Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Indija tiltai tarp dangaus ir žemės (2)

www.infomed.lt Borisas Grebenščikovas. Paruošta pagal autoriaus vedamos radijo laidos „Aerostat“ išklotinę. 
Vertė Gintaras Ronkaitis. www.aquarium.ru
2008-05-05
  
 

Mano meilė Indijai prasidėjo būtent nuo indiškų melodijų, kurias Džordžas Harisonas panaudojo grodamas „The Beatles“. Tada pajutau: jeigu jau Indijoje yra tokia nuostabi ir į nieką nepanaši muzika – tuo reikia užsiimti įdėmiau. Radau Narajano parašytą Indijos mitų knygą... ir prasidėjo. Bet keliaukime toliau.
 
Miestas, kur turistams vykti nerekomenduojama
 
Aidochja – šventasis Ramos miestas.  Herojus – karalius Rama yra septintasis viešpaties Višnu Avataras (įsikūnijimas). Jo žygdarbius aprašo didysis epas „Ramajana“. Kas yra tas Avataras? Laikas nuo laiko, kai moralės normos žemėje nusmunka, o žmonių gyvenimas vis blogėja, dievas Višnu, atsakingas už visatos išsaugojimą, įsikūnija į žmogų ir savo poelgiais parodo žmonėms, kaip reikia gyventi. Po to žmogaus gyvenimas pradeda „grįžti į vėžes“.
 
Būtent Aidochjoje ir gimė princas Rama, kurį indusai laiko teisingo elgesio etalonu. Žinoma, tai – diskutuotinas klausimas. Tačiau šis miestas, skirtingai nuo kitų šešių, yra draskomas religinių konfliktų, ir jame jau seniai vietoje tylios religinės ekstazės vyksta kova tarp indusų ir musulmonų. Todėl turistams vykti ten nerekomenduojama.
 
Meilę viešpačiui išreiškia vaikiškai   
 
O štai dar vienas šventasis miestas, Krišnos gimimo vieta, Mathura ir netoliese esantis Vrindavanas. Tai – vaišnavų, garbinančių Krišną, švenčiausia vieta. Šivos garbintojai daugiau linkę į meditaciją ir asketizmą, o vaišnavai savo meilę viešpačiui reiškia labai vaikiškai - muzika, šokiais ir tikėjimu. Mathuros aplankymas ir suteikia šį paprastą, mylintį tikėjimą.
 
Žiūrėti ten beveik nėra ką – didelės šventyklos, išskyrus vieną, buvo sugriautos prieš daug šimtmečių: liko mažos šventyklėlės, kurias surasti nėra paprasta. Tačiau lengva ir šventa šios vietos energija ilgam išlieka širdyje.
 
Vietinius stebina ir domina europiečiai
  
Su Krišna susijęs ir šeštasis šventasis miestas – Dvaraka. Jis yra prie vakarinių Indijos krantų, turistų menkai lankomame Gudžarate. Kažkada ten buvo Krišnos valdoma karalystė. Ir iki šiol, privažiuojant prie miesto, lygumoje gerai matoma už keleto dešimčių kilometrų, iškyla didinga Dvarkadhiš šventykla. Ji pastatyta toje pačioje vietoje, kur prieš keletą tūkstančių metų buvo paties Krišnos rūmai – Hari Gricha. Žyniai ten apsirengę taip spalvingai, kad visas Maskvos klubinio gyvenimo atstovų elitas nublanksta.
 
Patekusi ten, mūsų kompanija berods pasirodė vieninteliais europiečiais penkių šimtų kilometrų spinduliu. Kai išėjome iš šventyklos, prie jos susirinko nedidelė žmonių minia – pažiūrėti į mus.
 
Net miegas prilygsta meditacijai
 
Pagrindinis Indijos šventasis miestas – Varanasis. Tai yra pats seniausias gyvas miestas žemėje. Kažkada Kašis, kaip senovėje vadintas Varanasis, buvo Babilono, Luksoro ir Ninevijos amžininku. Iš pastarųjų megapolisų didybės beliko tik griuvėsiai. O Varanasis gi gyvuoja iki šiol. 
 
