Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Ūminė infekcinė liga
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Difterija (Dyphteria, ūminė infekcinė liga, Infectious desease)
 
Difterija yra pavojinga bakterinė infekcija, pažeidžianti nosies ir gerklės gleivines ir galinti pasibaigti mirtimi. Difterijai būdingas gerklės skausmas, karščiavimas, patinę migdolai (tonzilės) ir ligonio nusilpimas, tačiau būdingiausias šios ligos požymis yra tirštos pilkos užpakalinės gerklės dalies apnašos (plėvės), dėl kurių gali tapti sunku kvėpuoti. Difterija taip pat gali pažeisti odą.
 
XIX a. difterija buvo dažniausia vaikų mirties priežastis, tačiau dabar išsivysčiusiose šalyse ši liga yra itin reta. Be to, dabar šia liga dažniau serga suaugusieji, nes vaikai nuo jos skiepijami.
 
Kas sukelia difteriją?
 
Difteriją sukelia bakterijos Corynebacterium diphtheria. Paprastai šios bakterijos dauginasi gerklės gleivinės paviršiuje ir sukelia uždegimą. Uždegimas gali apimti ir gerklas, taip dėl jo gerklė gali patinti, ir dėl to susiaurėja kvėpavimo takai. Difteriją sukeliančios C. diphtheriae bakterijos išskiria stiprų toksiną, kuris gali pažeisti širdį, smegenis ir nervų sistemą.
 
Difteriją atskirti nuo kitų ligų padeda pilkšvai balkšvos tampriai su gleivine susijusios tirštos apnašos, galinčios susidaryti nosies, gerklės ir kvėpavimo takų gleivinėje. Apnašas nubraukti nuo gleivinės paviršiaus sunku, be to, jas nubraukiant, yra pažeidžiama gleivinė. Aplink apnašas (plėves) esantys audiniai patinsta, parausta. Dėl šių apnašų ligoniui gali tapti sunku kvėpuoti, rijimas gali tapti skausmingas.
 
Difterija užsikrečiama per nedidelius skysčio lašelius, patenkančius į aplinką difterija sergančiam žmogui kostint, čiaudint, kalbant. Difterija taip pat galima užsikrėsti naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais, indais, kartais užsikrečiama net žaidžiant sergančio vaiko žaislais. Difteriją sukeliančiomis bakterijomis užsikrėsti galima ir palietus jomis užkrėstą žaizdą. Difterija užsikrėtę ir nesigydantys žmonės gali užkrėsti kitus, net jei jiems patiems ligos simptomai nepasireiškia.
 
Kaip pasireiškia difterija?
 
Difterija gali pasireikšti gerklės ir galvos skausmu, užkimimu, skausmu ryjant, karščiavimu, šaltkrėčiu, sloga, nemaloniu kvapu iš burnos. Difterija sergantiems asmenims gali būti sunku kvėpuoti, jiems patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Difteriją nuo kitų ligų skiriantis požymis yra tirštos, pilkos gerklės gleivinės apnašos.
 
Difterijos simptomai paprastai pasireiškia per 2-5 dienas nuo užsikrėtimo. Kai kuriems difterija užsikrėtusiems asmenims jokie simptomai nepasireiškia, tokie žmonės vadinami ligos nešiotojais, nes jie gali difterija užkrėsti aplinkinius.
 
Pagal plėvių susidarymo vietą skiriami keli difterijos tipai: nosiaryklės, gerklų, nosies, akių, lytinių organų, odos ir žaizdų difterija. Žaizdų difterija užsikrečiama bakterijoms patekus į žaizdą. Infekuotoje žaizdoje taip pat atsiranda pilkų apnašų. Ji parausta, patinsta, tampa skausminga. Šis ligos tipas labiau paplitęs tropinio klimato šalyse, tačiau ja susergama ir išsivysčiusiose šalyse, ypač nesirūpinant asmenine higiena. Akių, lytinių organų difterijos formos yra itin retos.
 
Kaip diagnozuojama difterija?
 
Difteriją gydytojas įtaria, jei paciento, kuriam skauda gerklę, gerklės gleivinė padengta pilkomis apnašomis. Diagnozė patvirtinama gydytojui paėmus apnašų mėginį ir jį ištyrus laboratorijoje. Laboratorijoje tiriami ir iš žaizdų paimti mėginiai, jei įtariama, kad ligonis galėjo užsikrėsti odos žaizdų difterija.
 
Kaip gydoma difterija?
 
Difterija yra pavojinga liga, todėl, jei gydytojas įtaria, kad pacientas ja serga, agresyvus gydymas pradedamas iškart, net nelaukiant diagnozę patvirtinančių tyrimų rezultatų. Difterija gydoma antitoksinais ir antibiotikais.
 
Atlikus laboratorinius tyrimus ir įsitikinus, kad pacientas serga difterija, jam skiriamas specialus antitoksinas, kuris neutralizuoja kraujyje cirkuliuojančius difteriją sukeliančių bakterijų išskiriamus toksinus. Antitoksinas gali būti leidžiamas į veną arba į raumenis. Prieš suleidžiant antitoksiną, įsitikinama, kad ligonis nėra jam alergiškas. Alergiškam pacientui iš pradžių skiriamos nedidelės antitoksino dozės, ir jos po truputį didinamos.
 
Difterija taip pat gydoma antibiotikais (penicilinu, eritromicinu), žudančiais organizme esančias bakterijas. Difterija sergantis žmogus, vartojantis antibiotikus, aplinkinius užkrėsti gali vos porą dienų. Difterija sergantys pacientai dažniausiai hospitalizuojami. Jie gali būti izoliuojami nuo kitų pacientų intensyvios slaugos palatose, kad neužkrėstų kitų pacientų, nepaskiepytų nuo šios ligos. Gydytojai gali pašalinti gerklės apnašas, jei jos trukdo kvėpuoti.
 
Pažengusi difterija gali sukelti įvairias komplikacijas: širdies raumens uždegimą (miokarditą), pažeisti inkstus, nervų sistemą, pacientui gali prireikti kvėpavimą palaikančio aparato. Net tinkamai gydant nuo difterijos, miršta beveik kas dešimtas ja užsikrėtęs asmuo.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 8 * 9 - 14 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7