Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Ar Jūsų naudojama kosmetika nuodinga?

www.infomed.lt parengta pagal www.cosmeticsdatabase.com
  2008-06-16

Turint omenyje tai, kad kasmet į moters organizmą patenka apie 2,5 kg kosmetikos - lūpų dažų, per odą įsigeriančių kremų ir kaukių – plaukai piestu stojasi, kad sąmoningas žmogus gali taip save nuodyti. Kosmetikos vartotojai dažnai nė nenutuokia, iš kokių medžiagų pagaminta tai, kas patenka ant odos, veido bei plaukų, ir kuo gali baigtis jų maišymas: yra atvejų, kai cheminių medžiagų kiekis kosmetikos priemonėje sugeba sukelti mirtiną alerginę reakciją.

Šiame straipsnyje, kaip žadėta praėjusią savaitę, šiek tiek plačiau apie pavojingų ingredientų atmainas ir poveikį žmogaus organizmui.

Placenta

Žmogaus ir karvių placentos ekstraktai gali paveikti odą ir plaukus. Gyvybiškai svarbūs įsčiose augančiam kūdikiui, kosmetikoje tie patys ekstraktai kūno troškulį numalšina gurkšniu hormonų, kurių, remiantis naujausiais tyrimų rezultatais, pakanka, kad jau žindomiems kūdikiams paspartėtų branda ir krūtinės formavimasis. Plačiau apie placentos sudedamąsias dalis kosmetikoje bei jų poveikį skaitykite čia (anglų k.).

Gyvsidabris

Per pastaruosius 30 metų žmonija spėjo įsitikinti, kad gyvsidabris pažeidžia smegenų funkciją. Visgi šis ingredientas vis dar naudojamas kosmetikoje. Neretai gyvsidabrio randama blakstienų tuše bei antakių dažuose. Jeigu šių dažų patektų į akis arba ant veido odos juos nuplaunant, kūnas gautų mažytę gyvsidabrio dozę. Taip pat patariama saugotis gyvsidabrio akių lašuose bei vengti bet kokios produkcijos, kurios sudėtyje yra gyvsidabrio. Daugiau apie gyvsidabrio kilmės ingredientus kosmetikoje skaitykite čia (anglų k.).

Švinas

Kai mokslininkai nustatė, jog švinas yra ypač pavojingas besivystančioms vaiko smegenims, pasaulis ėmėsi veiksmų, kad švino neliktų benzine bei dažuose, tačiau tik ne plaukų dažuose. Šis pražūtingas neurotoksinas dažniausiai aptinkamas juoduose dažuose vyrų plaukams. Neįmanoma švino dalelių išlaikyti plaukuose – šios medžiagos likučių aptinkama ant rūbų, durų rankenų, asmeninių daiktų. Pavojingiausias etiketės įrašas produkto sudėties eilutėje – švino acetatas. Neleiskite švinui paveikti savo ir vaikų sveikatos! Plačiau apie švino kilmės ingredientų rizikas skaitykite čia (anglų k.).

Aromatai

Tai, ką perkate, gali puikiai kvepėti, tačiau ar žinote, kas tuos aromatus sudaro? Kvapai yra didžiausios kosmetikos pramonės paslaptys: nesvarbu koks tai būtų produktas – šampūnas, dezodorantas ar losjonas – didžiulės spragos įstatymuose nereikalauja kosmetikos gamintojų išvardyti ant etikečių tikriausiai šimtus cheminių medžiagų, kurios naudojamos pagaminti ypatingą aromatų mišinį. Kepalai yra tarp 5 dažniausių alergenų pasaulyje, juose neretai aptinkama neurotoksinų. Štai čia rasite 100 produktų, kurių sudėtyje yra kvepalų bei galėsite paskaityti kiekvieno jų kontraindikacijas (anglų k.).

Gyvūnų dalys

Preparatų nuo saulės nudegimo, skutimosi putų, plaukų lako ir kitų kosmetikos priemonių daugelis tikriausiai vengtumėte, jeigu žinotumėte, jog odą teršiate riebalais, nukaištais nuo emu (Australijos paukštis) arba audinės kailio. Tai tik keletas ingredientų, kurių prigimtis – gyvūnų dalys. Plačiau apie gyvūninės kilmės sudedamąsias dalis kosmetikoje bei jų poveikį skaitykite čia (anglų k.).

