Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Šizofrenija (2)
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-06
 
Šizofrenija

Tęsinys (pradžia - čia)

Staigus psichozės pasireiškimas vadinamas ūminiu psichozės priepuoliu. Priepuolio metu sutrinka aplinkos suvokimas, pasireiškia kliedesiai, asmuo neatskiria realybės nuo savo fantazijų. Priepuolio metu pozityvieji šizofrenijos simptomai yra labiau pastebimi, nei negatyvieji. Pasireiškus psichozės priepuoliui, šizofrenija sergantys žmonės gali nesuvokti, kas jie yra, neatpažinti artimųjų.
 
Šizofrenijos simptomai laikui bėgant kinta. Dažniausiai sergant šizofrenija būna pagerėjimo ir pablogėjimo periodai. Kai kuriems pacientams pasireiškia tik vienas psichozės priepuolis, kitiems jie laikas nuo laiko kartojasi, tačiau tarp priepuolių šie žmonės gali gyventi normalų gyvenimą. Deja, žmonės sergantys chroniška šizofrenija ar tie, kuriems nuolat kartojasi jos priepuoliai, dažniausiai visiškai nepasveiksta. Jiems būtinas ilgalaikis gydymas ir draugų bei artimųjų pagalba.

Psichinės ligos dažnai siejamos su agresyviu elgesiu, tačiau nustatyta, jog jei agresija žmogui nebuvo būdinga iki susergant, tai ir sirgdmas šizofrenija jis netaps agresyviu (nebent jis kenčia nuo priklausomybės alkoholiui ar kitoms medžiagoms). Dauguma šizofrenija sergančių žmonių yra visiškai neagresyvūs, vengia aplinkinių ir mėgsta būti vieni. Šizofrenikai, kuriems pasireiškia paranojos ar psichozės simptomai, gali būti agresyvūs, ypač jei nevartoja medikamentų. Tokiu atveju nuo agresyvaus elgesio dažniausiai nukenčia jų namiškiai ir draugai.

Žmonės, sergantys šizofrenija, yra labiau linkę į savižudybes. Maždaug 10 proc. jų bando nusižudyti. Deja, iš anksto tai numatyti yra sunku. Jei įtariate, kad jūsų draugas ar giminaitis, sergantis šizofrenija, gali bandyti nusižudyti, būtinai apie tai praneškite jo gydytojui.
 
 
Kaip diagnozuojama šizofrenija? 

Šizofreniją, kaip ir kitas psichines ligas, diagnozuoti sunku, nes nėra jokių objektyvių tyrimų, galinčių patvirtinti diagnozę. Šizofrenija diagnozuojama, kai išanalizavus ligos istoriją, atlikus apžiūrą ir tyrimus atmetama kitų ligų (epilepsijos, smegenų auglių, skydliaukės sutrikimų), kurių simptomai panašūs į šizofrenijos, galimybė. Vėlyvą šizofrenijos diagnostiką lemia tai, kad ji gali būti diagnozuoja tik simptomams pasireiškiant ne mažiau nei 6 mėn. 
 
 
Kaip gydoma šizofrenija?
 
Gydant šizofreniją, derinamas medikamentinis ir psichoterapinis gydymas. Vaistai yra būtina gydymo dalis. Tinkamiausius vaistus, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, parenka gydytojas. Kiekvieni vaistai turi savo šalutinį poveikį, todėl svarbiausia pasirinkti tuos, kurie labiausiai atitinka paciento poreikius ir mažiausiai sutrikdo jo gyvenimo ritmą. Šizofrenija gali būti gydoma neuroleptikais, antidepresantais, raminamaisias ir vitaminais.

Vaistais šizofrenija visiškai neišgydoma, tačiau palengvinami jos simptomai, skatinama normali smegenų veikla, atstatomas cheminių medžiagų balansas smegenyse. Sergant šizofrenija, nepaprastai svarbu kuo anskčiau pradėti gydymą. Kuo anksčiau pradedami vartoti vaistai, tuo didesnė tikimybė, jog nenukentės sergančiojo gyvenimo kokybė.

Kitas šizofrenijos gydymo būdas, derinamas su medikamentiniu gydymu, yra psichoterapija. Psichoterapija padeda atgauti bendravimo įgūžius, motyvaciją, išlaikyti ar atgauti darbą. Viena iš psichoterapijos formų – reabilitacijos grupės. Jose lavinami bendravimo, darbiniai, problemų sprendimo įgūdžiai. Nepaprastai svarbu, kad jose sergantysis sulaukia palaikymo, jaučiasi priklausantis bendruomenei. Taip pat galima rinktis individualią psichoterapiją, kurios metu bendraujama su psichologu, psichiatru arba socialiniu darbuotoju. Šizofrenija sergančių žmonių šeimos nariams patariama lankyti specialius grupinius užsiėmimus, kuriuose jie mokomi spręsti su šizofrenija susijusias problemas ir padėti artimajam sugrįžti į pilnavertį gyvenimą.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 128 - 21 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7