Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
AIDS diena: daug pasiekta, daug reikia pasiekti
www.infomed.lt parengta pagal www.cnn.com
2008-12-01


Anthony-S.-Fauci.gifCNN, Dr. Anthony S. Fauci komentaras pasauline AIDS dienai

Pirmąkart pažymint Pasaulinę AIDS dieną, 1988 m. Gruodžio 1d., pasaulis neturėjo kuo džiaugtis.

Pavyzdžiui JAV tuo metu buvo užregistruojama per 80000 AIDS atvejų kasmet ir skaičiai tik augo. Nežinia, kiek tūkstančių šioje šalyje buvo užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Visame pasaulyje tuo metu daugiau kaip iš 135 šalys pranešė apie naujus AIDS atvejus. Buvo aiškiai matyti kylanti AIDS cunamio banga, kuriai įveikti turėjome keletą priemonių.

Tiems, kurie turėjo rūpintis sergančiais artimaisiais, tai buvo tamsūs laikai. Pasaulis turėjo tik vieną ŽIV priešnuodį AZT vakciną, kurios pagalba buvo išvystomas trumpalaikis atsparumas. Kitų vaistų sulėtinti ŽIV veikimą ir apsaugoti žmogaus imuninę sistemą nuo visiško sunaikinimo nebuvo. Gydytojai darė viską, kad padėtų savo pacientams. Iš tiesų, tuo metu papildomai medicina galėjo padaryti tik tiek - gydyti su AIDS susijusias infekcijos ir komplikacijas. Kad ir kaip būtų gaila, daugumos pacientų gyvenimą buvo galima suskaičiuoti mėnesiais.

Kas pasikeitė praėjus dviems dešimtims metų? Beprecedentės mokslininkų pastangos lėmė daugiau kaip dviejų tuzinų vaistų nuo ŽIV išradimą – vaistų skaičius gerokai lenkia išrastus visoms kitoms virusinėms ligoms gydyti kartu paėmus). Tinkamai derinant šiuos vaistus tikimasi sergančiuosius grąžinti į normalų gyvenimą, išvengiant bet kokių komplikacijų.

Visas pasaulis matė, jog viruso prevencijos metodai – švietimo ir informavimo veikla, savanoriška ŽIV patikra ir konsultacijos, prezervatyvų platinimas, kelio perduoti ŽIV iš motinos kūdikiui užkirtimas, žiniasklaidos kampanijos – pasiekė sėkmę globaliu mastu.

Labai daug kovoje su ŽIV / AIDS pasiekta iš mokslo, medicinos ir visuomenės sveikatos požiūriu. Tačiau dabar nereikėtų ilsėtis ant pasietų laimėjimų - statistiniai duomenys apie ŽIV / AIDS pandemiją labai aiškiai reikalauja šiuo klausimu nuveikti dar daugiau.

Vien per 2007 m. visame pasaulyje užsikrėtė daugiau kaip 2,7 mln. žmonių. 33 mln. infekuoti ŽIV, dauguma iš jų - besivystančiose šalyse. Gėjai ir biseksualios orientacijos vyrai labai smarkiai nukenčia – JAV tai vienas iš didžiausių ŽIV epidemijos židinių.

Kas galėtų tapti tuo žingsneliu į priekį? Pirmiausia, susitaikant su pasaulio ekonomikos krize, pasaulio bendruomenė turi padidinti pripažintų ŽIV gydymo ir prevencijos metodų apimtis. Kai kuriose šalyse gydymo sulaukia mažiau kaip 1/3 žmonių, kuriems jis reikalingas. Tik vienas iš penkių žmonių, kuriems gresia ŽIV infekcija, turi galimybę pasinaudoti apsaugos priemonėmis.

Neturtingose pasaulio bendruomenėse prieigos prie ŽIV paslaugų - medicinos pagalbos srityje apskritai – galimybė vis lieka iššūkiu. Tarptautinė bendruomenė privalo išlaikyti savo įsipareigojimą skirti lėšų vaistams, klinikoms, taip pat gydytojų kvalifikacijai ir atlyginimams, kad slaugytojai ir bendruomenių sveikatos priežiūros darbuotojai galėtų prižiūrėti sergančiuosius ŽIV / AIDS ir kitomis ligomis būtent ten, kur tie atvejai užfiksuojami – viruso židinyje.

Taip pat privalome ir toliau investuoti į naujos kartos gydymo ir profilaktikos metodus. Džiugu, kad nauji preparatai užkirsti kelią ŽIV infekcijai atsiranda iš tinkamai įgyvendintų klinikinių tyrimų bei bandymų.

Galiausiai išlieka viltis išrasti ŽIV vakciną ir visiems laikams sustabdyti nenumaldomą ŽIV ir AIDS plitimą. Turime atskleisti paslaptį, kaip priversti žmogaus organizmą skubiai pagaminti apsauginį imuninį atsaką ŽIV, kuris – labai gaila – nėra įgimtas.

Istoriškai susiklostė, kad veiksmingų vakcinų infekcinėms ligoms paieška užtruko dešimtmečius. Mokslininkai paprastai patiria daug nesėkmių ir nusivylimų, kol atkaklumas galop nustveria sėkmę. Saugios ir veiksmingos ŽIV vakcinos atradimas – ne išimtis.

Šią Pasaulinę AIDS dieną turime kuo didžiuotis - mokslo pažanga, padaryta kovojant su ŽIV / AIDS. Tačiau dar ne laikas save sveikinti. Privalome suvokti, kad tai tik mūsų darbo pradžia. Suteikti gydymą nuo ŽIV žmonėms, kuriems ji būtina, reikalinga mokslinė ir visuomenės sveikatos vizija, visuomenės pasiaukojimas ir gerais, ir blogais laikais.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 82 + 52 - 34 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7