Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Vidurinės ausies uždegimas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-10
 
Vidurinės ausies uždegimas (Otitis media, vidurinės ausies infekcija, Inflammation of the middle ear)
 
Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai laikomas vaikų liga, tačiau ja sirgti gali ir suaugusieji. 75 proc. vaikų iki savo trečiojo gimtadienio bent kartą yra sirgę vidurinės ausies uždegimu. Beveik pusė šių vaikų iki trečiojo gimtadienio vidurinės ausies uždegimu sirgo 3 ar daugiau kartų. Dažniausiai šis uždegimas prasideda, kai peršalimą, gerklės skausmą ar kitas kvėpavimo takų ligas sukeliančios virusinės arba bakterinės kilmės infekcijos patenka į vidurinę ausį.
 
Kaip mes girdime?
 
Ausis yra sudaryta iš trijų pagrindinių dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Išorinė ausis sudaryta iš ausies kaušelio ir ausies kanalo. Išorinę ausį nuo vidurinės skiria ausies būgnelis. Vidurinė ausis – tai už ausies būgnelio esanti oru pripildyta ertmė. Joje yra trys klausomieji kauliukai: kilpelė, priekalėlis ir plaktukėlis, perduodantys garsą nuo ausies būgnelio į vidinę ausį, kurioje yra klausos ir pusiausvyros organai. Sraigėje, esančioje vidinėje ausyje, yra klausos organas, paverčiantis garsus impulsais, kurie nervais patenka į smegenis, kur iššifruojama jų reikšmė.
 
Kodėl vaikai dažniau nei suaugusieji serga vidurinės ausies uždegimu?
 
Yra daug priežasčių, lemiančių, kad vaikai dažniau nei suaugusieji serga vidurinės ausies uždegimu. Visų pirma, vaikų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, ir todėl jie yra imlesni infekcijoms. Kita priežastis, kodėl vaikai dažniau serga šiuo uždegimu, yra jų Eustachijaus vamzdžio anatominė sandara. Vaikų Eustachijaus vamzdis, jungiantis viršutinę gerklės dalį su vidurine ausimi, yra trumpesnis ir tiesesnis nei suaugusiųjų, todėl juo infekcijos iš gerklės lengviau patenka į vidurinę ausį. Eustachijaus vamzdis paprastai yra užsidaręs, bet reguliariai atsiveria. Taip išlyginamas spaudimas vidurinėje ausyje ir aplinkoje, ventiliuojasi vidinė ausis. Jei Eustachijaus vamzdis užblokuojamas patinus jo gleivinei ar susikaupus gleivėmis dėl peršalimo ar kitos priežasties, jis negali atsiverti ir vidurinė ausis nevėdinama. Tai lemia vidurinę ausį dengiančios gleivinės išskiriamo skysčio susikaupimą.
 
Dar viena priežastis, lemianti, jog vaikai dažniau serga vidurinės ausies uždegimu yra ta, jog vaikų migdolai (adenoidai) yra didesni nei suaugusiųjų. Migdolai yra užpakalinėje gerklės dalyje greta Eustachijaus vamzdžių ir yra sudaryti iš ląstelių, padedančių kovoti su infekcija. Padidėję migdolai gali trukdyti Eustachijaus vamzdžiams atsiverti, be to, jie gali būti užkrėsti infekcija, ir ji per Eustachijaus vamzdžius gali išplisti į vidurinę ausį. Bakterijos, pro Eustachijaus vamzdį patekusios į vidurinę ausį, gali sukelti infekciją, kuri lemia vidurinės ausies gleivinės patinimą, Eustachijaus vamzdžio blokavimą ir baltųjų kraujo ląstelių migraciją iš kraujo, kad galėtų kovoti su infekcija. Baltosios kraujo ląstelės žudo bakterijas ir pačios žūva, vidurinėje ausyje susidaro pūliai. Jų daugėjant, vaikui tampa sunku girdėti, vėliau gali pasireikšti stiprus ausies skausmas. Jei pūlių itin daug, dėl spaudimo gali plyšti ausies būgnelis.
 
Kaip pasireiškia vidurinės ausies uždegimas?
 
