Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   
Daugiau:

Susiję straipsniai:

DICLOBERL RETARD SR 100MG CAPS. N50

Vaistai > Raumenų ir skeleto sistemą veikiantys vaistai > Reumatą ir uždegimą gydantys vaistai
  Gamintojas:
BERLIN-CHEMIE

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kietos kapsulės
Diklofenako natrio druska

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti
(net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį
poveikį, pasakykite gydytojui ar vaistininkui.Lapelio turinys:
1. Kas yra Dicloberl retard ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Dicloberl retard
3. Kaip vartoti Dicloberl retard
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Dicloberl retard
6. Kita informacija
1. KAS YRA DICLOBERL RETARD IR KAM JIS VARTOJAMAS

Indikacijos
- Simptominis ūmaus artrito gydymas.
- Simptominis podagros priepuolio gydymas.
- Simptominis reumatoidinio artrito gydymas.
- Simptominis ankilozinio spondilito (Bechterevo ligos) gydymas.
- Simptominis artrozių ir spondiloartritų paūmėjimų gydymas.
- Simptominis minkštųjų audinių ligų (tokių kaip fibrozitas, mialgija) gydymas.
- Silpno ir vidutinio skausmo po traumų ir operacijų malšinimas.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DICLOBERL RETARD

Dicloberl retard negalima vartoti:
jei padidėjęs paciento jautrumas veikliajai medžiagai diklofenakui ar bet kuriai pagalbinei
preparato medžiagai, taip pat kitiems NVNU;
esant nurodymams anamnezėje apie buvusį bronchų spazmą, astmą, slogą ar dilgėlinės tipo
bėrimą po acetilsalicilo rūgšties arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo,
esant nespecifiniams kraujodaros ar kraujo krešumo sutrikimams;
kai nustatyta aktyvi arba anamnezėje nurodoma pasikartojanti pepsinė opa arba kraujavimas iš
virškinamojo trakto (du ar daugiau patvirtinti išopėjimo ar kraujavimo epizodai);
kai anamnezėje nurodomas kraujavimas iš virškinamojo trakto arba perforacija, susijusi su
buvusiu nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimu;
esant kraujavimui galvos smegenyse ar kitokiam aktyviam kraujavimui;
esant sunkiam širdies nepakankamumui;
paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius (žr.4.6 skyrių);
jaunesniems nei 15 metų amžiaus vaikams ir paaugliams;
esant hipovolemijai;
esant dehidratacijai;
sergant sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu;
sergant vidutinio sunkumo ar sunkiu inkstų veiklos sutrikimu;
- žindymo laikotarpiu.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Prieš pradėdami gydytis šiuo vaistu, pasakykite savo gydytojui, jeigu pavartojus diklofenako, kitų priešuždegiminių ir skausmą malšinančių ar kitokių vaistų jums anksčiau yra buvę padidėjusio jautrumo reakcijų ar atsirado astmos priepuolis, jeigu sergate ar sirgote skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, uždegimu ar yra buvę kraujavimų iš šių organų. Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu
jums yra kepenų ar inkstų pažeidimų, padidėjęs kraujo spaudimas, širdies veiklos sutrikimas, sutrikusi kraujo gamyba ar kitos ligos. Šiais atvejais būtina ypač atidi gydytojo priežiūra. Ji reikalinga ir po didesnių chirurginių operacijų ar pagyvenusiems pacientams.
Pacientams, sergantiems šienlige, kuriems yra polipų nosyje, ar lėtinis kvėpavimo takų siaurėjimas, rizika atsirasti padidėjusio jautrumo reakcijoms yra padidėjusi, todėl juos gydyti Dicloberl retard galima tik tiesiogiai prižiūrint gydytojui.

Įspėjimai
Tokie vaistai, kaip Dicloberl retard, gali būti susiję su nedideliu širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus padidėjimu. Bet koks pavojus yra labiau tikėtinas ilgą laiką vartojant vaistą didelėmis dozėmis. Neviršykite rekomenduotos dozės ar gydymo laiko.

Jei Jūsų širdies veikla yra sutrikusi, patyrėte insultą arba galvojate, kad Jums galėtų grėsti šios būklės (pavyzdžiui, Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate diabetu, turite daug cholesterolio arba rūkote), turite aptarti gydymą su savo gydytoju arba vaistininku.

Jei, vartojant Dicloberl retard, atsiranda bet kokių virškinimo trakto sutrikimo požymių, ypač kraujavimo ar opos požymių, vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti. Nesteroidinius vaistus nuo uždegimo pacientams, kurie nurodo buvusias skrandžio ir žarnyno ligas (pvz.: opinį kolitą, Krono ligą), reikia skirti vartoti atsargiai, nes šios ligos gali paūmėti.

Ilgai ir netinkamai vartojant skausmą malšinančius vaistus didelėmis dozėmis, gali prasidėti galvos skausmas, kurio negalima gydyti didesnėmis vaisto dozėmis.

Paprastai, nuolatinis skausmą malšinančių vaistų vartojimas, ypač kai kartu vartojama keletas veikliųjų skausmą malšinančių medžiagų, gali sukelti negrįžtamą inkstų pažeidimą ir inkstų funkcijos nepakankamumą (analgetikų sukeltą neuropatiją).

Šis preparatas priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei, kurie gai sutrikdyti moters vaisingumą. Dicloberl retard gali trukdyti pastoti. Jei planuojate nėštumą ar sunku pastoti, pasakykite apie tai gydytojui.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kartu vartojant kitus vaistus, gali sustiprėti ar susilpnėti paskirto vaisto poveikis ir šalutiniai reiškiniai. Pvz., žinoma sąveika tarp diklofenako ir antikoaguliantų (kraujo krešėjimą slopinančių vaistų), diuretikų (šlapimą varančių), arterinį kraujospūdį mažinančių, cukraus koncentraciją kraujyje reguliuojančių ir vaistų podagrai gydyti. Taip pat diklofenakas gali sąveikauti su vaistais, kurių veikliosios medžiagos yra gliukokortikoidai, taip pat kiti skausmą ar uždegimą slopinantys vaistai, digoksinas, fenitoinas, litis, metotreksatas ar ciklosporinas. Pasakykite gydytojui apie visus vaistus, kuriuos vartojate ar neseniai vartojote!

Dicloberl retard vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartojant Doclober retard reikia vengti kartu vartoti alkoholį.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Pasakykite gydytojui, jeigu jūs esate nėščia ar jeigu pastojote gydymosi laikotarpiu.
Dicloberl retard negalima vartoti pirmuosius tris nėštumo mėnesius, taip pat nuo trečio iki šešto nėštumo mėnesio, nebent tai būtina. Jei Dicloberl retard skiriama vartoti per pirmuosius tris nėštumo mėnesius, nuo trečio iki šešto nėštumo mėnesio, reikia vartoti galimai mažiausią dozę ir trumpiausią laiką.
Pirmuosius 6 nėštumo mėnesius Dicloberl retard galima vartoti tik laikantis ypatingų atsargumo priemonių ir prižiūrint gydytojui. Dicloberl retard negalima vartoti paskutiniuosius 3 nėštumo mėnesius.

