Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

ENAHEXAL COMP. 20/12.5 TAB. N30

Vaistai
  Gamintojas:
HEXAL

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI
EnaHEXAL Comp 20 mg / 12,5 mg tabletės
Enalaprilis /hidrochlortiazidas.Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra EnaHEXAL Comp ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant EnaHEXAL Comp
3. Kaip vartoti EnaHEXAL Comp
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti EnaHEXAL Comp
6. Kita informacija

.
1. KAS YRA EnaHEXAL Comp IR KAM JIS VARTOJAMAS

Preparatas nuo didelio kraujo spaudimo.
AKF, t. y. angiotenziną konvertuojančio fermento, inhibitorius ir medžiagos, skatinančios šlapimo išsiskyrimą (tiazidų grupės diuretiko) derinys.

EnaHEXAL Comp tinka tik pacientams, kuriems vienas enalaprilis kraujospūdį mažina nepakankamai.
Originali pakuotė, kurioje yra 30 arba 60 tablečių.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EnaHEXAL Comp

EnaHEXAL Comp vartoti negalima, jei:
padidėjęs jautrumas medžiagoms, esančioms vaisto sudėtyje;
pacientas turi polinkį į audinių patinimą (yra įgimta ar kitokia angioneurozinė edema arba ją buvo sukėlę anksčiau vartoti panašaus poveikio vaistai);
inkstų veikla labai sutrikusi;
yra inkstų nepakankamumas (anurija);
padidėjęs jautrumas sulfanilamidams;
susiaurėję inkstų arterijos (yra inkstų arterijų stenozė).

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Toliau aprašyta, kokiomis aplinkybėmis ir labai atsargiai EnaHEXAL Comp galima vartoti. Į gydytoją reikia kreiptis net ir tuo atveju, jei apie tai su juo jau buvo kalbėta.

Simptominė hipotenzija
Išgėrus pirmąją EnaHEXAL Comp dozę, gali labai sumažėti kraujo spaudimas. Toks poveikis dažnesnis pacientams, kurių organizme dėl įvairių priežasčių (pvz., gydymo diuretikais, bedruskės dietos, dializės, vėmimo ar viduriavimo) trūksta skysčio ir druskų, bei ligoniams, sergantiems nuo renino priklausomu kraujospūdžio padidėjimu. Tokiems žmonėms būtina reguliariai stebėti elektrolitų kiekį serume.
Speciali priežiūra būtina pacientams, kuriems yra išeminė širdies liga ar smegenų kraujotakos sutrikimas, kadangi tokius ligonius dėl per stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali ištikti širdies priepuolis arba insultas.
Būtina labai kruopšti priežiūra, jei:
sergama liga, kurios metu padidėja baltymo išsiskyrimas su šlapimu;
sutrikusi elektrolitų apykaita;
sutrikdytas imunitetas arba sergama specifine reumatine liga (kolagenoze, pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija);
kartu gydoma vaistais, kurie slopina imuninę sistemą (pavyzdžiui, kai kuriais antinksčių hormonais (kortikoidais), vaistais nuo vėžio, nuo virusinių ligų, medikamentais, vartojamais podagrai, širdies ritmo sutrikimui ar psichikos ligai (pvz., ličio preparatais) gydyti;
yra sumažėjęs kraujo tūris;
susiaurėjusios smegenų ir širdies kraujagyslės;
yra inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml);
yra labai didelis kraujo spaudimas arba inkstų ligos sukeltas didelis kraujo spaudimas;
pacientas vyresnis negu 65 metų.

Prieš pradedant vartoti EnaHEXAL Comp, gydytojas turi patikrinti inkstų veiklą bei sunormalinti druskų ir (arba) skysčio kiekį.
Gydymo EnaHEXAL Comp metu, ypač pradžioje, ir rizikos grupės pacientams (sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu), gali labai sumažėti kraujospūdis.
Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.

Audinių patinimas (Angioneurozinė edema).
Skausmingas audinių patinimas, sukeliantis odos ir gleivinės skausmą gali būti EnaHEXAL Comp sukeltos specifinės alerginės reakcijos požymis. Ši reakcija gali pasireikšti gydymo metu bet kuriuo laiku ir pažeisti veidą, galūnes, lūpas, liežuvį ir gerklę. Jei patinsta gerklos, pacientas gali net uždusti(
Jei išgėrus EnaHEXAL Comp atsiranda audinių patinimas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ar greitąją pagalbą.
Angioneurozinė edema daug dažniau pasireiškia juodaodžiams pacientams.

Kitokios padidėjusio jautrumo reakcijos.
Jei vartojantiems EnaHEXAL Comp pacientams taikomas specifinis sunkaus riebalų apykaitos sutrikimo gydymas (mažo tankio lipoproteinų aferezė), gali pasireikšti gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija.
Jei minėtas specifinis riebalų apykaitos sutrikimo gydymas yra būtinas, prieš tai EnaHEXAL Comp gydytojas turi laikinai pakeisti kitokiu preparatu nuo didelio kraujo spaudimo.
Atliekant desensibilizaciją (mažinant ar slopinant galimą alerginę reakciją) nuo vabzdžių (bičių, vapsvų) ir kartu vartojant EnaHEXAL Comp, dažniau gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija: kraujospūdžio sumažėjimas, dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, todėl desensibilizacijos metu EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.

Kraujo dializė per dirbtinį inkstą.
Jei vartojančio EnaHEXAL Comp ligonio neatidėliotinai dializei naudojama speciali dializės membrana, pvz., “AN 69”, dažniau galima sunki padidėjusio jautrumo reakcija (gali ištikti net kraujotakos kolapsas), todėl gydytoją, kuris daro dializę, būtina informuoti, jog pacientas vartoja EnaHEXAL Comp.
Jeigu vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda karščiavimas, limfmazgių patinimas ir (arba) gerklės uždegimas, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti kiekybinę leukocitų sudėtį.

Kitų vaistų vartojimas
Prašom įsidėmėti, kad šie nurodymai neseniai vartotiems vaistams taip pat tinka. Jei pacientas vartoja kitokių vaistų, būtina informuoti gydytoją.
EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį gali stiprinti beta receptorių blokatoriai, metildopa, kalcio antagonistai.
Jei nėra alternatyvaus gydymo ir būtina vartoti ganglijus blokuojančių vaistų bei antiadrenerginių preparatų, pacientą reikia atidžiai stebėti.
Analgetikai, vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, acetilsalicilo rūgštis, indometacinas) gali silpninti EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį. Gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas, ypač tuo atveju, jei yra hipovolemija.
Hidrochlorotiazidas stiprina didelių salicilatų dozių toksinį poveikį centrinei nervų sistemai.
Enalaprilio vartojant kartu su kaliu ar kalį sulaikančiu diuretiku (pavyzdžiui, spironolaktonu, amiloridu, triamterenu) bei kitais vaistais, pavyzdžiui, heparinu, kurie didina kalio kiekį serume, didėja kalio koncentracija kraujo serume.
Jei hidrochlorotiazido vartojama kartu su kalį išskiriančiais diuretikais (pavyzdžiui, furozemidu), gliukokortikoidais, kortikotropinu, karbenoksolonu, amfotericinu B, penicilinu G, salicilatais arba jei kartu su juo per daug vartojama vidurių laisvinamųjų vaistų, didėja kalio ir (arba) magnio išsiskyrimas.
EnaHEXAL Comp didina kartu vartojamo ličio koncentraciją kraujo serume, todėl stiprėja kardiotoksinis ir neurotoksinis jo poveikis. Dėl šios priežasties būtina reguliariai kontroliuoti ličio koncentraciją kraujyje.
EnaHEXAL Comp stiprina kartu vartojamo alkoholio poveikį.
Jeigu yra kalio ir (arba) magnio trūkumas, kartu su EnaHEXAL Comp vartojant rusmenės glikozidų, gali stiprėti pastarųjų preparatų pageidaujamas ir šalutinis poveikis.
Hidrochlorotiazidas silpnina katecholaminų, pavyzdžiui, epinefrino, poveikį.
Jei kartu vartojama alopurinolio, citostatikų, imuninę sistemą slopinančių medikamentų, sisteminį poveikį darančių kortikoidų, prokainamido, gali sumažėti leukocitų kiekis kraujyje (pasireikšti leukopenija).
Hidrochlorotiazidas didina citostatikų (pavyzdžiui, ciklofosfamido, fluoruracilo, metotreksato) toksinį poveikį kaulų čiulpams (stipriausiai gali pasireikšti granulocitopenija).
Hidrochlorotiazidas silpnina geriamųjų vaistų nuo cukraligės, pvz.,. sulfanilkarbamido darinių, biguanidų, insulino, veiksmingumą.
Hidrochlorotiazido rezorbciją mažina cholestiraminas ir kolestipolis.
Hidrochlorotiazidas stiprina ir ilgina kartu vartojamų kurarės tipo miorelaksantų griaučių raumenis atpalaiduojantį poveikį (anesteziologą būtina informuoti apie EnaHEXAL Comp vartojimą).
Kartu su EnaHEXAL Comp vartojant metildopos, dėl antikūnų hidrochlorotiazidui atsiradimo pavieniais atvejais galima hemolizė.

