Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Kava ir kofeinas: apibendrinti tyrimų rezultatai

    www.infomed.lt parengta pagal  www.iht.com
     2008-08-11


kava-ir-kofeinas.jpg Ar vienas kitam prieštaraujantys pranešimai apie kavos ir kofeino poveikį gali būti teisingi? Taip. Kaip praneša International Herald Tribune, kava ir arbata, yra sudėtingi cheminių medžiagų mišiniai, iš kurių keletas gali sukelti nepageidaujamą ar net žalingą sveikatai poveikį.

Hidratacija. Ilgai manyta, kad gėrimai, kurių sudėtyje yra kofeino (psichoanaleptikas, alkaloidas, gaunamas iš kavamedžio sėklų, arbatžolių, kokamedžio, riešutų arba gaminamas sintezės būdu), yra diuretikai – skatinantys šlapinimąsi. Tačiau praėjusiais matais atlikti tyrimai parodė, kad vartojant gėrimus, turinčius iki 550 miligramų kofeino, šlapimo pasigamina įprastas kiekis kaip ir geriant skysčius be kofeino. Visgi, jeigu gėrime daugiau kaip 575 miligramai kofeino, šis suveikia kaip diuretikas. Tad gėrimai su įprastomis kofeino dozėmis hidratuojasi ir, lygiai kaip vanduo, prisideda tenkinant kasdieninį vandens poreikį.

Širdies ligos. Pacientams, sergantiems širdies ligomis (ypač turintiems aukštą kraujospūdį), nuolat „kalama į galvą“ vengti kofeino, gerai žinomo stimuliatoriaus, tačiau daugiau kaip 10 atliktų tyrimų, kuriuose stebėta daugiau kaip 400 000 žmonių, neaptiko jokio rizikos susirgti širdies ligomis padidėjimo tarp kasdieninių kavos mėgėjų (neatsižvelgiant, ar kava buvo vartojama su kofeinu, ar ne). Teigiantys, kad kofeinas ar kava didina širdies priepuolio, staigios mirties ar širdies ritmo sutrikimų pavojų, neturi tam pagrindo.

Ajovoje (JAV) ištirta 27 000 moterų, kurios gėrė nuo vieno iki trijų puodelių kavos per dieną. Nustatyta, kad jos sumažino širdies ir kraujagyslių ligų pavojų 24 procentais. Teigiamas poveikis mažėjo didėjant puodelių skaičiui.

Vėžys. 1981m. Harvardo universiteto tyrimas atskleidė ryšį tarp kavos ir padidėjusios rizikos susirgti kasos vėžiu ir panika apėmė pasaulį. Laikinai kavos imta vartoti daug mažiau, tačiau tyrėjai vėliau sudvejojo ir kaip kasos vėžio sukėlėją įvardino ne kavą, o rūkymą.

Pernai tarptautinėje 66 atliktų tyrimų apžvalgoje mokslininkai tvirtino, jog kavos gėrimas nėra susijęs su padidėjusiu pavojumi susirgti kasos ar inkstų vėžiu.

Švedijoje atlikus 59 000 moterų stebėjimą, nerasta jokio ryšio tarp kavos, arbatos ar kofeino vartojimo ir krūties vėžio.

Kaulų silpnėjimas. Nors kažkoks stebimasis tyrimas atskleidė kaulų retėjimo ir silpnėjimo sąsają su kofeino turinčiais gėrimais, žmogaus fiziologinis tyrimas nustatė tik nedidelį kalcio įsisavinimo sumažėjimą ir jokio poveikio kalcio išsiskyrimui. Manoma, kad šis tyrimas tiesiog atspindi mažesnį pieno turinčių gėrimų suvartojimą tarp kavos mėgėjų.

Robertas Hynis (Robert Heaney Creighton universitetas) sako, kad neigiamas kofeino poveikis kalciui gali būti kompensuojamas vienu ar dviem valgomaisiais šaukštais pieno. Kavos ir arbatos mėgėjai, gaunantys rekomenduotą kalcio kiekį (nėščios ir maitinančios moterys, paaugliai ir jaunuoliai (nuo 11 iki 24 metų) – 1200 - 1500 mg/parą; 25-50 metų amžiaus vyrai ir moterys - 1000 mg/parą; vyresni negu 65 metų amžiaus vyrai ir moterys - 1500 mg/parą) neturi jaudintis dėl kofeino poveikio kaulams.

Svorio netekimas. Kofeinas greitina medžiagų apykaitą (100 miligramų sudegina papildomus 75-100 kalorijų per dieną), tačiau jokia ilgalaikė nauda svorio reguliavimui nenustatyta.

Bene svarbiausia kofeino savybė - gebėjimas pakelti nuotaiką, pagerinti protinį ir fizinį darbą. Vartojantys iki 200 miligramų kofeino per dieną teigia juntantys savijautos pagerėjimą, laimės, energijos, budrumo ir visuomeniškumo pagyvėjimą. Kofeinas gerina budrumą ir reakcijos laiką, taip pat atmintį ir gebėjimą įveikti sudėtingas užduotis. Didesnis kofeino kiekis neretai sukelia bendrą susirūpinimą ir skrandžio negalavimus.

Pastaruoju metu mokslininkų atliktų tyrimų rezultatai ligų atžvilgiu gali tiktai prisidėti prie kavos populiarumo: 13 tyrimų apžvalga patvirtino, kad žmonės, išgeriantys kofeino turinčios kavos, turėjo 30 procentų mažesnį pavojų susirgti Parkinsono liga nei tie, kurie kofeino su kava negauna.


Jums gali būti naudinga:
Kava malta Altomayo 500g
Kava pupelių Altomayo 500g
Kava malta espresso Altomayo 250g


Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 95 / 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7