Žindymo laikotarpiu Dicloberl vartoti negalima.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jeigu atsiranda svaigulys, nuovargis ar kitų centrinės nervų sistemos sutrikimo požymių, pacientui patariama nevairuoti ir nedirbti su mechanizmais ir pranešti apie tai gydytojui. Tai ypač taikytina, kai kartu vartojama alkoholio.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Dicloberl retard medžiagas
Sudėtyje yra sacharozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.3. KAIP VARTOTI DICLOBERL RETARD

Dozavimas ir vartojimo metodas
Dicloberl retard visuomet vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama paros dozė suaugusiesiems yra nuo 50 mg iki 150 mg diklofenako natrio. Suaugusiesiems skiriama viena Dicloberl retard kapsulė (100 mg diklofenako natrio druskos) kartą per parą.
Pailginto atpalaidavimo kapsulės geriamos po valgio nekramtant, užsigeriant gausiu skysčio kiekiu. Pacientams, kurių skrandis yra jautrus, patariama tabletes gerti valgio metu.
Gydymo trukmę nustato gydytojas.
Jeigu ligos simptomai negerėja, pablogėja kitos ligos ar atsiranda šalutinių reiškinių, pasitarkite su gydytoju.

Pavartojus per didelę Dicloberl retard dozę
Išgėrus per didelę Dicloberl retard dozę, gali atsirasti centrinės nervų sistemos sutrikimų, pvz., galvos skausmas, svaigimas, svaigulys, kartais netenkama sąmonės; vaikams gali vystytis raumenų traukuliai. Be to, gali skaudėti skrandį, pykinti ar vimdyti. Taip pat gali imti kraujuoti iš virškinamojo trakto, sutrikti kepenų ir inkstų veikla. Specifinio priešnuodžio nėra.
Jeigu Jūs išgėrėte didesnę Dicloberl retard dozę negu reikia, kreipkitės į gydytoją. Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo, jis nuspręs, kokių gydymo priemonių būtina imtis.

Pamiršus pavartoti Dicloberl retard
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.

Nustojus vartoti Dicloberl retard
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Teisingai vartojant vaistą, jis paprastai toleruojamas gerai. Dicloberl retard, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Dauguma šalutinių poveikių nėra rimti, priklauso nuo gydymo trukmės ir vaisto dozės (ypač šalutinis poveikis virškinimo sistemai) ir išnyksta nutraukus vaisto vartojimą.
Jeigu jūs pastebėjote šalutinio poveikio požymių, pasakykite savo gydytojui, kad jis galėtų spręsti dėl tolimesnio gydymo.
Dažnai gali sutrikti virškinimo sistemos veikla, kartais atsirasti opų ir kraujavimų. Tokie vaistai, kaip Dicloberl retard, gali būti susiję su širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus nedideliu padidėjimu.

Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, nemalonūs pojūčiai ar skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje ir vidurių pūtimas.
Reti: kraujavimas iš virškinimo trakto (kraujas išmatose ar vėmimas krauju), virškinimo trakto išopėjimas pasireiškiant arba nepasireiškiant kraujavimui ar prakiurimui, apatinės žarnyno dalies sutrikimai (nespecifinis hemoraginis kolitas (storosios žarnos uždegimas), opinio kolito ar Krono ligos atkrytis ar pasunkėjimas, skrandžio uždegimas, opinis burnos uždegimas), kasos uždegimas.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, galvos svaigimas.
Reti: depresija, nemiga, nuovargis, nerimas, irzlumas, apsnūdimas.
Labai retai: regėjimo sutrikimas, spengimas akyse, atminties sutrikimai, dezorientacija, košmarai, tremoras, psichikos sutrikimai, jutimo sutrikimai, skonio sutrikimai.
Pavieniais atvejais pasitaikė aseptinio meningito atvejų.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Reti: inkstų funkcijos nepakankamumas, ūminis inkstų funkcijos nepakankamumas, kraujas šlapime.
Labai reti: intersticinis inkstų uždegimas, nefrozinis sindromas, papilinė nekrozė, baltymo kiekio šlapime padidėjimas.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Reti: gelta, besimptomis kepenų uždegimas, ūminis kepenų uždegimas, lėtinis aktyvus kepenų uždegimas, kepenų ląstelių žūtis, tulžies sąstovis.
Pavieniai atvejai: žaibinis kepenų uždegimas.

Imuninės sistemos sutrikimai
Pavieniai atvejai: anafilaksinė reakcija (bronchų spazmas, angioneurozinė edema, anafilaksinis šokas).

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: išbėrimas, egzantema.
Reti: niežulys, dilgėlinė.
Pavieniai atvejai: padidėjusio jautrumo šviesai reakcijos, pūslinės reakcijos, įskaitant Stivenso ir Džonsono sindromą bei toksinę epidermio nekrolizę, dilgėlinė, nuplikimas.

Širdies sutrikimai
Nedažni: edema, kraujo spaudimo padidėjimas, širdies funkcijos nepakankamumas.
Labai retai: palptitacija, skausmas krūtinėje, miokardo infarktas.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Pavieniai atvejai: mažakraujystė, per mažas trombocitų kiekis, per mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis, agranulocitozė (tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių nebuvimas).

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai retai: pankreatitas

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI DICLOBERL RETARD

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Dicloberl retard vartoti negalima.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25° C temperatūroje.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

Dicloberl retard sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra diklofenako natrio druska.Vienoje kapsulėje yra 100 mg diklofenako natrio druskos.
- Pagalbinės medžiagos: sacharozė, ryžių krakmolas, šelakas, talkas, amonio metakrilato kopolimeras A, želatina, titano dioksidas (E 171).

Dicloberl retard išvaizda ir kiekis pakuotėje
Baltos arba kreminės spalvos kietos želatininės kapsulės, užpildytos apvaliomis dramblio kaulo spalvos granulėmis.
Kartoninėje dėžutėje yra lizdinės plokštelės su 20, 50 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietų kapsulių.

Rinkodaros teisės turėtojas
UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“
Jasinskio 16 a,
01112 Vilnius
Lietuva

Gamintojas
BERLIN-CHEMIE AG
Glienicker Weg 125
12489 Berlin, Vokietija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisių turėtojo atstovą.

UAB “BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC”
Jasinskio 16a, 01112 Vilnius
Lietuva
El. paštas: lt@berlin-chemie.comŠis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-07-26
Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kietos kapsulės2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Vienoje kapsulėje yra 100 mg diklofenako natrio druskos.

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.3. VAISTO FORMA

Pailginto atpalaidavimo kieta kapsulė.
Baltos arba kreminės spalvos kietos želatininės kapsulės, užpildytos apvaliomis dramblio kaulo spalvos granulėmis.4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

- Simptominis ūmaus artrito gydymas.
- Simptominis podagros priepuolio gydymas.
- Simptominis reumatoidinio artrito gydymas.
- Simptominis ankilozinio spondilito (Bechterevo ligos) gydymas.
- Simptominis artrozių ir spondiloartritų paūmėjimų gydymas.
- Simptominis minkštųjų audinių ligų (tokių kaip fibrozitas, mialgija) gydymas.
- Silpno ir vidutinio skausmo po traumų ir operacijų malšinimas.4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Diklofenako dozė ir gydymo trukmė nustatoma priklausomai nuo ligos sunkumo bei paciento būklės..
Rekomenduojama paros dozė suaugusiesiems yra nuo 50 mg iki 150 mg diklofenako natrio druskos.
Jiems duodama gerti vieną Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kapsulę per parą (tai atitinka 100 mg diklofenako natrio druskos).
Pailginto atpalaidavimo kapsulės geriamos po valgio nekramtant, užsigeriant gausiu skysčio kiekiu. Pacientams, kurių skrandis yra jautrus, patariama pailginto atpalaidavimo kapsules gerti valgio metu.
Gydymo trukmę nustato gydytojas.
Sergant reumatoidiniu artritu, ankiloziniu spondilitu, artroze ar spondiloartritu, Dicloberl retard gali prireikti vartoti ilgą laiką.
Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti, vartojant mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomų kontrolei (žr. 4.4 skyrių).