Nėštumo ir žindymo laikotarpis
EnaHEXAL Comp, ypač vartojamos paskutiniuosius šešis nėštumo mėnesius, gali pažeisti vaisių ir net sukelti jo mirtį.
Prieš pradedant vartoti EnaHEXAL Comp moteris turi pasitikrinti, ar ji nenėščia. Gydymo EnaHEXAL Comp metu pacientė turi saugotis, kad nepastotų. EnaHEXAL Comp nėštumo metu reikia nevartoti, nebent manoma, kad jos gelbėja moters gyvybę. Jei moteris pastoja, reikia kreiptis į gydytoją, kuris skirs kitokį gydymą.
Veikliosios EnaHEXAL Comp medžiagos išsiskiria su pienu, todėl prieš pradedant vartoti medikamento, žindymą būtina nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
EnaHEXAL Comp gydomų pacientų sveikatą turi reguliariai stebėti medikas. Paciento reakcija į vaistą gali būti skirtinga ir gali trikdyti gebėjimą vairuoti transportą, prižiūrėti veikiančius įrenginius ir dirbti nesaugioje padėtyje, pvz., laipioti kopėčiomis. Stipresnė ji būna gydymo pradžioje, keičiant dozavimą, taip pat kartu su medikamentu geriant alkoholio..

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL Comp medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Informacija ligoniams, sergantiems cukriniu diabetu: vienoje tabletėje yra 0,01 vieneto pakeičiamųjų angliavandenių. 3. KAIP VARTOTI EnaHEXAL Comp

Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama EnaHEXAL Comp vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo nurodymų, priešingu atveju EnaHEXAL Comp gali sukelti nepageidaujamą poveikį.
Jei diuretikais gydomas pacientas turi vartoti EnaHEXAL Comp, diuretikų vartojimą būtina nutraukti iki gydymo EnaHEXAL Comp pradžios likus kelioms dienoms. Išgėrus pirmąją EnaHEXAL Comp pacientą būtina atidžiai stebėti dėl galimo per didelio kraujospūdžio sumažėjimo.
Pradinė dienos dozė yra pusė tabletės. Jei būtina, ją galima didinti iki vienos tabletės. Ligoniams, sergantiems inkstų nepakankamumu ar inkstų kraujagyslių ligos sukelta hipertenzija, EnaHEXAL Comp pradiniam gydymui netinka. (žr. skyrių „Specialios atsargumo priemonės“).
Vaisto vartojimo trukmę nustato gydytojas.

Pavartojus per didelę EnahEXAL Comp dozę
Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių apsinuodijimo simptomų: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės sutrikimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo sutrikimas, retas širdies ritmas, kraujotakos šokas, inkstų nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.
Įtarus, jog perdozuota, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL Comp
Vaisto pamiršus išgerti vieną kartą, kitą kartą gerti daugiau tablečių negalima, reikia ir toliau vartoti nurodytą EnaHEXAL Comp dozę.

Nutraukus vartoti EnaHEXAL Comp
Gali vėl padidėti kraujo spaudimas.
Jei pacientas savo nuožiūra nori EnaHEXAL Comp vartojimą pertraukti arba baigti prieš laiką (pvz., dėl nepageidaujamo poveikio ar pagerėjusios savijautos), būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Dažniausias nepageidaujamas poveikis yra svaigulys ir nuovargis. Paprastai jis būna trumpalaikis ir lengvas bei dėl jo gydymo nutraukti nereikia
Kitoks nepageidaujamas poveikis, pastebėtas 1 – 2 % pacientų, pasireiškia kaip mėšlungis, pykinimas, silpnumas, ortostatinis kolapsas, galvos skausmas, kosulys ir impotencija.
Toliau išvardytas retesnis nepageidaujamas poveikis, pastebėtas klinikinių tyrimų metu ir po to, kai vaistas pradėtas platinti.

Širdies ir kraujagyslių sistema.
Kartais, ypač gydymo pradžioje bei kai kuriems pacientams, gali perdaug sumažėti kraujospūdis, todėl gali pasireikšti svaigulys, silpnumas, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė. Be to, gydytojas gali pastebėti elektrokardiogramos pokyčių, nustatyti širdies ritmo sutrikimą.
Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali padažnėti širdies ritmas, atsirasti širdies tvinkčiojimas, krūtinės skausmas, krūtinės angina, nepakankamos smegenų kraujotakos simptomų (pvz., vienos kūno pusės paralyžius, regos ar kalbos išnykimas), kuri gali būti laikina arba sukelti nuolatinį nervų pažeidimą (smegenų insultą).

Inkstai.
Kartais gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas.
Retai pastebėta baltymų šalinimo su šlapimu padidėjimo, iš dalies susijusio su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų.
Buvo specifinio inkstų uždegimo (nebakterinio intersticinio nefrito) retų atvejų.

Kvėpavimo takai.
Kartais gali atsirasti sausas kosulys gerklės skausmas, kimulys, bronchų uždegimas, retai – dusulys, prienosinių ančių uždegimas, bendrasis negalavimas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, burnos ar liežuvio gleivinės uždegimas, burnos sausmė ir troškulys. Gydytojas gali nustatyti tam tikrų medžiagų susikaupimą plaučių audinyje (plaučių infiltartus).
Pastebėta pavienių alerginio plaučių alveolių uždegimo atvejų. Retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.
Pastebėta pavienių ūminio skysčio susikaupimo plaučiuose (plaučių edemos) su kraujotakos kolapsu, dusuliu ir širdies ritmo padažnėjimu atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.
EnaHEXAL Comp gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų srities (liežuvio, gerklės, gerklų) audinių pabrinkimą.

Virškinimo sistema ir kepenys.
Kartais gali pasireikšti pykinimas, negalavimai viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, kasos uždegimas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, - ūminis tulžies pūslės uždegimas.
Vartojant EnaHEXAL Comp, retai atsiranda tokių simptomų: iš pradžių pasireiškia odos ir (arba) gleivinės gelta, vėliau atsiranda daugelio kepenų ląstelių žuvimo požymių (rankų ir kojų drebulys, pablogėjęs kvėpavimas, mieguistumas, apatija, sąmonės pritemimas arba net išnykimas). Ar tarp šio sutrikimo ir vaisto vartojimo yra priklausomumas, neaišku. Kartais ligonis miršta. Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio žarnų nepraeinamumo atvejų.

Oda, kraujagyslės.
Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau – dilgėlinė, niežulys, uždegimo sukeltas paraudimas, odos kraujosruvos, audinių pabrinkimas (angioneurozinė edema), apimanti lūpas, veidą ir (arba) galūnes.
Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų, pvz., pūslelinė, daugiaformė eritema, generalizuotas eksfoliacinis dermatitas, Stiveno ir Džonsono sindromas, toksinė epidermio nekrolizė bei odos raudonoji vilkligė (žr. skyrių “Priemonės pasireiškus nepageidaujamam poveikiui”).
Odos pokyčių metu kartu gali būti karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, kraujagyslių uždegimas, gali atsirasti laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčių.
Pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai gali atsirasti kraujo krešulių (trombų) ir embolija. Retai sumažėja ašarų gamyba.
Pacientams pastebėta prakaitavimo, karščio pylimo, panašių į žvynelinę odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, plaukų slinkimo, nagų nusilupimo ir kraujagyslių spazmų pasunkėjimo sergant Raynaudo sindromu pavienių atvejų.

Nervų sistema.
Retkarčiais pasireiškia galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai – mieguistumas, depresija, miego sutrikimas, impotencija, galūnių dilgčiojimo, tirpimo ir šalimo pojūtis, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.
Retai dėl per stiprios diurezės prasideda traukuliai (mėšlungis), atsiranda mieguistumas ir suglumimas.

Judėjimo aparatas.
Retkarčiais gali pasireikšti raumenų skausmas bei blauzdų mėšlungis. Gali atsirasti raumenų silpnumas ir dalinis paralyžius (parezė).

Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys.
Vartojant EnaHEXAL Comp, gali pakisti kraujo tyrimų rodmenys: sumažėti raudonojo kraujo pigmento (hemoglobino) koncentracija ir ląstelių kiekis (procentais) kraujo sudėtyje, t. y. hematokritas, sumažėti arba kitaip pakisti eritrocitų, leukocitų bei trombocitų kiekis kraujyje, t. y. pasireikšti anemija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija arba daug dažniau trombocitopenija. Pavieniais atvejais gali sumažėti leukocitų keikis arba jie gali visiškai išnykti.
Pavieniais atvejais gali prasidėti eritrocitų irimas (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), dėl kurio patamsėja šlapimas ir (arba) atsiranda gelta.
Ligoniams, kurie gydomi EnaHEXAL Comp, ypač jei jų vartojama ilgai, gydytojas gali nustatyti elektrolitų ir skysčio pusiausvyros sutrikimą bei kraujo šarmingumo padidėjimą (metabolinę alkalozę). Dėl skysčio ir elektrolitų netekimo kraujyje padaugėja šarminės reakcijos medžiagų koncentracija arba sintezė (gali pasireikšti metabolinė alkalozė, kurios metu pH būna ne didesnis kaip 9). Kraujyje gali padidėti gliukozės, kai kurių lipidų (cholesterolio, trigliceridų) kiekis, kepenų fermento amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padidėja šlapimo rūgšties kiekis, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros ligos priepuolis.
Kartais žmonėms, ypač pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti medžiagų, paprastai šalinamų su šlapimu (karbamido, kreatinino) ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.
Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.
Pavieniais atvejais gali padidėti kepenų veiklos rodmenys.
Jeigu atsiranda kitoks negu pakuotės lapelyje aprašytas nepageidaujamas poveikis, reikia apie jį pranešti gydytojui ar vaistininkui..

