Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Kraujo spaudimas: viskas, ką svarbu žinoti
Straipsnis parengtas rekomenduojant „A&D company"  
www.infomed.lt
2008-05-06

Šiame straipsnyje:

Arterinis kraujo spaudimas (AKS) – tai kraujo slėgis, spaudžiantis vidinę arterijos sienelę. Ne tik sergantiems, nėščiosioms, bet ir sveikiems bei niekuo nesiskundžiantiems žmonėms svarbu sekti AKS, nes taip galima užkirsti kelią rimtiems sveikatos sutrikimams. Kraują širdis turi išstumti tam tikru spaudimu, kad jis pasiektų vidaus organus. Kraujo tėkmės jėga kiekvieno širdies susitraukimo pradžioje didėja, o vėliau mažėja. Todėl kraujo spaudimas, matuojamas gyvsidabrio stulpelio milimetrais (mmHg), išreiškiamas dviem skaičiais:

       - pirmasis, didesnysis skaičius, rodo širdies susitraukimo sukurtą spaudimą ir yra vadinamas sistoliniu;
       - antrasis, mažesnysis skaičius, rodo spaudimą kraujagyslėse tarp širdies susitraukimų ir yra vadinamas diastoliniu.
 
Kodėl reikia stebėti arterinį kraujo spaudimą?
 
Jei arterinis kraujo spaudimas yra per didelis, pažeidžiamos kraujagyslių sienelės, storėja širdies raumuo, atsiranda pokyčių inkstuose, smegenyse, akyse.

10 mmHg padidėjęs arterinis kraujo spaudimas iki 30 proc. padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.  Žmonėms, kurių padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, 7 kartus dažniau pasireiškia galvos smegenų kraujotakos sutrikimai (pvz. insultai), 4 kartus dažniau sergama širdies išemine liga, 2 kartus dažniau yra pažeidžiamos kojų kraujagyslės. Sumažėjus kraujospūdžiui gali svaigti galva, pykinti, sutrikti regėjimas, galima prarasti sąmonę ir t.t. Į pradžią >>
 
Kokie arterinio kraujospūdžio matavimo metodai?
 
Arteriniam kraujo spaudimui matuoti dažniausiai taikomi du metodai:
 
Korotkovo metodas
 
Tai metodas, kai į manžetę pripumpuojamas oras ir visiškai sustabdoma kraujotaka arterijoje, tada po truputį išleidžiamas oras. Kai spaudimas manžetėje susilygina su spaudimu arterijoje,  kraujo srovė per suspaudimo zoną teka sukeldama garsus, kurie girdimi stetoskopu (Korotkovo garsai). Šie garsai reiškia, kad spaudimas manžetėje (rezultatai matomi manometre) lygūs spaudimui arterijoje.

Taip nustatomas sistolinis ir diastolinis spaudimai.
Metodo privalumai:
      - Pripažintas kaip oficialus etalonas neinvazyviai nustatant arterinio kraujo spaudimo reikšmes.
Metodo trūkumai:
      - reikia specialaus aparato ir stetoskopo naudojimo įgūdžių. Neįpratus matuoti, gaunami netikslūs rezultatai. Taip pat matavimo rezultatams įtaką gali daryti bloga klausa ar regėjimas, išsiblaškymas, pašaliniai garsai, oro išleidimo greitis;
      - matuojant kraujospūdį tokiais matuokliais, kraujospūdis dažnai būna apvalinamas iki 0 arba 5;
      - techniškai sudėtingas, pačiam pacientui sunku pasimatuoti (didėja klaidų tikimybė).
 
Oscilometrinis metodas
 
Tai metodas, kai į manžetę pripumpuojamas oras ir visiškai sustabdoma kraujotaka arterijoje, tada po truputį išleidžiamas oras. Kai spaudimas manžetėje susilygina su spaudimu arterijoje, kraujo srovė, tekėdama per suspaudimo zoną, sukelia manžetėje oro pulsaciją, kurią registruoja skaitmeninis aparatas.
Metodo privalumai:
 • nepriklauso nuo matuotojo individualių savybių (geros klausos ar regos ir t.t.);
 • šio metodo neįtakoja joks triukšmingumas;
 • nereikia specialaus apmokymo;
 • paprasta technologija – pacientui lengva pasimatuoti kraujospūdį pačiam.
Metodo trūkumai:
 • Matavimo metu negalima judėti, judinti rankų, kalbėti.
Kaip vertinti gautus AKS rezultatus?
 

