Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

AZALIA 75MCG PLĖV. DENGT. TAB. N28

Vaistai
  Gamintojas:
GEDEON RICHTER LTD.

1.       VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

 

AZALIA 75 mikrogramai plėvele dengtos tabletės

 

 

2.       KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

 

Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 75 mikrogramai dezogestrelio.

Pagalbinė medžiaga – laktozės monohidratas.

 

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.

 

 

3.       FARMACINĖ FORMA

 

Plėvele dengta tabletė.

Tabletės yra baltos arba beveik baltos, apvalios, abipus išgaubtos, plėvele dengtos, maždaug 6 mm skersmens, vienoje jų pusėje yra įspaudas „D“, kitoje „75“.

 

 

4.       KLINIKINĖ INFORMACIJA

 

4.1     Terapinės indikacijos

 

Geriamajai kontracepcijai

 

4.2     Dozavimas ir vartojimo metodas

 

Tabletes reikia gerti kiekvieną dieną maždaug tuo pat metu, kad intervalas tarp dviejų tablečių visada būtų 24 valandos. Jas reikia pradėti vartoti pirmąją mėnesinių dieną. Paskui be pertraukos geriama po vieną tabletę kasdien, net jei ir truputį kraujuoja. Pabaigus gerti tabletes iš vienos lizdinės plokštelės, kitą dieną imama nauja.

 

Kaip pradėti vartoti Azalia

 

Jeigu pastarąjį mėnesį nebuvo vartota jokių hormoninių kontraceptikų

Tabletes reikia pradėti vartoti pirmąją natūralaus moters ciklo dieną (pirmąja ciklo diena vadinama pirmoji mėnesinių diena). Tabletes galima pradėti gerti ir 2-5-ąją ciklo dieną, tačiau tuomet pirmojo ciklo pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas rekomenduojama papildomai naudoti barjerines kontracepcijos priemones.

 

Po aborto, persileidimo pirmuoju nėštumo trimestru

AZALIA  rekomenduojama pradėti gerti tuoj pat. Šiuo atveju papildomos kontracepcijos nereikia.

 

Po gimdymo ar aborto, persileidimo antruoju nėštumo trimestru

Po gimdymo AZALIA galima pradėti vartoti dar iki pirmųjų mėnesinių. Jeigu po gimdymo praėjo daugiau kaip 21 diena, reikėtų pasitikrinti dėl nėštumo ir pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas vartoti papildomas kontracepcijos priemones.

Kaip AZALIA vartoti žindyvėms, žr. 4.6 skyrių.

 

Kaip pradėti vartoti Azalia vietoj kitos kontracepcinės priemonės

 

Vietoj kito sudėtinio geriamojo kontraceptiko (SGK)

AZALIA reikėtų pradėti gerti kitą dieną po paskutiniosios veikliosios ankstesniojo kontraceptiko tabletės. Šiuo atveju papildomos kontracepcijos nereikia.

 

Vietoj vien progestogeno preparato (mini piliulės, injekcijos, implanto ar progestogeną atpalaiduojančios intrauterinės sistemos)

Mini piliulę galima nustoti vartoti bet kurią dieną ir kitą dieną pradėti gerti AZALIA (po implanto ar spiralės - jų pašalinimo dieną, po injekcijų – kitos injekcijos dieną).

 

Pamiršus išgerti tabletę

 

Kontracepcinis tabletės poveikis silpnėja, jeigu laikotarpis tarp dviejų tablečių yra daugiau kaip 36 valandos. Prisiminus apie neišgertą tabletę per 12 valandų, ją reikia išgerti tuoj pat, o kitas tabletes vartoti įprastai. Prisiminus apie neišgertą tabletę po 12 valandų, kitas 7 dienas reikėtų naudoti papildomą kontracepciją. Moteris, kuri praleido tabletes pirmąją vartojimo savaitę ir per 7 dienas iki neišgertos tabletės lytiškai santykiavo, turi pasitikrinti, ar nenėščia. Jeigu per 3-4 val. po išgertos tabletės moteris pradeda vemti, reikia elgtis taip, kaip neišgėrus tablečių.