Hydroquinone ir odos balikliai

Trokštate šviesesnės kūno odos? Paklausykite patarimo vengti odos baliklių, kurių sudėtyje yra Hydroquinone. Ši cheminė medžiaga, nuo kurios oda tampa blyškesnė, gali sukelti ligą, pavadintą ochronosis – odos negalavimą, kai atsiranda pigmentinių dėmių tam tikruose audiniuose. Šios dėmės yra ilgalaikės, gana dažnai pasitaiko ir juodų ikro dydžio odos nelygumų. Plačiau apie ingredientus, kurių sudėtyje kaip priemaiša gali būti Hydroquinone skaitykite čia, o 100 produktų, kuriuose yra šio ypač didelės rizikos ingrediento, sąrašas patektas čia (anglų k.).

Nanodalelės

Šie mažyčiai išradimai reklamuojami kaip ateityje sukelsiantys ekologijos revoliuciją, tačiau kol kas mokslininkai skeptiškai žiūri į nepatikrintus ingredientus, kurie gali nepastebimai pereiti regos nervu iki smegenų arba pasislėpti raudonojoje kraujo ląstelėje. Net trečdalyje rinkai teikiamos kosmetikos jau galima rasti šių mažyčių dalelių. Tiesa, etiketėse šis ingredientas neslepiamas: kai kuriuose priemonėse nuo saulės įvardijamas kaip nano metals (nano metalai), odos kremuose – buckeyballs. Plačiau apie nanodaleles bei jų pavadinimą produktų etiketėse rasite čia (anglų k.).

Phthalate (phtalic rūgšties esteris)

Šis plastiklis – smūgis vyriškos giminės lytiniams organams. Nesvarbu - tai būtų sėklos pažeidimai, vyriškos giminės kūdikių moteriškėjimas ar nevaisingumas, didėjantis atliekamų tyrimų skaičius sieja phtalic rūgšties esterį su vyrais ir berniukais. Besilaukiančios moterys turėtų vengti minėtos medžiagos nagų lake (neretai ingredientas pavadinamas dibutyl phathalate) bei produktuose, kuriuose rašoma „aromatai“ (fragrances), kadangi tai cheminiai junginiai, kur phtalic rūgšties esteris gali būti slepiamas. Plačiau apie phtalic rūgšties esterio kilmės sudedamąsias dalis kosmetikoje bei produktus, kuriuose yra šio ingrediento, skaitykite čia (anglų k.).
 

Naftos produktai

Ar labai nustebtumėte sužinoję, jog tie patys fabrikai, kurie Jūsų automobiliui
gamina kurą, užsiima ir minkštiklių veido kremuose gamyba? Turėtumėte susipažinti su darbiniais kosmetikos pramonės arkliais – naftos produktais (petroleum byproducts), kurie dažnai užteršti priemaišomis, sukeliančiomis vėžį. Kancerogeninių medžiagų yra vaikiškų šampūnų ingredientuose, naftos chemijos atliekų (coal tar) – galvos odos gydymo šampūnuose. Daugiau apie naftos produktų kilmės sudedamąsias dalis, sukeliančias vėžinius susirgimus ir kitus negalavimus, bei grožio priemones, kuriuose yra šio ingrediento, rasite čia (anglų k.).

Deja, tenka pripažinti labai liūdną tendenciją: kosmetiką pasaulyje ima naudoti vis jaunesnės merginos, paauglės, o kosmetikos gamintojai, siekia mažinti gamybos kaštus ir gaminti kuo daugiau vidutiniam vartotojui prieinamų produktų, todėl natūralios medžiagos labai dažnai keičiamos sintetinėmis. Taigi kitą kartą pirkdami kasdieninę odos ar plaukų priežiūros priemonę nepatingėkite pasidomėti, kokią organizmo reakciją gali sukelti šiose priemonėse esantys ingredientai. Dar atidžiau skaitykite tų produktų etiketes, kuriuos perkate savo kūdikiui prižiūrėti!


Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 48 + 96 - 4 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7