Arterinio kraujo spaudimo kategorijų klasifikacija (1999m. Pasaulinė sveikatos organizacija/ Tarptautinė hipertenzijos draugija).
Kategorija
Sistolinis AKS (mmHG)
Diastolinis (mmHg)
Optimalus
<120
<80
Normalus
120-129
80-84
Aukštas normalus
130-139
85-89
1 laipsnio AH (maža)
140-159
90-99
2 laipsnio AH (vidutinė)
160-179
100-109
3 laipsnio AH (didelė)
>180
>110
Izoliuota sistolinė hipertenzija
>140
<90
Žemas normalus
90-100
60-65
Hipotenzija
<90
<60

 
Bendros AKS matavimo rekomendacijos
 
Arterinio spaudimo reikšmės nėra pastovus dydis – tai nuolat, priklausomai nuo įvairių faktorių (biologinių, emocinių ir aplinkos veiksnių) kintantis rodiklis.

Bazinis kraujo spaudimas nustatomas ryte, pagrindinės medžiagų apykaitos, t.y. visiškos fizinės ir psichinės ramybės, sąlygomis.
Sunkiai dirbant, sportuojant, streso metu spaudimas pakyla, tačiau ramybės metu ar miegant jis sumažėja. Matuojant kraujospūdį į tai reikėtų atsižvelgti.

Ar kavos gėrimas daro įtaką kraujospūdžiui?  Kofeinas, esantis kavoje, arbatoje arba kituose gėrimuose, pakelia kraujospūdį tik laikinai. Todėl galima gerti gėrimus, turinčius kofeino, nebent to nerekomenduoja gydytojas dėl širdies ligos arba kitų priežasčių.

Ar rūkymas įtakoja kraujospūdį?  Dėl nikotino poveikio kraujagyslės susitraukia ir širdis pradeda plakti greičiau, todėl laikinai kraujospūdis padidėja 5-10 mmHg. Metus rūkyti, stipriai sumažėja širdies ligų rizika, taip pat sumažėja ir kraujospūdis. Į pradžią >>
 
Arterinio kraujo spaudimo matavimo taisyklės:
 
Prieš matuojant AKS, keletą minučių reikia pasėdėti tyliame kambaryje. Turi būti tinkama patalpos temperatūra. Pusvalandį prieš tyrimą, tiriamasis turi būti negėręs kavos, nerūkęs, be nervinės ar fizinės įtampos. 5 minutes prieš matuojant spaudimą, tiriamasis neturi keisti kūno pozos.

Tiriamasis turi sėdėti patogiai atsirėmęs į kėdės atlošą.  Atsmaukta rankovė neturi veržti žasto. Dilbis turi būti padėtas ant horizontalaus paviršiaus delnu į viršų, ranka šiek tiek sulenkta per alkūnę, raumenys atpalaiduoti.
    
Svarbu naudoti tinkamo dydžio manžetę. Ją reikia uždėti širdies lygyje taip, kad apatinis kraštas būtų 2-3 cm aukščiau alkūnės linkio. Matuojant skaitmeniniu matuokliu, manžetės vamzdelis turi būti žasto arterijos protekcijoje. Manžetė vyniojama tampriai, tačiau neveržiant žasto.

Čiuopiant stipininę arteriją, oras greitai pripumpuojamas į manžetę, kol išnyksta pulsas. Spaudimas manžetėje dar padidinamas 20-30 mmHg. Po to oras išleidžiamas iš manžetės ir stetoskopu, priglaustu alkūnės linkyje ties žasto arterija, registruojami I (garso atsiradimas) ir V (garso išnykimas) fazės Korotkovo garsai, kurie atitinkamai nurodo sistolinio ir diastolinio kraujo spaudimų vertes.

Skaitmeniniu matuokliu kraujospūdis išmatuojamas automatiškai. Naudojant pusiau automatinius matuoklius, manžetė turi būti pripumpuojama daugiau, negu numatomas kraujospūdis.
 
