Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
5 simptomai, kuriuos privalote žinoti
www.infomed.lt
2009 02 24

5-simptomai-kuriuos-privalote-zinotiKai kurie mūsų kūno simptomai ir požymiai natūraliai įspėja, kad nedelsiant reikalinga profesionali medicinos priežiūra. Nepaaiškinamas blauzdų patinimas arba kraujas šlapime. Ar tai gali būti taip rimta? Ar gali būti pavojinga gyvybei?

Svarbu atpažinti simptomus

Laimei, daugelio simptomų sukelėlėjas nėra gyvybei pavojinga liga. Pavyzdžiui, daugumos galvos skausmų priežastis - įtampa, akių skausmas, miego trūkumas, dehidratacija, kofeino priklausomybė ir kitos buitinės priežastys.

Tačiau galvos skausmas - staigus, itin smarkus tarsi perkūno trenksmas – gali reikšti, jog smegenyse prasidėjo kraujavimas. Jeigu sugebėsite atpažinti šį rimtą požymį ir paskambinsite pagalbos telefonu 112, išsaugosite gyvybę.

Štai penki svarbūs kūno signalai, dėl kurių turėtumėte susirūpinti:

1. Rankų ar kojų tirpimas, paralyžius, dilgčiojimas, sustingimas, galvos svaigimas, susiliejęs regėjimo laukas, sumišimas veiksmuose, silpnumas, ypač vienoje veido ir kūno pusėje.

Šie simptomai prasidedančio insulto, kurio metu arterijos, tiekiančios deguonį į smegenis, užsikemša krešuliu arba trūksta, taip sukeldamos smegenų audinio mirtį.

Simptomai ir jų stiprumas priklauso nuo to, kurioje smegenų srityje įvyksta pažeidimas. Jeigu užsikemša didelė kraujagyslė, paralyžių patiria didesnė kūno dalis, pavyzdžiui paralyžuojama viena kūno pusė, taip pat asmuo netenka kitų gebėjimų – kalbos, supratimo. Jeigu pažeidžiamos smulkesnės kraujagyslės, suparalyžuoti gali tik ranką ar koją.

Jei pajausite šiuos simptomus, nedelsiant skambinkite pagalbos telefonu, kadangi galvoje susidariusius krešulius būtina kuo skubiau pašalinti. Kad būtų išvengta smegenų traumų, pagalba turi būti suteikta ne vėliau kaip per tris valandas nuo pirmųjų simptomų pradžios.

2. Skausmas ar nepatogumas krūtinėje, rankos, žandikaulio arba kaklo skausmas, šaltas prakaitas, ypatingas silpnumas, alpimas, pykinimas, vėmimas, dusulys

Tai širdies priepuolio simptomai. Jei jausite šiuos simptomus, nedelsiant skambinkite pirmosios pagalbos telefonu.

Ne kiekvienas, kuriam prasideda širdies infarktas, jaučia skausmą ir spaudimą krūtinėje. Kai kuriems žmonėms, ypač moterims, pagyvenusiems žmonėms ir sergantiems cukriniu diabetu, gali prasidėti "neskausmingas" širdies priepuolis, kurio simptomus būtina žinoti: silpnumo jausmas, staigus galvos svaigimas, smarkus širdies plakimas, dusulys, sunkus šaltas prakaitas, pykinimas ir vėmimas.

Neretai vienu metu jaučiamas tik vienas iš išvardintų simptomų (sakykime, žandikaulio skausmas), tokiu atveju, žinoma, neskubėkite diagnozuoti širdies priepuolio. Tačiau jeigu jaučiate keletą minėtų simptomų vienu metu, tai ženklas, kad vyksta kažkas rimčiau negu žandikaulio skausmas.

3. Jautrumas ir skausmas apatinėje blauzdos dalyje, krūtinės skausmas, dusulys ar kosulys krauju

Šie simptomai, ypač jeigu jaučiami po ilgo sėdėjimo (lėktuve, ilgoje kelionėje automobiliu) arba gulėjimo (po operacijos), praneša apie potencialų pavojų dėl kraujo krešulių kojose. Tai gali nutikti kiekvienam ir nutinka dažniau negu pacientai ir gydytojai mano.