Jei vartojant EnaHEXAL Comp pasireiškia minėtas nepageidaujamas poveikis, reikia kreiptis į gydytoją. Pasireiškus sunkiam nepageidaujamam poveikiui: staigiam veido ir kaklo srities audinių pabrinkimui, odos pageltimui, kuris gali būti susijęs su sąmonės slopinimu ir drebėjimu, ar sunkiems odos pokyčiams (formuojasi pūslės, atsiskiria oda, atsiranda susijęs su bendrosios būklės sutrikimu didelis ar pakitusios spalvos išbėrimas), būtina neatidėliotina medicinos pagalba.5. KAIP LAIKYTI EnaHEXAL Comp

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti na aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.6. KITA INFORMACIJA

EnaHEXAL Comp sudėtis

Veikliosios medžiagos: vienoje tabletėje yra 20 mg enalaprilio maleato ir 12,5 mg hidrochlortiazido.
Pagalbinės medžiagos: kalcio vandenilio fosfatas, laktozės monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio vandenilio karbonatas, talkas.

EnaHEXAL Comp išvaizda ir kiekis pakuotėje

Aliuminio folijos pakuotė, kurioje yra 30 arba 60 tablečių. Kartono dėžutė, kurioje yra lizdinės plokštelės ir pakuotės lapelis.

Rinkodaros teisės turėtojas
HEXAL AG
Industriestra(e 25
83607 Holzkirchen
Vokietija

Gamintojas
Salutas Pharma GmbH
Otto-von-Guericke-Allee 1
D-39179 Barleben
Vokietija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

Sandoz Pharmaceuticals d.d filialas
Šeimyniškių 3A
LT-09312 Vilnius
Tel +370 5 26 36 037
Fax +370 5 26 36 036Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2009-04-08

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

EnaHEXAL Comp 20/12,5 mg tabletės2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Vienoje tabletėje yra 20 mg enalaprilio maleato ir 12,5 mg hidrochlortiazido.

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.3. FARMACINĖ FORMA

Tabletė.4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1. Terapinės indikacijos

Hipertenzijos gydymas tuo atveju, jeigu gydymas enalapriliu buvo nepakankamai veiksmingas.

4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas

Jei diuretikais gydomas pacientas turi vartoti EnaHEXAL Comp, diuretikų vartojimą būtina nutraukti iki gydymo EnaHEXAL Comp pradžios likus kelioms dienoms. Išgėrus pirmąją EnaHEXAL Comp tabletę pacientą būtina atidžiai stebėti dėl galimo per didelio kraujospūdžio sumažėjimo (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsrgumo priemonės ”).
Pradinė dienos dozė yra pusė tabletės. Jei būtina, ją galima didinti iki vienos tabletės. Ligoniams, sergantiems inkstų nepakankamumu ar inkstų kraujagyslių ligos sukelta hipertenzija, EnaHEXAL Comp pradiniam gydymui netinka. (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsrgumo priemonės ”)

4.3. Kontraindikacijos

EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama, jei:
padidėjęs jautrumas enalapriliui arba kitiems AKF inhibitoriams, tiazidams bei sulfanilamidams (galima kryžminė reakcija) ar kitokioms medžiagoms, esančioms vaisto sudėtyje;
iš anamnezės žinoma, kad yra pasireiškusi angioneurozinė edema (pavyzdžiui, anksčiau vartojus AKF inhibitorių) ar yra paveldima (arba) idiopatinė angioneurozinė edema (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”);
paciento inkstų veikla labai sutrikusi (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.) ir jis yra dializuojamas;
yra klinikai reikšmingas elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (hiperkaliemija, hiponatremija, hipokaliemija);
yra inkstų arterijų stenozė (abiejų pusių arba vienos tuo atveju, jei yra tik vienas inkstas);
neseniai persodintas inkstas;
yra kraujotakai reikšminga aortos arba mitralinio vožtuvo stenozė arba hipertrofinė kardiomiopatija;
kepenų funkcija labai sutrikusi (prieškominė būklė arba kepenų koma);
moteris nėščia (reikia nustatyti, ar pacientė ne nėščia, gydymo metu ji turi saugotis, kad nepastotų);
moteris žindo.
Jei ligonis vartoja EnaHEXAL Comp, dializei arba kraujo filtracijai naudoti poli (akrilonitril, 2 metalilo natrio sulfonato) didelio laidumo membraną, pvz., “AN 69”, negalima, kadangi dažniau galima anafilaktoidinė reakcija (padidėjusio jautrumo reakcija, gali ištikti net šokas). Jeigu dializė ar kraujo filtracija būtina neatidėliotinos pagalbos atveju, minėtų medžiagų vartoti kartu negalima, todėl arba reikia vartoti kitokių vaistų nuo hipertenzijos (ne AKF inhibitorių), arba naudoti kitokią dializės membraną (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”).

4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Prieš EnaHEXAL Comp vartojimą reikia patikrinti inkstų veiklą ir sunormalinti druskų bei skysčio kiekį.
Rizikos grupės pacientams, t. y. žmonėms, kurių inkstų veikla sutrikusi, kurie serga cukriniu diabetu, kolagenoze arba kurie yra pagyvenę, bei ligoniams, vartojantiems imunodepresantų, citostatikų, alopurinolio, prokainamido, rusmenės glikozidų, gliukokortikoidų, vidurių laisvinamųjų vaistų, vaisto galima vartoti, ypač gydymo pradžioje, tik dažnai kontroliuojant elektrolitų bei kreatinino koncentraciją serume, cukraus kiekį kraujyje bei kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį.

Hipotenzija
EnaHEXAL Comp, ypač jei jo pradedama vartoti vietoj enalaprilio, gali labai sumažinti kraujo spaudimą. Toks poveikis dažnesnis pacientams, kurių organizme dėl įvairių priežasčių (pvz., gydymo diuretikais, bedruskės dietos, vėmimo ar viduriavimo) trūksta skysčio ir druskų, ligoniams, sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu. Ligonius, kuriems yra hipovolemija, gydyti EnaHEXAL Comp galima tik labai kritiškai nustačius naudos ir pavojaus santykį. Be to, medikamento reikia vartoti labai atsargiai pacientams, kuriems yra vainikinių ir smegenų kraujagyslių sklerozė, kadangi tokius ligonius dėl per stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali ištikti miokardo infarktas arba insultas. Juos gydyti EnaHEXAL Comp galima tik labai kritiškai nustačius naudos ir pavojaus santykį bei reguliariai stebint kraujospūdį ir svarbiausius klinikinių bei laboratorinių tyrimų rodmenis.
Inkstų arterijų stenozės ar kitokio inkstų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”)
Jei ligonis, sergantis inkstų arterijų stenozės ar kitokio inkstų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija, vartoja EnaHEXAL Comp, jam dažniau gali per daug sumažėti kraujospūdis ir pasireikšti inkstų veiklos nepakankamumas. Medikas turi nuolat stebėti minėtomis tabletėmis gydomų pacientų, kuriems yra inkstų arterijų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija ir (arba) vienintelio inksto arterijos stenozė, kraujo spaudimą bei inkstų veiklą.
Žmonėms, kuriems yra abiejų inkstų (arba vieno tuo atveju, jei yra tik vienas inkstas) arterijų stenozė stenozė, EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).

Inkstų veiklos nepakankamumas
Ligoniams, kuriems yra vidutinio sunkumo inkstų veiklos sutrikimas (kreatinino klirensas yra 30 – 60 ml/min.), EnaHEXAL Comp galima vartoti tik labai kritiškai nustačius naudos ir pavojaus santykį bei nuolat rūpestingai stebint inkstų veiklą.
Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.
Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino klirensas yra mažesnis negu 30 ml/min.) arba kurie dializuojami, EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).

Kraujo dializė
Jei ligonis dializuojamas, EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”).
Jei vartojančio EnaHEXAL Comp ligonio, neatidėliotinai dializei naudojama poli (akrilonitril, 2 metalilo natrio sulfonato) didelio laidumo membrana, pvz., “AN 69”, dažniau galima anafilaktoidinė reakcija (padidėjusio jautrumo reakcija, gali ištikti net šokas). Pirmieji jos simptomai yra veido edema, paraudimas, hipotenzija ir dusulys. Dažniausiai jie pasireiškia praėjus kelioms minutėms nuo kraujo dializės pradžios. Minėtų medžiagų vartoti kartu negalima, todėl arba reikia naudoti kitokią dializės membraną arba vartoti kitokių vaistų nuo hipertenzijos (ne AKF inhibitorių ar preparatų, kurių sudėtyje yra AKF inhibitorių).

Elektrolitų apykaitos sutrikimas
Vartojant EnaHEXAL Comp, galimas elektrolitų apykaitos sutrikimas, ypač hipokaliemija bei hiponatremija, todėl vartojant preparato būtina reguliariai tikrinti elektrolitų kiekį serume.

