Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
5 klausimai: finansinė krizė ir žmogaus psichika
www.infomed.lt parengta pagal www.med.stanford.edu
2008-11-05

krize-stresas.jpgPasaulis ties stačiausiu ekonominės krizės skardžiu nuo Didžiosios depresijos laikų. Kaip tai veikia žmogaus psichiką? Streso ir sveikatos centro (Stanfordas, JAV) vadovas Deividas Špygelis (David Spiegel) atsako į klausimus apie finansinės krizės poveikį žmogui.

Kaip apibūdintumėte psichologinį nuosmukio poveikį?

D.Š.: Netikrumas dėl situacijos sukelia be galo daug įtampos. Daugelis mano vėžiu sergančių pacientų, skundžiasi man, kad laukti tyrimo rezultatų net sunkiau kaip sužinoti blogą naujieną. Žmogus laukia ir nežino, ko jam griebtis toliau. Bejėgiškumas – tai rimtas, įtampą sukeliantis veiksnys. Patiriamas nerimas, kad artėja kažkas blogo – žmogus dar nežino, kas tai – ir bejėgiškumas ką nors pakeisti. Žmonija jau ne kartą patyrė ekonominių sunkumų, todėl nesunku įsivaizduoti, jog gali būti ir blogiau – žmonės tai labai sunkiai išgyvena.

Vieną dieną ekonominiai rodikliai aukštyn, kitą - žemyn. Ar šis nepastovumas lemia žmogaus nerimą?

D.Š.: Taip. Visus žmones tokie svyravimai slegia. Iš dalies tai dėl neaiškumo, sukeliamo per didelio dėmesio pakilimams ir nuosmukiams, sakykime kad ir akcijų biržoje. Be jokios abejonės, tai padidina įtampą dar daugiau.

Kaip veikia informaciniai pranešimai, naujienos?

D.Š.: Teko analizuoti internautų reakciją į rugsėjo 11-osios įvykius. Nustatėme, kad kai kurie žmonės iš tiesų stebėjo per daug naujienų ir dėl to jų savijauta buvo daug prastesnė kaip tų, kurie vengė žiūrėti informacinius pranešimus apie nelaimę. Toli gražu ne viskas, ką mums pateikia žiniasklaida, yra naudinga. Paprastai tariant, tai blogos naujienos, dėl kurių žmogus mažai ką gali padaryti. Tam tikrą kiekį informacijos verta žinoti, tačiau reikia nuspręsti, kuomet „jau per daug“ ir verčiau pasiklausyti mėgstamos muzikos.

Visai priešinga jausena – neigimas. Tai dar sudėtingesnė ir sunkesnė reakcija į aplinkinius įvykius. Rugsėjo 11-osios tyrimas taip pat atskleidė, kad praėjus pusei metų po katastrofos, žmonės kurie ją neigė savyje ir nenorėjo susitaikyti su realybe, jautė psichologinį spaudimą. Vengti pripažinimo ir susitaikymo su tiesa - bloga strategija, nes problema veja žmogų ir ilgainiui traumuoja. Reikėtų nebijoti pažvelgti tiesai į akis, pagalvoti, ką reikėtų daryti tam tikroje situacijoje ir gyventi toliau: tai neleidžia išgyventi sakykime teroristų išpuolio „dar kartą“, neleidžia pasijusti bejėgiam.

Ar galima šioje ekonominėje suirutėje įžvelgti šviesiąją pusę?

D.Š.: Nuoširdžiai tikiu, kai ne vienam tai išeis į naudą. Žmonija švaisto, vietoje to, kad uždirbtų ir taupytų. Ši krizė privers susimąstyti bei iš naujo įvertinti savo prioritetus, tai, kas tikrai svarbu. Kai kurie galbūt net ištars: „Puiku. Nebus taip, kaip tikėjausi, tačiau aš galiu susitaikyti su tuo".

Ar žmogų guodžia tai, jog nuosmukis jaučiamas visame pasaulyje?

D.Š.: Vargais dalytis malonu. Viena iš stresą sukeliančių problemų yra tai, kad žmogus linkęs dėl bejėgiškumo tam tikroje situacijoje kaltinti save. Tačiau žinojimas, kad viso pasaulio žmones slegia ta pati problema, kaltinti save dėl to, kas vyksta, darosi sunkiau.

Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 38 + 46 - 36 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7