 

Pacientės stebėjimas

 

Prieš skirdamas kontraceptiką, gydytojas turi susipažinti su pacientės ligos istorija bei atlikti išsamų ginekologinį ištyrimą nėštumui paneigti. Prieš skiriant preparatą, reikia išaiškinti kraujavimo sutrikimų, pavyzdžiui, oligomenorėjos ir amenorėjos, priežastis. Pacientės tikrinimų dažnis nustatomas individualiai. Jeigu paskirtas kontraceptikas gali turėti įtakos lėtinei ar pasireiškusiai ligai (žr. 4.4 skyrių), būtina reguliariai tikrintis atitinkamai dažniau.

 

Kraujuoti gali net ir reguliariai vartojant preparatą. Jeigu kraujuoja labai dažnai ir nereguliariai, reikėtų rinktis kitą kontracepcijos būdą. Jei simptomai neišnyksta, reikia ieškoti organinės jų priežasties.

Ar reikia tirti dėl amenorėjos ar ne, priklauso nuo to, ar pacientė tinkamai vartojo tabletes, prireikus atliekamas nėštumo testas.

Pastojus kontraceptiko nevartoti.

Moterį reikia informuoti, jog AZALIA neapsaugo nuo ŽIV (AIDS) ir kitų lytiniu būdu plintančių ligų.

 

4.3     Kontraindikacijos

 

● Žinomas ar įtariamas nėštumas.

Aktyvi venų tromboembolinė liga.

● Esama ar buvusi sunki kepenų liga, jei kepenų funkciniai rodikliai tebėra pakitę.

Nuo progestogenų priklausomi navikai.

Nediagnozuotas kraujavimas iš makšties.

Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai. 

 

4.4     Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

 

Jei yra bet kuri iš žemiau išvardytų būklių/rizikos veiksnių, prieš pradedant vartoti dezogestrelį, būtina apsvarstyti ir su paciente aptarti individualų progesterono vartojimo naudos ir galimos rizikos santykį.  Jei bet kuri šių būklių pasunkėtų ar naujai atsirastų, moteris turi kreiptis į gydytoją. Gydytojas turi nuspręsti, ar reikia nutraukti dezogestrelio vartojimą.

Krūties vėžio rizika didėja su amžiumi. Geriamuosius kontraceptikus (GK) vartojančioms moterims yra šiek tiek didesnė krūties vėžio rizika. Nustojus juos vartoti, ši padidėjusi rizika plaipsniui per 10 metų išnyksta. Rizika priklauso ne nuo kontraceptikų vartojimo trukmės, bet nuo šiuos preparatus vartojančios moters amžiaus. Nustatytas toks įvairių amžiaus grupių moterų krūties vėžio dažnis kiekvienam 10.000 tiriamųjų, vartojusių sudėtinius GK (iki 10 metų po jų nutraukimo) lyginant su niekada jų nevartojusiomis: 4,5/4 (16-19 metų), 17,5/16 (20-24 metų), 48,7/44 (25-29 metų), 110/100 (30-34 metų), 180/160 (35-39 metų) ir 260/230 (40-44 metų). Vartojančioms tik progestogenų turinčias tabletes (PTT) moterims rizika turėtų būti panaši kaip ir vartojančioms sudėtinius GK. Tačiau PTT tyrimų rezultatai yra ne tokie įtikinami. Lyginant su viso gyvenimo rizika susirgti krūties vėžiu, dėl GK vartojimo padidėjusi rizika yra maža. Kontraceptikus vartojančioms moterims dažniau diagnozuojamas ankstyvesnių stadijų krūties vėžys negu niekada jų nevartojusioms. Kontraceptikus vartojančioms moterims krūties vėžys dažniau galėjo būti nustatytas ir dėl to, kad liga buvo pastebėta anksčiau, ir dėl biologinio tablečių poveikio, ir dėl abiejų šių veiksnių. Kadangi negalima paneigti biologinio vaisto poveikio, moterims, kurioms yra ikivėžinė krūties būklė ar diagnozuotas krūties vėžys, vien progestogeno turinčių tablečių galima skirti tik įvertinus individualų naudos bei rizikos santykį.

Ūminio ar lėtinio kepenų funkcijos sutrikimo atveju moteris turi kreiptis į gydytoją konsultacijai ir ištyrimui. Kadangi negalima paneigti biologinio progestogenų poveikio kepenų vėžiui, šia liga sergančioms moterims preparato galima skirti tik įvertinus individualų naudos bei rizikos santykį.