Pirminis hiperaldosteronizmas
Paprastai ligoniams, kuriems yra pirminis hiperaldosteronizmas, antihipertenziniai vaistai, kurių poveikis remiasi renino ir angiotenzino sistemos slopinimu, pageidaujamo poveikio nesukelia. Vadinasi, tokiems ligoniams EnaHEXAL Comp vartoti nerekomenduojama.

Proteinurija
Pacientams, kurių sutrikusi inkstų veikla arba kurie vartoja palyginti didelę AKF inhibitorių dozę, retai gali pasireikšti proteinurija. Jei yra klinikai reikšminga proteinurija (per parą su šlapimu pašalinama daugiau negu 1 g baltymo), EnaHEXAL Comp galima vartoti tik labai kritiškai nustačius naudos ir pavojaus santykį bei reguliariai stebint klinikinių ir laboratorinių tyrimų rodmenis.

Pagyvenę pacientai
EnaHEXAL Comp pagyvenusiems pacientams kraujo spaudimą gali mažinti stipriau, negu jaunesniems žmonėms, todėl pagyvenusiems ligoniams jų reikia vartoti atsargiai. 65 metų arba vyresniems žmonėms rekomenduojama stebėti kraujo spaudimą ir inkstų veiklą.

Mažo tankio lipoproteinų aferezė ir desensibilizuojamasis gydymas
Jei EnaHEXAL Comp (jų sudėtyje yra AKF inhibitoriaus) vartojantiems pacientams mažo tankio lipoproteinų aferezei naudojamas dekstrano sulfatas, gali pasireikšti gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija.
Atliekant desensibilizaciją nuo vabzdžių, pvz., bičių, vapsvų, nuodų ir kartu vartojant AKF inhibitorių, gali pasireikšti iš dalies gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija: kraujospūdžio kritimas, dusulys, vėmimas, alerginė odos reakcija. Jei mažo tankio lipoproteinų aferezė arba desensibilizuojamasis gydymas nuo vabzdžių nuodų yra būtinas, prieš tai EnaHEXAL Comp būtina laikinai pakeisti kitokiu preparatu nuo hipertenzijos.

Angioneurozinė edema (žr. 4.3 skyrių “Kontraindikacijos”)
Pacientams, vartojantiems preparatų, kurių sudėtyje yra AKF inhibitorių, gali retai pasireikšti veido, galūnių, lūpų, liežuvio, balso klosčių ir (arba) gerklų edema. Ji gali pasireikšti gydymo metu bet kuriuo laiku. Tokiu atveju reikia nedelsiant nutraukti EnaHEXAL Comp vartojimą ir pradėti tinkamą paciento stebėjimą.
Angioneurozinė edema, kuri apima liežuvį, balso klostes ir (arba) gerklas, gali būti pavojinga gyvybei.
Kartu su kitomis neatidėliotinos pagalbos priemonėmis būtina nedelsiant leisti po oda 0,3 – 0,5 mg epinefrino arba stebint elektrokardiogramą ir kraujospūdį lėtai į veną švirkšti 0,1 mg epinefrino (būtina laikytis skiedimo taisyklių!), taikyti priemones, palaikančias kvėpavimo takų praeinamumą, paskui skirti sisteminių gliukokortikoidų.
Be to, rekomenduojama leisti į veną antihistamininių preparatų ir H2 receptorių antagonistų.
Jei yra C1 inaktyvatoriaus trūkumas, reikia apsvarstyti, ar nevertėtų jo vartoti kartu su epinefrinu.
Pacientą būtina gydyti ligoninėje. Prieš pacientą išleidžiant iš ligoninės jį būtina stebėti tinkamomis priemonėmis mažiausiai 12 – 24 valandas, kad įsitikinti, jog simptomai visiškai išnyko.
AKF inhibitoriais gydomiems juodaodžiams pacientams angioedema pasireiškia dažniau negu baltaodžiamas ligoniams.
Neutropenija ir agranulocitozė
Retai ligoniams, sergantiems hipertenzija, gydymo AKF inhibitoriais metu gali pasireikšti neutropenija arba agranulocitozė. Toks sutrikimas dažniau pasireiškia pacientams, kuriems yra inkstų veiklos sutrikimas, ypač susijęs su kraujagyslių ir jungiamojo audinio pažeidimu, pvz., sistemine raudonąja vilklige ar sklerodermija, arba kurie gydomi imuunodepresantais.
Prieš pradedant vartoti EnaHEXAL Comp, būtina labai tiksliai nustatyti naudos ir pavojaus santykį pacientams, kurių sutrikęs imunitetas, kurie serga kolagenoze arba kurie vartoja medikamentų, slopinančių imuninę reakciją (pvz., kortikoidų, citostatikų, antimetabolitų), alopurinolio, prokainamido ar ličio. Reikia reguliariai stebėti svarbiausius klinikinių bei laboratorinių tyrimų rodmenis.
Jei EnaHEXAL Comp vartojančiam pacientui pasireiškia karščiavimas, limfmazgių patinimas, gerklės skausmas, būtina nedelsiant patikrinti leukocitų kiekybinę sudėtį.

4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Galima toliau aprašyta EnaHEXAL Comp, AKF inhibitorių ar hidrochlorotiazido ir kitų kartu vartojamų vaistų sąveika.

Natrio chloridas silpnina EnaHEXAL Comp sukeliamą kraujospūdžio mažėjimą.
Antihipertenziniai vaistai (pavyzdžiui, kitokie diuretikai, beta receptorių blokatoriai), nitratai, kraujagysles plečiantys preparatai, barbitūratai, fenotiazino dariniai, tricikliai antidepresantai, alkoholis stiprina EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį.
Analgetikai, vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, acetilsalicilo rūgštis, indometacinas) gali silpninti EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį. Gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas, ypač tuo atveju, jei yra hipovolemija.
Hidrochlorotiazidas stiprina didelių salicilatų dozių toksinį poveikį centrinei nervų sistemai.
Enalaprilio vartojant kartu su kaliu ar kalį sulaikančiu diuretiku (pavyzdžiui, spironolaktonu, amiloridu, triamterenu) bei kitais vaistais, pavyzdžiui, heparinu, kurie didina kalio kiekį serume, didėja kalio koncentracija kraujo serume.
Jei hidrochlorotiazido vartojama kartu su kalį išskiriančiais diuretikais (pavyzdžiui, furozemidu), gliukokortikoidais, kortikotropinu, karbenoksolonu, amfotericinu B, penicilinu G, salicilatais arba jei kartu su juo per daug vartojama vidurių laisvinamųjų vaistų, didėja kalio ir (arba) magnio išsiskyrimas.
EnaHEXAL Comp didina kartu vartojamo ličio koncentraciją kraujo serume, todėl stiprėja kardiotoksinis ir neurotoksinis jo poveikis. Dėl šios priežasties būtina reguliariai kontroliuoti ličio koncentraciją kraujyje.
EnaHEXAL Comp stiprina kartu vartojamo alkoholio poveikį.
Jeigu yra kalio ir (arba) magnio trūkumas, kartu su EnaHEXAL Comp vartojant rusmenės glikozidų, gali stiprėti pastarųjų preparatų pageidaujamas ir šalutinis poveikis.
Hidrochlorotiazidas silpnina katecholaminų, pavyzdžiui, epinefrino, poveikį.
Jei kartu vartojama alopurinolio, citostatikų, imuninę sistemą slopinančių medikamentų, sisteminį poveikį darančių kortikoidų, prokainamido, gali sumažėti leukocitų kiekis kraujyje (pasireikšti leukopenija).
Hidrochlorotiazidas didina citostatikų (pavyzdžiui, ciklofosfamido, fluoruracilo, metotreksato) toksinį poveikį kaulų čiulpams (stipriausiai gali pasireikšti granulocitopenija).
Hidrochlorotiazidas silpnina geriamųjų vaistų nuo cukraligės, pvz.,. sulfanilkarbamido darinių, biguanidų, insulino, veiksmingumą.
Hidrochlorotiazido rezorbciją mažina cholestiraminas ir kolestipolis.
Hidrochlorotiazidas stiprina ir ilgina kartu vartojamų kurarės tipo miorelaksantų griaučių raumenis atpalaiduojantį poveikį (anesteziologą būtina informuoti apie EnaHEXAL Comp).
Kartu su EnaHEXAL Comp vartojant metildopos, dėl antikūnų hidrochlorotiazidui atsiradimo pavieniais atvejais galima hemolizė.

