Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pasiutligė

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė

2008-05-05

 
Pasiutligė, hidrofobija
 
Pasiutligė, dar vadinama hidrofobija (patologiška vandens baime), visų pirma yra gyvūnų (tiek laukinių, tiek naminių) liga, tačiau ja užsikrėsti gali ir žmogus. Pasiutligę sukelia virusas, žalojantis  nervų sistemą ir išsiskiriantis kartu su užsikrėtusiojo seilėmis. Sergantys pasiutlige gyvūnai gali pradėti kandžiotis. Žmonės dažniausiai užsikrečia įkandus šuniui, lapei, šikšnosparniui ar beždžionei.  Europoje šį virusą dažniausiai perneša lapės.

Pasiutligės bijomasi ne be pagrindo, nes kai šios ligos simptomai pasireiškia, jos išgydyti jau nebeįmanoma, ir ji beveik visada baigiasi mirtimi (aprašyti vos keturi pasveikimo atvejai). Laimei, jei gydymas pradedamas laiku, ligos simptomai nepasireiškia.
 
Kas sukelia pasiutligę?
 
Pasiutligę sukelia lyssa virusas, priklausantis rabdovirusams. Šis virusas geba „pasislėpti“ nuo imuninės sistemos, todėl organizme nesusiformuoja visavertis imuninis atsakas ir organizmas su juo beveik nekovoja.

Po įkandimo virusas greitai dauginasi, nukeliauja iš raumenų nervų į centrinę nervų sistemą (CNS) ir išplinta po daugelį smegenų dalių, sukeldamas smegenų uždegimą ir paveikdamas daugelį CNS funkcijų.

Nervais virusas išplinta visame organizme, patekdamas į odą, gleivines, seilių liaukas ir kitus audinius.
 
Kaip užsikrečiama pasiutlige?
 
Pasiutligė yra zoonozinė infekcija, t.y. ji gali būti teisiogiai perduodama gyvūno gyvūnui ar gyvūno žmogui. Viruso plitimą seilėmis palengvina tai, kad virusas paveikia sergančio gyvūno smegenis ir gali sukelti agresyvią elgseną, taigi gyvūnas puola ir kanda net neprovokuojamas. Patekęs į žmogaus audinius su seilėmis, virusas skverbiasi į raumenų ląsteles. Teoriškai seilės, patekusios ant gleivinių, ar mažos atviros pjautinės žaizdos taip pat gali būti viruso patekimo vartais.  Katės virusą gali perduoti įdrėksdamos kitam gyvūnui ar žmogui.

Iš esmės visi šiltakraujai gyvūnai gali užsikrėsti pasiutlige, bet ši liga labiausiai paplitusi tarp šunų, lapių, kačių ir beždžionių. Šalyse, kuriose naminiai gyvūnai skiepijami nuo pasiutligės ir griežtai kontroliuojama lapių populiacija, dažniausiai užsikrečiama nuo šikšnosparnių.
 
Kur paplitusi pasiutligė?
 
Pasiutligė yra paplitusi Azijoje, Amerikoje ir Afrikoje. Grenlandijoje ir daugelyje Europos šalių taip pat yra gyvūnų, užsikrėtusių pasiutlige. Virusas pasiekė Daniją, tačiau likusioje Skandinavijos dalyje, Britanijos salose, Japonijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje ši liga nėra paplitusi. Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, dešimtys milijonų žmonių kasmet gydomi nuo pasiutligės. Manoma, kad kasmet nuo šios ligos miršta nuo keturiasdešimties iki septyniasdešimties tūkstančių žmonių, dauguma iš jų – Indijoje.

Lietuvoje paskutinis mirties nuo pasiutligės atvejis užregistruotas 1993 metais (Trakų rajone mirė septynerių metų mergaitė).
 
Simptomai
 
Paprastai inkubacinis laikotarpis (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo) trunka nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių, tačiau kartais jis gali trukti net kelerius metus.

Net įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui, žmogus nebūtinai ja užsikrečia (negydant simptomai pasireiškia vienam iš šešių žmonių). Užsikrėtus pasiutlige ir laiku nepradėjus gydymo, simptomai pasireiškia 2 fazėmis: prodromine ir neurologinių simptomų. Prodrominės fazės metu ligonis gali karščiuoti, prarasti apetitą, jį gali pykinti, kankinti galvos skausmai ir niežėjimas ar skausmas įkandimo zonoje. Kadangi yra pažeidžiama autonominė nervų sistema, gausiai išsiskiria seilės. Neurologinių simptomų fazės metu galimas paralyžius, ypač dažni ryklės spazmai, dėl kurių tampa sunku ryti. Žmogus pradeda bijoti vandens (todėl pasiutligė dar vadinama hidrofobija), tampa nervingas ir hiperaktyvus.  Jis gali būti sumišęs, kliedėti, jam vis sunkiau kontroliuoti judesius, taip pat pasireiškia encefalito simptomai (galvos skausmai, svaigimas, vėmimas, nemiga ar mieguistumas). Šios fazės metu gyvūnai puola žmones.         

