Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Nutukimas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-10
 
Antsvoris (nutukimas, Obesity, Overweight)
 
Nutukimas – tai riebalų susikaupimas riebalinėse ląstelėse, keliantis pavojų sveikatai ir lemiantis didesnę tikimybę susirgti diabetu, širdies, vėžinėmis ir kitomis ligomis. Nustatyti, ar turite antsvorio, galite apskaičiavę kūno masės indeksą (KMI). Šis indeksas apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = kūno masė (kg) / ūgis (m2). Taigi, jei sveriate 80 kg ir esate 1,7 m ūgio, jūsų KMI yra: 80/(1,7*1,7)=27,7. Jūsų kūno svoris yra idealus, jei KMI yra ne mažesnis nei 18,5 ir ne didesnis nei 25. Jei KMI didesnis nei 25, turite antsvorio, jei viršija 30 – esate nutukęs.

KMI skaičiuoklė

Jei jūsų KMI didesnis nei 40, jūsų svoris kelia rimtą pavojų sveikatai. Nepamirškite, jog per mažas svoris taip pat yra pavojingas sveikatai, ir jei jūsų KMI mažesnis nei 18,5 turėtumėte imtis priemonių, kad priaugtumėte svorio. Vertinant vaikų kūno svorį, į KMI neatsižvelgiama: tam gydytojai taiko specialias lenteles.
 
Specialistai, atsižvelgdami į kūno riebalų pasiskirstymą, skiria du nutukimo tipus: obuolio (riebalai kaupiasi pilvo srityje, liemens ir šlaunų santykis didesnis nei 1) ir kriaušės (riebalai kaupiasi klubų srityje).
 
Nutukimo paplitimas
 
Lietuvoje antsvorio turi 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 17 proc. Lietuvos moterų ir 11 proc. vyrų yra nutukę. Nutukusių žmonių skaičius tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje nuolat didėja. Didžiosios Britanijos Sveikatos departamento duomenimis, jei nutukusių žmonių dalis pasaulyje ir toliau didės tokiais tempais, 2010 metais apie 6,6 mln. vyrų ir 6 mln. moterų bus nutukę.
 
Maždaug kas trečias 2-15 metų vaikas pasaulyje vaikas turi antsvorio. Antsvorio turi 14 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių, nutukę yra 18 proc. mergaičių ir 19 proc. berniukų. Dažniausiai bent vienas iš nutukusių vaikų tėvų turi problemų dėl antsvorio.
 
Kokias problemas sukelia nutukimas?
 
Nutukimas gali sukelti tiek fizinių, tiek psichologinių problemų. Nutukę žmonės mažiau pasitiki savimi, dažniau kenčia nuo depresijos, jiems gali būti sunku bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Nutukusiems žmonėms gali tapti sunku kvėpuoti, vaikščioti, bėgioti, gali formuotis tulžies pūslės akmenys. Juos dažnai vargina gausus prakaitavimas, kojų ir nugaros skausmai, odos problemos (pvz.: aknė). Nutukimas gali lemti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ir didesnį nei normalus kraujo spaudimą, susijusį su didesne infarktų bei insultų rizika. Nutukę žmonės dažniau serga antrojo tipo diabetu, kai kurių tipų vėžinėmis (inkstų, gaubtinės žarnos, krūties vėžiu) ir kitomis ligomis. Su nutukimu susijusios ligos yra dažna jaunesnių nei 75 metų amžiaus žmonių mirties priežastis.
 
Kas sukelia nutukimą?
 
Nutukimas gali būti paveldimas: genetiniai veiksniai daro įtaką apetitui, medžiagų apykaitos greičiui ir tai, ar organizmas yra linkęs kaupti riebalus. Genetinės ligos, galinčios lemti nutukimą, yra policistinių kiaušidžių sindromas ir hipotiroidizmas. Tačiau net jei paveldėjote polinkį nutukti, tai nereiškia, jog būtinai turėsite antsvorio. Nutukimą lemia persivalgymas, nereguliarus maitinimasis ir nepakankamas fizinis aktyvumas, taigi sveikai maitindamiesi ir sportuodami nutukimo galite išvengti – viską lemia jūsų gyvenimo būdas.
   
Svorio priaugti galite ir vartodami kai kuriuos vaistus (antidepresantus, kortikosteroidus ir geriamuosius kontraceptikus).
 
Kada nutukimas tampa pavojingu?
 
Jei jūsų KMI didesnis nei 25, turėtumėte imtis priemonių svoriui sumažinti. Jei norite išvengti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, jūsų liemens apimtis neturėtų viršyti 94cm (vyrams) ar 80cm (moterims).

Kaip gydomas nutukimas?
 