4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Nėščioms moterims tablečių EnaHEXAL Comp vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai laikoma, kad jos gelbėja moters gyvybę.
AKF inhibitoriai, jei jų vartojama paskutiniuosius šešis nėštumo mėnesius, gali didinti vaisiaus ir naujagimių sergamumą bei mirtingumą. Šių vaistų vartojimas minėtu laikotarpiu yra susijęs su vaisiaus ir naujagimio pažeidimu, įskaitant hipotenziją, inkstų nepakankamumą, hipokaliemiją ir (arba) naujagimio kaukolės deformaciją. Pastebėta vaisiaus vandenų sumažėjimo, kuris tikriausiai rodo, kad yra susilpnėjusi vaisiaus inkstų veikla, atvejų. Dėl šio pokyčio gali atsirasti galūnių kontraktūra, veido ir kaukolės deformacijų bei plaučių hipoplazija.
Ar embriono vystymosi laikotarpiu (pirmuosius tris nėštumo mėnesius) EnaHEXAL Comp vartoti saugu, tiksliai nežinoma, nes trūksta patirties.
Atrodo, kad užuomazgai ar vaisiui, kuriuos gimdoje veikia AKF inhibitoriai pirmuosius tris nėštumo mėnesius, nepageidaujamas poveikis nesireiškia.
Rutiniškas diuretikų vartojimas sveikai nėščiai moteriai nerekomenduojamas, kadangi jie motinai ir vaisiui yra pernelyg pavojingi, t. y. gali sukelti vaisiaus ir naujagimio geltą, trombocitopeniją ir galbūt nepageidaujamą poveikį, kuris pasireiškia suaugusiems žmonėms.
Jei EnaHEXAL Comp vartojama nėštumo metu, pacientę būtina informuoti apie galimą pavojų vaisiui. Jei manoma, kad šio vaisto nėščiai moteriai vartoti būtina, vaisiaus vandenų būklei įvertinti reikia atlikti daugkartinį tyrimą ultragarsu. Nustačius, kad vaisiaus vandenų per mažai, EnaHEXAL Comp vartojimą reikėtų nutraukti, nebent manoma, kad jos gelbėja moters gyvybę. EnaHEXAL Comp vartojančių motinų naujagimius būtina atidžiai stebėti, kadangi jiems gali atsirasti hipotenzija, oligurija bei hiperkaliemija. Prasiskverbęs per placentą enalaprilis iš naujagimio organizmo gali būti sėkmingai šalinamas kraujo dialize ir teoriškai pakeičiamuoju kraujo perpylimu.
Hidrochlortiazido, kuris prasiskverbia per placentą, šalinimo iš naujagimio kraujotakos patirties nėra.

Žindymas
Enalaprilis ir tiazidas patenka į moters pieną. Jei manoma, kad EnaHEXAL Comp vartoti būtina, žindymą reikia nutraukti.

4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valgyti mechanizmus

EnaHEXAL Comp gydomų pacientų sveikatą turi reguliariai stebėti gydytojas. Paciento reakcija į vaistą gali būti skirtinga ir gali trikdyti gebėjimą vairuoti transportą, prižiūrėti veikiančius įrenginius ir dirbti nesaugioje padėtyje, pvz., laipioti kopėčiomis. Stipresnė ji būna gydymo pradžioje, keičiant dozavimą, taip pat kartu su medikamentu geriant alkoholio.

4.8. Nepageidaujamas poveikis

Gydant EnaHEXAL Comp, enalapriliu ar hidrochlorotiazidu, pastebėtas toliau aprašytas nepageidaujamas poveikis.

Širdies ir kraujagyslių sistema
Kartais, ypač gydymo preparatu pradžioje bei pacientams, kurių organizme yra druskų ir (arba) skysčių trūkumas (pavyzdžiui, vemiant, viduriuojant, prieš tai vartojant diuretikų), kurie serga širdies nepakankamumu, sunkia hipertonija, taip pat padidinus vaisto dozę, gali perdaug sumažėti kraujospūdis (prasidėti hipotonija, ortostazė), todėl gali pasireikšti svaigulys, sunkumo pojūtis, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė.
Dėl hidrochlorotiazido sukeltos hipokaliemijos gali atsirasti elektrokardiogramos pokyčių, sutrikti širdies ritmas.
Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo pavieniais atvejais gali pasireikšti tachikardija, širdies tvinkčiojimas, krūtinės skausmas, krūtinės angina, ištikti miokardo infarktas, trumpalaikė išeminė ataka, smegenų insultas.

Inkstai
Kartais gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais dėl hiopvolemijos ir (arba) hipotenzijos gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas.
Retai pastebėta proteinurijos, iš dalies susijusios su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų.
Pavieniais atvejais hidrochlorotiazidas sukėlė nebakterinį intersticinį nefritą.

Kvėpavimo takai
Kartais gali atsirasti sausas kosulys ir gerklės skausmas, retai – dusulys, sinusitas, rinitas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas arba astma, plaučių infiltratai, stomatitas, glositas, burnos sausmė ir troškulys.
Pastebėta pavienių alerginio alveolito (eozinofilinės pneumonijos), susijusio su enalaprilio vartojimu, atvejų. Išgėrus enalaprilio, retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.
Pastebėta pavienių ūminio plaučių pabrinkimo su šoko simptomais atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.
Pavieniais atvejais preparatai, kurių sudėtyje yra AKF inhibitorių, sukelia angioneurozinę edemą, kuri apima gerklas, ryklę ir (arba) liežuvį (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės”).

Virškinimo sistema ir kepenys
Kartais gali pasireikšti pykinimas, negalavimai viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, pankreatitas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, - ūminis cholecistitas.
Vartojant AKF inhibitorių, retai pasireiškia sindromas, prasidedantis cholestazine gelta, progresuojantis iki žaibinės kepenų nekrozės. Kartais ligonis miršta. Šio sindromo priežastis neaiški.
Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio arba visiško žarnų nepraeinamumo atvejų.

Oda, kraujagyslės
Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau – dilgėlinė, niežulys, angioneurozinė edema, apimanti lūpas, veidą ir (arba) galūnes.
Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų, pvz., pūslinė, daugiaformė eritema, eksfoliacinis dermatitas, Stiveno ir Džonsono sindromas, toksinė epidermio nekrolizė bei odos raudonoji vilkligė (pastarasis nepageidaujamas poveikis pastebėtas hidrochlortiazido vartojantiems ligoniams).
Odos pokyčių metu kartu gali būti karščiavimas, mialgija, artralgija, artritas, vaskulitas, eozinofilija, leukocitozė ir (arba) padidėjęs antibranduolinių antikūnų titras, padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis.
Vartojant dideles hidrochlorotiazido dozes, dėl kraujo sutirštėjimo pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai galima trombozė ir embolija.
Hidrochlortiazido vartojantiems ligoniams retai sutrinka ašarų gamyba.
Pacientams, vartojantiems AKF inhibitorių, pastebėta pavienių prakaitavimo, karščio pylimo, panašių į žvynelinę odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, alopecijos, onicholizės ir Raynaudo sindromo pasunkėjimo atvejų.

Nervų sistema
Retkarčiais pasireiškia (iš dalies dėl vandens ir elektrolitų apykaitos sutrikimo) galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai - depresija, apdujimas, miego sutrikimas, impotencija, periferinė neuropatija su parestezija, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, būdo pokyčiai, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.
Retai per stipri diurezė sukelia dehidraciją ir hipovolemiją, dėl kurių gali prasidėti traukuliai, pasireikšti svaigulys ir suglumimas.

Judėjimo aparatas
Preparato sudėtyje yra tiazido, kuris pavieniais atvejais gali sukelti raumenų skausmą bei blauzdų mėšlungį. Dėl didelės hidrochlortiazido dozės sukeltos hipokaliemijos gali pasireikšti raumenų silpnumas ir parezė.

Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys
Retkarčiais sumažėja hemoglobino koncentracija, hematokrito rodmenys, leukocitų arba trombocitų kiekis kraujyje.
Retai gali pasireikšti kolagenozė, ypač pacientams, sergantiems inkstų veiklos nepakankamumu. Jeigu ligonis kartu vartoja alopurinolio, prokainamido arba tam tikrų vaistų, kurie slopina organizmo imuninę sistemą, galima mažakraujystė, trombocitopenija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija, pavieniais atvejais - agranulocitozė arba pancitopenija.
Pavieniais atvejais gali atsirasti hemolizė ir hemolizinė anemija (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), tačiau jos priežastinio ryšio su AKF inhibitorių vartojimu nustatyti neįmanoma.
Preparato veiklioji medžiaga hidrochlorotiazidas, ypač jei jo vartojama nuolat ir ilgai, dažnai sutrikdo elektrolitų apykaitą: visų pirma pasireiškia hipokaliemija, hiponatremija, hipomagnezemija, hipochloremija, hiperkalcemija. Dėl elektrolitų ir skysčio netekimo gali atsirasti metabolinė alkalozė.
Kraujyje gali padidėti cukraus, cholesterolio, trigliceridų kiekis, amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padidėja šlapimo rūgšties kiekis, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros ligos priepuolis.
Kartais žmonėms, ypač pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti karbamido, kreatinino ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.
Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.
Pavieniais atvejais gali padaugėti bilirubino kiekis ir padidėti kepenų fermentų aktyvumas.

4.9. Perdozavimas

Perdozavimo simptomai
Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių apsinuodijimo simptomų: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, sunki hipotenzija, sąmonės sutrikimas (gali ištikti net koma), traukuliai, parezė, širdies ritmo sutrikimas, bradikardija, kraujotakos šokas, inkstų nepakankamumas, paralyžinis žarnų nepraeinamumas.