Ypatingos pacientų grupės
Senyvi pacientai
Dozės koreguoti nereikia. Dėl galimo nepageidaujamo poveikio reikia atidžiai stebėti senyvų pacientų būklę.

Inkstų funkcijos sutrikimas
Esant lengvam ir vidutiniam inkstų funkcijos sutrikimui dozės koreguoti nereikia (sunkūs inkstų funkcijos sutrikimai – žr. 4.4 skyrių).

Kepenų funkcijos sutrikimas (žr. 5.2 skyrių)
Esant lengvam ir vidutiniam kepenų funkcijos sutrikimui dozės koreguoti nereikia (sunkūs kepenų funkcijos sutrikimai – žr. 4.3 skyrių).

Vaikai ir paaugliai (jaunesni negu 15 metų)
Vaikams ir jaunesniems negu 15 metų paaugliams diklofenako vartoti nepatariama, nes nesukaupta pakankamai patyrimo.4.3 Kontraindikacijos

Dicloberl retard negalima vartoti:
jei padidėjęs paciento jautrumas veikliajai medžiagai diklofenakui ar bet kuriai pagalbinei
preparato medžiagai, taip pat kitiems NVNU;
esant nurodymams anamnezeje apie buvusį bronchų spazmą, astmą, slogą ar dilgelinės tipo
bėrimą po acetilsalicilo rūgšties arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo,
esant nespecifiniams kraujodaros ar kraujo krešumo sutrikimams;
kai nustatyta aktyvi arba anamnezėje nurodoma pasikartojanti pepsinė opa arba kraujavimas iš
virškinamojo trakto (du ar daugiau patvirtinti išopėjimo ar kraujavimo epizodai);
kai anamnezėje nurodomas kraujavimas iš virškinamojo trakto arba perforacija, susijusi su
buvusiu nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimu;
esant kraujavimui galvos smegenyse ar kitokiam aktyviam kraujavimui;
esant sunkiam širdies nepakankamumui;
paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius (žr.4.6 skyrių);
jaunesniems nei 15 metų amžiaus vaikams ir paaugliams;
esant hipovolemijai;
esant dehidratacijai;
sergant sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu;
sergant vidutinio sunkumo ar sunkiu inkstų nepakankamumu;
žindymo laikotarpiu.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Žemiau nurodytais atvejais gydyti Dicloberl retard galima tik visapusiškai įvertinus gydymo naudą ir riziką:
pirmuosius 6 nėštumo mėnesius;
sergančiuosius porfirija;
sergančiuosius sistemine raudonąja vilklige ir mišriomis jungiamojo audinio ligomis.

Ypač atsargiai ir prižiūrint gydytojui šio vaisto galima skirti:
- esant skrandžio arba žarnyno veiklos sutrikimams, enteritui (opinis kolitas, Krono liga);
jei pacientui yra padidėjęs kraujospūdis ir/arba širdies nepakankamumas;
esant inkstų pažeidimui;
esant kepenų veiklos sutrikimams;
ankstyvuoju pooperaciniu laikotarpiu po didesnių chirurginių operacijų;
- pagyvenusiems pacientams.

Pacientai, sergantys šienlige, nosies polipais ar lėtinėmis obstrukcinėmis kvėpavimo takų ligomis. Dicloberl retard gali vartoti tik tuo atveju, kai yra parengtos skubios pagalbos priemonės ir tiesiogiai prižiūrint gydytojui, nes jiems yra didesnis alerginių reakcijų pavojus. Šios reakcijos gali reikštis bronchinės astmos priepuoliu (vadinamąja analgetikų netoleravimo astma), Kvinkės edema ar dilgėline. Ypatingų atsargumo priemonių reikia laikytis gydant pacientus, alergiškus kitiems vaistams, kadangi padidėjusio jautrumo reakcijų atsiradimo rizika jiems yra didesnė ir vartojant Dicloberl retard.
Kartu vartojant Dicloberl retard, ličio preparatus arba kalį organizme sulaikančius diuretikus, būtina stebėti ličio ir kalio kiekį kraujo serume (žr. 4.5 skyrių).

Diklofenakas gali laikinai slopinti trombocitų agregaciją. Pacientai, kuriems yra sutrikęs kraujo krešumas, turėtų būti gydytojo atidžiai stebimi.
Ilgai vartojant Dicloberl retard, būtina reguliariai tirti kepenų fermentų aktyvumą, inkstų funkciją ir kraujo ląstelių skaičių.

Jei analgetikai ilgą laiką vartojami netinkamai ir didelėmis dozėmis, gali atsirasti galvos skausmas, kuris neturėtų būti gydomas didelėmis preparato dozėmis.
Paprastai nuolatinis skausmą malšinančių vaistų vartojimas, ypač kai kartu vartojama keletas veikliųjų skausmą malšinančių medžiagų, gali sukelti negrįžtamą inkstų pažeidimą ir inkstų funkcijos nepakankamumą (analgetikų sukeltą neuropatiją).

Toks poveikis labiausiai tikėtinas pacientams, kurių inkstų funkcija buvo sutrikusi prieš gydymą, sergantiems dekompensuotu širdies nepakankamumu ar kepenų ciroze, kartu vartojantiems diuretikų ar AKF inhibitorių. Reikia reguliariai tikrinti tokių pacientų inkstų funkciją. Pacientus, kuriems yra dehidratacija, pradėti gydyti Dicloberl retard reikia atsargiai. Jiems rekomenduojama atstatyti skysčių balansą prieš gydymą Dicloberl retard.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo slopina prostaglandinų, palaikančių inkstų perfuziją, sintezę inkstuose ligoniams, kurių kraujo tūris, pratekantis pro inkstus ir inkstų kraujotaka yra sumažėję. Tokiais atvejais vartojant NVNU, gali pasunkėti latentinis inkstų nepakankamumas. Tačiau, nutraukus preparatų vartojimą, inkstų funkcija paprastai tampa tokia pat, kokia buvo prieš gydymą. Minėtos komplikacijos rizika yra būdinga visiems senyviems asmenims, ligoniams, sergantiems staziniu širdies nepakankamumu, kepenų ciroze, nefroziniu sindromu arba inkstų liga, taip pat, diuretikus, AKF inhibitorius vartojantiems žmonėms, taip pat ir tiems pacientams, kuriems dėl atliktos didelės apimties operacijos gali pasireikšti hipovolemija. Tokiems ligoniams gydymo metu reikia atidžiai sekti inkstų funkciją ir matuoti išskiriamo šlapimo kiekį (žr. 4.2 ir 4.3 skyrius).

Klinikinių tyrimų metu pacientams, vartojantiems Dicloberl retard, registruota skysčių susilaikymo ir edemos atvejų, kaip ir gydant kitais prostaglandinų sintezę slopinančiais vaistais. Todėl pacientams, kuriems yra buvęs širdies nepakankamumas, kairiojo širdies skilvelio funkcijos sutrikimas arba hipertenzija, bei pacientams, kuriems prieš pradedant gydyti šiuo vaistu buvo pasireiškusi edema dėl kitų priežasčių, Dicloberl retard reikia vartoti atsargiai. Jeigu tokių pacientų klinikinė būklė pablogėja, būtina imtis tinkamų priemonių, taip pat nutraukti Dicloberl retard vartojimą.
Dicloberl retard, kaip ir kiti NVNU, gali maskuoti karščiavimą bei kitus uždegimo ar infekcinės ligos požymius.