Pirmiausia antsvorio atsikratyti pabandykite sveikai maitindamiesi ir sportuodami. Dietologai rekomenduoja per 3 mėn. numesti ne daugiau nei 5-10 kg, t.y. maždaug po pusę kilogramo per savaitę. Dietologas gali jums sudaryti individualų maitinimosi planą ir taip padėti netekti svorio. Vadovaudamiesi maitinimosi planu jus suvartosite 1500-2000 kcal per dieną. Tokie planai 90 proc. nutukusių žmonių padeda atsikratyti nepageidaujamo svorio nepakenkiant sveikatai.
     
Laikydamiesi mitybos plano ir sportuodami, sunaudosite daugiau kalorijų nei gaunate su maistu ir imsite naudoti sukauptus riebalus kaip energijos šaltinį kartu netekdami papildomų kilogramų.
 
Medikamentinis gydymas
 
Gydymas medikamentas dažniausiai rekomenduojamas tik tuomet, kai nepavyksta svorio numesti sportuojant ir sveikai maitinantis. Nutukimui gydyti šiuo metu vartojami preparatai yra orlistatas ir sibutraminas. Svarbu žinoti, jog net ir vartodami vaistus, turėsite laikytis specialios dietos ir pratimų plano. Be to, nors šie vaistai ir padeda atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, tačiau nustojus juos vartoti galite priaugti dar daugiau svorio nei netekote, todėl sveikai maitintis bei sportuoti būtina ir baigus gydymą.
 
Šie vaistai nerekomenduojami jaunesniems nei 18 metų asmenims, nes nėra žinomas jų galimas neigiamas poveikis brendimo procesui ir vėlesniems mitybos įpročiams.
 
Orlistatas veikia sumažindamas riebalų įsisavinimą žarnyne. Gydytojai šį vaistai skiria, jei paciento KMI yra didesnis nei 28, ir jis rizikuoja susirgti su nutukimu susijusiomis ligomis. Galimas šio vaisto šalutinis poveikis: galvos skausmas, dujų kaupimasis, riebalai išmatose (steatorėja).

Sibutraminas veikia neurotransmitorius (medžiagas, perduodančias informaciją nervų sistemoje), seratoniną ir noradrenaliną, sukeldamas sotumo jausmą. Šis vaistas gali sukelti apetito netekimą, vidurių užkietėjimą, burnos sausumą ir nemigą.
 
Chirurginis gydymas
 
Nutukimą gydyti operaciniu būdu rekomenduojama tik tiems žmonėms, kurių KMI yra didesnis nei 40, arba jei KMI yra tarp 35 ir 40, ir pacientas serga nutukimo sukeltomis ligomis. Operacijos, kurių tikslas yra svorio mažinimas, vadinamos bariatrinėmis.
 
Viena iš žinomiausių nutukimo gydymo operacijų – skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacija. Jos metu ant skrandžio laparoskopiniu būdu uždedama speciali juosta, ribojanti maisto, telpančio į skrandį tūrį. Po tokios operacijos užteks nedidelio maisto kiekio, kad pasijustumėte sotus.Skrandžio juosta vėliau gali būti nuimama.
 
Kita Lietuvoje atliekama operacija – skrandžio sumažinimas ir apylankų formavimas. Jos metu suformuojamos apylankos ir sumažinamas virškinamojo trakto ilgis (maistas aplenkia dalį skrandžio ir žarnyno), todėl mažiau maisto medžiagų rezorbuojama. Taip pat sumažinamas skrandžio tūris, todėl žmogus greičiau pasijunta sotus.
 
Taip pat į skrandį 6 mėnesiams gali būti įdedamas specialus balionas, kuris pripildomas distiliuoto vandens, išsipučia ir užima didžiąją skrandžio dalį.Balionas sumažina skrandžio tūrį ir daug greičiau, nuo mažesnio maisto kiekio pasisotinama. Tačiau išėmus balioną svoris neauga tik tada, jei laikomasi to paties, kaip ir su balionu, mitybos režimo, sveikos gyvensenos principų.
 
Visos minėtų nutukimo operacijų metu galimos komplikacijos (kraujavimas, infekcijos), po jų gali varginti ilgalaikiai virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas, širdies skausmai, vėmimas, viduriavimas. Po operacijų organizmas įsisavina ne tik mažiau maisto, bet ir mažiau vitaminų, maistingųjų medžiagų, todėl padidėja tikimybė susirgti anemija, osteoporoze ir kitomis vitaminų trūkumo sukeltomis ligomis.  

Svarbu nepamiršti, jog nutukimas nėra per kelias savaites ar mėnesius išsprendžiama problema, su juo teks kovoti nuolatos sveikai maitinantis ir sportuojant.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Slim Lady JutaVit N100
Maisto papildas svorio kontrolei Menoline Yves Ponroy N60
Šokdynė Tanita CJ-688

Skaityti komentarus (20)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 63 / 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7