Epidemiologiniais tyrimais nustatytas ryšys tarp sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimo ir padidėjusios venų tromboembolijų rizikos (VTE, giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos). Nors šio fakto klinikinė svarba, kai kontracepcijai vartojama dezogestrelio be estrogeninio komponento, nežinoma, ištikus trombozei, AZALIA vartojimą reikėtų nutraukti.

Moteris, kuriai yra buvusi tromboembolija, turi žinoti, kad tai gali pasikartoti.

AZALIA reikia nustoti vartoti ir ilgalaikės imobilizacijos dėl chirurginės operacijos arba ligos atveju.

Vartojant progestogenus, periferinis rezistentiškumas insulinui bei gliukozės tolerancija gali kisti, tačiau nepakanka duomenų, kad cukriniu diabetu sergančioms ir tik progestogeno turinčius kontraceptikus vartojančioms moterims gydymo režimą reikėtų keisti. Tačiau tokias moteris pirmuosius mėnesius reikia atidžiai stebėti.

Vartojant AZALIA, serumo estradiolio koncentracijos mažėja iki ankstyvosios folikulinės fazės lygio. Nežinoma, ar sumažėjusi estradiolio koncentracija kliniškai įtakoja mineralinį kaulų tankį.

Tradicinės tik progestogenų turinčios tabletės saugo nuo nevietinio nėštumo ne taip gerai kaip sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, nes, vartojant progestogeninius kontraceptikus, būna dažnos ovuliacijos. Nors AZALIA nuolat slopina ovuliaciją, tačiau moteriai, kuriai yra amenorėja ar pilvo skausmas, negalima atmesti nėštumo ne vietoje diagnozės.

Labai retai gali atsirasti chloazma, ypač moterims, kurioms ji buvo nėštumo laikotarpiu (chloasma gravidarum). Turinčioms polinkį į chloazmą ir vartojančioms AZALIA moterims rekomenduojama vengti saulės ar ultravioletinių spindulių.

Šiame preparate yra 67,445 mg laktozės monohidrato, todėl preparato negalima vartoti moterims, kurioms yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės deficitas ar gliukozės-galaktozės malabsorbcija.

 

4.5     Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

 

Kitų vaistų ir geriamųjų kontracepcinių tablečių sąveika gali silpninti kontracepcinį poveikį ir/ar sąlygoti protarpinį kraujavimą. Daugiausia pateikiama duomenų apie sudėtinius GK, tačiau yra duomenų ir apie tik progestogenų turinčias tabletes. Nustatyta sąveika su hidantoinais (pvz., fenitoinu), barbitūratais (pvz., fenobarbitaliu), primidonu, karbamazepinu ir rifampicinu; taip pat galima sąveika su okskarbazepinu, topiramatu, rifabutinu, felbamatu, ritonaviru, nelfinaviru, grizeofulvinu ir jonažolės preparatais (Hypericum perforatum). Didžiausia fermentų indukcija nestebima 2-3 savaites, tačiau ji gali išlikti dar bent 4 savaites vaisto nebevartojant. Moterims, vartojančioms fermentus sužadinančius vaistus, rekomenduojama laikinai naudoti papildomą barjerinį arba kitą nehormoninį kontracepcijos būdą.

Vartojant medicininę anglį, tabletės steroido rezorbcija gali susilpnėti, kartu - ir kontracepcinis veiksmingumas. Tuomet elgtis taip, kaip neišgėrus tablečių (žr. 4.2 skyrių).

 

4.6     Nėštumo ir žindymo laikotarpis

 

Nėštumas

Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, jog labai didelės progestogenų dozės gali sukelti moteriškosios lyties vaisiaus maskulinizaciją.

 

Plačių epidemiologinių tyrimų rezultatai rodo, jog, vartojant geriamųjų kontraceptikų prieš pastojimą, vaisiaus apsigimimų nepadažnėja, o vartojant jų per neapdairumą nėštumo pradžioje, teratogeninis poveikis nepasireiškia. Farmakologinio budrumo duomenys, surinkti apie įvairius dezogestrelio turinčius sudėtinius GK, padidėjusios rizikos taip pat neįrodo.

Nėščiosioms AZALIA vartoti draudžiama.

