Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Žvynelinė (2)
 
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-07

Psoriazė (žvynelinė)

(Pirmos dalies tęsinys)
 
Psoriazės gydymas
 
Psoriazė yra neišgydoma liga, tačiau jos simptomus galima sėkmingai kontroliuoti. Gydytojai psoriazės gydymą skiria atsižvelgdami į kiekvieno ligonio būklę, nes vaistai, labai padėję vienam sergančiajam, kitam gali visiškai netikti. Dažniausiai gydyti pradedama  vietiškai (ant pažeistų odos vietų tepant specialius tepalus, kremus), vėliau rekomenduojamas gydymas šviesa (fototerapija), o galiausiai skiriami sisteminiai (geriami arba leidžiami) preparatai. Laikui bėgant, oda gali tapti atspari kai kuriems gydymo būdams, todėl gydymo metodas paprastai keičiamas kas 12-24mėn. Parenkant tinkamiausią gydymą, atsižvelgiama ir į pažeidimų vietą, dydį, ar pažeidimai išplitę, pacientų norus, odos reakciją į anksčiau vartotus vaistus.
 
Vietinis gydymas  
 • Saulės šviesa gali būti naudojama psoriazei gydyti vietiškai. Saulei reguliariai veikiant pažeistas vietas, daugelio žmonių odos pažeidimai tampa mažiau pastebimi. Labai svarbu saule nepiktnaudžiauti, vengti nudegimų. Kaitintis saulėje nerekomenduojama besigydantiems ultravioletine šviesa ir tam tikrais tepalais, kuriuos naudojant oda tampa itin jautri.
 • Kitas vietinis psoriazės gydymo būdas – kortikosteroidų (kortizoido) vartojimas. Trumpalaikis gydymas kortisteroidais dažniausiai yra veiksmingas, tačiau ilgai juos vartojant oda gali imti plonėti, pasireikšti kiti šalutiniai poveikiai ir psoriazės simptomai gali tapti dar ryškesni, nei prieš gydymą.
 • Kalcipotriolis (Dovonex) yra dar vienas vietiškai veikiantis preparatas, vartojamas žvynelinės gydymui. Šis vaistas gaminamas iš vitamino D3. Vartojant kalcipotriolį, stabdomas odos ląstelių dalijimasis. Šis vaistas gali suerzinti odą, todėl nerekomenduojama juo tepti veido ar genitalijų. Jis nerekomenduojamas, jei žvynelinė yra išplitusi ir apima daugiau nei 20 proc. kūno odos, nes naudojant kalcipotriolį išplitusiai psoriazei gydyti gali labai padidėti kalcio kiekis organizme.
 • Akmens anglies dervos preparatai gali būti tepami ant odos, naudojami maudantis vonioje, vartojami vietoje šampūno. Kadangi vartojant šiuos preparatus oda tampa jautresnė ultravioletiniams spinduliams, jie gali būti naudojami kartu su UVB fototerapija. Šie preparatai turi mažiau šalutinių poveikių nei kortikosteroidai, bet yra mažiau efektyvūs ir juos naudoti ne taip patogu, todėl akmens anglies preparatai yra nepopuliarūs tarp sergančiųjų psoriaze. Be to, jie turi nemalonų kvapą, tepa odą ir drabužius, jų negalima vartoti ilgą laiką.
 • Gydytojai kartais naudoja antralino tepalą, kremą ar pastą lėtiniams psoriazės sukeltiems odos pažeidimams gydyti. Deja, antralinu dažniausiai nepavyksta visiškai išgydyti pažeidmų, jis dirgina odą, ruda arba violetine spalva tepa odą ir drabužius.
 • Salicilio rūgštis naudojama žvynams suminkštinti (tada juos lengviau pašalinti nuo odos). Ji efektyvesnė, jei kartu vartojamas antralinas, akmens anglies preparatai, kortikosteroidai.
 • Patariama pabandyti maudantis į vonią įpilti šiek tiek aliejaus, vėliau odą patepti drėkinamuoju kremu. Oda taps minkštesnė, švelnesnė. Žvynelius pašalinti bus lengviau ir niežėjimas sumažės pažeistas odos vietas  15 min. pamirkius vandenyje su Negyvosios jūros druskomis.
Fototerapija
      
