Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Ultragarsinis krūtų tyrimas
Ultragarsinis krūtų tyrimas atliekamas naudojant aukšto dažnio garso bangas, kurios sukuria darinio kontūrus. Ultragarso tyrimo pranašumas, lyginant su mamografija, yra tas, jog įtarus krūties vėžį, tyrimo metu galima sukurti įtartino darinio vaizdą iš įvairių pozicijų ir įvertinti jį visapusiškai. Ultragarso tyrimas yra papildomas ir labai vertingas vaizdinės diagnostikos įrankis. Svarbus tyrimo ultragarsu privalumas yra tas, jog juo galima aiškiai atskirti nepiktybinį darinį, pvz., cistą ir piktybinį auglį, kurie mamogramoje neretai atrodo labai panašiai. Deja, ultragarsu neįmanoma aptikti kalcinatų.

Ultragarsinio tyrimo privalumai ir trūkumai

Privalumai:
saugus, neskausmingas, neinvazinis krūties ištyrimo metodas;
nenaudojami rentgeno spinduliai;
vaizdas išgaunamas akimirksniu;
aiškiai parodo skirtumą tarp cistų ir piktybinių darinių;
gali būti naudojamas, norint atlikti darinio biopsiją.

Trūkumai:
ne toks išsamus kaip mamografinis tyrimas;
paprastai negali aptikti smulkių kalcinatų darinių;
skirtingiems gydytojams atliekant tą patį tyrimą galimi klaidingi rezultatų vertinimai;
rezultatų patikimumas visiškai priklauso nuo tyrimą atliekančio gydytojo profesionalumo.

Tyrimo atlikimas

Ultragarsinio tyrimo metu jūsų paprašys atsigulti ant nugaros ir pakelti rankas prie galvos. Tokioje kūno padėtyje jūsų krūtis suplokštėja ir prisiploja prie krūtinės ląstos, taip išgaunamas tikslesnis vaizdas. Kad aparato daviklis galėtų užfiksuoti jūsų krūties vidinį vaizdą, naudojama speciali želė, kuria ištepama jūsų krūtis. Tada davikliu liečiami įvairūs krūties plotai, o aukšto dažnio garso bangos, atsimušdamos nuo skirtingų krūties audinių, kompiuterio ekrane sukuria vaizdą, kurį gydytojas gali įvertinti, išmatuoti ir atspausdinti šio vaizdo nuotrauką.

Nors ultragarsas turi daug privalumų, tačiau, kai krūtys yra didelės, juo sunku aptikti giliai krūtyje esančius auglius, nes garso bangos sunkiai prasiskverbia per storesnius audinių sluoksnius.

Jeigu ultragarsu atliktas tyrimas patvirtina mamografijos tyrimo rezultatą, kad krūtyje esantis darinys yra nepavojingas, t.y. nepiktybinis, tolesni tyrimai gali būti nebetaikomi. Vis dėlto, jeigu lieka kokių nors abejonių dėl gumbelio krūtyje, gali būti, jog jums bus pasiūlyta atlikti biopsiją. Ultragarsas gali labai praversti atliekant biopsiją, nes davikliui nurodžius tikslią darinio vietą, specialistas gali nukreipti biopsijos adatą tiesiai į darinį.

Jaunoms moterims, kurių krūtyse vyrauja liaukinis audinys, rekomenduojamas ultragarsinis tyrimo metodas, nes ultragarsu geriau nei mamografija įvertinamas liaukinis audinys, o rentgeno spinduliams liaukinis audinys yra blogiau pralaidus ir gali užstoti įvairius darinius krūtyse. Kartais net ir jaunų moterų krūtyse galime matyti tik riebalinį audinį, todėl, esant įtarimams, kartais tenka atlikti mamografiją, nes riebalinis audinys geriau įvertinamas mamografiškai. Kai kurios vėžio formos pasireiškia tik apkalkėjimais krūtyse, kurie ultragarsu negali būti įvertinami, o mamografiškai galima gana tiksliai įvertinti apkalkėjimų pobūdį ir diferencijuoti gerybinius darinius nuo piktybinių. Taigi, nors jaunoms moterims echoskopija yra pirmo pasirinkimo tyrimas, esant reikalui radiologas gali paskirti ir rentgenologinį tyrimą (mamogramą), jei to prireiktų vertinant echoskopinį vaizdą.

Vyresnių nei 50 metų amžiaus moterų pirmo pasirinkimo tyrimas yra mamografija, tačiau dažnai radiologui prireikia patikslinti diagnozę ir ultragarsu, nes rentgenu ne visada galima atskirti, ar liaukiniame audinyje, kuris kartais būna toks tankus, kad gali užstoti darinius, yra kokių nors patologinių pakitimų ar stebimas sutankėjimas visgi yra nereikšmingas. Ultragarsinis tyrimas leidžia lengvai atskirti cistinius darinius nuo solidinės struktūros darinių, įvertinti latakus bei juose aptinkamus darinius, įvertinti jų vidinę strukturą. Tai yra būtina, kai mamografinio tyrimo metu aptinkamas įtartinas darinys. Pagyvenusioms moterims pirmo pasirinkimo tyrimas yra rentgenologinis, o esant menkiausiam neaiškumui ar dariniui, kurio mamografu nepavyko vizualizuoti (arti pažastų, arti krūtinės sienos, esant mažoms krūtims, norint įvertinti apčiuopiamus limfmazgius pažąstyse ar poraktikaulinėse srityse) tikslingas ir echoskopinis tyrimas, kuris yra nekenksmingas, neskausmingas, suteikiantis daug informacijos. Negalima vienareikšmiškai pasakyti, kad reikalingas kuris nors vienas tyrimas - sprendžiama individualiai pagal vyraujantį audinį krūtyse ir klinikinę situaciją.

Publikacija parengta pagal „Dr. Kildos klinikos“ (kildosklinika.lt) informaciją

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 8 + 77 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7