Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Kaip sugyventi su socialiniais stereotipais?
www.infomed.lt parengta pagal Les Nouvelles Esthetiques 2009/3
2009 08 06
LNE 2009/3
    Rada Granovska, psichologijos mokslų daktarė, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Kvalifikacijos kėlimo fakulteto profesorė, Tarptautinės Baltijos pedagoginės akademijos akademikė.

     Šiais laikais savo pergalės žygį yra pradėjęs jaunystės socialinis stereotipas. Žmogus visą gyvenimą turi atrodyti jaunas, palaikyti sportinę formą, tačiau jo mąstymo mobilumui dėmesio neskiriama. Pastaruoju metu pradėtas skirti chronologinis amžius ir psichologinis amžius. Pirmasis yra nugyventų metų skaičius, kitas – realus senėjimas, tiek intelektualinis, tiek emocinis. Neatskleista tiesioginė priklausomybė tarp darbingumo, pasitenkinimo gyvenimu ir chronologinio amžiaus. Trumpai suformuluosime patarimus, kaip sugyventi su sąmoningais stereotipais.

     Ar esate psichiškai pasenęs? Jei ne, tai nėra ko bijoti. Pastaruoju metu pradėtas skirti chronologinis amžius ir psichologinis amžius. Pirmasis yra nugyventų metų skaičius, kitas – realus senėjimas, tiek intelektualinis, tiek emocinis. Psichologinis amžius yra subjektyvus, jis egzistuoja vidinėje atskaitos sistemoje, kurioje lyginama jau išgyventų ir dar laukiamų įvykių svarba. Ji matuojama santykiu tarp tų socialinių vaidmenų, kuriuos žmogus dar gali vykdyti, ir tų, kurie yra prieinami didelei daliai jo bendraamžių.

     Neatskleista tiesioginė priklausomybė tarp darbingumo, pasitenkinimo gyvenimu ir chronologinio amžiaus. Ne visi žmonės yra vienodai veikiami amžiaus stereotipų. Kai kurie žmonės iki pat žilos senatvės lengvai pasiekia ką nors naujo. Jie sugeba ne tik suformuoti radikaliai naują požiūrį į sau svarbią problemą, bet ir išsaugoti dvasinę jaunystę. Kam už tai reikėtų padėkoti? Tai psichinis išsivystymas, sustiprinantis su situacijos suvokimu susijusius gebėjimus (gebėjimas priimti sprendimą, argumentacijos visavertiškumas, vartojamas žodynas) ir kompensuojantis sensomotorinių gebėjimų (regos, klausos, reakcijos greičio) susilpnėjimą.

     Greitas senėjimas, didesnis (palyginti su chronologiniu amžiumi) psichologinis amžius yra susijęs su pesimistinėmis nuostatomis ir skurdžia gyvenimo perspektyva. Be to, pablogėja savęs vertinimas ir padidėja vartojimo orientacija. Ką reikėtų daryti, jei žmogus jaučia savo psichologinį amžių, jaučia, kad pradeda greitai senti?

     Prisiimti atsakom ybę, o ne vengt i jos Apie penkiasdešimtuosius metus nuomonės ir principai pradeda įsitvirtinti ir reikštis kaip stereotipai – ir būtent stereotipai skatina vengti atsakomybės. Iš elgesio tai jaučiama kaip nekantrumas ir net fanatizmas. Stereotipai yra saugomi ir palaikomi, nes jie teigiamai veikia savijautą ir tarnauja kaip savęs įprasminimo šaltinis...

LNE 2009/3

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 10 * 3 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7