Vidurinės ausies uždegimas ne tik sukelia stiprų skausmą, bet negydomas gali sukelti rimtas komplikacijas. Negydoma infekcija gali plisti į gretimas galvos dalis, tarp jų – ir į smegenis. Nors vidurinės ausies sukeltas kurtumas dažniausiai yra laikinas, jo negydant klausos galima netekti visam laikui. Nuolatinis skysčio buvimas vidurinėje ausyje ir lėtinis jos uždegimas gali lemti klausos sutrikimus vaikui itin svarbiu kalbos vystymosi metu. Dažnai nuo ausų infekcijų kenčiančių vaikų kalbos vystymasis gali sutrikti.
 
Kaip žinoti, kad vaikas serga vidurinės ausies uždegimu?
 
Vidurinės ausies uždegimą dažnai sunku nustatyti, nes dažniausiai juo serga dar nekalbantys vaikai. Įtarti šią būklę galite, jei vaikas tampa neįprastai dirglus, prastai miega, tampo ausį (ausis), karščiuoja, iš ausies skiriasi skystis, sutrinka jo judesių koordinacija, nereaguoja į tylius garsus, sėdi itin arti televizoriaus, yra nedėmesingas.
 
Kaip išvengti vidurinės ausies uždegimo?
 
Nors specifinės vidurinės ausies uždegimo profilaktikos nėra, tačiau žinoma, jog vaikai, gyvenantys su rūkančiais suaugusiaisiais ir lankantys darželius ar kitas vaikų susibūrimo vietas, dažniau serga ausų infekcijomis. Todėl vaikas, linkęs sirgti ausų uždegimais turėtų vengti bendravimo su sergančiais draugais ir tabako dūmų. Be to, jei gulintis vaikas maitinamas iš buteliuko, jis taip pat labiau rizikuoja susirgti vidurinės ausies uždegimu, o krūtimi maitinami kūdikiai juo serga rečiau. Tikimasi, jog ateityje, sukūrus vakcinas nuo dažniausiai vidurinės ausies uždegimą sukeliančių bakterijų, šia liga bus sergama kur kas rečiau.
 
Kaip gydomas vidurinės ausies uždegimas?
 
Dauguma gydytojų rekomenduoja vidurinės ausies uždegimą gydyti antibiotikais. Vartojant šiuos vaistus būtina vadovautis gydytojo nurodymais ir suvartoti visą jų kursą. Antibiotikai gali turėti nepageidaujamą poveikį – sukelti pykinimą, viduriavimą, bėrimus. Jei vaiką vargina stiprus ausies skausmas kartu su antibiotikais gali būti skiriami ir skausmą malšinantys vaistai. Dažniausiai gydytojai prašo po kiek laiko dar kartą apsilankyti, net jei vaikas atrodys pasveikęs, kad galėtų įsitikinti, jog infekcija tikrai išgydyta.
 
Vidurinės ausies uždegimą gali sukelti įvairios bakterijos, ir kai kurios iš jų tapo atsparios daliai antibiotikų. Taip nutinka, kai antibiotikai skiriami peršalimo, gripo ar virusinių infekcijų gydymui. Kai bakterijos tampa atsparios antibiotikams, infekciją išgydyti yra žymiai sunkiau, gali tekti išbandyti kelis medikamentus, kol pavyks rasti veiksmingiausią. 

Išgydžius infekciją, vidurinėje ausyje dar keletą mėnesių gali likti skysčio. Kartais gydytojai skiria antibiotikus, kad pagreitintų skysčio pasišalinimą. Jei skystis nepasišalina per 3 mėnesius ir sukelia klausos sutrikimus, rekomenduojama į pažeistas ausis įstatyti ventiliacinius vamzdelius (drenus). Ši operacija, vadinama myringotomija, paprastai atliekama chirurgo otolaringologo. Kol vaikas miega paveiktas bendrosios anestezijos, gydytojas atlieka nedidelį ausies būgnelio pjūvį ir į jį įstato metalinį ar plastikinį vamzdelį. Taip suvienodinamas oro spaudimas vidurinėje ausyje ir aplinkoje, vėdinama vidurinė ausis. Paprastai vamzdelis ausyje išbūna 6-12 mėnesių. Jei vaiko adenoidai padidėję, gydytojas gali rekomenduoti juos pašalinti vamzdelių įstatymo operacijos metu, tačiau adenoidų pašalinimas nesumažina vidurinės ausies uždegimo pasikartojimo tikimybės. Pašalinus skystį, klausa turėtų visiškai atsistatyti.


Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 120 - 62 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7