Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Katarakta

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Katarakta (lęšiuko sudrumstėjimas)
 
Tai yra akių liga, išsivystanti dėl lęšiuko skaidrumo sumažėjimo, drumsčių formavimosi, ir pasireiškianti pablogėjusiu matymu (blogėja matymo ryškumas, vaizdas atrodo kaip žiūrint pro rūką). Daugumai virš 50 metų amžiaus žmonių atsiranda lęšiuko pokyčių, bet situacija pasidaro pavojinga, jei lęšiuko skaidrumas pradeda trukdyti matymui. Katarakta yra viena pagrindinių aklumo priežasčių.  

Kaip katarakta išsivysto?

Pagrindinė kataraktos išsivystymo priežastis yra senėjimas. Žmogui senstant, keičiasi akies lęšiuko struktūra, mažėja jo skaidrumas. Tam tikro laipsnio lęšiuko patamsėjimų yra  75 proc. vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių, bet daugumai jų jokio gydymo neprireikia.

Katarakta yra dažnesnė žmonėms, sergantiems diabetu, asmenims, vartojantiems kortikosteroidus (ypač ilgą laiką), patyrusiems sunkią akies traumą, sirgusiems akių uždegimais, taip pat tiems, kurių giminėje yra sirgusių katarakta (ligai išsivystyti turi įtakos paveldimumas). Retai, bet galima ir įgimta katarakta (kūdikiams dėl motinos nėštumo metu persirgtos infekcijos, vartotų vaistų, alkoholio, ypač nėštumo pradžioje).

Kokie yra kataraktos simptomai?

Yra keli skirtingi kataraktos tipai.
Branduolinė katarakta sukelia laipsnišką regėjimo pablogėjimą. Gali prireikti dažnai keisti akinius (net kas dvi savaites). Žievinė katarakta gali sukelti simptomus, susijusius su blogu matymu: matomi žiedai aplink daiktus, dvigubinasi daikto atvaizdas vienoje akyje. Užpakaliniai pokapsuliniai lęšiuko patamsėjimai gali pabloginti regėjimą – ypač skaitant, sukelti jautrumą ryškiai šviesai, blizgėjimui. Jei katarakta yra tik vienoje akyje, gali nebūti jokių simptomų, nes pacientas gerai mato  sveikąja akimi.

Kaip katarakta diagnozuojama?

Tiriamas akiplotis, regėjimas į tolį ir į artį, nustatoma spalvų juslė. Akys apžiūrimos specialu mikroskopu ir nustatomi jų priekinės dalies ir lęšio pokyčiai, tiriamas akių dugnas. Visai sudrumstėjus lęšiui, kai negalima įvertinti akių dugno pakitimų, atliekamas ultragarsinis tyrimas ir nustatoma tinklainės būklė.

Koks kataraktos gydymas?

Pradėjus blogėti regėjimui, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Pradinėse ligos stadijose gydytojas gali skirti akies medžiagų apykaitą gerinančių medikamentų: vitaminų B ir C, adenosino, kalio jodido, tačiau kataraktą išgydančių vaistų nėra.

Vėlesnėse stadijose efektyviausias gydymo metodas yra operacija. Daugeliu atvejų taikoma vietinė, rečiau bendrinė nejautra. Pašalinamas drumstas lęšis ir implantuojamas dirbtinis. Kai kuriais atvejais dirbtinis lęšis neimplantuojamas, tada norint geriau matyti, būtina nešioti kontaktinius lęšius ar akinius. Po operacijos skiriama antibiotikų lašų, priešuždegiminių vaistų.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Selenas 100mcg Swanson N200

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 46 / 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7