Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Vitaminas D
www.infomed.lt Renata Bubnytė
2008-07-17

Vitaminas D
 
Vitaminas D (kalciferolis) yra riebaluose tirpus vitaminas, kurio svarbiausia funkcija yra kalcio apykaitos reguliavimas. Šis vitaminas susidaro žmogaus organizme jį veikiant saulės šviesai (UVB spinduliams). Jei susidariusio vitamino D nepakanka, būtina jo gauti su maistu. Vitaminas D būtinas ne tik kalcio ir fosforo (reikalingų kaulų ir dantų tvirtumui) įsisavinimui, bet ir užtikrina normalų ląstelių augimą ir vystymąsi, gerą imuninės ir nervų sistemų būklę, sumažina riziką susirgti krūties ir gaubtinės žarnos vėžiu.
 
Trūkstant vitamino D, sutrinka kalcio įsisavinimas, kompensuodamos jo trūkumą padidėja prieskydinės liaukos. Vaikai suserga rachitu – liga, labiausiai pažeidžiančia greitai augančius kaulus. Kaulai nepakankamai mineralizuojasi, išlinksta nuo kūno svorio, jei kalcio organizme itin mažai, gali prasidėti traukuliai. Suaugusiesiems, kurių kaulai jau nebeauga, vitamino D trūkumas sukelia osteomaliaciją (kaulai tampa minkšti ir skausmingi). Trūkstant vitamino D, taip pat nusilpsta raumenys, juos ima skaudėti. Padidėja osteoporozės, artrito ir vėžio rizika.
 
Vartojant pernelyg daug vitamino D, labai padidėja kalcio kiekis kraujyje (hiperkalcemija), pasireiškiantis aukštu kraujospūdžiu, nereguliariu širdies ritmu, pykinimu, svorio netekimu, traukuliais, pilvo skausmais, apetito netekimu, fizinio ir psichinio brendimo sutrikimais, arterijų sukietėjimu. Padidėjęs kalcio kiekis lemia akmenų susidarymą inkstuose, ilgą laiką negydomas jis gali sukelti širdies ir inkstų sukalkėjimą (kalcifikaciją). 

Per parą rekomenduojama suvartoti 200 IU vitamino D. Vyresnio amžiaus žmonėms jo reikia daugiau: vyresniems nei 50 metų asmenims reikia 400 IU, vyresniems nei 70 metų amžiaus asmenims – 600 IU kalciferolio per parą. Jo yra žuvų taukuose, ikruose, pieno produktuose, mėsoje, kiaušinio trynyje.


Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 9 * 6 - 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7