Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Tinea capitis
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-04-26
 
Plaukuotosios galvos dalies trichofitija – tai grybelinė odos liga, labiausiai pažeidžianti galvos dalį, padengtą plaukais. Dažniausiai galvos trichofitiją žmonėms sukelia grybeliai: Microsporum canis, Tricophyton verrucosum ir Tricophyton tonsurans.
 
Kaip užsikrečiama trichofitija?
 
Šia liga užsikrečiama nuo naminių ir laukinių gyvūnų (šunų, kačių, karvių, žiurkėnų, jūrų kiaulyčių), sergančių žmonių arba grybelių sporomis užkrėstų daiktų (šukų, rankšluosčių, kepurių ir kt.). Gyvūnams diagnozuoti šią ligą yra sunkiau, nes dažnai nematoma simptomų, tačiau nuo jų užsikrečia žmonės, kuriems ši liga pasireiškia skirtingai. Trichofitija labiausiai paplitusi tarp ūkininkų, žmonių dirbančių su gyvūnais, ar laikančių juos namuose. Šia liga ypač lengvai užsikrečia vaikai, tarp kurių trichofitija labai greitai plinta, nes jų galvos odos liaukos neišskiria grybelius naikinančių riebiųjų rūgščių.
Kad susirgtum trichofitija, vien grybelių patekimo ant odos nepakanka. Ja susergama, jei galvos oda yra pažeista, gausiai prakaituoja, aplinka yra šilta ir drėgna, žmogaus imuninė sistema nusilpusi, yra nervų ar endokrininės sistemos sutrikimų.

Simptomai
 
Skiriami keli simptomų tipai:

● Pirmuoju atveju galvos srityje atsiranda vienas ar keli įvairaus dydžio plaukų praretėjimo židinėliai. Židinėliuose pažeidžiami ne visi plaukai – dalis jų išlieka sveiki. Pažeisti plaukai pasidaro pilki, trapūs, 1-3mm aukštyje nuo odos ar prie pat odos lūžta (likusi plauko dalis atrodo kaip juodi taškai). Galvos oda pažeistose vietose šiek tiek pleiskanoja, bet nėra paraudusi arba paraudimas yra neryškus.

● Antruoju atveju atsiranda  veido ar kitų kūno dalių (dažniausiai nepridengtų drabužiais) odos pažeidimai. Šie pažeidimai iš pradžių atrodo kaip ryškių ribų rausvos, apvalios, šiek tiek niežtinčios dėmelės. Jų periferija ryškesnė ir šiek tiek iškilusi, sudaryta iš pūslelių ir šašelių. Šios dėmelės gali imti savaime nykti arba didėti, tuomet  susiformuoja 6-9 cm pločio raudoni, pleiskanojantys, žiedo pavidalo židiniai. Taip pat gali būti pažeisti rankų nagai, kurie pasidaro pilkšvi, gali pradėti lūžinėti.

Sunkiais ligos atvejais, grybeliams pažeidus plaukų folikulus, plaukuotoje galvos odos dalyje atsiranda pūliuojantys (gali būti ir skausmingi) patinimai, juose gali kilti uždegimas. Pažeistose vietose gali nuslinkti plaukai (alopecija). Šios stadijos metu dažnai užsikrečiama dar ir stafilokokine infekcija. Gali padidėti, tapti jautrūs kaklo limfmazgiai. Kartais ligoniai karščiuoja.

Kaip neapsikrėsti trichofitija?
 
Trichofitiją sukeliančių grybelių išvengti sunku, nes jų gausu aplinkoje. Patariama vengti gyvūnų, kuriems pasireiškia trichofitijos simptomai (pvz.: dėmėta, pleiskanojanti oda), nesinaudoti svetimais rankšluosčiais, galvos apdangalais, šukomis.
 
Trichofitijos diagnozavimas
 
Yra daug kitų odos ligų, kurių simptomai panašūs į trichofitijos, bet jų gydymas visiškai skirtingas, todėl gydytojui svarbu nustatyti ligos sukėlėją ir nepasikliauti vien vizualine diagnostika.

Grybelio identifikavimui nuo pažeistų kūno dalių imamas mėginys,,jis auginamas ir mikroskopu tiriamas laboratorijoje. Kai kurie grybeliai atpažįstami iš švytėjimo ultravioletinėje šviesoje. Šį tyrimą gali skirti bendrosios praktikos gydytojas ar gydytojas dermatologas.

Gydymas
 
Trichofitiją svarbu kuo anksčiau pradėti gydyti, nes taip išvengiama grybelinės infekcijos išplitimo ir kitų žmonių užkrėtimo.

Kartais galvos trichofitija praeina ir negydoma, tačiau visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Trichofitiją galima gydyti šampūnais, kurių sudėtyje yra seleno arba cinko piritiono (pvz.: „Head & Shoulders Intensive Treatment“, „Selsun“, „Selsun Blue“, „Selsun Gold for Women“), tačiau vien jų nepakanka – būtina kartu vartoti ir geriamus medikamentus. Dar nuo 1958-ųjų galvos trichofitija gydoma griseofulvinu (fulvicinu, grisaktinu). Jis vartojamas 6-8 savaites kasdien kartu su riebalų turinčiu maistu, skatinančiu šio medikamento įsisavinimą. Gydymas turėtų būti tęsiamas tol, kol mėginiuose neberandama grybelių. Vartojant griseofulviną, šalutiniai poveikiai pasireiškia retai.

Jei pacientas alergiškas griseofulvinui arba juo išgydyti grybelio nepavyksta, gydytojai gali skirti itrakonazolį (sporanoksą), flukonazolį (diflukaną) arba terbinafiną (lamisilį).

Baigus gydymo kursą, rekomenduojama dar kurį laiką reguliariai tikrintis dėl galimo ligos atsinaujinimo.

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 51 + 92 - 15 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7