Riešo tipo arterinio kraujo spaudimo matuoklio ypatumai
 
Tiriamasis turi atsisėsti ir atsipalaiduoti, nusiraminti ir truputį pailsėti. Prieš matavimą ir matavimo metu negalima keisti kūno padėties.Nuo riešo, kur bus matuojamas AKS, reikia nusisegti laikrodį, grandinėlę, atsekti ir truputį atraitoti rankovę (svarbu, kad atraitota rankovė neveržtų rankos).
 • Uždėkite matuoklį taip, kaip parodyta 1 paveikslėlyje;
 • laikykite riešą širdies lygyje (2-3 pav.);
 • kita ranka nuspauskite „START” mygtuką ir nejudėdami laikykite ranką širdies lygyje;
 • taip sėdėkite, kol matuoklis baigs matavimą, išleis orą iš manžetės;
 • įvertinkite rezultatus (atkreipkite dėmesį, kad AKS reikšmės matuojant nuo žasto ir riešo gali skirtis dėl arterijų specifikos, jų sienelių būklės ir periferinės kraujotakos pažeidimų, kuriuos sukelia  diabetas, aterosklerozė ir t.t. Prieš naudojant riešo tipo AKS matuoklius, rekomenduojame atlikti kontrolinį matavimą ant žasto ir įvertinti skirtumą tarp riešo ir žasto kraujospūdžio).
 
 
 
Kodėl reiktų matuoti kraujospūdį namuose?
 
Namų kraujospūdžio matuoklis leidžia pamatuoti kraujo spaudimą bet kuriuo paros metu.
Tai gali padėti:
 • Lengviau stebėti „bazinį kraujospūdį”;
 • diagnozuoti aukštą kraujo spaudimą;
 • stebėti vartojamų vaistų nuo kraujospūdžio veiksmingumą;
 • sergantiems stebėti medikamentų ir aplinkos poveikį jų kraujo spaudimui. Be to, asmenys patys matuodami spaudimą namuose, labiau įtraukiami į gydymo procesą ir kontroliuoja savo sveikatą.
 • nustatyti žemą kraujospūdį, kurį gali sukelti nereguliarus širdies ritmas (aritmijos), vaistai ar kitos medicininės būklės.
 • tiems, kurie gali matuotis savo spaudimą namuose, ypač naudinga rašyti dienoraštį ir jame žymėtis, kokius vaistus vartojo, ar buvo jaudinančių įvykių, ar užsiėmė fizine veikla. Čia labai padeda aparatai, įrašantys parodymus. Tai gali padėti suprasti kraujospūdžio svyravimus ir geriau parinkti medikamentų dozes. Į pradžią >>
Kada galima pakartoti AKS matavimus?
 
Laiko intervalas tarp AKS matavimų priklauso nuo paciento sveikatos būklės, amžiaus, aritmijos, keliamų užduočių ir kitų faktorių. Rekomenduojame po matavimo atpalaidavus manžetę padaryti 30 minučių pertrauką.
 
Kurios rankos geriau matuoti arterinį kraujo spaudimą?
 
Arterinis kraujo spaudimas skirtingose rankose gali skirtis. Todėl matuokite AKS tos rankos, kurios iš patirties žinote, kad rezultatai blogiausi.
 
Kodėl gali skirtis AKS rezultatai matuojant namuose ir pas gydytoją?
 
Namuose pacientą veikia veiksniai, kurie sukelia įprastinę fizinę ar nervinę įtampą. Pacientui nereikia važiuoti ar nueiti iki matavimų vietos, nereikia laukti ir nervintis eilėje norint užeiti į gydytojo kabinetą. Palatoje dažnai nesuteikiama galimybė pusvalandį pailsėti ir nusiraminti. Gydymo įstaigoje gali veikti „baltojo chalato” hipertenzija – kai paciento kraujospūdis pakyla dėl nevalingai padidėjusios įtampos pamačius gydytoją. Ši būklė būdinga apie 10 proc. bendros populiacijos.
 