Kadangi yra buvę keli aseptinio meningito atvejai, ligoniai, sergantys kolagenoze, diklofenako ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo turėtų vartoti atsargiai.
Retais atvejais nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali sukelti intersticinį nefritą, glomerulonefritą, šerdinės inkstų dalies nekrozę arba nefrozinį sindromą.

Kaip ir kitais nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo atvejais, gali laikinai padidėti transaminazių kiekis serume, padidėti serumo bilirubino kiekis arba pasikeisti kiti kepenų funkcijos parametrai. Taip pat gali padidėti kreatinino kiekis serume ir šlapalo kiekis kraujyje, retkarčiais yra pasitaikę kitų laboratorinių rodiklių nukrypimų. Daugeliu atvejų tai buvo laikini ir nežymūs nukrypimai. Jeigu tokie nukrypimai taptų žymūs ar pastovūs, Dicloberl retard vartojimą reikėtų nutraukti ir atlikti atitinkamus tyrimus.

Vartojant nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, organizme gali kauptis natrio, kalio ir vandens. Tai gali trikdyti natrį iš organizmo išskiriantį diuretikų poveikį ir dėl to jautriems ligoniams gali paūmėti širdies nepakankamumas arba hipertenzija (žr. 4.2 ir 4.3 skyrius).
Reikia vengti vartoti kartu Dicloberl retard ir NVNU, tame tarpe ciklooksigenazės-2 selektyviuosius inhibitorius.

Senyvi pacientai
Senyviems pacientams, vartojantiems NVNU, padidėja nepageidaujamo poveikio, ypač galinčio sukelti mirtį, kraujavimo iš virškinimo trakto ir perforacijos, pavojus.

Kraujavimas iš virškinimo trakto, išopėjimas ir perforacija
Galintis sukelti mirtį kraujavimas iš virškinimo trakto, išopėjimas ir perforacija aprašyti vartojant visus NVNU bet kuriuo gydymo momentu.Jie gali būti su įspėjamaisiais simptomais arba be jų, anamnezėje esant nurodymams apie sunkias virškinimo trakto komplikacijas arba be tokių nurodymų.
Kraujavimo iš virškinimo trakto, išopėjimo ir perforacijos pavojus didesnis, kai vartojamos didesnės NVNU dozės, kai pacientai anamnezėje nurodo buvusią opą, ypač tuomet, kai pacientas nurodo apie buvusias opos komplikacijas – kraujavimą arba perforaciją (žr. 4.3 skyrių), taip pat senyviems pacientams. Šie pacientai turi vartoti mažiausią tinkamą dozę.

Reikia apsvarstyti derinio su apsauginiais preparatais (pvz., mizoprostoliu arba protonų siurblio inhibitoriais) tinkamumą šiems pacientams, taip pat pacientams, kuriems reikia vartoti mažą aspirino dozę ar kitus vaistus, galinčius padidinti virškinimo trakto sutrikimų pavojų (žr.4.5 skyrių žemiau).
Pacientai, kurie anamnezėje nurodo toksinį virškinimo trakto pažeidimą, ypač senyvi pacientai, turi pranešti apie bet kokius neįprastus virškinimo simptomus ( kraujavimą iš virškinimo trakto), ypač pradėjus vaisto vartoti.

Reikia nurodyti laikytis atsargumo pacientams, kurie kartu vartoja vaistus, galinčius padidinti opų susidarymą ar kraujavimą, pvz., kortikosteroidus, krešumą mažinančius (antikoaguliantus), pvz., varfariną, selektyviuosius serotonino reabsorbcijos inhibitorius (SSRI) ar trombocitus veikiančius preparatus, pvz., aspiriną (žr. 4.5 skyrių).

Jei pacientui, vartojančiam diklofenako atsiranda bet kokie virškinimo trakto sutrikimai, ypač kraujavimas iš virškinimo trakto arba opa, vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.

NVNU reikia atsargiai vartoti pacientams, kurie anamnezėje nurodo virškinimo trakto ligas (opinį kolitą, Krono ligą), nes šios ligos gali paūmėti (žr. 4.8 skyrių).

Labai retai vartojant NVNU pasitaiko sunkių odos reakcijų, kartais pavojingų gyvybei, tarp jų eksfoliacinis dermatitas, Stevenso-Džonsono sindromas, toksinė epidermio nekrolizė (žr. 4.8 skyrių).
Pacientams didesnis pavojus gresia pradėjus vartoti vaistus, dauguma reakcijų atsiranda pirmą vartojimo mėnesį. Dicloberl retard vartojimą reikia nutraukti atsiradus pirmiems odos bėrimo simptomams, gleivinės pažeidimams ar kitiems padidėjusio jautrumo požymiams.

Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti, vartojant mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomų kontrolei (žr. 4.2 skyrių ir žemiau aprašytą pavojų virškinimo traktui bei širdies ir kraujagyslių sistemai).

Poveikis širdies kraujagyslėms bei galvos smegenų kraujagyslėms
Pacientus, kuriems jau buvo padidėjęs kraujospūdis ir (arba) pasireiškę lengvi ar vidutinio sunkumo širdies nepakankamumo reiškiniai, gydymosi NVNU metu, reikia konsultuoti ir tinkamai stebėti dėl galimo skysčių susilaikymo ir edemos, susijusios su NVNU vartojimu.

Klinikiniai tyrimai ir epidemiologiniai duomenys patvirtina, kad diklofenako vartojimas, ypač didelėmis dozėmis (150 mg per parą) ir ilgą laiką, gali būti susijęs su nedideliu arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto arba insulto) rizikos padidėjimu.

Pacientus, kuriems yra negydytas padidėjęs kraujospūdis, stazinis širdies nepakankamumas, nustatyta išeminė širdies liga, periferinių arterijų liga ir (arba) galvos smegenų kraujagyslių liga, diklofenaku galima gydyti tik kruopščiai apsvarsčius. Panašiai apsvarstyti reikia prieš pradedant taikyti ilgalaikį gydymą pacientams, kurie turi širdies ir kraujagyslių sistemos nepageidaujamų reiškinių rizikos veiksnių, pavyzdžiui, padidėjusį kraujospūdį, hiperlipidemiją, serga cukriniu diabetu, rūko.

Diklofenako, kaip ir bet kurio kito vaisto, slopinančio ciklooksigenazės/prostaglandinų sintezę, vartojimas, gali pakenkti vaisingumui. Nerekomenduojamas šiuos vaisus vartoti bandančioms pastoti moterims. Moterys, kurioms sunku pastoti ar kurioms yra atliekami vaisingumo tyrimai, diklofenako turėtų nevartoti.

Viršyti rekomenduojamos maksimalios paros dozės, net jeigu ir nėra pakankamo gydomojo efekto, negalima. Taip pat negalima papildomai vartoti kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, nes tai gali padidinti vaistų toksinį veikimą (o ir tokio gydymo pranašumas nebuvo įrodytas).
Jei po kelių parų nejaučiamas pagerėjimas, reikėtų apsvarstyti naują gydymo schemą.
Šio vaisto negalima skirti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Vartojant Dicloberl retard kartu su digoksinu, fenitoinu ar ličio preparatais gali padidėti šių vaistų koncentracija kraujo plazmoje. Reikia tirti ličio koncentraciją kraujyje.

