Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Sergant vėžiu būtina visavertė mityba
www.infomed.lt parengė Skirmantė Valiulytė / UAB Nutricia Baltics
2009 08 18

Daugelyje Europos valstybių tyrimais įrodyta, jog ligoniai pasveiksta kur kas greičiau, kai šalia medikamentinio gydymo taikomas ir dietinis. Be to, veiksmingas gydymas dieta ligoninėje, po to ir namuose, leidžia išvengti ligos komplikacijų, stipriai sumažina gydymo išlaidas bei pakartotinio hospitalizavimo galimybę.

Išsekimas pavojingas

Po įtemptos darbo dienos ar savaitės dažnai pasiskundžiame, jog esame pavargę, dingsta apetitas ir maistas praranda skonį, rytais sunku išlipti iš lovos, o vakare nesinori nieko veikti, nes jaučiamės tokie išsekę… Jei žmogus sveikas, dažnai pakanka gerai išsimiegoti, pailsėti ir minėtų požymių kaip nebūta. Tačiau jei šie simptomai - ligos pranašas, juos ne taip lengva pašalinti, ypač, jei liga - onkologinė.

Nustačius onkologinę ligą, beveik visuomet apima mažesnio ar didesnio laipsnio depresija. Dalis ligonių sugeba nusiraminti ir susitaikyti su likimu bei išmokti gyventi ir gydytis ligą. Tačiau daugumai prireikia medikamentinio gydymo, nes negydoma depresija ilgainiui gali tik pagilinti atsiradusį organizmo išsekimą.

Organizmo išsekimą įtarti galima, jei ligonis skunžiasi:
  • neturintis sveikatos,
  • neturintis apetito, o maistas be skonio,
  • svorio kritimu, nuolatiniu silpnumu, nuovargiu,
  • nenoru nieko veikti, o tik gulėti.
Apetitas dažniausiai parandamas, kai sergama išplitusia ir progresuojančia onkologine liga, nes tuomet vargina pykinimas, vėmimas, o valgymas sukelia skausmą. Šie simptomai pasireiškia ir kaip šalutinės gydymo reakcijos po chemoterapijos ar spindulinės terapijos. Tad jei tokiam ligoniui apetitas trinka ilgesnį laiką, prasideda organizmo išsekimas. Esant vėlyvoms ligos stadijoms organizmo išsekimas pasireiškia daugiau nei pusei onkologinių ligonių.

Kai dingsta apetitas

Esant mitybos nepakankamumui, ligonis:
  • silpsta ir netenka jėgų,
  • jaučia bendrą silpnumą, nuovargį,
  • mažėja poodinis riebalų sluoksnis,
  • vėliau sunyksta raumenys.
Dėl nevisaverčio maitinimosi organizmas ne tik išsenka, susilpnėja visos gyvybinės funkcijos, bet prasideda mažakraujystė, blogiau toleruojamas priešvėžinis gydymas.

Apetitą reikia gerinti

Remiantis tyrimų duomenimis, organizmo išsekimas paprastai pasireiškia esant vėlyvos stadijos ar progresuojančiam vėžiui. Jei po chemoterapijos ar spindulinės terapijos ligonis nuolat jaučia pykinimą, vemia, galima sureguliuoti mitybos režimą, dietą ar skirti vaistų bei maisto papildų, galinčių padėti įveikti šiuos nepageidaujamus vėžio gydymo sąlygotus reiškinius. Beje, paskyrus efektyvų medikamentą ar vartojant reikiamą maisto papildą, apetitas gerėja, svoris pradeda augti ir pasijuntama daug geriau. Kadangi daliai ligonių, kuriems nustatytas arba gresia mitybos nepakankamumas neįmanoma pagerinti mitybos būklės natūralios dietos pagalba, gydytojo skirtą dietą būtina papildyti specialiais mitybos preparatais. Šioje situacijoje gali pagelbėti skysti maisto papildai, kurių sudėtyje yra visų bûtinų maisto medžiagų. Tokie preparatai pakuojami į patogius pakelius su šiaudeliu, o tai palengvina jų vartojimą tiems, kuriems sunku savarankiškai gaminti maistą.


Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 28 / 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7