Vaikų AKS matavimas
 
Norint kontroliuoti vaikų arterinį kraujo spaudimą, būtina pasikonsultuoti su gydytoju-pediatru, išsiaiškinti matavimo laiką, kiek maksimaliai galima pripumpuoti manžetę, kokie galimi matavimo intervalai. Rekomenduojama AKS vaikams matuoti pusiau automatiniais matuokliais su vaikiška manžete.
 
Garbaus amžiaus žmonių AKS matavimas
 
Vyresnio amžiaus žmonių AKS reikšmėse pastebima didelio nestabilumo tendencija (tai labai įtakoja dėl senėjimo mažėjantis kraujagyslių elastingumas, aterosklerozė ir AKS reguliacijos sutrikimai). Klausos, regos sutrikimai, matavimo sudėtingumas gali sąlygoti kraujospūdžio matavimo klaidas. Todėl rekomenduojama arterinį kraujo spaudimą matuoti skaitmeniniais automatiniais matuokliais, kurie patys pamatuoja, pripumpuoja ir išleidžia orą į/iš manžetės. Dėl riešo arterijų būklės ir sudėtingo rezultatų interpretavimo siūloma AKS matavimą atlikti ne riešo, bet žasto tipo aparatais.
 
Sergančiųjų kardioaritmija AKS matavimas
 
Aritmija yra širdies ritmo sutrikimas. Dažniausiai širdies ritmo sutrikimai yra ekstrasistolija ir prieširdžių virpėjimas (virpamoji aritmija). Aritmijos metu laiko tarpai tarp širdies susitraukimų būna skirtingi, todėl kiekvieną kartą širdis prisipildo nevienodai ir susitraukimo metu išpumpuoja vis kitokį kraujo kiekį, todėl spaudimas kiekvieno susitraukimo metu svyruoja. Siekdami geresnės AKS kontrolės, naudokite skaitmeninius kraujospūdžio matuoklius su aritmijos indikatoriumi.
 
Žmonių, kurių didelė žasto apimtis, AKS matavimas
 
Jei matuojant AKS standartinė manžetė per maža, naudokite didesnę manžetę. Jei didesnę manžetę sunku užsidėti, naudokite riešo tipo AKS matuoklį.
 
Nėščiųjų AKS matavimas
 
Pastebima, kad 30 proc. nėščiųjų pasireiškia „baltojo chalato” hipertenzija (kai paciento kraujospūdis pakyla dėl nevalingai padidėjusios įtampos pamačius gydytoją). Tačiau arterinis kraujo spaudimas, nuo kurio priklauso ne tik bendra, bet ir gimdos kraujotaka, labai svarbus sėkmingai nėštumo eigai. Deja, tam dažnai trukdo jau esama iki nėštumo ar nėštumo metu pasireiškusi viena hipertenzijos formų. Todėl rekomenduojama matuoti AKS namuose, geriausia tai daryti pusiau gulomis. Jei matavimo rezultatai blogi (ypač kai diastolinis AKS yra didesnis nei 90 mmHg), būtina kuo skubiau informuoti savo gydytoją. Į pradžią >>
 
Dažniausios matavimo klaidos

Priežastis
Klaida
Rekomendacijos
Matavimo metu ranka yra žemiau širdies lygio
Matavimo rezultatai padidėja
Matavimo metu laikykite ranką taip, kad manžetė būtų širdies lygyje
Matavimo metu ranka yra žemiau širdies lygio
Matavimo rezultatai sumažėja
Matavimo metu laikykite ranką taip, kad manžetė būtų širdies lygyje
Kėdė be atlošo
Matavimo rezultatai padidėja
Pakeiskite kūno padėtį, atsisėskite ant kėdės su atlošu
Aritmija
Matavimo rezultatai nuolat keičiasi
Naudokite matuoklius su aritmijos indikatoriumi
Uždėta manžetė per daug suspausta
Matavimo rezultatai padidėja
Užsidėkite manžetę taip, kad neveržtų
Manžetė uždėta ant viršutinių drabužių
Didelė matavimų paklaida
Nusirenkite ar atraitokite drabužius (stebėkite, kad atraitota rankovė neveržtų rankos)

Susijusios nuorodos:
Kraujospūdžio matuokliai

Skaityti komentarus (43)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 74 + 60 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7