Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Valgomasis česnakas (lot. Allium sativum)
Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebas tiesus, status. Lapai plokšti, linijiški. Žiedai susikaupę skėčio pavidalo žiedyne, smulkūs. Žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais. Plačiai auginamas soduose, daržuose kaip prieskoninė daržovė. Lietuvoje taip pat auga.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis
Valgomasis-česnakas.jpg

Vaistinė augalinė žaliava – valgomojo česnako svogūnai. Česnakai raunami nuvytus augalo lapams.

Tūkstančiais tyrimų yra įrodytas česnako reikšmingas poveikis žmogaus organizmo apsauginėms savybėms. Šis augalas buvo minimas jau Biblijoje. Jo veiksmingumą aprašė Galenas, Plinijus, Hipokratas, Dioskoridas. Luisas Pasteras 1858 metais įrodė česnako antibakterinį veikimą. Senovės Romos ir Egiptiečių kariai valgydavo česnaką, nes tikėdavo, kad jis suteikia daug jėgų ir drąsos.

  • Fitoncidai pasižymi priešmikrobinėmis, priešgrybelinėmis, priešparazitinėms savybėms, naikina tokius virusus, kaip Helicobacter pylori (sukelia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą), Herpes. Česnakas, kovodamas su kai kuriomis infekcijomis, pasižymi tokiomis pačiomis savybėmis kaip 1% penicilinas, todėl jį galima vadinti natūraliu antibiotiku. Iš česnako išskirtas antibiotikas vadinamas alicinu. Kadangi česnako sudėtyje alicino koncentracija yra pakankamai didelė, tai, manoma, kad jis palaiko imuninę sistemą, neleisdamas užsikrėsti virusine, bakterine ar grybeline infekcija. Fitoncidai turi antitoksinių ir regeneracinių savybių. Tinkamas vartoti sergant bronchine astma, gripu, esant peršalimui, plaučių uždegimui, bronchitui, anginai, pūliniams procesams, vykstantiems plaučiuose.
  • Glikozidas alijinas pasižymi priešvėžiniu poveikiu, nes veikia vėžinėse ląstelėse oksidacijos-redukcijos procesus. Valgant česnaką ar vartojant jo preparatus galima sumažinti tikimybę susirgti vėžiu, ypač skrandžio. Be to, česnako sudėtyje esantis alicinas naikina Helicobacter pylori, kuris turi nemaža įtakos skrandžio vėžio vystymuisi. Preparatai dar tinka krūties, gaubtinės žarnos ir stemplės vėžio profilaktikai bei gydymui.
  • Flavanoidai skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą.Valgomasis-česnakas-08.jpg
  • Česnako preparatai palčiai vartojami gydant padidėjusį kraujospūdį ir su juo susijusias ligas, kurios lemia širdies-kraujagyslių sistemos sutrikimus. Tyrimai rodo, kad jis sumažina blogojo cholesterolio kiekį daugiau kaip 10%. Česnakas mažina cholesterolio oksidaciją – procesą, kuris turi įtakos aterosklerozės formavimuisi. Kraujospūdį šis augalas mažina atpalaiduodamas kraujagyslių lygiuosius raumenis.
  • Išoriškai česnakas gydo pūlinius ausies ir akių gleivinės uždegimus, burnos ertmės uždegimą. Šviežio česnako tyrelė arba sultys gydo karpas, dedervines, egzemas ir kitas odos ligas.

Pašalinis poveikis:
 
gali sutrikdyti skrandžio veiklą, pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas;

gali sukelti alergiją odai;

kartu vartojant česnaką ir varfariną gali padidėti kraujavimų tikimybė;

blogas burnos kvapas.

Draudžiama vartoti:

nėščios ir maitinančios moterys gali vartoti česnaką, tačiau gali susidurti su skrandžio sutrikimais. Be to, pieno skonis gali pasikeisti ir jis taps nemalonus kūdikiui;

nevartoti dideliais kiekiais, jei vartojami vaistai, mažinantys kraujo krešėjimą;

sergant kepenų ir inkstų ligomis.

Vartojimo būdai

Česnakas vartojamas labai įvairiai. Paprasčiausias būdas yra kramtyti česnako galvutes. Rekomenduojama ne daugiau 5 galvutės per dieną ( 2-5 gramai).

Galima išspausti česnako sultis, paruošti sirupą. Žmonėms, kuriems nepatinka česnako skonis ir kvapas, jis supresuojamas į dengtas tabletes.

Senoliai rekomendavo tokį receptą nuo peršalimo: 4 skiltelės česnako verdamos apie 10 min 2 puodeliuose pieno. Rekomenduojama gerti šiltą gėrimą po pusę stiklinės 4 kartus per dieną, bet ne ilgiau nei 5 dienas.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Česnakas 1000mg Walmark N30
Maisto papildas Česnako aliejus N100


Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 39 / 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7