Pagalba perdozavimo atveju
Perdozavus, t. y. pasireiškus apsinuodijimui, gydomosios priemonės skiriamos, atsižvelgiant į vartojimo būdą ir laiką bei simptomus ir jų sunkumą.
Be bendrųjų priemonių, kurios padeda iš organizmo šalinti EnaHEXAL Comp, pvz., skrandžio plovimo, adsorbuojamųjų medžiagų vartojimo, natrio sulfato davimo per pirmas 30 minučių po vaisto išgėrimo), intensyviosios terapijos skyriuje būtina stebėti ir prireikus koreguoti gyvybines funkcijas.
Pasireiškus hipotenzijai, reikia sunormalinti natrio kiekį ir plazmos tūrį. Jei tokios priemonės nepadeda, būtina į veną leisti katecholaminų. Patariama apsvarstyti, ar nereikėtų vartoti angiotenzino II.
Jei bradikardijos medikamentais pašalinti neįmanoma, reikia naudoti širdies stimuliatorių.
Būtina nuolat stebėti skysčio, elektrolitų bei rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, cukraus bei medžiagų, šalinamų su šlapimu kiekį kraujyje. Jei yra hipokalemija, reikia papildyti kalio kiekį.5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

EnaHEXAL Comp sukelia antihipertenzinį ir diurezinį poveikį.
Enalaprilis ir hidrochlorotiazidas tinka per dideliam kraujo spaudimui mažinti ir pavieniui, ir kartu. Abiejų veikliųjų medžiagų kraujospūdį mažinantis poveikis yra beveik suminis.
Enalaprilis gali mažinti hidrochlorotiazido sukeltą kalio pasišalinimą iš organizmo.

5.1. Farmakodinaminės savybės

Enalaprilis
Enalaprilis kepenyse hidrolizuojamas ir atsiranda enaprilatas, kuris yra AKF slopinamoji medžiaga. AKF yra peptidildipeptidazė, kuri konvertuoja angiotenziną I į kraujagysles sutraukiantį angiotenziną II. AKF slopinimas sumažina kraujagysles sutraukiančio angiotenzino sintezę audiniuose ir kraujo plazmoje, todėl mažėja aldosterono sekrecija ir kartu didėja kalio koncentracija kraujo serume. Dėl to, kad išnyksta neigiamas grįžtamasis ryšys tarp angiotenzino ir renino sekrecijos, didėja plazmos renino aktyvumas.
Kadangi AKF mažina ir vazodepresinio peptido bradikinino sintezę, dėl AKF slopinimo padidėja cirkuliuojančio ir lokaliai veikiančio kalikreino ir kinino aktyvumas, vadinasi aktyvinama ir prostaglandinų sistema. Gali būti, kad šis poveikis turi įtakos AKF inhibitoriams mažinant kraujospūdį ir prisideda prie tam tikro nepageidaujamo poveikio atsiradimo.
Enalaprilis mažina pacientų, sergančių hipertenzija, kraujo spaudimą gulint ir stovint. Tokiu atveju širdies susitraukimai kompensatoriškai nedažnėja.
Atlikus kraujotakos tyrimus nustatyta, kad enalaprilis labai mažina periferinių arterijų pasipriešinimą. Jis paprastai nesukelia klinikai reikšmingo plazmos srovės per inkstus ir glomerulų filtracijos pokyčių.
Daugumai pacientų antihipertenzinis poveikis pasireiškia praėjus maždaug 1 valandai po enalaprilio dozės išgėrimo, didžiausias vienkartinės dozės poveikis atsiranda paprastai po 4 – 6 valandų.
Didžiausias tam tikros enalaprilio dozės kraujospūdį mažinantis poveikis paprastai atsiranda po 3 – 4 savaičių.
Vartojant rekomenduotą dienos dozę, antihipertenzinis poveikis išlieka net ir gydant ilgai. Trumpam nutraukus enalaprilio vartojimą, nebūna greito ir pernelyg didelio kraujospūdžio padidėjimo (Rebound).

Hidrochlorotiazidas
Hidrochlorotiazidas yra benzotiadiazidas. Tiazidai tiesiogiai veikia inkstus ir didina natrio chlorido ir su juo susijusio vandens išsiskyrimą. Jų klinikai reikšminga veikimo vieta yra pradinė distalinių inkstų kanalėlių dalis. Čia jie slopina elektroneutralų natrio ir chloro pernešimą per kanalėlių ląstelių membraną. Kalio ir magnio išsiskiria daugiau, kalcio - mažiau. Veikiant hidrochlorotiazidui, išsiskiria šiek tiek rūgščiojo karbonato, chloridų išsiskiria daugiau nei natrio.
Veikiant hidrochlorotiazidui, gali atsirasti metabolinė alkalozė. Vaistas aktyviai išskiriamas proksimaliniuose inkstų kanalėliuose.
Diurezinis jo poveikis išlieka organizme, jei yra metabolinė acidozė arba alkalozė.
Manoma, kad antihipertenzinis hidrochlorotiazido poveikis pasireiškia todėl, kad pakinta natrio, sumažėja ekstraceliulinio vandens kiekis ir plazmos tūris, pakinta inkstų kraujagyslių pasipriešinimas, sumažėja kraujagyslių reakcija į norepinefrino ir angiotenzino II poveikį.
Elektrolitų ir vandens išsiskyrimas dėl hidrochlorotiazido poveikio prasideda po 2 valandų, didžiausias poveikis būna po 3 - 6 valandų ir trunka 6 – 12 valandų.
Antihipertenzinis poveikis pasireiškia tik po 3 – 4 gydymo dienų ir, nutraukus vaisto vartojimą, gali laikytis net savaitę.

5.2. Farmakokinetinės savybės

Enalaprilis
Enalaprilio maleatas yra neaktyvioji vaisto forma. Jis aktyvuojamas kepenyse į veikliąją medžiagą enalaprilatą. Iš virškinimo trakto rezorbuojama 50 –70 % enalaprilio maleato. Maistas rezorbcijai įtakos nedaro.
Didžiausia išgerto enalaprilato koncentracija plazmoje atsiranda po 3 – 4 valandų. Prie plazmos baltymų prisijungia ne daugiau kaip 50 % preparato.
Daugiausia enalaprilato išskiriama per inkstus. Jei vienkartinė dozė geriama daug kartų, enalaprilato bendrasis pusinės eliminacijos periodas (efektyvusis pusinės eliminacijos periodas) yra 11 valandų. Enalaprilato galutinės pusinės eliminacijos periodas trunka maždaug 35 valandas.
Enalaprilato šalinimas pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi, sumažėja, ir tai priklauso nuo funkcijos sutrikimo laipsnio. Enalaprilatą galima šalinti dialize. Kraujo dializė sumažina enalaprilato koncentraciją plazmoje maždaug 46 %. Be to, enalaprilatą galima šalinti iš plazmos peritonine dialize.

Hidrochlortiazidas
Išgerto hidrochlorotiazido iš virškinimo sistemos rezorbuojama 60 – 80 %.
Išgėrus 12,5 mg hidrochlorotiazido, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje (70 ng/ml) būna po 1,5 – 4 valandų, išgėrus 25 mg – didžiausia koncentracija kraujo plazmoje (142 ng/ml) būna po 2 – 5 valandų.
65 % hidrochlorotiazido jungiasi su plazmos baltymais, vaisto tariamasis pasiskirstymo tūris yra 0,5 – 1,1 l/kg.
Išgėrus hidrochlorotiazido daugiau kaip 95 % jo nepakitusio išsiskiria pro inkstus, 50 – 70 % išgertos vienkartinės dozės išsiskiria per 24 valandas (jau po 60 minučių šlapime atsiranda preparato kiekis, kurį įmanoma nustatyti).
Pusinės eliminacijos periodas trunka 6 – 8 valandas.
Jei sergama inkstų nepakankamumu, vaisto išsiskyrimas mažėja, pusinės eliminacijos periodas ilgėja. Renalinis hidrochlorotiazido klirensas gerai koreliuoja su kreatinino klirensu.
Jei yra lėtinis inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas mažesnis negu 30 ml/min.), hidrochlortiazidas yra bevveik neveiksmingas arba net pavoingas, kadangi dar labiau mažėja filtracijos per glomerulus greitis.

5. 3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Įprastinių vaisto saugumo, daug kartų vartojamos dozės toksinio poveikio, genotoksinio ir kancerogeninio poveikio tyrimų metu specialaus pavojaus žmogui nepastebėta. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas

Kalcio vandenilio fosfatas
Laktozės monohidratas
Magnio stearatas
Kukurūzų krakmolas
Natrio vandenilio karbonatas
Talkas.

6.2. Nesuderinamumas

Nepastebėtas.

6.3. Tinkamumo laikas

3 metai.
Pasibaigus ant pakuotės išspausdintam tinkamumo laikui, medikamento vartoti draudžiama.

6.4. Specialios laikymo sąlygos

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje.

6.5. Pakuotė ir jos turinys

Aliuminio folijos pakuotė, kurioje yra 30 arba 60 tablečių. Kartono dėžutė, kurioje yra lizdinės plokštelės ir informacinis lapelis.

