Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Kvapusis bazilikas (lot. Ocimum basilicum)
Tai vienmetis 20-50 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas keturbriaunis, šakotas. Lapai kiaušiniški arba pailgi, smaila viršūne, dantyti arba lygiakraščiai. Augalai gali būti žalios spalvos arba turi violetinį atspalvį. Žiedai sutelkti viršūnėse, vainiklapiai balti. Auga darželiuose, naudojamas kaip prieskoninis augalas. Tai šiltų kraštų augalas. Žydi liepos – rugsėjo mėnesiais.

Baziliko istorija labai įdomi ir keista. Prancūzams jis buvo karališka žolė, italams – meilės ženklas, indams – šventa žolė.
 

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Kvapusis-bazilikas.jpg Vaistinė žaliava – žolė, kuri renkama žydėjimo metu. Tai stiebai, lapai, žiedai

Pirmajame mūsų eros amžiuje Romėnų gamtos tyrinėtojas Plinijus pareiškė, kad bazilikas mažina dujų kaupimąsi žarnyne, kas vėliau buvo moksliškai įrodyta. Tolimuosiuose Rytuose ši žolė buvo vartojama nuo kosulio, o Afrikoje – kirmelėms iš organizmo išvaryti. Amerikos kolonistai svarbiu uostomo tabako, vartojamo palengvinti galvos skausmą, sudėtimi laikė kvapųjį baziliką.

  • Eteriniai aliejai. Pagrindiniai baziliko sudėtyje randami aliejai yra linalolis, estragolis ir eugenolis. Baziliko arbata geriama esant pykinimui, dujų susikaupimui žarnyne, sergant dizenterija, užkietėjus viduriams. Po valgio baziliko arbatos puodelis pagerins virškinimą, nes padidins skrandžio sulčių sekreciją. Kvapusis bazilikas mažina pykinimą ir yra ypač veiksmingas rytiniam pykinimui malšinti ir pasireiškus jūros ligai.
  • Rauginės medžiagos pasižymi sutraukiančiu ir priešuždegiminiu poveikiu. Arbata, paruošta kartu su pipirais, mažina temperatūrą, šaltkrėtį, malšina kosulį, geriama esant peršalimui, sergant gripu. Žinomas poveikis sergant bronchitu, astma.
  • Išoriškai bazilikas vartojamas nuraminti paraudonavusias, krauju pasruvusias akis. Lapais įtrinamos vabzdžių įkandimų vietos. Sultimis, sumaišytomis su medumi, plaunamos grybelio pažeistos odos vietos ir niežtinti oda. Baziliko preparatais gydomos žaizdos, opos, egzema, dermatitai. Jo sėklose yra švelnių antibiotinių medžiagų, kurios, vartojant kompresų forma, apsaugo nuo odos infekcijos ir gydo nedideles žaizdas.
  • Eterinis aliejus vartojamas į vonią. Keli lašai įlašinti į vandenį atstato nuo nervinio išsekimo, protinio pervargimo, mažina nerimą. Kvapiojo baziliko aliejus ištirpintas migdolų aliejuje vartojamas masažuojant nuo nervinio išsekimo.
Pašalinis poveikis:

pašalinių reakcijų nebuvo pastebėta, tik estragolis kai kurių tyrinėtojų nuomone gali turėti kancerogeninį poveikį, tačiau kvapiajame bazilike jo yra labai mažas.

Draudžiama vartoti:

nėščioms, maitinančioms moterims. Nėštumo metu negali vartoti baziliko nei į vidų, nei išorėje;

nerekomenduojama vartoti preparatus labai ilgai;

kūdikiams;

žmonėms, sergantiems diabetu, reikia vartoti atsargiai.

Vartojimo būdai

Paprastai iš baziliko žolės ekstrahuojamas eterinis aliejus, kuris gali būti vartojamas vonioms ruošti. Geriamos arbatos: 1 valgomasis šaukštas džiovintos žolės užpilams puse puodelio verdančio vandens. Rekomenduojama išgerti 1-1,5 puodelio per dieną.


Jums gali būti naudinga:
Eterinis aliejus Bazilikas MedikoMed 10ml


Skaityti komentarus (5)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 83 / 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7