Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Savitaigos dvasia
www.infomed.lt parengta pagal Les Nouvelles Esthetiques 2009/3
2009 08 06

LNE 2009/3Artūras Aleksandrovas,
medicinos mokslų daktaras, profesorius,
Sankt Peterburgo Podiplominių studijų Medicinos
akademijos Medicinos psichologijos katedros vedėjas


     Įkvėpimas yra toks pat senas dalykas kaip pasaulis. Verbalinę įtaką ligonio psichikai gydomaisiais tikslais naudojo Platonas, Aristotelis, Hipokratas. Ilgą laiką įkvėpimas buvo įvyniotas į paslaptingumo ir mistinės baimės šydą. Šiuo metu yra išaiškinti įkvėpimo ir savitaigos mechanizmų fiziologiniai pagrindai. Kuo aktyviau žmogus reaguoja į emocinę įtaką, tuo lengviau jis paveikiamas, todėl lengviau pasiduoda įtaigai. Labai emocingi, lengvai paveikiami yra vaikai. Jie jautrūs emocinei atmosferai šeimoje. Palyginti su suaugusiaisiais, vaikai gyviau reaguoja į aplink vykstančius dalykus, jaučia didesnį džiaugsmą ir susierzinimą.

     Mažai išsivysčiusių šalių gydymo srities specialistas H. Raitas sako: „Žmonių psichologinis poveikis yra senas kaip pasaulis. Žemėje visada buvo žmonių, troškusių valdžios. Tačiau žmogaus sąmonės praktiškas dirbtinis, gerai apgalvotas virtimas į molį, iš kurio galima nulipdyti viską, ką tik nori, yra investicija, už kurią visuomenė tikrai turi padėkoti gydytojams.“ Visada ir visur, kur žmonės susidurdavo su nežinojimu, jų aplinkoje pasirodydavo gydytojas, kuris kažkaip sugebėdavo užpildyti nuomonių apie prigimtį plyšius. Pagrindinis gydytojų įrankis, leidžiantis jiems valdyti aplinkinius žmones, yra įtaigos galia.

     Taikant savitaigą ir įtaigą galima pasiekti ir objektyviai registruojamų bendrų organizmo pakitimų. Pavyzdžiui, žmogaus, kuriam yra įteigiamas bado arba sotumo jausmas, keičiasi kraujo sudėtis, kraujyje padidėja arba sumažėja leukocitų kiekis. Įteigiant šalčio pojūtį, galima sukelti „žąsies odą“ ir dujų apykaitos padidėjimą. Po tam tikrų treniruočių tai gali padaryti daugelis. Jei treniruotėms skiriama daug laiko, tai, panašiai kaip ir atliekant jogos pratimus, galima išmokti valdyti savo organizmo funkcijas.

     Kaip mokslas aiškina savitaigos fenomeną? Savitaiga yra įkvėpimo procesas, nukreiptas į save patį. Savitaiga leidžia sukelti sau tam tikrus jausmus, valdyti suvokimą, dėmesį, atmintį, emocines ir somatines reakcijas. Kaip mano I. Pavlovas, savitaiga yra koncentruotas galvos smegenų žievės dalies dirginimas, susijęs su stipriu likusių žievės dalių stabdymu. Savitaiga veikia visą organizmą, jo visumą ir egzistencijos funkcijas. Išimties atvejais dėl savitaigos įtakos gali įvykti net organizmo sunaikinimas be jokios fizinės kovos ir pasipriešinimo...

LNE 2009/3

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 13 * 4 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7