Dicloberl retard gali mažinti diuretikų ir antihipertenzinių vaistų poveikį.

Dicloberl retard gali mažinti AKF (angiotenziną konvertuojančio fermento) inhibitorių poveikį, taip pat angiotenzino II receptorių antagonistų poveikį. Kartu vartojant šiuos vaistus, gali padidėti inkstų funkcijos nepakankamumo atsiradimo rizika.

Kartu vartojant Dicloberl retard ir kalį organizme sulaikančius diuretikus, gali vystytis hiperkalemija,
todėl būtina stebėti kalio kiekį kraujo serume.

Dicloberl retard vartojant kartu su gliukokortikoidais ar kitais nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, padidėja virškinimo trakto opų arba kraujavimo pavojus (žr. 4.4. skyrių).

Dicloberl retard vartojant 24 val. laikotarpiu prieš pradedant gydyti metotreksatu arba po to, gali didėti metotreksato koncentracija kraujo serume, sustiprėti pastarojo toksinis poveikis.

Vaistai, kurių sudėtyje yra probenecido ar sulfinpirazono, gali slopinti diklofenako išsiskyrimą iš organizmo.

Antikoaguliantai: NVNU gali sustiprinti antikoaguliantų, pvz., varfarino poveikį (žr. 4.4. skyrių)..

Trombocitų agregaciją mažinantys vaistai ir SSRI: padidėja kraujavimo iš virškinamojo trakto pavojus (žr. 4.4. skyrių).

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (taip pat ir diklofenako natrio druska) gali didinti ciklosporino nefrotoksiškumą.

Yra pasitaikę pavienių atvejų, kai paskyrus diklofenako pakito gliukozės koncentracija kraujyje, dėl to teko patikslinti antidiabetinių vaistų dozes. Todėl, skiriant diklofenako su antidiabetiniais vaistais, rekomenduojama periodiškai nustatyti gliukozės kiekį kraujyje.

Pasitaikė pavienių miokardo nekrozės ir anafilaksinio šoko atvejų diklofenaką vartojant kartu su prostaglandinų analogais.

Aprašyti pavieniai centrinės kilmės traukulių atvejai, jie galėjo atsirasti dėl kartu vartojamų chinolonų ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Prostaglandinų sintezės slopinimas gali neigiamai veikti nėštumo eigą ir (arba) embriono arba vaisiaus vystymąsi. Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad po prostagalandinų sintezės inhibitorių vartojimo ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu padidėja persileidimų, širdies ydų ir įgimto pilvo sienos plyšio pavojus. Manoma, kad pavojus didėja priklausomai nuo dozės dydžio ir vartojimo trukmės.
Tyrimais su gyvūnais nustatyta, kad prostaglandinų sintezės inhibitorių davimas dažniau sukelia implantacijos sutrikimus ir žuvimą po implantacijos, padidėja vaisiaus ir embriono letališkumas. Be to, pranešama, kad gyvūnams duodant prostaglandinų sintezės inhibitorių organogenezės periodu, dažniau pasitaiko įvairių vysytmosi sutrikimų, įskairtant širdies ir kraujagyslių defektus.
Pirmuosius 6 nėštumo mėnesius diklofenako negalima vartoti, nebent esant būtinumui. Jei diklofenaką vartoja norinčios pastoti moterys arba nėščiosios pirmuosius šešis nėštumo mėnesius, dozė turi būti galimai mažiausia, o vartojimo laikas galimai trumpiausias.
Prostaglandinų sintezės inhibitoriai, vartojami paskutinius tris nėštumo mėnesius gali sukelti:
vaisiui
žalingą poveikį širdies ir kvėpavimo sistemai (priešlaikinį arterinio latako užsidarymą ir
hipertenziją plaučiuose);
inkstų funkcijos sutrikimus, kurie gali progresuoti ir atsirasti inkstų nepakankamumas su oligohidramnionu;
nėštumo pabaigoje motinai ir naujagimiui
galimą kraujavimo laiko pailgėjimą, nes antiagregacinis poveikis galimas vartojant ir labai mažas dozes;
gimdos susitraukimų slopinimą, dėl to gali vėluoti arba užsitęsti gimdymas.
Dicloberl retard paskutiniuosius 3 nėštumo mėnesius yra kontraindikuotinas.

Dėl vaisto veikimo mechanizmo gali būti slopinami gimdos susitraukimai, per anksti užsidaryti arterinis latakas, padidėti motinos ir vaisiaus kraujavimo pavojus, nėščiajai gali atsirasti patinimų.

Žindymo laikotarpis
Nedideli veikliosios medžiagos diklofenako ir jo metabolitų kiekiai išsiskiria su motinos pienu. Žindymo laikotarpiu Dicloberl vartoti negalima.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Kadangi Dicloberl retard poveikis centrinei nervų sistemai gali reikštis nuovargiu ir galvos svaigimu, todėl pavieniais atvejais gali susilpnėti gebėjimas vairuoti automobilį ir/arba valdyti mechanizmus. Šis vaisto poveikis ypač sustiprėja kartu pavartojus alkoholio.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Nepageidaujamo poveikio požymiai pagal sunkumą ir dažnį klasifikuojami tokiu būdu:
Labai dažni: dažniau kaip 1 iš 10 pacientų.
Dažni: dažniau kaip 1iš 100 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 10 pacientų.
Nedažni: dažniau kaip 1iš 1000 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 100 pacientų.
Reti: dažniau kaip 1iš 10000 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 1000 pacientų.
Labai reti (pavieniai atvejai): rečiau kaip 1 iš 10000 pacientų. Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.

Prisimintina, kad žemiau nurodytas vaisto nepageidaujamas poveikis priklauso nuo dozės ir kinta priklausomai nuo atskiro individo ypatumų. Kraujavimų rizika iš virškinimo trakto (dėl gastrito, erozijų ar opų) ypač priklauso nuo vaisto dozės ir vartojimo trukmės.

Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, virškinimo sutrikimas, pilvo skausmas, dujų susikaupimas
žarnyne, nevalgumas, gastritas.
Reti: skrandžio uždegimas, kraujavimas iš virškinimo trakto, vėmimas krauju, viduriavimas
kraujuotomis išmatomis, melena, virškinimo trakto opos, kurios kartais kraujuoja ar prakiūra.
Labai reti: storosios žarnos uždegimas (įskaitant hemoraginį kolitą ir opinio kolito ar Krono ligos
paūmėjimą), vidurių užkietėjimas(žr. 4.4 skyrių), burnos gleivinės uždegimas, liežuvio uždegimas,
stemplės pažeidimai, kasos uždegimas.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai reti: trombocitopenija, leukopenija, mažakraujystė, įskaitant hemolizinę ir aplazinę
mažakraujystę, agranulocitozė. Pirmaisiais šių ligų požymiais gali būti: karščiavimas, gerklės skausmas, paviršinės žaizdos burnoje, kiti panašūs kaip sergant gripu simptomai, didelis nuovargis, kraujavimas iš nosies ir odos kraujosruvos. Ilgai gydant šiuo vaistu, reikėtų reguliariai atlikti kraujo tyrimą.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, sujaudinimas, dirglumas, nuovargis, stuporas, svaigimas.
Reti: mieguistumas.
Labai reti: parestezijos, atminties pablogėjimas, konvulsijos, nerimas, drebulys, skonio sutrikimai, aseptinis meningitas sprando rigidiškumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas ar sąmonės pritemimas). Aseptinis meningitas dažniau pasitaiko pacientams, sergantiems autoimuninėmis ligomis (sistemine raudonąja vilklige, mišriomis jungiamojo audinio ligomis).

