Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Bėgimas - vaistas, stabdantis senėjimą

    www.infomed.lt parengta pagal  med.stanford.edu
     2008-08-12


begimas.jpgRemiantis Stanfordo universiteto Medicinos Mokyklos paskelbtais tyrimo rezultatais, reguliarus bėgimas pastebimai lėtina senėjimo padarinius.

Tyrimas apėmė net 500 vyresnių bėgikų stebėjimą daugiau kaip 20 metų. Pagyvenę bėgikai yra darbingesni, gali džiaugtis ilgesne aktyvaus gyvenimo trukme ir perpus mažiau kaip senstantys ne bėgikai rizikuoja mirti ankstyva mirtimi.

“Tyrimas turi labai aiškią svarbos sportuoti žinutę,” teigė Džeimsas Fraisas (James Fries), nusipelnęs medicinos mokyklos profesorius ir tyrimo iniciatorius. “Jei tik reikėtų pasirinkti vieną būdą, kaip žmonėms išlikti kuo sveikesniems senėjimo procese, tai be abejo būtų aerobikos pratimai.”

1984 m. mokslininkų komanda pradėjo šį tyrimą nuo  538 bėgikų, kuriems per 50, stebėjimo ir duomenų palyginimo su  panašios ne bėgikų grupės rezultatais. Bėgikai savanoriai, kuriems šiuo metu per 70 - 80 metų, kasmet atsakinėja į klausimus apie savo gebėjimą susitvarkyti su įprastais buities rūpesčiais, ėjimu, apsirengimu, priežiūra ir jauduliu. Mokslininkai panaudojo nacionalinį mirčių registrą, kad nustatytų, kurie tyrimo dalyviai mirė ir dėl kokių priežasčių tai nutiko. Po devyniolikos stebėjimo metų, 34 procentai ne bėgikų mirė, tuo tarpu bėgikų mirė tiktai 15 procentų.

Vos pradėjus tyrimą, dalyviai sportuodavo vidutiniškai po keturias valandas per savaitę. Po 21 tyrimo metų bėgimo trukmė sumažėjo iki 76 minučių per savaitę, tačiau bėgimo nauda sveikatai vis dar išliko.

“Bėgikų senatvinis nedarbingumas prasidėjo 16 metų vėliau negu ne bėgikų“,  teigė tyrimo vadovas Fraisas.

Nuolatinis bėgiojimas ne tiktai pristabdė nedarbingumo laikotarpį: atotrūkis tarp bėgikų ir ne bėgikų gebėjimų susitvarkyti su kasdienėmis užduotimis laikui bėgant didėjo. Tai nustebino ir mokslininkus, kurie džiaugėsi nustatę dar didesnę paprasčiausio bėgimo naudą nei iš pradžių tikėtasi.

Bėgimo nauda vengiant ankstyvos mirties taip pat stulbinanti. Sportas stebėtinai sumažino riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Aktyvus judėjimas, manoma, taip pat padėjo išvengti ankstyvų mirčių nuo vėžio, infekcinių, neurologinių ir kitų ligų.

Taip pat nepasitvirtino ankstesni kitų mokslininkų nuogąstavimai, kad nuolatinis bėgiojimas gali veikiau pakenkti nei atnešti naudos: manyta, kad sportuojančius senatvėje alins ortopediniai sužalojimai. Tačiau, šios hipotezės subliuško kaip oro balionai. Fraisas su kolegomis įrodė, jog bėgimas neturi ryšio su padidėjusiomis pagyvenusių bėgikų osteoartrito normomis. Bėgikams taip pat ne dažniau nei ne bėgikams reikalingos operacijos kelio sąnariui pakeisti.


Jums gali būti naudinga:
Žingsniamačiai, aktyvumo sekimo apyrankės

Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 9 * 11 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7