Kalbama, kad šis miestas pripildytas tokios dvasinės energijos, kad net akmenys po kojomis laikomi šventais. Šankaračarja, didysis VIII a. šventasis ir filosofas, rašė: „Kašyje yra šviesa. Ši šviesa apšviečia viską. Kas pažino šią šviesą, iš tiesų atvyko į Kašį“.
 
Kitoje labai senoje knygoje parašyta, kad žmogus, trokštantis patekti į Kašį, išsivaduoja iš visų trijų gyvenimų nuodėmių. Žmogus, einantis į Kašį, gauna dar daugiau, o jau apie tuos, kurie pasiekia jį, nėra ko ir kalbėti... Net miegas Kašyje yra lygiavertis meditacijai, tiesiog būti ten – jau prašviesėjimas. Už šios citatos tikslumą neatsakau, tačiau esmė perduota teisingai. Kartą praleidau ten keletą dienų ir galiu patvirtinti, kad visa, kas aukščiau pasakyta, yra teisinga. Aplankius šį miestą, ypatingas pojūtis išlieka visam gyvenimui.
 
Oras pritvinkęs smilkalų ir laidotuvių dūmais
 
Žinoma, į pravažiuojamąsias gatves ten geriau neiti – daugiau užteršto sambūrio sunku būtų kur nors surasti. Bet, praėjus metro ar pusantro pločio gatvelių ir užkaborių labirintą, kuriame, be kita ko, klajoja karvės ir važinėja motociklai, išeini prie Gangos, kuri prieš gamtos dėsnius šioje vietoje teka atgal, į priešingą pusę. Ir atsiveria nebūti, nematyti vaizdai...
 
Visas krantas užstatytas įvairiausiais aptriušusiais rūmais, šventyklomis, neįtikėtinais bokštais, visur pilna karvių. Aplink – balti smilkalų debesys, ir čia pat juodi laidotuvių laužų dūmai. Dieną ir naktį upėje pilna žmonių – čia suvažiuoja žmonės iš visos Indijos ir viso pasaulio. Pajusti amžinojo miesto šventumą. Čia, Gangos dugne, guli ne vienas milijonas Šivos lingamų... Kitos tokios vietos žemėje nėra.
 
Begalinis šventų vietų sąrašas
 
Žmogus, aplankęs visus septynis šventuosius miestus, kaip kalbama, laikomas palaimintuoju. Tačiau Indijoje tikrai ne viskas baigiasi septyniais šventaisiais miestais. Kur tik jūs šioje šalyje beatsidurtumėte, visada kažkur netoliese atsiras kokia nors šventa vieta. Dar yra „čar daam“ – keturios dievo Višnu buvimo vietos, 12 šventyklų, kuriose saugomi Džiotirlingamai – savaime atsiradę viešpaties Šivos apsireiškimai. Yra šventasis kalnas Arunachala – kuris ne šiaip šventas visiems, garbinantiems Šivą. Šis kalnas pats yra Šiva, nors tai ir sunku suprasti. Čia daug metų meditavo vienas iš žymiausių XX amžiaus dvasinių mokytojų – Šri Ramana Maharši. Yra šiuolaikinių mokytojų ašramai ir paslaptingos šventyklos Himalajuose. Taigi, kaip kalbama, Indijos šventovių sąrašas artėja prie begalybės...
 
Vienus nuvilia, kitiems suteikia euforiją
 
Kelionės į Indiją duoda mums tai, ko ieškome. Harmoniją. Šviesą ir sielos ramybę. Tačiau daugelis, patekę į Indiją, palieka ją giliai nusivylę. Atseit purvas, vargas, karvės ir šunys ir jokio „euroremonto“. Šia prasme jie teisūs – su „euroremontu“ ten tikrai yra problemų. Vis dėlto, kaip sakoma, ne vien „euroremontu“ žmogus gyvas. O žmogų atvira širdimi Mata Bharata – Motina Indija apkabina ir jam atsiveria.
 
Būtent Indijoje buvo pasakyta: „Dvasingumas – tai ne pabėgimas iš realybės pasaulio. Dvasingumas kalba mums, kas yra tikroji realybė. Ir kaip mes galime rasti ją čia – šioje žemėje“.

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 99 + 47 - 28 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7