Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Magnetinis rezonansas
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-07-24

Magnetinis branduolių rezonansas

Magnetinis branduolių rezonansas (MBR) – tai tyrimas, kurio metu naudojamos magnetinės ir radijo bangos vidaus organų vaizdams gauti. Rentgeno spinduliai šio tyrimo metu nenaudojami. Tai pakankamai naujas metodas, pradėtas taikyti aštuntojo dešimtmečio pradžioje.

Koks magnetinio branduolių rezonanso veikimo principas?

Ligonis tyrimo metu guli dideliame cilindro formos magnete. Per kūną siunčiamos radijo bangos, 10 000 – 30 000 kartų stipresnės nei magnetinis laukas. Tai paveikia žmogaus kūno atomus ir nukreipia branduolius į priešingą pusę. Kai branduoliai grįžta atgal į savo vietą, išspinduliuojama radijo bangos. Skeneris surenka šiuos signalus, o kompiuteris juos apdoroja ir paverčia vaizdu. Šie vaizdai pagrįsti registruojamų signalų vieta ir stiprumu.

Žmogaus kūno didžiąją dalį sudaro vanduo, o vandens molekulę sudaro vandenilio atomai. Būtent vandenilio atomai panaudojami sukurti signalus, apie kuriuos rašyta anksčiau.

Kada naudojamas magnetinis branduolių rezonansas?

Naudojant magnetinį branduolių rezonansą įmanoma gauti beveik visų kūno audinių vaizdus. Audiniai, kurių sudėtyje yra nedaug vandenilio atomų (pvz., kaulai) matomi tamsūs, po audiniai, kuriuose daug vandenilio atomų (pvz., riebalinis audinys) atrodo šviesesni. Keičiant radijo bangų pulsų trukmę, įmanoma gauti informacijos apie reikiamus kūno audinius.

Magnetinis branduolių rezonansas aiškiai parodo tas kūno dalis, kurios yra apsuptos kaulu. Taigi šis metodas tinka tirto galvos ir nugaros smegenis.

Magnetinio branduolių rezonanso metu sukuriami labai detalūs organų ir audinių vaizdai, todėl tai geriausias būdas gerybinius ar piktybinius auglius smegenyse. (pavyzdžiui, akustinė neuroma).  Jei randamas auglys smegenyse, tyrimas leidžia nustatyti jo išplitimą gretimame smegenų audinyje.

Magnetinis branduolių rezonanso tyrimu aptinkami ir kiti smegenų audinio pažeidimai. Pavyzdžiui, naudojant šį metodą, galima pamatyti pažeistą smegenų audinį sergant išsėtine skleroze, stebėti smegenų audinio pokyčius, kai kraujuoja į smegenis ar smegenų audiniui trūkstant deguonies po insulto.

Magnetinis branduolių rezonansas taip pat sukuria širdies ir didžiųjų kraujagyslių bei jas supančio audinio vaizdus. Taip diagnozuojamos įgimtos širdies ydos ar širdies raumens defektai, atsiradę po infarkto, sergant krūtinės angina. Šiuo tyrimu taip pat tiriami sąnariai (sergant artritu ar osteoartritu), stuburas ir kartais kiti vidaus organai (kepenys, inkstai, blužnis).

Kuo skiriasi magnetinis branduolių rezonansas ir kompiuterinė tomografija?

Atliekant magnetinį branduolių rezonanso tyrimą galima gauti vaizdą iš bet kokio kampo, kompiuterinės tomografijos metu matomi tik horizontalūs vaizdai. Magnetiniam branduolių rezonansui nenaudojama jokia jonizuojanti (radioaktyvi) spinduliuotė. Magnetinio branduolių rezonanso vaizdai yra detalesni nei kompiuterinės tomografijos. Skirtumas tarp normalaus ir nenormalaus audinio magnetinio branduolių rezonanso vaizduose taip ryškesnis nei kompiuterinėse tomogramose.

Kaip atliekamas magnetinis branduolių rezonansas?

Tyrimo metu pacientas privalo visą laiką gulėti ramiai nejudėdamas. Dėl šios priežasties vaikams būtina taikyti bendrinę nejautrą prieš tyrimą.

Magnetinio branduolių rezonanso tyrimo metu žmogaus kūną paveikia didelio stiprumo magnetinis laukas, todėl draudžiama dėvėti papuošalus ar kitus dalykus iš metalo. Būtina perspėti medikus, kurie vykdo tyrimą, apie visą elektrą naudojančią pagalbinę įrangą (klausos aparatus, širdies stimuliatorių), metalines dalis kūne (metalo kabutės, likę po chirurginių operacijų), ortopedinė įranga (dirbtiniai sąnariai, vielos, varžtai).

Ar magnetinis branduolių rezonansas pavojingas?

Nėra nustatyta jokio pavojaus ar nepageidaujamų reiškinių po magnetinio branduolių rezonanso tyrimo. Šis tyrimas nėra skausmingas, nesukelia jokių pojūčių. Jokia radioaktyvi spinduliuotė tyrimo metu nėra naudojama, todėl šis tyrimas gali būti kartojamas tiek kartų, kiek reikia. Yra nedidelė teorinė rizika vaisiui pirmas 12 nėštumo savaičių, bet magnetinis branduolių rezonansas vis tiek saugiai atliekamas visoms nėščiosioms.

Pacientas yra patalpinamas į didelį uždarą cilindrą, todėl gali atsirasti uždaros erdvės baimė (klaustrofobija) kai kuriems ligoniams. Ligoniai, kurie anksčiau yra patyrę klaustrofobijos priepuolį, turėtų perspėti savo gydytoją. Gydytojas gali duoti ligoniui vaistų, kurie padėtų atsipalaiduoti.

Magnetinio branduolių rezonanso aparatas skleidžia garsą, kuris gali būti nemalonus.

Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 96 / 5 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7