formą ar rasę. Esant trombocitozei, trombocitų skaičius viršija 400 milijonus mililitre ir gali pasiekti net 5000 milijonų trombocitų mililitre.

Kas sukelia trombocitozę?

Dažniausiai pirminė trombocitozė atsiranda dėl dviejų priežasčių: kaulų čiulpuose pagaminama per daug trombocitų arba per mažai trombocitų pašalinama iš kraujo. Dažniausiai trombocitozę sukelia trombocitų gamybos padidėjimas kaulų čiulpuose – esencialinė, arba pirminė, trombocitemja. Trombocitus iš kraujo šalina blužnis, todėl ją pašalinus chirurgiškai (dėl traumos ar kitos priežasties), gali atsirasti trombocitozė.

Yra daug antrinių priežasčių, dėl kurių padidėja trombocitų skaičius:
  • Infekcija – dažniausiai trombocitų skaičius padidėja vaikams, nors gali ir sumažėti. Infekcijos metu išskiriamos tam tikros medžiagos, vadinamos citokinais, kurios atsakingos už kovojimų su infekcija ir skatina gaminti trombocitus. Pranyksta šiek tiek vėliau nei pasveikstama nuo infekcijos. Pavojinga, kai trombocitų yra daugiau nei 1000 milijonų mililitre ir organizmas yra netekęs daug skysčių (dehidratuotas).
  • Uždegiminės ligos – atsiranda tokiu pačiu būdu, kaip ir esant infekcijai. Kawasaki ligai, kuria serga vaikai, būdingas visų arterijų uždegimas ir trombocitozė, kuri praeina po ligos paūmėjimo.
  • Kraujo netekimas – kaulų čiulpai pradeda gaminti daugiau eritrocitų ir trombocitų, kad atstatytų trūkumą.
  • Audinių pažeidimas po traumos ar operacijos – trombocitų skaičiaus padidėjimas yra natūralios apsaugos mechanizmo dalis.
  • Vaistai – gliukortikoidai ir vinkristinas labai retai sukelia trombocitų skaičiaus padidėjimą. Kartais jie skiriami tada, kai trombocitų yra per mažai.
  • Blužnies funkcijos nepakankamumas ar blužnies nebuvimas – didina trombocitų skaičių, nes jų nepašalina. Ilgainiui pašalinus blužnį, trombocitų skaičius atsistato. Kartais blužnis neatlieka savo funkcijos – celiakija, pjautuvinė anemija. Nustatoma ištyrus kraujo ląsteles mikroskopu.
  • Navikinis procesas – kai kurio vėžio formos sukelia trombocitų skaičiaus padidėjimą dėl to, kad stimuliuoja kaulų čiulpus arba dėl nuolatinio kraujavimo.
  • Chemoterapijos nutraukimas – chemoterapijos vaistai veika kaulų čiulpus, kur gaminamos kraujo ląstelės. Atstatydami savo funkciją , kaulų čiulpai laikinai gamina daugiau kraujo ląstelių, kartu ir trombocitų.
Trombocitų daugėja sergant tam tikromis ligomis, ypač mieloproliferacinėmis ligomis (pirmine trombocitemija, policitemija, mielofibroze), lėtine mieloleukemija ir mielodisplaziniu sindromu.

Kokie trombocitozės simptomai?

Kadangi trombocitai dalyvauja kraujo krešėjime, todėl per didelis jų kiekis skatina formuotis krešulius, arba trombus. Trombai užkemša įvairių organų kraujagysles ir ši būklė vadinama tromboze. Esant trombozei, sutrinka organo kraujotaka ir vystosi jo funkcijos nepakankamumas bei apmirimas (gangrena). Gali atsirasti skausmas bei to organo funkcijos nepakankamumo požymių, pavyzdžiui dusulys, esant plaučių trombozei.

Jei trombocitų funkcija yra sutrikusi, būdingas kraujavimas. Tada atsiranda kraujosruvos, būdingas kraujavimas iš nosies, dantenų, žaizdų. Labai pavojingas slaptas vidinis kraujavimas. Antrinei trombocitozei labai retai būdingas kraujavimas ar trombozės.

Kaip diagnozuojama trombocitozė?

Per didelis trombocitų kiekis nustatomas atlikus bendrąjį kraujo tyrimą. Norint įvertinti trombocitozės komplikacijas atliekami kiti tyrimai: rentgeno nuotraukos, kompiuterinės tomogramos, angiografija, kraujagyslių tyrimas ultragarsu (Doplerio tyrimas).

Kaip gydoma trombocitozė?

Pirmiausia gydoma, jeigu įmanoma, liga ar būklė, kuri sukėlė antrinę trombocitozę. Kad būtų išvengta komplikacijų patariama naudoti specialias kojines, kad būtų stabdomas krešulių formavimasis kojų venose, gerti daug skysčių bei kuo daugiau judėti.

Kartais krešulių formavimuisi stabdyti skiriami vaistai, kurie mažina krešumą, tokie kaip heparinas ar aspirinas.

Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 25 / 5 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7