Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Migrena
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-04-26

Migrena
 
Migrena yra intensyvus, tvinkčiojantis galvos dalies skausmas. Jis gali pasitaikyti įvairaus amžiaus žmonėms. Migrenos priežastis nėra žinoma.

Migrenos priepuolio metu išsiplečia smegenų kraujagyslės, kartu stimuliuojamos nervų galūnėlės, esančios prie išsiplėtusių kraujagyslių. Manoma, kad šie smegenų kraujagyslių pokyčiai ir sukelia skausmą.
 
Ar migrena yra paveldima?
  
Dažnai vienos šeimos atstovai turi polinkį sirgti migrena, tačiau neaišku, kokią svarbą migrenai atsirasti turi paveldimumas. Migrena yra gana dažna būklė, pasitaikanti maždaug 20 proc. moterų ir 6 proc. vyrų. Migrena gali atsirasti ir vyresniame amžiuje, bet  maždaug 90 proc. sergančiųjų migrena pirmasis migrenos priepuolis ištinka iki 40 metų amžiaus.
 
Kas galėtų sukelti migreną?
  
Daugelis nuo migrenos kenčiančių žmonių žino, kad migrenos priepuolį gali sukelti tam tikri maisto produktai, pvz.: sūris, šokoladas, vynas ar citrusiniai vaisiai. Kiti sukelti migreną galintys faktoriai yra fizinis krūvis, nerimas, stresas, ryški šviesa, didelis triukšmas, kontraceptinės piliulės. Kai kurioms moterims migrenos priepuoliai pasireiškia menstruacijų metu.
 
Kokie yra tipiški migrenos požymiai?
 
Klasikiniam migrenos skausmui būdingi tam tikri požymiai:
  • skausmas tęsiasi 4-72 val;
  • dažniausiai skauda vieną galvos pusę, bet skirtingų priepuolių metu gali skaudėti skirtingas galvos puses;
  • skausmas dažniausiai yra pulsuojančio pobūdžio ir sustiprėja net nuo normalaus fizinio aktyvumo;
  • kartu su skausmu gali pradėti pykinti, žmogus gali net vemti.
Prieš migrenos priepuolį gali būti tam tikrų simptomų (šie simptomai vadinami aura): žmogus gali matyti zigzago pavidalo linijas ar mirkčiojančias šviesas (regimoji aura), taip pat gali padidėti jautrumas šviesai ar garsui, gali pasireikšti ir neregimoji aura, t.y. žmogus prieš migrenos priepuolį gali jausti kūno dilgčiojimą. Tik maždaug 15 proc. žmonių prieš priepuolį patiria regimąją aurą. Daugeliui sergančiųjų būna tipiški migrenos simptomai, bet be auros. Kai kurie sergantieji migrena patiria laikiną  rankų ar kojų silpnumą arba sunkumą kalbėti.
 
Migrenos diagnostika
 
Pirmasis migrenos priepuolis gali priminti daugybę būklių, tarp jų meningitą (galvos smegenų dangalų uždegimą), insultą (kraujo išsiliejimą į smegenis), todėl pirminei diagnozei nustatyti turi būti skiriamas didelis dėmesys. Keletas buvusių priepuolių gali rodyti galimą migreną. Diagnozuojant migreną, svarbus pokalbis su pacientu ir objektyvus paciento ištyrimas. Kartais gali prireikti neurologo konsultacijos ir netgi vaizdinių tyrimo metodų. Kraujo tyrimas migrenos metu būna be pakitimų, kitų tyrimų reikšmė taip pat maža.
  
Kaip migrena yra gydoma?
 
Pirmas svarbus dalykas gydant migreną yra migreną skatinančių veiksnių išaiškinimas (maisto produktų, provokuojančių migreną, nustatymas ir pan.). Žmonės, kenčiantys nuo migrenos, ilsėtis turėtų tamsiame, ramiame kambaryje. Jei nustatoma, kad moteriai migrenos priepuolį skatina kontraceptinės piliulės, jų gėrimą būtina nutraukti.

Migrenos gydymas yra efektyvus, jei jis pradedamas tik prasidėjus priepuoliams. Paprasti nuskausminantys vaistai (paracetamolis, aspirinas, ibuprofenas) gali būti efektyvūs gydant migreną. Esant pykinimui ir vėmimui, kartu su skausmą malšinančiais vaistais vartojami ir vaistai nuo pykinimo ir vėmimo (domperidonas, metoklopramidas skatina nuskausminamųjų absorbciją organizme).

Jei paprasti nuskausminamieji ir vaistai nuo pykinimo ir vėmimo nenuslopina migrenos priepuolių, dažniausia naudojami triptano grupės vaistai (sumatriptanas, rizatriptanas, zolmitriptanas ir kt.). Šie vaistai sutraukia smegenų kraujagysles, taigi neleidžia joms išsiplėsti, o dėl jų išsiplėtimo, manoma, ir kyla migrenos skausmas. Šie vaistai būna įvairių vartojimui skirtų formų: purškalai į nosį, injekciniai tirpalai, tabletės, skirtos dėti po liežuviu ir veiksmingos esant pykinimui ir vėmimui migrenos metu.

Jei migrenos priepuoliai kartojasi dažnai ir trunka ilgą laiką, gali būti rekomenduojamas profilaktinis (neleidžiantis atsirasti ligai) gydymas. Tuomet dažniausiai yra skiriami vaistai, kuriuos reikia vartoti kasdien, tad šis gydymas gali būti netinkamas žmonėms, kuriems migrenos priepuoliai pasireiškia retai. Profilaktiniam gydymui gali būti vartojamas propranololis.

Kartais reikia išbandyti keletą vaistų grupių ar jų derinių, norint rasti pacientui individualų efektyviausią gydymą. Alternatyvūs gydymo metodai, tokie kaip homeopatiniai vaistai ar akupunktūra, yra populiarūs, nors jų efektyvumo įrodymų nėra, ar jie yra menki. Svarbiausia – sveika gyvensena ir mityba.


Jums gali būti naudinga:
Pleistras nuo migrenos KOOL'n'SOOTHE Migraine N4
Teipas kineziologinis 25cm x 5cm kūno sp. Kintex Pre Cut N20
Masažuoklis elektroninis skausmo terapijai Medisana TDP

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 2 * 2 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7