Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Bendraujame ne tik žodžiais, bet ir kūno kalba

  www.infomed.lt. parengė psichologė Rasa Sadlauskienė 
 2008-05-04

Poreikis bendrauti tarpusavyje, be abejonės, yra vienas iš būdingiausių žmonijos bruožų. Bendravimu galime vadinti ir daug metų trunkančią draugystę, ir susirašinėjimą elektroniniu paštu, ir aktoriaus pasirodymą publikai. Sėkmingas bendravimas yra svarbi visaverčio gyvenimo dalis, teigiamų emocijų šaltinis. Gebėjimas bendrauti žymia dalimi lemia sėkmę daugelyje profesinės veiklos sričių. Bendrauti mus skatina poreikiai, o jų yra gana daug. Yra skiriamos įvairios bendravimo rūšys, sudėtinės dalys ir aspektai:

• bendravimas su savimi (intrapersonalinis bendravimas). Tokio bendravimo iliustracija galėtų būti: mane baigia užgraužti sąžinė”, pasižiūrėk į save iš šalies” ir pan.
• bendravimas su kitais (tarpusavio, tarpasmeninis, interpersonalinis). Tarpasmeninis bendravimas  tai toks bendravimas, į kurį įsitraukia nemažiau kaip du žmonės.

Svarbiausi tarpasmeninių santykių aspektai – tarpusavio suvokimas, keitimasis informacija, tarpusavio sąveika ir santykiai. 

Žmogus nėra abejingas daiktams ir reiškiniams, su kuriais jis susiduria, dėl to, kad vieni jų atitinka žmogaus poreikius, o kiti ne. Dar labiau žmogus, kaip socialinė būtybė, nėra abejingas kitiems žmonėms. Jau pirmųjų kontaktų metu, žmonės sukelia vieni kitiems pasigėrėjimą ar pasibjaurėjimą, erotinį potraukį ar atstūmimą, naudingumo ar žalingumo prognozes ir pan. Be galo įvairūs ir sudėtingi santykiai susiformuoja įvairioje veikloje: kartu dirbant, mokantis, žaidžiant ir kuriant. Psichologija tyrinėja tiesioginius tarpasmeninius žmonių santykius, susidarančius grupėse. Nuo tų santykių priklauso atskirų grupių narių statusai grupėse, grupių psichologinis klimatas, grupių narių savijauta jose, grupių veiklos efektyvumas. Dėl to tarpasmeninių santykių grupėse pažinimas yra svarbi bet kokio grupinio darbo tobulinimo sąlyga. Dėl tarpusavio reiškinių reikšmingumo žmonių santykiams, jų elgsenos prognozavimui ir profesinei atrankai to pažinimo problemos tapo atskira socialinės psichologijos tyrimų šaka. 

Yra nustatyti du bendravimo būdai: verbalinis (žodinė kalba) ir neverbalinis (gestai, mimikos, įvairūs judesiai). Sakoma, kad žodine kalba žmogus naudojasi norėdamas nuslėpti savo mintis. Tačiau tai, ką jis nori nuslėpti kalbėdamas, pasako neverbaline kalba, nes kiekvieną pasakymą lydi kūno signalai. Jie tiesiogiai atspindi žmogaus fiziologines reakcijas, todėl yra greitesni už kalbą. Kaip yra pasakęs K. Abrecrombie, Mes kalbame balsu, tačiau bendraujame visu kūnu”. Nežodinio bendravimo elementų tinkamas naudojimas leistų patobulinti socialinio bendravimo įgūdžius, lavinti gebėjimus tiksliai apibūdinti save, nenaudojant žodžių. Kiekvienam pravartu žinoti, apie ką byloja žmogaus veidas, iš ko galime spręsti apie emocinę įtampą, kokią informaciją bendravime simbolizuoja rankų padėtys, ką reiškia įtemptas ir atpalaiduotas žmogaus kūnas, ką apie mus informuoja mūsų turimi daiktai. 

Bendraudami mes siekiame ne tik trumpalaikio, situacinio kontakto su aplinkiniais. Iš tikrųjų žmonėms svarbu užmegzti, kurti ir išlaikyti gerus, ilgalaikius santykius su kitais. Dėl to mes nusimename, kai atėję į naują kolektyvą, ilgai negalime susirasti draugų, kai nesiseka sutikti mylimojo ar mylimosios, ar pradeda irti santykiai su artimaisiais. Tinkamas bendravimas padeda išlaikyti ir formuoti gerus tarpasmeninius santykius, tuo tarpu netinkamas gali išardyti tiek dalykinius, tiek artimus ar romantiškus santykius. Kai tik vienas nebeklauso kito, nebendrauja, tampa neatviras, nebemoka išreikšti savo jausmų ir poreikių, tarpasmeniniai santykiai blogėja.

Skaityti komentarus (20)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 47 + 34 - 18 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7