Akių sutrikimai
Labai reti: regos sutrikimas, vaizdo ryškumo sumažėjimas, vaizdo dvejinimasis.

Ausų ir labirintų sutrikimai
Dažni: galvos svaigimas.
Labai reti: spengimas ausyse, trumpalaikis klausos susilpnėjimas.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai
Reti: astma, dusulys.
Labai reti: plaučių uždegimas (pneumonitas).

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Labai reti: ūminis inkstų veiklos nepakankamumas, hematurija, proteinurija, nefrozinis sindromas,
intersticinis nefritas, inkstų spenelių nekrozė.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: išbėrimas.
Reti: dilgėlinė.
Labai reti: pūslinis išbėrimas, egzema, eritema, daugiaformė eritema, Stivenso ir Džonsono
sindromas, toksinė epidermio nekrolizė (Lajelio sindromas), eksfoliacinis dermatitas, plaukų
nuslinkimas, padidėjusio jautrumo šviesai reakcija, purpura, alerginė purpura, niežulys.

Širdies sutrikimai
Labai reti: palpitacija, krūtinės skausmas, širdies veiklos nepakankamumas, miokardo infarktas.

Kraujagyslių sutrikimai
Labai reti: hipertenzija, kraujagyslių uždegimas.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Reti: edema. Aprašyti pavieniai infekcinių uždegiminių ligų paūmėjimo (pavyzdžiui, nekrozuojančio fascijito), laikinai susijusio su sisteminiu nesteroidinių priešuždegiminių vaistų vartojimu, atvejai. Tai galbūt yra susiję su nesteroidinių priešuždegiminių vaistų veikimo mechanizmu.

Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: padidėjusio jautrumo reakcija, anafilaksinė ir anafilaktoidinė reakcija, įskaitant hipotenziją ir
šoką.
Labai reti: angioneurozinė edema, įskaitant veido, liežuvio, gerklų edemą.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: transaminazių aktyvumo padidėjimas.
Reti: kepenų uždegimas (hepatitas su gelta ar be jos), kepenų veiklos sutrikimas.
Labai reti: žaibiškas hepatitas.

Psichikos sutrikimai
Labai reti: orientacijos sutrikimas, depresija, nemiga, košmariški sapnai apimdavo nerimas, , tremoras ir kiti psichikos sutrikimai.

4.9 Perdozavimas

Perdozavimo simptomai
Perdozavus vaisto, gali atsirasti tokių centrinės nervų sistemos sutrikimų: galvos skausmas, svaigulys, stuporas, sąmonės pritemimas, vaikams taip pat būna miokloninių traukulių. Taip pat gali skaudėti pilvą, pykinti, kartais vemiama. Gali imti kraujuoti iš virškinimo trakto, sutrikti kepenų ir inkstų funkcija.
Terapinės priemonės perdozavimo atveju
Specifinio priešnuodžio nėra, reikia taikyti simptominį gydymą.5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė: Nesteroidiniai priešuždegiminiai ir priešreumatiniai vaistai
ATC kodas -M01AB05, acto rūgšties dariniai, diklofenakas.

Diklofenakas yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, kuris, kaip nustatyta eksperimentais su laboratoriniais gyvūnais naudojant įprastus uždegimo modelius, slopina prostaglandinų sintezę. Žmonėms diklofenakas mažina uždegimo sukeltą skausmą, patinimą ir karščiavimą. Diklofenakas taip pat slopina ADF (adenozino difosfato) ir kolageno trombocitų agregaciją skatinantį poveikį.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Geriant įprastas skrandyje neirias vaisto formas, diklofenakas visiškai rezorbuojasi iš žarnyno. Priklausomai nuo skrandžio išsituštinimo laiko, maksimali vaisto koncentracija kraujo plazmoje susidaro po 1-16 valandų, vidutiniškai po 2-3 valandų. Po injekcijos į raumenis, maksimali koncentracija kraujo plazmoje susidaro po 10-20 minučių, pavartojus į tiesiąją žarną - maždaug po 30 minučių. Vartojant geriamąjį diklofenaką, didelė jo dalis dėl žymaus presisteminio metabolizmo inaktyvinama; tik 35-75% nepakitusios rezorbuotos aktyviosios medžiagos patenka į sisteminę kraujotaką. Maždaug 30% veikliosios medžiagos pasišalina su išmatomis metabolitų pavidalu. Po metabolizmo kepenyse (hidroksilinimo ir konjugacijos), apie 70% vaisto pasišalina per inkstus farmakologiškai neaktyvių metabolitų pavidalu. Pusinės eliminacijos laikas ypač priklauso nuo kepenų ir inkstų funkcijos ir yra maždaug 2 valandos. 99% vaisto jungiasi su kraujo plazmos baltymais.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Įprastų farmakologinio saugumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo, išskyrus tuos pavojus, kurie aprašyti kituose skyriuose. Atliekant diklofenako kartotinių dozių toksiškumo tyrimus su gyvūnais nustatyti virškinimo trakto pažeidimai ir opos. Dviejų metų toksiškumo tyrimais su žiurkėmis nustatytas nuo dozės priklausantis širdies kraujagyslių trombozinių pakitimų padažnėjimas.

Toksinio poveikio reprodukcijai tyrimai su gyvūnais nustatė, kad diklofenakas sukėlė ovuliacijos slopinimą triušių patelėms, implantacijos ir ankstyvojo embrioninio vystymosi sutrikimus žiurkėms. Nuo diklofenako pailgėdavo nėštumo ir vaikavimosi trukmė. Diklofenako embriotoksinis poveikis buvo tiriamas trijų rūšių gyvūnams (žiurkėms, pelėms ir triušiams). Nuo toksinių dozių vaikingoms patelėms žūdavo vaisius arba sulėtėdavo jo augimas. Sukauptų duomenų visuma rodo, kad diklofenakas teratogeniniu poveikiu nepasižymi. Netoksiškomis dozėmis patelėms skiriamas vaistas neturėjo įtakos postnataliniam palikuonių vystymuisi.6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Sacharozė
Ryžių krakmolas
Šelakas
Talkas
Amonio metakrilato kopolimeras A
Želatina
Titano dioksidas (E171).

6.2 Nesuderinamumas

Duomenys nebūtini.

6.3 Tinkamumo laikas

3 metai.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25o C temperatūroje.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

Išorinė pakuotė – kartoninė dėžutė.
Vidinė pakuotė – lizdinės neskaidrios baltos spalvos PP-COC-PP plokštelės, padengtos aliuminio folija, kuriose yra 10, 20, 50 arba 100 pailginto atpalaidavimo kapsulių.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti

Specialių reikalavimų nėra7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“
Jasinskio 16 a,
01112 Vilnius
Lietuva8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS (-IAI)

N20 – LT/1/95/0787/004
N50 – LT/1/95/0787/005
N100 – LT/1/95/0787/0069. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2007-07-26
10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-07-26
Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/


II PRIEDAS

RINKODAROS SĄLYGOS

A. BIOLOGINĖS (-IŲ) VEIKLIOSIOS (-IŲJŲ) MEDŽIAGOS (-Ų) GAMINTOJAS (-AI) IR GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS


A. BIOLOGINĖS (-IŲ) VEIKLIOSIOS (-IŲJŲ) MEDŽIAGOS (-Ų) GAMINTOJAS (-AI) IR GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamintojo (-ų), atsakingo (-ų) už serijų išleidimą, pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai)

BERLIN-CHEMIE AG
Glienicker Weg 125
D-12489 Berlin, VokietijaB. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, TAIKOMI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Receptinis vaistinis preparatas.

SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, SKIRTI SAUGIAM IR VEIKSMINGAM VAISTINIO PREPARATO VARTOJIMUI UŽTIKRINTI

Nebūtini.

KITOS SĄLYGOS

III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS


A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS
DĖŽUTĖ1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kietos kapsulės
Diclofenacum natricum2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Vienoje kapsulėje yra 100 mg diklofenako natrio druskos.3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Sudėtyje yra sacharozės.


4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

20 (50, 100) pailginto atpalaidavimo kietų kapsulių.5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
Vartoti per burną.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, JOG VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki 9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS, BŪTINOS NAIKINANT VAISTINIO PREPARATO LIKUČIUS ARBA ATLIEKAS (JEI REIKIA)11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“
Jasinskio 16 a,
01112 Vilnius
Lietuva12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

N20 – LT/1/95/0787/004
N50 – LT/1/95/0787/005
N100 – LT/1/95/0787/00613. SERIJOS NUMERIS

Serija14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA16. INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU

Dicloberl retard 100 mg
MINIMALI INFORMACIJA ANT LIZDINIŲ PLOKŠTELIŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲ
LIZDINĖS PLOKŠTELĖS1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kapsulės
Diclofenacum natricum2. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS

UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“3. TINKAMUMO LAIKAS

EXP4. SERIJOS NUMERIS

LOT
B. PAKUOTĖS LAPELIS
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Dicloberl retard 100 mg pailginto atpalaidavimo kietos kapsulės
Diklofenako natrio druska

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti
(net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį
poveikį, pasakykite gydytojui ar vaistininkui.Lapelio turinys:
1. Kas yra Dicloberl retard ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Dicloberl retard
3. Kaip vartoti Dicloberl retard
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Dicloberl retard
6. Kita informacija
1. KAS YRA DICLOBERL RETARD IR KAM JIS VARTOJAMAS

Indikacijos
- Simptominis ūmaus artrito gydymas.
- Simptominis podagros priepuolio gydymas.
- Simptominis reumatoidinio artrito gydymas.
- Simptominis ankilozinio spondilito (Bechterevo ligos) gydymas.
- Simptominis artrozių ir spondiloartritų paūmėjimų gydymas.
- Simptominis minkštųjų audinių ligų (tokių kaip fibrozitas, mialgija) gydymas.
- Silpno ir vidutinio skausmo po traumų ir operacijų malšinimas.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DICLOBERL RETARD

Dicloberl retard negalima vartoti:
jei padidėjęs paciento jautrumas veikliajai medžiagai diklofenakui ar bet kuriai pagalbinei
preparato medžiagai, taip pat kitiems NVNU;
esant nurodymams anamnezėje apie buvusį bronchų spazmą, astmą, slogą ar dilgėlinės tipo
bėrimą po acetilsalicilo rūgšties arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo,
esant nespecifiniams kraujodaros ar kraujo krešumo sutrikimams;
kai nustatyta aktyvi arba anamnezėje nurodoma pasikartojanti pepsinė opa arba kraujavimas iš
virškinamojo trakto (du ar daugiau patvirtinti išopėjimo ar kraujavimo epizodai);
kai anamnezėje nurodomas kraujavimas iš virškinamojo trakto arba perforacija, susijusi su
buvusiu nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimu;
esant kraujavimui galvos smegenyse ar kitokiam aktyviam kraujavimui;
esant sunkiam širdies nepakankamumui;
paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius (žr.4.6 skyrių);
jaunesniems nei 15 metų amžiaus vaikams ir paaugliams;
esant hipovolemijai;
esant dehidratacijai;
sergant sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu;
sergant vidutinio sunkumo ar sunkiu inkstų veiklos sutrikimu;
- žindymo laikotarpiu.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Prieš pradėdami gydytis šiuo vaistu, pasakykite savo gydytojui, jeigu pavartojus diklofenako, kitų priešuždegiminių ir skausmą malšinančių ar kitokių vaistų jums anksčiau yra buvę padidėjusio jautrumo reakcijų ar atsirado astmos priepuolis, jeigu sergate ar sirgote skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, uždegimu ar yra buvę kraujavimų iš šių organų. Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu
jums yra kepenų ar inkstų pažeidimų, padidėjęs kraujo spaudimas, širdies veiklos sutrikimas, sutrikusi kraujo gamyba ar kitos ligos. Šiais atvejais būtina ypač atidi gydytojo priežiūra. Ji reikalinga ir po didesnių chirurginių operacijų ar pagyvenusiems pacientams.
Pacientams, sergantiems šienlige, kuriems yra polipų nosyje, ar lėtinis kvėpavimo takų siaurėjimas, rizika atsirasti padidėjusio jautrumo reakcijoms yra padidėjusi, todėl juos gydyti Dicloberl retard galima tik tiesiogiai prižiūrint gydytojui.

Įspėjimai
Tokie vaistai, kaip Dicloberl retard, gali būti susiję su nedideliu širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus padidėjimu. Bet koks pavojus yra labiau tikėtinas ilgą laiką vartojant vaistą didelėmis dozėmis. Neviršykite rekomenduotos dozės ar gydymo laiko.

Jei Jūsų širdies veikla yra sutrikusi, patyrėte insultą arba galvojate, kad Jums galėtų grėsti šios būklės (pavyzdžiui, Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate diabetu, turite daug cholesterolio arba rūkote), turite aptarti gydymą su savo gydytoju arba vaistininku.

Jei, vartojant Dicloberl retard, atsiranda bet kokių virškinimo trakto sutrikimo požymių, ypač kraujavimo ar opos požymių, vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti. Nesteroidinius vaistus nuo uždegimo pacientams, kurie nurodo buvusias skrandžio ir žarnyno ligas (pvz.: opinį kolitą, Krono ligą), reikia skirti vartoti atsargiai, nes šios ligos gali paūmėti.

Ilgai ir netinkamai vartojant skausmą malšinančius vaistus didelėmis dozėmis, gali prasidėti galvos skausmas, kurio negalima gydyti didesnėmis vaisto dozėmis.

Paprastai, nuolatinis skausmą malšinančių vaistų vartojimas, ypač kai kartu vartojama keletas veikliųjų skausmą malšinančių medžiagų, gali sukelti negrįžtamą inkstų pažeidimą ir inkstų funkcijos nepakankamumą (analgetikų sukeltą neuropatiją).

Šis preparatas priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei, kurie gai sutrikdyti moters vaisingumą. Dicloberl retard gali trukdyti pastoti. Jei planuojate nėštumą ar sunku pastoti, pasakykite apie tai gydytojui.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kartu vartojant kitus vaistus, gali sustiprėti ar susilpnėti paskirto vaisto poveikis ir šalutiniai reiškiniai. Pvz., žinoma sąveika tarp diklofenako ir antikoaguliantų (kraujo krešėjimą slopinančių vaistų), diuretikų (šlapimą varančių), arterinį kraujospūdį mažinančių, cukraus koncentraciją kraujyje reguliuojančių ir vaistų podagrai gydyti. Taip pat diklofenakas gali sąveikauti su vaistais, kurių veikliosios medžiagos yra gliukokortikoidai, taip pat kiti skausmą ar uždegimą slopinantys vaistai, digoksinas, fenitoinas, litis, metotreksatas ar ciklosporinas. Pasakykite gydytojui apie visus vaistus, kuriuos vartojate ar neseniai vartojote!

