Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Tymai
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-08
 
Tymai (Measles, vaikiška infekcija, Highly contagious viral infection)
 
Tymai yra ūminė virusinė infekcija, kurią sukelia Paramoxi šeimos virusas. Tai – viena iš sunkiausių ir pavojingiausių vaikiškų ligų, kuri baigiasi odos išbėrimu. Kol dar nebuvo pradėta naudoti MMR (angl. measles, mumps, rubella – vakcina prieš tymus, kiaulytę ir raudonukę), tymų epidemijos pasitaikydavo net kas 2-5 metus.
 
Sukėlėjas yra perduodamas oro-lašeliniu keliu ar tiesioginio kontakto metu. Virusas patenka per nosį ar burną į kvėpavimo takus, tada keliauja kraujo srove per visą organizmą. Paprastai užsikrečiama nuo kito žmogaus jam kosint ar čiaudint. Užsikrėsti gali bet kuris asmuo, jei dar nebuvo persirgęs tymais. Tik vaikai maždaug iki keturių mėnesių amžiaus tymais nesuserga, kadangi dar nuo gimimo turi iš mamos gautus antikūnus prieš sukėlėją. Dažniausiai užsikrečiama žiemą ir pavasarį. Tymų inkubacinis (slaptasis periodas), t.y. laikas nuo viruso patekimo į organizmą iki ligos simptomų atsiradimo, paprastai yra nuo vienos iki dviejų savaičių (10-15 dienų). Virusas gali būti perduodamas kitiems asmenims nuo keturių dienų prieš ir iki penkių dienų po bėrimo atsiradimo.
 
Pagrindiniai simptomai
 
Maždaug po dviejų savaičių po viruso patekimo į organizmą pacientas pradeda blogai jaustis. Temperatūra pakyla iki 39 C˚. Ligonį krečia šaltis, prasideda „lojantis kosulys“ ir stiprus gerklės skausmas su limfmazgių padidėjimu. Pacientą kamuoja ir kiti peršalimo požymiai: čiaudėjimas, sloga. Ligonio akys parausta, paburksta, ašaroja, pasidaro itin jautrios ryškiai šviesai.
 
Ligos pradžioje atsiranda pilkšvos, smėlio grūdo dydžio dėmelės burnos gleivinėje apie krūminius dantis. Jos yra vadinamos Kopliko dėmelėmis ir dažnai pasireiškia prieš pat odos išbėrimą. Po keturių dienų temperatūra nukrinta, tačiau vėl pakyla atsiradus pirmiems bėrimo elementams apie ausis, kurie vėliau išplinta iki pat kojų per kitas dvi dienas. Iš pradžių atsiranda šviesiai raudonos spalvos labai maži vieno-dviejų milimetrų dydžio taškeliai, kurie greitai didėja ir pradeda jungtis tarpusavyje. Šiuo metu pacientas karščiuoja net iki 40 C˚. Aukšta temperatūra gali išlikti keletą dienų ar net iki bėrimo pabaigos.
 
Komplikacijos
 
Tymus sukeliantis virusas gali patekti į skirtingas organizmo vietas ir sukelti įvairių organų funkcijų sutrikimus. Vienam iš 2000 susirgusiųjų tymais pasireiškia smegenų pažeidimas, kiek rečiau plaučių uždegimas, meningitas (smegenų dangalų uždegimas), vidurinės ausies uždegimas. Tymų komplikacija gali būti ir kurtumas. Labai retai pacientai miršta susirgę tymais, ir tai dažniausiai yra meningito ar encefalito pasekmė.
 
Diagnozė
 
Gydytojas tymus paprastai diagnozuoja remiantis paciento nusiskundimais ir objektyvaus tyrimo duomenimis. Patagnominis (būdingas tik šiai ligai) požymis yra Kopliko dėmelės burnos gleivinėje, pasireiškiančios prieš odos išbėrimą. Ligos simptomai gali priminti raudonukės, toksoplazmozės, enerovirusinės infekcijos kliniką. Tad norint tymus diferencijuoti nuo kitų patologijų, reikalinga atlikti laboratorinius tyrimus. Esant reikalui, virusas gali būti nustatomas kraujyje, nosies sekrete ir šlapime tuo ligos periodu, kai pacientas karščiuoja. Serumo antikūnai atsiranda trečią dieną po odos išbėrimo ir didžiausia jų koncentracija aptinkama po dviejų ar keturių savaičių.
 
Gydymas

Visų pirma, vaikų negalima leisti į mokymo įstaigas. Kadangi tymais greitai užsikrečia neskiepyti vaikai, toje įstaigoje, kur mokėsi pacientas, skelbiamas 21 dienos karantinas.
 
Pagrindinis tymų gydymo tikslas yra palengvinti ligos simptomus. Patariama gulėti lovoje tol, kol aukšta temperatūra nukris ir savijauta pagerės, tačiau lovos režimas turėtų trukti ne trumpiau kaip savaitę. Kad būtų lengviau kvėpuoti, rekomenduojama išvėdinti patalpas bent du kartus per dieną. Pacientui turi būti užtikrinamas pakankamas skysčių kiekis, kad nepasireikštų dehidratacijos požymiai. Rekomenduojamas ir burnos skalavimas šiltais ramunėlių tirpalais. Jeigu pūliuoja akys, reikia jas praplauti virintu vandeniu, galima skirti akių lašų prieš tai pasitarus su gydytoju.
 
Norint numalšinti skausmą ir sumažinti aukštą temperatūrą, vaikui galima skirti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Tačiau prieš skiriant medikamentus, būtina pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku. Paprastai vaistai nuo kosulio ir antibiotikai yra neveiksmingi, tad jų vartoti nerekomenduojama. Jeigu vaiko būklė blogėja, ar aukšta temperatūra išlieka itin ilgai, reikalinga skubi gydytojo konsultacija.
 
Į veną leidžiamas ribavirinas gali palengvinti ligos eigą suaugusiems, susirgusiems tymais.
 
Šiuo metu yra rekomenduojama skiepyti visus vaikus MMR vakcina, kuri suteikia ilgalaikį imunitetą ir sumažina sergamumą tymais, kiaulyte ir raudonuke. Lietuvoje vaikai skiepijami du kartus: 15 mėnesių ir 12 metų amžiaus. Nors kartą persirgus kiaulyte įgyjamas ilgalaikis imunitetas, tad tas asmuo antrą kartą tymais neturėtų užsikrėsti.
 
Tymai ir nėštumas 

Jeigu moteris planuoja pastoti, reiktų būtinai pasiskiepyti MMR vakcina, net jeigu ir buvo persirgus anksčiau tymais.

 


Jums gali būti naudinga:
Išmanusis termometras Jūsų telefone Oblumi tapp
Termometrai (bekontakčiai, elektroniniai, skaitmeniniai, vaikiški ir kt.)

 


Skaityti komentarus (30)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 70 + 55 - 36 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7