Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Prienosinių ančių uždegimas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-07
 
Sinusitas (prienosinių ančių uždegimas)
 
Sinusai (kitaip vadinami prienosiniais ančiais) – kvėpavimo takų dalis. Suaugusieji ir vyresnio amžiaus vaikai turi 4 grupes sinusinių angų, išsidėsčiusių nosį supančiuose kauluose. Maži vaikai dar neturi visiškai susiformavusių sinusų, tik sinusinius kanalus ar nedideles angeles. Normaliomis sąlygomis sinusuose per dieną susidaro iki 1,5 litro gleivių. Dėl alergijos, infekcijos ar aplinkos veiksnių poveikio gali padidėti gleivių išskyrimas arba pakisti jų savybės. Visi sinusai atsiveria ir gleives išskiria į nosies ertmę,  todėl bet kokie veiksniai, sukeliantys nosies gleivinės paburkimą, gali trukdyti nutekėti gleivėms iš sinusų į nosį ir sukelti sinusų infekcijas ar kitas sinusų ligas. Tam, kad išvengtumėte sinusų ligų, būtina galimybė gleivėms iš sinusų nutekėti. Taip pat itin svarbu – gerai funkcionuojanti imuninė sistema, kad nugalėtų infekcijas ir uždegimus.
 
Sinusitas. Kas tai yra?
 
Sinusitas yra gleivinės, dengiančios sinusų ertmes, uždegimas. Uždegimas sukelia didesnę gleivių sekreciją ir patinimą, trukdantį šioms gleivėms nutekėti. Negydomas ilgai trunkantis sinusitas gali būti infekcijos priežastis.
 
Kas sukelia sinusitą?
 
Dažniausiai sinusitą sukelia peršalimas (virusinė kvėpavimo takų infekcija), alergijos ir aplinkos veiksniai. Sinusitą taip pat gali sukelti tabakas, kreiva nosies pertvara, nosies polipai. Tokios ligos kaip astma, cistinė fibrozė, bronchektazijos, imuninės sistemos sutrikimai neretai sukelia sinusitą. Daugelio žmonių, dažnai sergančių sinusitu, nosies ir sinusų gleivinė yra itin jautri įvairiems veiksniams, galintiems sukelti sinusitą.
 
Sinusito simptomai
 
Sinusitas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminio sinusito simptomai yra: spaudimas, skausmas sinusų srityse, nosies užgulimas, tekėjimas, kosulys, gerklės ir galvos skausmas. Ligonis gali karščiuoti.

Lėtinis sinusitas dažniausiai yra nesusijęs su infekcija. Lėtinio sinusito simptomai ne tokie pastebimi kaip ūminio, sergantysis nekarščiuoja. Negydomas sinusitas gali tęstis ištisus mėnesius ar metus.
 
Kaip diagnozuojamas sinusitas?
 
Ūminį sinusitą gali būti sunku atskirti nuo peršalimo, todėl jis diagnozuojamas atsižvelgiant į paciento nusiskundimus ir kruopščiai apžiūrėjus nosies gleivinę. Nosies gleivinės apžiūrėjimui gali būti naudojamas specialus endoskopas. Sergant ūminiu sinusitu, gydytojui spustelėjus sinusus, jaučiamas skausmas. Lėtinis sinusitas diagnozuojamas rentgeno spinduliais peršvietus sinusus, sudėtingais atvejais jo diagnostikai gali būti naudojama kompiuterinė tomografija.
 
Gydymas
 
Sinusito gydymo principas yra gydyti nosies ir sinusų gleivinės uždegimą, kad gleivės iš sinusų galėtų netrukdomai pasišalinti. Tam gali būti naudojamos įvairios priemonės: tirpalai nosies plovimui, steroidiniai nosies purškalai, antibiotikai, dekongestantai ir kt.

Nosies plovimui galima naudoti druskos arba fiziologinį tirpalą, kuris pašalina iš nosies ir sinusų gleives ir bakterijas, taip laikiniai sumažindamas nosies užsikimšimą ir tekėjimą. Patariama prieš naudojant nosies purškalus nosį išplauti. Nosies plovimas yra vienas iš veiksmingiausių būdų tiek ūminiam, tiek lėtiniam sinusitui gydyti.

Steroidiniai nosies purškalai mažina uždegimą ir gleivių išsiskyrimą. Šių purškalų poveikis pajuntamas ne iškart, o po kelių savaičių naudojimo. Jei sergate lėtiniu sinusitu, galite šiuos purškalus naudoti nuolatos. Patariama ne tik purkšti, bet ir plauti nosį.

Sinusitas taip pat gali būti gydomas antibiotikais, tačiau jie veiksmingi tik tuo atveju, jei sinusito sukėlėjas yra bakterinė infekcija. Dažniausiai toks gydymas trunka nuo vienos iki trijų savaičių ar ilgiau. Gydytojas, parinkdamas jums tinkamiausius antibiotikus, turėtų atkreipti dėmesį į ligos simptomus, anksčiau vartotus antibiotikus, alergines reakcijas į vaistus. Dažniausiai sinusitas sėkmingai išgydomas ir nenaudojant antibiotikų. Prieš vartojant šiuos vaistus, būtina pasitarti su gydytoju.

Dekongestantai (vaistai, palengvinantys nosies užgulimo simptomus) taip pat gali būti naudojami sergant sinusitu. Šie vaistai gali būti tablečių, sirupo ar nosies purškalo pavidalo, jie atveria sinusų angas ir leidžia gleivėms pasišalinti. Pieš rinkdamiesi dekongestantus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nosies purškalai (vietinio veikimo dekongestantai) gali būti nepaprastai veiksmingi, nes tuoj pat sumažina nosies audinio patinimą, tačiau juos galima vartoti tik dvi-tris dienas iš eilės, nes vartojant ilgiau, nosies užsikimšimo simptomai gali tapti dar ryškesni. Geriami (sisteminio veikimo) dekongestantai turi tokį patį poveikį, kaip ir nosies purškalai, tačiau juos vartojant yra didesnė tikimybė, jog pasireikš šių vaistų šalutinis poveikis (gali padidėti kraujospūdis, varginti nervingumas, mieguistumas, vyrams gali kilti problemų, susijusių su prostata).

Jei sinusitas yra susijęs su alergija, gydytojus jums gali skirti antihistaminų.

Sergant ūminiu sinusitu, galite vartoti skausmą ir temperatūrą mažinančius vaistus.

Jei vaistais išgydyti sinusito nepavyksta, jis gali būti gydomas chirurginiu būdu. Atliekama funkcinė endoskopinė sinusų operacija – minimaliai  invazinė procedūra, kurios metu naudojamas endoskopas leidžia chirurgui kiek įmanoma mažiau pažeisti normalų nosies audinį.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 52 - 68 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7