Dicloberl retard vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartojant Doclober retard reikia vengti kartu vartoti alkoholį.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Pasakykite gydytojui, jeigu jūs esate nėščia ar jeigu pastojote gydymosi laikotarpiu.
Dicloberl retard negalima vartoti pirmuosius tris nėštumo mėnesius, taip pat nuo trečio iki šešto nėštumo mėnesio, nebent tai būtina. Jei Dicloberl retard skiriama vartoti per pirmuosius tris nėštumo mėnesius, nuo trečio iki šešto nėštumo mėnesio, reikia vartoti galimai mažiausią dozę ir trumpiausią laiką.
Pirmuosius 6 nėštumo mėnesius Dicloberl retard galima vartoti tik laikantis ypatingų atsargumo priemonių ir prižiūrint gydytojui. Dicloberl retard negalima vartoti paskutiniuosius 3 nėštumo mėnesius.

Žindymo laikotarpiu Dicloberl vartoti negalima.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jeigu atsiranda svaigulys, nuovargis ar kitų centrinės nervų sistemos sutrikimo požymių, pacientui patariama nevairuoti ir nedirbti su mechanizmais ir pranešti apie tai gydytojui. Tai ypač taikytina, kai kartu vartojama alkoholio.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Dicloberl retard medžiagas
Sudėtyje yra sacharozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.3. KAIP VARTOTI DICLOBERL RETARD

Dozavimas ir vartojimo metodas
Dicloberl retard visuomet vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama paros dozė suaugusiesiems yra nuo 50 mg iki 150 mg diklofenako natrio. Suaugusiesiems skiriama viena Dicloberl retard kapsulė (100 mg diklofenako natrio druskos) kartą per parą.
Pailginto atpalaidavimo kapsulės geriamos po valgio nekramtant, užsigeriant gausiu skysčio kiekiu. Pacientams, kurių skrandis yra jautrus, patariama tabletes gerti valgio metu.
Gydymo trukmę nustato gydytojas.
Jeigu ligos simptomai negerėja, pablogėja kitos ligos ar atsiranda šalutinių reiškinių, pasitarkite su gydytoju.

Pavartojus per didelę Dicloberl retard dozę
Išgėrus per didelę Dicloberl retard dozę, gali atsirasti centrinės nervų sistemos sutrikimų, pvz., galvos skausmas, svaigimas, svaigulys, kartais netenkama sąmonės; vaikams gali vystytis raumenų traukuliai. Be to, gali skaudėti skrandį, pykinti ar vimdyti. Taip pat gali imti kraujuoti iš virškinamojo trakto, sutrikti kepenų ir inkstų veikla. Specifinio priešnuodžio nėra.
Jeigu Jūs išgėrėte didesnę Dicloberl retard dozę negu reikia, kreipkitės į gydytoją. Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo, jis nuspręs, kokių gydymo priemonių būtina imtis.

Pamiršus pavartoti Dicloberl retard
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.

Nustojus vartoti Dicloberl retard
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Teisingai vartojant vaistą, jis paprastai toleruojamas gerai. Dicloberl retard, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Dauguma šalutinių poveikių nėra rimti, priklauso nuo gydymo trukmės ir vaisto dozės (ypač šalutinis poveikis virškinimo sistemai) ir išnyksta nutraukus vaisto vartojimą.
Jeigu jūs pastebėjote šalutinio poveikio požymių, pasakykite savo gydytojui, kad jis galėtų spręsti dėl tolimesnio gydymo.
Dažnai gali sutrikti virškinimo sistemos veikla, kartais atsirasti opų ir kraujavimų. Tokie vaistai, kaip Dicloberl retard, gali būti susiję su širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus nedideliu padidėjimu.

Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, nemalonūs pojūčiai ar skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje ir vidurių pūtimas.
Reti: kraujavimas iš virškinimo trakto (kraujas išmatose ar vėmimas krauju), virškinimo trakto išopėjimas pasireiškiant arba nepasireiškiant kraujavimui ar prakiurimui, apatinės žarnyno dalies sutrikimai (nespecifinis hemoraginis kolitas (storosios žarnos uždegimas), opinio kolito ar Krono ligos atkrytis ar pasunkėjimas, skrandžio uždegimas, opinis burnos uždegimas), kasos uždegimas.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, galvos svaigimas.
Reti: depresija, nemiga, nuovargis, nerimas, irzlumas, apsnūdimas.
Labai retai: regėjimo sutrikimas, spengimas akyse, atminties sutrikimai, dezorientacija, košmarai, tremoras, psichikos sutrikimai, jutimo sutrikimai, skonio sutrikimai.
Pavieniais atvejais pasitaikė aseptinio meningito atvejų.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Reti: inkstų funkcijos nepakankamumas, ūminis inkstų funkcijos nepakankamumas, kraujas šlapime.
Labai reti: intersticinis inkstų uždegimas, nefrozinis sindromas, papilinė nekrozė, baltymo kiekio šlapime padidėjimas.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Reti: gelta, besimptomis kepenų uždegimas, ūminis kepenų uždegimas, lėtinis aktyvus kepenų uždegimas, kepenų ląstelių žūtis, tulžies sąstovis.
Pavieniai atvejai: žaibinis kepenų uždegimas.

Imuninės sistemos sutrikimai
Pavieniai atvejai: anafilaksinė reakcija (bronchų spazmas, angioneurozinė edema, anafilaksinis šokas).

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: išbėrimas, egzantema.
Reti: niežulys, dilgėlinė.
Pavieniai atvejai: padidėjusio jautrumo šviesai reakcijos, pūslinės reakcijos, įskaitant Stivenso ir Džonsono sindromą bei toksinę epidermio nekrolizę, dilgėlinė, nuplikimas.

Širdies sutrikimai
Nedažni: edema, kraujo spaudimo padidėjimas, širdies funkcijos nepakankamumas.
Labai retai: palptitacija, skausmas krūtinėje, miokardo infarktas.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Pavieniai atvejai: mažakraujystė, per mažas trombocitų kiekis, per mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis, agranulocitozė (tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių nebuvimas).

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai retai: pankreatitas

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI DICLOBERL RETARD

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Dicloberl retard vartoti negalima.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25° C temperatūroje.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

Dicloberl retard sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra diklofenako natrio druska.Vienoje kapsulėje yra 100 mg diklofenako natrio druskos.
- Pagalbinės medžiagos: sacharozė, ryžių krakmolas, šelakas, talkas, amonio metakrilato kopolimeras A, želatina, titano dioksidas (E 171).

Dicloberl retard išvaizda ir kiekis pakuotėje
Baltos arba kreminės spalvos kietos želatininės kapsulės, užpildytos apvaliomis dramblio kaulo spalvos granulėmis.
Kartoninėje dėžutėje yra lizdinės plokštelės su 20, 50 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietų kapsulių.

Rinkodaros teisės turėtojas
UAB „BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC“
Jasinskio 16 a,
01112 Vilnius
Lietuva

Gamintojas
BERLIN-CHEMIE AG
Glienicker Weg 125
12489 Berlin, Vokietija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisių turėtojo atstovą.

UAB “BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC”
Jasinskio 16a, 01112 Vilnius
Lietuva
El. paštas: lt@berlin-chemie.comŠis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-07-26
Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7