Ultravioletiniai spinduliai stimuliuoja vitamino D (lėtinančio ląstelių dalijimąsi ir žvynelių atsiradimą) gamybą odoje. Jei psoriazės simptomai neryškūs, gali pakakti įprastinės saulės šviesos. Tačiau, jei liga labiau pažengusi, gali būti rekomenduojama B diapazono ultravioletinių spindulių (UVB) fototerapija, o jei psoriazė itin išplitusi - A diapazono ultravioletinių spindulių terapija kartu su psoralenu (PUVA).
 • UVB fototerapija. Kai kurie gydytojai ją skiria vietoj vietinio gydymo. Taip pat ji taikoma, kai psoriazė išplitusi, ir kai vietinis gydymas yra neefektyvus. Gydytojas nustato spindulių stiprumą, stebi gydymo efektyvumą. UVB fototerapiją galima derinti su kitais gydymo būdais.
 • PUVA terapijos metu oda tepama psoraleno tepalais arba geriamos psoraleno tabletės ir naudojama UVA fototerapija. Vartojant psoraleną, oda tampa jautresnė UVA spinduliams. PUVA paprastai naudojama, kai psoriazė pažeidžia daugiau nei 10 proc. odos, arba greitas gydymas yra būtinas, nes odos pažeidimai trukdo žmogaus profesijai (pvz.: pažeidimai ant modelio veido arba dailidės rankų). PUVA atliekama 2-3 kartus per savaitę, šis gydymas užtrunka ilgiau, nei UVB fototerapija, jam būdinga daugiau šalutinių poveikių: pykinimas, galvos skausmai, nuovargis, niežėjimo ar deginimo jausmas pažeidimų vietose. Manoma, kad PUVA efektyviausia ir saugiausia ją derinant su kai kuriais geriamais preparatais (retinoidais ir hidroksišlapalu), tačiau gali sukelti odos vėžį, jei derinama su metotreksatu arba ciklosporinu.
Sisteminis gydymas
 
Kai psoriazė pažeidžia daugiau nei 10 proc. paciento odos, gydytojai gali skirti geriamus medikamentus:
 • Retinoidai. Šie preparatai gaunami iš vitamino A, dažniausiai naudojamas etretinatas (Tegison) ir izotretinonas (Accutane). Etretinatas dažniausiai skiriamas sergant eritrodermine psoriaze, o izotretinonas – pustuline. Abu šie vaistai gali sukelti apsigimimus, todėl nerekomenduojami vaisingo amžiaus moterims. Naudojamas didelėmis dozėmis etretinatas gali sutrikdyti kepenų funkciją. Šie vaistai dažniausiai skiriami su UVB fototerapija arba PUVA, kad užtektų mažesnės jų dozės.
 • Metotreksatas gali būti skiriamas tablečių arba injekcijų pavidalu. Jis sulėtina ląstelių dalijimąsi ir slopina imuninę sistemą, sukeliančią odos uždegimą. Pacientų, naudojančių metotreksatą būklę būtina nuolat stebėti, nes jis gali pažeisti kepenis arba sulėtinti kaujo elementų, pernešančių deguonį, kovojančių su infekcija ir būtinų kraujo krešėjimui, gamybą. Šis vaistas neskiriamas žmonėms, sergantiems kepenų ligomis ar anemija, nėščioms moterims, moterims planuojančioms pastoti ir jų partneriams.
 • Hidroksišlapalas mažiau kenksmingas nei metotreksatas, tačiau ir ne toks veiksmingas. Kartais gydymas hidroksišlapalu derinams su gydymu retinoidais ar PUVA. Galimi šalutiniai poveikiai: anemija, leukocitų, trombocitų kiekio sumažėjimas. Kaip ir metotreksatas jis neskiriamas nėščioms ar planuojančioms pastoti moterims.
 • Antibiotikai psoriazės gydymui gali būti vartojami, jei ligą išprovokavo streptokokinė infekcija.
 • TNF-blokatoriai. Tai nauji vaistai psoriazės gydymui. Jie yra biologinės kilmės, slopinantys imuninę sistemą. TNF (angl. tumour necrosis factor)  yra cheminė medžiaga, skatinanti uždegime dalyvaujančių ląstelių susikaupimą. TNF yra išskiriamas uždegimo vietoje. Etanerceptas (Enbrel) ir infliksimabas (Remicade) blokuoja TNF, stabdo uždegiminių ląstelių susikaupimą ir uždegiminį procesą.
 • Kiti biologiniai preparatai: alefaceptas (Amevivas) ir efalizumabas (Raptiva).

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 8 + 26 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7