6.6. Specialųs atliekų tvarkymo raikalavimai

Specialių reikalavimų nėra.7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

Hexal AG
Industriestra(e 25
D-83607 Holzkirchen, Vokietija
Telefonas + 8024 90 80
Telefaksas + 8024 90 82 90
Elektroninis paštas medwiss@hexal.de8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

03/8221/99. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2003-11-1110. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-01-29
III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS


A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS
KARTONO DĖŽUTĖ1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

EnaHEXAL Comp 20 mg /12,5 mg tabletės
Enalaprili maleas / Hydrochlorothiazidum2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Vienoje tabletėje yra 20 mg enalaprilio maleato ir 12,5 mg hidrochlorotiazido.3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Sudėtyje yra laktozės.4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

30 tablečių
60 tablečių5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Vartoti per burną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki {mm/MMMM}9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 0C temperatūroje10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

HEXAL AG
Industriestra(e 25
83607 Holzkirchen
Vokietija12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

LT R 03/8221/913. SERIJOS NUMERIS

Serija {numeris}14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA16. INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU

EnaHEXAL Comp 20 mg /12,5 mg tabletės
2009-04-08

MINIMALI INFORMACIJA ANT LIZDINIŲ LAKŠTŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲ
LIZDINĖ PLOKŠTELĖ1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

EnaHEXAL Comp 20 mg /12,5 mg tabletės
Enalaprili maleas / Hydrochlorothiazidum2. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS

HEXAL AG3. TINKAMUMO LAIKAS

{mm/MMMM}4. SERIJOS NUMERIS

{numeris}5. KITA

2009-04-08

B. PAKUOTĖS LAPELIS
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI
EnaHEXAL Comp 20 mg / 12,5 mg tabletės
Enalaprilis /hidrochlortiazidas.Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra EnaHEXAL Comp ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant EnaHEXAL Comp
3. Kaip vartoti EnaHEXAL Comp
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti EnaHEXAL Comp
6. Kita informacija

.
1. KAS YRA EnaHEXAL Comp IR KAM JIS VARTOJAMAS

Preparatas nuo didelio kraujo spaudimo.
AKF, t. y. angiotenziną konvertuojančio fermento, inhibitorius ir medžiagos, skatinančios šlapimo išsiskyrimą (tiazidų grupės diuretiko) derinys.

EnaHEXAL Comp tinka tik pacientams, kuriems vienas enalaprilis kraujospūdį mažina nepakankamai.
Originali pakuotė, kurioje yra 30 arba 60 tablečių.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EnaHEXAL Comp

EnaHEXAL Comp vartoti negalima, jei:
padidėjęs jautrumas medžiagoms, esančioms vaisto sudėtyje;
pacientas turi polinkį į audinių patinimą (yra įgimta ar kitokia angioneurozinė edema arba ją buvo sukėlę anksčiau vartoti panašaus poveikio vaistai);
inkstų veikla labai sutrikusi;
yra inkstų nepakankamumas (anurija);
padidėjęs jautrumas sulfanilamidams;
susiaurėję inkstų arterijos (yra inkstų arterijų stenozė).

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Toliau aprašyta, kokiomis aplinkybėmis ir labai atsargiai EnaHEXAL Comp galima vartoti. Į gydytoją reikia kreiptis net ir tuo atveju, jei apie tai su juo jau buvo kalbėta.

Simptominė hipotenzija
Išgėrus pirmąją EnaHEXAL Comp dozę, gali labai sumažėti kraujo spaudimas. Toks poveikis dažnesnis pacientams, kurių organizme dėl įvairių priežasčių (pvz., gydymo diuretikais, bedruskės dietos, dializės, vėmimo ar viduriavimo) trūksta skysčio ir druskų, bei ligoniams, sergantiems nuo renino priklausomu kraujospūdžio padidėjimu. Tokiems žmonėms būtina reguliariai stebėti elektrolitų kiekį serume.
Speciali priežiūra būtina pacientams, kuriems yra išeminė širdies liga ar smegenų kraujotakos sutrikimas, kadangi tokius ligonius dėl per stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali ištikti širdies priepuolis arba insultas.
Būtina labai kruopšti priežiūra, jei:
sergama liga, kurios metu padidėja baltymo išsiskyrimas su šlapimu;
sutrikusi elektrolitų apykaita;
sutrikdytas imunitetas arba sergama specifine reumatine liga (kolagenoze, pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija);
kartu gydoma vaistais, kurie slopina imuninę sistemą (pavyzdžiui, kai kuriais antinksčių hormonais (kortikoidais), vaistais nuo vėžio, nuo virusinių ligų, medikamentais, vartojamais podagrai, širdies ritmo sutrikimui ar psichikos ligai (pvz., ličio preparatais) gydyti;
yra sumažėjęs kraujo tūris;
susiaurėjusios smegenų ir širdies kraujagyslės;
yra inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml);
yra labai didelis kraujo spaudimas arba inkstų ligos sukeltas didelis kraujo spaudimas;
pacientas vyresnis negu 65 metų.

Prieš pradedant vartoti EnaHEXAL Comp, gydytojas turi patikrinti inkstų veiklą bei sunormalinti druskų ir (arba) skysčio kiekį.
Gydymo EnaHEXAL Comp metu, ypač pradžioje, ir rizikos grupės pacientams (sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu), gali labai sumažėti kraujospūdis.
Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.

Audinių patinimas (Angioneurozinė edema).
Skausmingas audinių patinimas, sukeliantis odos ir gleivinės skausmą gali būti EnaHEXAL Comp sukeltos specifinės alerginės reakcijos požymis. Ši reakcija gali pasireikšti gydymo metu bet kuriuo laiku ir pažeisti veidą, galūnes, lūpas, liežuvį ir gerklę. Jei patinsta gerklos, pacientas gali net uždusti(
Jei išgėrus EnaHEXAL Comp atsiranda audinių patinimas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ar greitąją pagalbą.
Angioneurozinė edema daug dažniau pasireiškia juodaodžiams pacientams.

Kitokios padidėjusio jautrumo reakcijos.
Jei vartojantiems EnaHEXAL Comp pacientams taikomas specifinis sunkaus riebalų apykaitos sutrikimo gydymas (mažo tankio lipoproteinų aferezė), gali pasireikšti gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija.
Jei minėtas specifinis riebalų apykaitos sutrikimo gydymas yra būtinas, prieš tai EnaHEXAL Comp gydytojas turi laikinai pakeisti kitokiu preparatu nuo didelio kraujo spaudimo.
Atliekant desensibilizaciją (mažinant ar slopinant galimą alerginę reakciją) nuo vabzdžių (bičių, vapsvų) ir kartu vartojant EnaHEXAL Comp, dažniau gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija: kraujospūdžio sumažėjimas, dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, todėl desensibilizacijos metu EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.

Kraujo dializė per dirbtinį inkstą.
Jei vartojančio EnaHEXAL Comp ligonio neatidėliotinai dializei naudojama speciali dializės membrana, pvz., “AN 69”, dažniau galima sunki padidėjusio jautrumo reakcija (gali ištikti net kraujotakos kolapsas), todėl gydytoją, kuris daro dializę, būtina informuoti, jog pacientas vartoja EnaHEXAL Comp.
Jeigu vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda karščiavimas, limfmazgių patinimas ir (arba) gerklės uždegimas, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti kiekybinę leukocitų sudėtį.

Kitų vaistų vartojimas
Prašom įsidėmėti, kad šie nurodymai neseniai vartotiems vaistams taip pat tinka. Jei pacientas vartoja kitokių vaistų, būtina informuoti gydytoją.
EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį gali stiprinti beta receptorių blokatoriai, metildopa, kalcio antagonistai.
Jei nėra alternatyvaus gydymo ir būtina vartoti ganglijus blokuojančių vaistų bei antiadrenerginių preparatų, pacientą reikia atidžiai stebėti.
Analgetikai, vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, acetilsalicilo rūgštis, indometacinas) gali silpninti EnaHEXAL Comp kraujospūdį mažinantį poveikį. Gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas, ypač tuo atveju, jei yra hipovolemija.
Hidrochlorotiazidas stiprina didelių salicilatų dozių toksinį poveikį centrinei nervų sistemai.
Enalaprilio vartojant kartu su kaliu ar kalį sulaikančiu diuretiku (pavyzdžiui, spironolaktonu, amiloridu, triamterenu) bei kitais vaistais, pavyzdžiui, heparinu, kurie didina kalio kiekį serume, didėja kalio koncentracija kraujo serume.
Jei hidrochlorotiazido vartojama kartu su kalį išskiriančiais diuretikais (pavyzdžiui, furozemidu), gliukokortikoidais, kortikotropinu, karbenoksolonu, amfotericinu B, penicilinu G, salicilatais arba jei kartu su juo per daug vartojama vidurių laisvinamųjų vaistų, didėja kalio ir (arba) magnio išsiskyrimas.
EnaHEXAL Comp didina kartu vartojamo ličio koncentraciją kraujo serume, todėl stiprėja kardiotoksinis ir neurotoksinis jo poveikis. Dėl šios priežasties būtina reguliariai kontroliuoti ličio koncentraciją kraujyje.
EnaHEXAL Comp stiprina kartu vartojamo alkoholio poveikį.
Jeigu yra kalio ir (arba) magnio trūkumas, kartu su EnaHEXAL Comp vartojant rusmenės glikozidų, gali stiprėti pastarųjų preparatų pageidaujamas ir šalutinis poveikis.
Hidrochlorotiazidas silpnina katecholaminų, pavyzdžiui, epinefrino, poveikį.
Jei kartu vartojama alopurinolio, citostatikų, imuninę sistemą slopinančių medikamentų, sisteminį poveikį darančių kortikoidų, prokainamido, gali sumažėti leukocitų kiekis kraujyje (pasireikšti leukopenija).
Hidrochlorotiazidas didina citostatikų (pavyzdžiui, ciklofosfamido, fluoruracilo, metotreksato) toksinį poveikį kaulų čiulpams (stipriausiai gali pasireikšti granulocitopenija).
Hidrochlorotiazidas silpnina geriamųjų vaistų nuo cukraligės, pvz.,. sulfanilkarbamido darinių, biguanidų, insulino, veiksmingumą.
Hidrochlorotiazido rezorbciją mažina cholestiraminas ir kolestipolis.
Hidrochlorotiazidas stiprina ir ilgina kartu vartojamų kurarės tipo miorelaksantų griaučių raumenis atpalaiduojantį poveikį (anesteziologą būtina informuoti apie EnaHEXAL Comp vartojimą).
Kartu su EnaHEXAL Comp vartojant metildopos, dėl antikūnų hidrochlorotiazidui atsiradimo pavieniais atvejais galima hemolizė.

