Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Mamografija
Mamograma yra vienas iš svarbiausių krūtų ligų tyrimų. Ji atliekama, kai tiriant apčiuopos būdu aptinkama kokių nors krūties anomalijų. Šis tyrimas suteikia papildomos informacijos apie auglio dydį, vietą ir turinį bei parodo kai kurias detales, kurių gydytojas negali apčiuopti rankomis ar pastebėti atlikdamas išorinę krūtų patikrą. Moterims, jaunesnėms nei 45 metų, vietoj mamografijos dažniau taikomas ultragarsinis tyrimas.

Pastaruoju metu labai dažnai atliekama kartu tiek mamografija, tiek ultragarsinis tyrimai. Esant neaiškumams, atliekama ir darinio krūtyje biopsija, t.y. plona adatėle darinys punktuojamas ir histologiškai tiriama punkcijos metu gauta medžiaga. Šio tyrimo paprastai prireikia tik vienam iš keturių pacientų.

Mamografijos privalumai ir trūkumai

Privalumai:
tai jautrus ir specifiškas tyrimas, kuriuo galima aptikti iki 85–90 proc. krūties vėžio atvejų, aptinkami mikrokalcinatai, mažesni nei 0,5 mm. Taigi auglį galima aptikti dviem metais anksčiau nei jis bus apčiuopiamas;
apšvitinimo rentgeno spinduliais kiekis yra nedidelis ir mažai kenksmingas, palyginti su tyrimo teikiamais privalumais.

Trūkumai:
ne taip efektyviai aptinkami augliai moterims, jaunesnėms nei 30 metų, nes jų liaukinis krūtų audinys yra daug tankesnis;
procedūros metu krūtis yra suspaudžiama, todėl jaučiami nemalonūs pojūčiai tyrimo metu. Netinka moterims su implantais;
neigiamas atsakymas ne visada reiškia, jog vėžio nėra.

Jaunoms moterims, kurių krūtyse vyrauja liaukinis audinys, rekomenduojamas ultragarsinis tyrimo metodas, nes ultragarsu geriau nei mamografija įvertinamas liaukinis audinys, o rentgeno spinduliams liaukinis audinys yra blogiau pralaidus ir gali užstoti įvairius darinius krūtyse. Kartais net ir jaunų moterų krūtyse galime matyti tik riebalinį audinį, todėl, esant įtarimams, kartais tenka atlikti mamografiją, nes riebalinis audinys geriau įvertinamas mamografiškai. Kai kurios vėžio formos pasireiškia tik apkalkėjimais krūtyse, kurie ultragarsu negali būti įvertinami, o mamografiškai galima gana tiksliai įvertinti apkalkėjimų pobūdį ir diferencijuoti gerybinius darinius nuo piktybinių. Taigi, nors jaunoms moterims echoskopija yra pirmo pasirinkimo tyrimas, esant reikalui radiologas gali paskirti ir rentgenologinį tyrimą (mamogramą), jei to prireiktų vertinant echoskopinį vaizdą.

Pagyvenusių moterų (> 50m.) pirmo pasirinkimo tyrimas yra mamografija, tačiau dažnai radiologui prireikia patikslinti diagnozę ir ultragarsu, nes rentgenu ne visada galima atskirti, ar liaukiniame audinyje, kuris kartais būna toks tankus, kad gali užstoti darinius, yra kokių nors patologinių pakitimų ar stebimas sutankėjimas visgi yra nereikšmingas. Ultragarsinis tyrimas leidžia lengvai atskirti cistinius darinius nuo solidinės struktūros darinių, įvertinti latakus bei juose aptinkamus darinius, įvertinti jų vidinę strukturą. Tai yra būtina, kai mamografinio tyrimo metu aptinkamas įtartinas darinys. Pagyvenusioms moterims pirmo pasirinkimo tyrimas yra rentgenologinis, o esant menkiausiam neaiškumui ar dariniui, kurio mamografu nepavyko vizualizuoti (arti pažastų, arti krūtinės sienos, esant mažoms krūtims, norint įvertinti apčiuopiamus limfmazgius pažąstyse ar poraktikaulinėse srityse) tikslingas ir echoskopinis tyrimas, kuris yra nekenksmingas, neskausmingas, suteikiantis daug informacijos. Negalima vienareikšmiškai pasakyti, kad reikalingas kuris nors vienas tyrimas - sprendžiama individualiai pagal vyraujantį audinį krūtyse ir klinikinę situaciją.

Publikacija parengta pagal „Dr. Kildos klinikos“ (kildosklinika.lt) informaciją

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 6 * 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7