Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Kai vargina niežulys
www.infomed.lt parengta pagal UAB Spirig Baltikum
2009 07 21

Niežulys (pruritus) yra baisiai nemalonus jausmas, sukeliantis daugiau ar mažiau nesuvaldomą norą kasytis. Niežėti gali vienoje odos vietoje arba net visą kūną. Niežulys sudaro užburtą ratą, nes pasikasę sukeliame odos nervų galūnėlių hipertrofiją (padidėjimą), o dėl to jos tampa dar jautresnės. Be to, besaikis kasymas skatina smegenis į bet kokį išorinį stimulą reaguoti būtent naujo niežulio pojūčio sukėlimu. O kasymas – tai ir tam tikra trauma.

Dėl kokių priežasčių kyla odos niežulys, nėra iki galo aišku. Manoma, kad niežėjimas jaučiamas, kai į galvos smegenų žievės centrus perduodami impulsai įvairiais dirgikliais sudirginę skausmo receptorių galūnes.

Taigi, niežėjimas ir skausmas turi bendrų savybių. Tai du nemalonūs pojūčiai, ir informacija apie abu juos yra perduodama tais pačiais nerviniais takais. Nepriklausomai nuo priežasties pacientams, kurie skundžiasi niežėjimu, dėl kasymosi oda sustorėja, vystosi jos uždegimas, plečiasi kraujagyslės, pacientus vargina psichinė įtampa.

Nuo ko taip niežti?

Nepaisant to, jog niežėjimo fiziologija nėra pakankamai ištirta, medikai tvirtina, kad niežulio atsiradimui ne mažą vaidmenį vaidina aplinkos veiksniai. Odos niežėjimą gali sukelti: klimato sąlygos; dažnas maudymasis; odos išsausėjimas; įvairūs veiksniai, kaip vilna, plaukai, stiklo vata, plovikliai, skalbimo priemonės ar kitos cheminės medžiagos, gyvūnų parazitai,. Pvz., delnus ir padus niežti ne vien tik dėl grybelio infekcijos, o ir dėl avalynės, pirštinių.
Gydytojų nuomone, sausą odą turintys įvairaus amžiaus pacientai paprastai skundžiasi niežuliu. Bėgant metams, keičiasi odoje vykstantys procesai, todėl senų žmonių oda dažniausiai būna išsausėjusi (ypač blauzdų ir rankų srityje) ir yra varginama pastovaus niežulio.

Kitos niežėjimo priežastys:
 • odos ligos, galinčios sukelti vietinį ir bendrą niežulį. Pagrindinės odos ligos, kuriomis sergant niežti – atopinis ir kontaktinis dermatitai, psoriazė, dilgėlinė ir kt.
 • niežėjimu vargina ir parazitinės odos ligos (niežai, utėlėtumas ir kt.), išangės ir lytinių organų niežėjimas.
 • išangės niežėjimas gali būti ir dėl nepakankamos švaros, dirginimo laikraštiniu popieriumi, sintetinių drabužių, spalinių. Lytinių organų niežėjimą sukelia išorinių lytinių organų dermatozės, sintetiniai audiniai, patogeniniai grybeliai, pirmuonys.
 • moteris niežulys dažnai kankina nėštumo metu.
 • niežėjimas gali rodyti ir vidaus organų ligas:, cukrinį diabetą, skydliaukės sutrikimus, kepenų, inkstų ar kraujo ligas. O gal būt tai žarnyno parazitai.
Nesikasome, o gydomės

Kai kankina niežulys reikia išsitirti ir gydyti pagrindinį susirgimą. Jei atlikus tyrimą niežėjimo priežasčių nerandama, verta pasikonsultuoti su psichiatru dėl galimų psichikos sutrikimų, atsiradusio nerimo, ar nuolat patiriamo streso. Nes, pvz., stresas sustiprina niežulį, o sergantiems depresija niežulio stiprumas priklauso nuo depresijos sunkumo.

Kaip galime sau padėti patys?
 • Jei Jūsų oda sausa, ją reikėtų prižiūrėti naudojant odos maitinamuosius ir drėkinamuosius kremus ar losjonus, patartina sudėtyje turinčius šlapalą.
 • Rečiau ir trumpiau maudytis. Išsimaudžius greitai nusausinti odą ir nedelsiant patepti Jūsų odos tipui tinkančiu kremu ar losjonu. Naudoti hipoalerginį muilą 2-3 kartus per savaitę; nenaudoti muilo prausiant pakinklius ir alkūnių duobes. Vieną kartą savaitėje pasilepinti vonioje su odos priežiūrai skirtu aliejumi.
 • Drėkinti aplinkos orą, ypač žiemą.
 • Dėvėti drabužius, kurie nedirgina odos (geriausia būtų, pagamintus iš švelnios medvilnės ar šilko), vengti vilnonių drabužių, taip pat šilumą sulaikančių drabužių, sintetinių.
 • Vengti kraujagyslių išsiplėtimą sukeliančių gėrimų (arbata, kava, alkoholis), prieskonių, karšto vandens, ilgalaikio prakaitavimo.
 • Netepti ypač ilgą laiką vietinių medikamentų (pvz., kortikosteroidų, nes jie sukelia odos plonėjimą, vietinių anestetikų ir antihistaminikų, nes jie didina alerginio kontaktinio dermatito riziką.
 • Trumpai kirpti nagus, kad išvengtumėte pūlingų komplikacijų dėl odos nukasymų.

Skaityti komentarus (91)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 106 - 85 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7