Jei įtariama, kad įkando pasiutlige sergantis gyvūnas, patariama jį dešimt dienų stebėti. Laiku pradėjus gydyti, žmogus pasiutlige nesuserga.. Simptomams pasireiškus, mirštamumas yra beveik 100 proc. Žinoma vos keletas pasveikimo nuo pasiutligės atvejų.
 
Kaip išvengti infekcijos?
 
Patariama vengti benamių, šunų ir kitų sergančių gyvūnų. Jei vis dėlto jums įkando, nepulkite į paniką. Pirmiausia derėtų suteikti įprastinę pirmąją pagalbą: būtina gausiu vandens kiekiu kruopščiai nuplauti žaizdą, jei įmanoma naudojant 20 proc. muilo tirpalą ar kitą dezinfekuojančią priemonę. Jei įtariate, kad gyvūnas gali būti užsikrėtęs pasiutlige, būtina kreiptis į gydytoją, net jei esate pasiskiepijęs. Dėl įbrėžimų ir įdrėskimų taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją.
 
Skiepai
 
Skiepijama negyvo pasiutligės viruso injekcija. Pastaraisiais metais vakcinacija ženkliai patobulėjo, ir dabar skausmingos injekcijos į pilvo poodį nebeatliekamos. Iš viso vakcinuojama tris kartus: antrąkart skiepijama po savaitės pertraukos, trečiąkart – dar po trijų savaičių. Skiepijant į odą (o ne raumenis) naudojama dešimt kartų mažesnė virusų dozė. Vakcinacija nuo pasiutligės apsaugo trejus metus.

Skiepytis rekomenduojama žmonėms, gyvenantiems rajonuose, kuriuose paplitusi pasiutligė. Ypač svarbu pasiskiepyti, jei ketinate vykti į vietas, kuriose gali būti sunku sulaukti skubios prevencinės pagalbos.

Jei esate pasiskiepijęs nuo pasiutligės, po įkandimo jums teks skiepytis dar kartą, tačiau neprireiks imunoglobulino injekcijos.
 
Kaip diagozuojama liga?
 
Besivystančiose šalyse pasiutligė diagnozuojama pasireiškus tipiškiems simptomams, brangūs diagnostiniai tyrimai jose neatliekami. Lietuvoje pasiutligė diagnozuojama imunofluorescentiniu, biologiniu ir polimerazės grandininės reakcijos metodais. Tiriant imunofluorescentiniu metodu, virusas mėginiuose aptinkamas naudojant šviečiančius antikūnus (baltymus, prisijungiančius prie virusų). Išskyrus virusą, , randamą seilėse bei gerklės audinyje, juo galima užkrėsti peles ir stebėti, ar pasireikš ligos simptomai (tai vadinama biologiu metodu). Kartais pasiutligės diagnostikai naudojama polimerazės grandininė reakcija. Šis tyrimo metodas yra labai brangus ir taikomas retai – dažniausiai mokslo tikslais.
 
Kaip gydoma pasiutligė?
 
Būtina kuo skubiau suteikti pirmąją pagalbą. Kuo arčiau veido yra įkandimas, tuo greičiau virusas gali pasiekti smegenis. Vienintelis būdas užkirsti kelią šiai mirtinai ligai yra prevencinis gydymas po įkandimo. Prevencinį gydymą sudaro pasyvi (specialaus imunoglobulino injekcija) ir aktyvi (įprastinė injekcija) imunizacija. Paprastai po vakcinacijos imuninis atsakas susiformuoja greičiau, nei pasireiškia ligos simptomai.

Tikimybę, jog įkandęs gyvūnas yra užsikrėtęs pasiutlige, galima įvertinti atsižvelgiant į pasiutligės paplitimą toje zonoje, užpuolusio gyvūno rūšį ir tai, ar jo ataka buvo išprovokuota.
 
Prevencinis gydymas naudojant imunoglobulinus
 
Kaip priešnuodis pasiutligės virusui, yra skiriami specifiniai antikūnai (imunoglobulinai). Jie veikia tokiu pat principu kaip priešnuodžiai, naudojami įkandus gyvatei. Imunoglobulinai veikia prisijungdami prie savo taikinio (šiuo atveju pasiutligės viruso) ir neleisdami jam įsiskverbti į ląsteles. Taip imuninė sistema turi laiko reaguoti ir sunaikinti virusą.

Po kiek laiko imunoglobulinai organizme suardomi, taigi tokia vakcinacija nesuteikia ilgalaikio imuniteto, imuninė sistema pati viruso neatpažįsta (imuninė sistema „išmoksta“ atpažinti virusą po aktyvios imunizacijos).


Jums gali būti naudinga:
Servetėlės odos ir mažų paviršių dezinfekcijai Kodan wipes (dėžutė) N90

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 40 + 100 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7