 

Žindymo laikotarpis

Dezogestrelis neveikia pieno gamybos ar jo kokybės. Tačiau nedidelis kiekis etonorgestrelio (dezogestrelio metabolito) patenka į motinos pieną. Todėl kūdikis gali nuryti 0,01-0,05 mikrogramus /kg kūno svorio šios medžiagos per parą (kai pieno suvartojama vidutiniškai 150 ml/kg per parą). Kadangi ilgalaikių tyrimų duomenų nėra, 7 mėnesių dezogestrelio vartojimo duomenys neįrodo, jog yra rizika žindomam kūdikiui. Tačiau kūdikio augimą ir raidą reikėtų atidžiai stebėti.

 

 

4.7     Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

 

Dezogestrelis gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

 

4.8     Nepageidaujamas poveikis

a)

Klinikinių tyrimų metu dažniausiai stebėtas nepageidaujamas reiškinys buvo nereguliarus kraujavimas. Daugiau ar mažiau nereguliariai kraujavo beveik iki 50% dezogestrelio vartojusių moterų. Kadangi dezogestrelis, skirtingai nuo kitų tik progestogeno turinčių tablečių, slopina ovuliaciją beveik 100%, vartojant šį vaistą, nereguliariai kraujuojama dažniau negu vartojant kitas tik progestogeno turinčias tabletes. 20-30% moterų gali kraujuoti dažniau, o kitos 20% - rečiau arba gali visai nekraujuoti. Kraujuoti iš makšties gali ilgesnį laiką.

Po kelių vartojimo mėnesių paprastai kraujuoja rečiau. Kraujavimą moteris geriau toleruos, jeigu bus apie tai informuota bei pati tai registruos dienyne.

 

Dažniausios (>2,5%) kitos nepageidaujamos reakcijos, stebėtos dezogestrelio klinikinių tyrimų metu, buvo šios: spuogai, pakitusi nuotaika, krūtų skausmas, pykinimas bei padidėjęs kūno svoris. Žemiau lentelėje pateikti nepageidaujami reiškiniai, tyrėjų įvertinti kaip tikrai, galimai ar tikėtinai susiję su kontraceptiko vartojimu.

b)

Organų sistemų klasės

 

Nepageidaujamų reiškinių dažnis

dažni

≥1/100

nedažni

≥1/100, <1/1000

reti

<1/1000

Odos ir poodinio audinio sutrikimai

Spuogai

Alopecija

Bėrimas, dilgėlinė, mazginė eritema

Psichikos sutrikimai

 

Pakitusi nuotaika, sumažėjęs lytinis potraukis

Nuovargis

 

Akių sutrikimai

 

 

Kontaktinių lęšių  netoleravimas

 

Virškinimo trakto sutrikimai

 

Pykinimas

Vėmimas

 

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai

 

Krūtų skausmas, nereguliarus kraujavimas, amenorėja

Vaginitas, dismenorėja, kiaušidžių cistos

 

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

 

Galvos skausmas, padidėjęs kūno svoris

 

 

 

 

c)

Sunkiausi su (sudėtinių) GK vartojimu susiję nepageidaujami poveikiai plačiau aptariami 4.4. skyriuje. Tai venų tromboembolijos, arterijų tromboembolijos, nuo hormonų priklausomi navikai (t. y. kepenų navikai, krūties vėžys) ir rudmė.

 

4.9     Perdozavimas

 

Pranešimų apie perdozavimo sukeltą sunkų žalingą poveikį negauta. Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, jaunoms merginoms - negausiai kraujuoti iš makšties. Priešnuodžių nėra, taikomas simptominis gydymas.

 

 

5.       FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

 

5.1     Farmakodinaminės savybės

 

Farmakoterapinė grupė –progestogenai, ATC kodas – G03AC09.

AZALIA yra tik progestogeno turinti tabletė, kurios sudėtyje yra progestogeno dezogestrelio.

AZALIA, kaip ir kitos tik progestogeno turinčios tabletės, ypač tinka žindyvėms arba moterims, kurios negali ar nenori vartoti estrogenų. Skirtingai nuo tradicinių tik progestogeno turinčių tablečių, AZALIA kontracepcinio poveikio esmė – ovuliacijos slopinimas,

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7