Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Ultragarsas
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-07-31

Echoskopija

Echoskopija – tai tyrimas pamatyti organams ir vidinėms struktūroms naudojant ultragarso bangas.

Ultragarso banga yra nukreipiama į kūną, ji atsispindi ir atkeliavus atgal yra išmatuojama. Taip gaunamas audinių ir organų vaizdas. Echoskopijai nenaudojami Rentgeno spinduliai, todėl echoskopija nėra pavojinga, neturi jokių pašalinių reiškinių, tinka tirti nėščiąsias. Echoskopijos vaizdai gaunami realiu laiku, taigi šis tyrimo metodas tinka stebėti organų judėjimą bei kraujo tekėjimą kraujagyslėse.

Doplerio echoskopija – tai specialus tyrimo ultragarsu metodas, skirtas įvertinti kraujo tekėjimą kraujagyslėse. Jis naudojamas tirti kraujotakai didžiosiose kūno arterijose bei venose pilve, rankose, kojose, kakle. Taip pat Doplerio echoskopija yra labai svarbi tiriant širdį.

Kontroliuojant ultragarsu galima atlikti įvairių organų biopsijas.

Kaip atliekama echoskopija?

Echoskopijai naudojamas aparatas susideda iš daviklio ir ekrano, kuriame matomas vaizdas. Vaizdą taip pat galima atspausdinti ir ant popieriaus.

Priklausomai nuo tyrimo tipo, echoskopija gali būti atliekama dedant daviklį ant odos arba per natūralias kūno angas, pavyzdžiui makštį ar analinę angą.

Dažniausiai per echoskopiją ligonis guli ant nugaros, veidu į tyrėją, ant specialios kušetės, kuri gali būti įvairiai pasukta. Ant odos yra tepama specialaus vandens pagrindu pagaminto gelio, kuris užtikrina tiesioginį bangų sklidimą be trukdžių, nes panaikina oro tarpą tarp daviklio ir odos. Gydytojas echoskopuotojas stipriai prispaudžia daviklį prie odos ir jį slankioje. Ekrane matomas tiriamos srities vaizdas. Doplerio echoskopija daroma su tuo pačiu davikliu.

Kaip minėta, ultragarso tyrimas gali būti atliekamas ir per natūralias kūno angas:

transezofaginė echoskopija (echokardiogrma) – daviklis įvedamas į stemplę siekiant gauti širdies vaizdą;
transrektalinė echoskopija – daviklis įvedamas į vyro analinę angą ir apžiūrima priešinė liauka (prostata);
transvaginalinė echoskopija – daviklis įvedamas į makštį. Taip apžiūrima gimda ir kiaušidės.