Kraujas dažniausiai užsibūna kojose, kai ilgą laiką sėdime arba gulime, skirtingai nei stovint ir vaikščiojant. Jeigu blauzdoje susiformuoja krešulys, blauzda gali imti prakaituoti, tapti skausminga ir jautri liesti. Jei prasideda staigus krūtinės skausmas arba dusulys, dalelė kraujo krešlio galėjo atsiskirti ir kraujotakos sistema patekti į plaučius. Tai pavojinga gyvybei, todėl pajutus simptomus, reikėtų skubiai iškviesti medicinos pagalbą.

4. Kraujas šlapime, tačiau jokio skausmo

Jeigu šlapinantis pastebėsite kraujo šlapime, nedelsiant kreipkitės į gydytoją, net jeigu nejaučiate jokio skausmo.
Inkstų akmenys, šlapimo pūslės ar prostatos infekcija – dažniausiai pasitaikančios priežastys, dėl kurių atsiranda kraujas šlapime. Tačiau šie sutrikimai paprastai skausmingi arba nemalonūs, todėl nedelsiant priverčia pacientą kreiptis pagalbos.

Priešingai, kai žmonės pastebi kraują savo šlapime, tačiau nejaučia skausmo, dažniausiai pasirenka "pažiūrėsim-pamatysim" strategiją. O dar jeigu kraujas pasirodo tik kartą ar du… Su kraujo pasirodymu šlapime pasigendama skausmo, tačiau tai dar nereiškia, jog simptomas neslepia rimtos ligos.

Inkstų, šlapimtakio, šlapimo pūslės ar prostatos vėžys taip pat gali sukelti kraujavimą į šlapimo takus. Kai liga pradinėje stadijoje, ji nesukelia papildomo skausmo. Taigi ignoruoti šio simptomo jokiu būdu negalima – juk tai gali būti vienintelis ženklas, padėsiantis diangnozuoti mirtiną ligą, jai vos užsimezgus.

5. Depresija ir mintys apie savižudybę

Vos keletas žmonių iš tūkstančio jaučia skausmą krūtinėje arba smarkų dusulį, tačiau daug daugiau išgyvena depresiją. Ar pagalvojate, jog tai kelia didžiulį pavojų gyvybei?

Depresija - labai rimta problema, kadangi žmonės linkę griebtis savižudybės. Kai kurie mano negalintys kreiptis pagalbos, nes bus palaikyti silpnavaliais ir pamišėliais, tačiau jie nesupranta, kad smegenyse vyksta cheminių medžiagų disbalansas, o depresija - tai liga kaip ir visos kitos ligos.

Depresijos simptomai apima nuolatinį liūdesio jausmą, nuovargį, apatiją, nerimą, posikeitimus miego įpročiuose ir apetito stoką. Depresija gali būti gydoma vaistais ir psichoterapija.

Jeigu kyla liūdnos mintys, mintys apie savižudybę, būtinai pasikalbėkite su kuo nors. Anoniminė pagalba pasiekiama telefonu:
  • Vilties linija, anoniminė psichologinė pagalba, telefonu suaugusiems 8 800 60700 (I-VII 20:00-06:00);
  • „Jaunimo linija“ 8 800 28888 (I-V 16,00-07,00, VI ir VII visą parą);
  • Psichologų konsultacija telefonu 8 800 2002 (I-V 13,00-20,00).
Netylėkite, jeigu jaučiate, kad kažkas netaip

Gydytojai yra žmonės: jie gali nepastebėti svarbios diagnozės, įskaitant širdies priepuolį arba insultą. Paciento sąmoningumas ir budrumas gali viską pakeisti.

Jei tik pacientai sugebėtų pažinti potencialiai rimtus simptomus, jie galėtų padėti gydytojui arba greitosios medicinos pagalbos darbuotojui suteikiant skubią pagalbą.

Skaityti komentarus (27)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 5 * 7 - 10 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7