Echoskopija – tai neinvazinis, greitai atliekamas, sąlyginai nebrangus tyrimas, todėl naudojamas daugeliui organų tirti:
  • Pilvo organų echoskopijos metu ištiriami inkstai, kepenys, tulžies pūslė, kasa, blužnis, aorta ir kitas kraujagysles esant pilvo skausmui ar pūtimui, sutrikusiai kepenų funkcijai padidėjus kurio nors organo dydžiui, sergant inkstų ar tulžies pūslės akmenlige, hepatitu, kepenų vėžiu, kepenų ciroze, pielonefritu, kasos uždegimu (pankreatitu), kasos vėžiu ir kt. ligom, esant aortos aneurizmai (išsipūtimui), kraujagyslių užsikimšimui (trombozė), susiaurėjimui dėl aterosklerozės. kontroliuojant ultragarsu daromos inkstų, kepenų biopsijos.
  • Krūtų echoskopija yra svarbi krūties vėžio ir kitų krūties ligų diagnostikai. Kontroliuojant ultragarsu yra atliekamos darinių krūtyje biopsijos.
  • Kaklo kraujagyslių echoskopija tiriamos miego arterijos. Rekomenduojama jas ištirti esant vyresniam amžiui, sergant cukriniu diabetu, esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje. Taip pat tyrimas padeda nustatyti kraujosruvą, arterijos sienelės atsisluoksniavimą, trombozę, susiaurėjimą dėl aterosklerozės, sekti būklę po kaklo kraujagyslių operacijų.
  • Raumenų ir sąnarių echoskopija padeda diagnozuoti sausgyslių, raumenų plyšimus, minkštųjų audinių mases bei gėrybinius ar piktybinius auglius, kraujavimą į raumenis ar sąnarius, ankstyvus sąnarių pokyčius dėl artrito.
  • Dubens echoskopijos metu moterims ištiriama šlapimo pūslė, kiaušidės, kiaušintakiai, gimda, gimdos kaklelis, o vyrams – šlapimo pūslė, sėklinės pūslelės, priešinė liauka (prostata). Moterims tyrimą reikėtų atlikti, kai yra nenormalus kraujavimas iš makšties ar kitos menstruacijų problemos, skausmas, esant apčiuopiamoms masėms, įtariant gimdos ar kiaušidžių vėžį, kiaušidžių cistas. Ir moterims,ir vyrams dubens echoskopija padeda nustatyti vėžį, inkstų ar šlapimo pūslės akmenligę, kitas ligas. Taip pat kontroliuojant ultragarsu atliekamos biopsijos.
  • Prostatos echoskopija atliekama per analinę angą, kai reikia aptikti įvairius prostatos sutrikimus (gėrybinę prostatos hiperplaziją, prostatitą) , kai ji yra padidėjusi, planuojant gydymą ar nustatinėjant vyro nevaisingumo priežastį. Tyrimas atliekamas, kai aptinkamas apčiuopiamas guzelis prostatoje, tiriant dėl prostatos vėžio, padidėjus PSA (prostatos specifinio antigeno) dydžiui kraujyje ar atsiradus šlapinimosi sunkumų. Taip pat tyrimo metu gali būti imama prostatos biopsija.
  • Sėklidžių echoskopija reikalinga ištirti mases sėklidėse, jas tirti po traumos, esant sėklidžių patinimui, skausmui, nustatyti vyro nevaisingumo priežastis, įtariant sėklidžių vėžį. Taip pat galima ištirti sėklidės prielipus bei prostatą.
  • Skydliaukės echoskopija reikalinga, kai apčiuopiami guzai skydliaukėje arba kai ji tinkamai nefunkcionuoja: esant hipotirozei ar hipertirozei. Kontroliuojant ultragarsu aliekamos skydliaukės biopsijos.
  • Rankų ir kojų venų echoskopijos metu diagnozuojama galūnių ištinimo priežastis, nustatomos venų varikozės, trombozė, venų susiaurėjimas dėl aterosklerozės, nustatatomos kraujagyslių anomalijos. Procedūros metu gali būti įvertinama įvairių medicininių prietaisų (pvz., katerių) padėtis.
Kaip pasiruošti echoskopijai?

Patariama dėvėti patogius, laisvus drabužius einant atlikti echoskopijos. Tyrimo metu reikia nusivilkti dalį drabužių bei nusiimti papuošalus, kad tiriamoji vieta būtų laisvai prieinama.

Priklausomai nuo tiriamos kūno vietos, yra keletas reikalavimų ligoniui. Būtina perspėti gydytoją, jei buvo atliekami žarnyno tyrimai su kontrastinėm medžiagom, turinčiomis bario, nes tai gali iškreipti echoskopijos rezultatus.
Jei planuojama tirti kepenis, tulžies pūslę, blužnį, kasą, aortą ligonis prašomas iš vakaro valgyti neriebaus maisto, o prieš tyrimą nieko nevalgyti 8-12 val.

1 val. prieš inkstų echoskopiją rekomenduojama išgerti 4-6 stiklines skysčio ir nesišlapinti, kad prisipildytų šlapimo pūslė. Pilna šlapimo pūslė taip pat pagerina gimdos, kiaušidžių, prostatos vaizdą atliekant dubens echoskopiją. Reikėtų nevalgyti prieš tyrimą 12 val., kad žarnyne neprisikauptų dujų.

Tiriant prostatą pro analinę angą būtina 7-10 dienų nevartoti aspirino prieš echoskopiją, o jei vartojami kiti kraujo krešėjimą mažinantys vaistai – pasikonsultuoti su gydytoju. 2-4 val. prieš prostatos echoskopiją reikėtų atlikti klizmą ir išvalyti žarnyną. Pilna šlapimo pūslė pagerina prostatos vaizdą, todėl 1 val. prieš tyrimą reikia išgerti 4-6 stiklines vandens.

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 35 + 28 - 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7