Nėštumo ir žindymo laikotarpis
EnaHEXAL Comp, ypač vartojamos paskutiniuosius šešis nėštumo mėnesius, gali pažeisti vaisių ir net sukelti jo mirtį.
Prieš pradedant vartoti EnaHEXAL Comp moteris turi pasitikrinti, ar ji nenėščia. Gydymo EnaHEXAL Comp metu pacientė turi saugotis, kad nepastotų. EnaHEXAL Comp nėštumo metu reikia nevartoti, nebent manoma, kad jos gelbėja moters gyvybę. Jei moteris pastoja, reikia kreiptis į gydytoją, kuris skirs kitokį gydymą.
Veikliosios EnaHEXAL Comp medžiagos išsiskiria su pienu, todėl prieš pradedant vartoti medikamento, žindymą būtina nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
EnaHEXAL Comp gydomų pacientų sveikatą turi reguliariai stebėti medikas. Paciento reakcija į vaistą gali būti skirtinga ir gali trikdyti gebėjimą vairuoti transportą, prižiūrėti veikiančius įrenginius ir dirbti nesaugioje padėtyje, pvz., laipioti kopėčiomis. Stipresnė ji būna gydymo pradžioje, keičiant dozavimą, taip pat kartu su medikamentu geriant alkoholio..

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL Comp medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Informacija ligoniams, sergantiems cukriniu diabetu: vienoje tabletėje yra 0,01 vieneto pakeičiamųjų angliavandenių. 3. KAIP VARTOTI EnaHEXAL Comp

Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama EnaHEXAL Comp vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo nurodymų, priešingu atveju EnaHEXAL Comp gali sukelti nepageidaujamą poveikį.
Jei diuretikais gydomas pacientas turi vartoti EnaHEXAL Comp, diuretikų vartojimą būtina nutraukti iki gydymo EnaHEXAL Comp pradžios likus kelioms dienoms. Išgėrus pirmąją EnaHEXAL Comp pacientą būtina atidžiai stebėti dėl galimo per didelio kraujospūdžio sumažėjimo.
Pradinė dienos dozė yra pusė tabletės. Jei būtina, ją galima didinti iki vienos tabletės. Ligoniams, sergantiems inkstų nepakankamumu ar inkstų kraujagyslių ligos sukelta hipertenzija, EnaHEXAL Comp pradiniam gydymui netinka. (žr. skyrių „Specialios atsargumo priemonės“).
Vaisto vartojimo trukmę nustato gydytojas.

Pavartojus per didelę EnahEXAL Comp dozę
Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių apsinuodijimo simptomų: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės sutrikimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo sutrikimas, retas širdies ritmas, kraujotakos šokas, inkstų nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.
Įtarus, jog perdozuota, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti EnaHEXAL Comp
Vaisto pamiršus išgerti vieną kartą, kitą kartą gerti daugiau tablečių negalima, reikia ir toliau vartoti nurodytą EnaHEXAL Comp dozę.

Nutraukus vartoti EnaHEXAL Comp
Gali vėl padidėti kraujo spaudimas.
Jei pacientas savo nuožiūra nori EnaHEXAL Comp vartojimą pertraukti arba baigti prieš laiką (pvz., dėl nepageidaujamo poveikio ar pagerėjusios savijautos), būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Dažniausias nepageidaujamas poveikis yra svaigulys ir nuovargis. Paprastai jis būna trumpalaikis ir lengvas bei dėl jo gydymo nutraukti nereikia
Kitoks nepageidaujamas poveikis, pastebėtas 1 – 2 % pacientų, pasireiškia kaip mėšlungis, pykinimas, silpnumas, ortostatinis kolapsas, galvos skausmas, kosulys ir impotencija.
Toliau išvardytas retesnis nepageidaujamas poveikis, pastebėtas klinikinių tyrimų metu ir po to, kai vaistas pradėtas platinti.

Širdies ir kraujagyslių sistema.
Kartais, ypač gydymo pradžioje bei kai kuriems pacientams, gali perdaug sumažėti kraujospūdis, todėl gali pasireikšti svaigulys, silpnumas, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė. Be to, gydytojas gali pastebėti elektrokardiogramos pokyčių, nustatyti širdies ritmo sutrikimą.
Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali padažnėti širdies ritmas, atsirasti širdies tvinkčiojimas, krūtinės skausmas, krūtinės angina, nepakankamos smegenų kraujotakos simptomų (pvz., vienos kūno pusės paralyžius, regos ar kalbos išnykimas), kuri gali būti laikina arba sukelti nuolatinį nervų pažeidimą (smegenų insultą).

Inkstai.
Kartais gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas.
Retai pastebėta baltymų šalinimo su šlapimu padidėjimo, iš dalies susijusio su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų.
Buvo specifinio inkstų uždegimo (nebakterinio intersticinio nefrito) retų atvejų.

Kvėpavimo takai.
Kartais gali atsirasti sausas kosulys gerklės skausmas, kimulys, bronchų uždegimas, retai – dusulys, prienosinių ančių uždegimas, bendrasis negalavimas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, burnos ar liežuvio gleivinės uždegimas, burnos sausmė ir troškulys. Gydytojas gali nustatyti tam tikrų medžiagų susikaupimą plaučių audinyje (plaučių infiltartus).
Pastebėta pavienių alerginio plaučių alveolių uždegimo atvejų. Retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.
Pastebėta pavienių ūminio skysčio susikaupimo plaučiuose (plaučių edemos) su kraujotakos kolapsu, dusuliu ir širdies ritmo padažnėjimu atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.
EnaHEXAL Comp gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų srities (liežuvio, gerklės, gerklų) audinių pabrinkimą.

Virškinimo sistema ir kepenys.
Kartais gali pasireikšti pykinimas, negalavimai viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, kasos uždegimas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, - ūminis tulžies pūslės uždegimas.
Vartojant EnaHEXAL Comp, retai atsiranda tokių simptomų: iš pradžių pasireiškia odos ir (arba) gleivinės gelta, vėliau atsiranda daugelio kepenų ląstelių žuvimo požymių (rankų ir kojų drebulys, pablogėjęs kvėpavimas, mieguistumas, apatija, sąmonės pritemimas arba net išnykimas). Ar tarp šio sutrikimo ir vaisto vartojimo yra priklausomumas, neaišku. Kartais ligonis miršta. Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio žarnų nepraeinamumo atvejų.

Oda, kraujagyslės.
Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau – dilgėlinė, niežulys, uždegimo sukeltas paraudimas, odos kraujosruvos, audinių pabrinkimas (angioneurozinė edema), apimanti lūpas, veidą ir (arba) galūnes.
Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų, pvz., pūslelinė, daugiaformė eritema, generalizuotas eksfoliacinis dermatitas, Stiveno ir Džonsono sindromas, toksinė epidermio nekrolizė bei odos raudonoji vilkligė (žr. skyrių “Priemonės pasireiškus nepageidaujamam poveikiui”).
Odos pokyčių metu kartu gali būti karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, kraujagyslių uždegimas, gali atsirasti laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčių.
Pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai gali atsirasti kraujo krešulių (trombų) ir embolija. Retai sumažėja ašarų gamyba.
Pacientams pastebėta prakaitavimo, karščio pylimo, panašių į žvynelinę odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, plaukų slinkimo, nagų nusilupimo ir kraujagyslių spazmų pasunkėjimo sergant Raynaudo sindromu pavienių atvejų.

Nervų sistema.
Retkarčiais pasireiškia galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai – mieguistumas, depresija, miego sutrikimas, impotencija, galūnių dilgčiojimo, tirpimo ir šalimo pojūtis, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.
Retai dėl per stiprios diurezės prasideda traukuliai (mėšlungis), atsiranda mieguistumas ir suglumimas.

Judėjimo aparatas.
Retkarčiais gali pasireikšti raumenų skausmas bei blauzdų mėšlungis. Gali atsirasti raumenų silpnumas ir dalinis paralyžius (parezė).

Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys.
Vartojant EnaHEXAL Comp, gali pakisti kraujo tyrimų rodmenys: sumažėti raudonojo kraujo pigmento (hemoglobino) koncentracija ir ląstelių kiekis (procentais) kraujo sudėtyje, t. y. hematokritas, sumažėti arba kitaip pakisti eritrocitų, leukocitų bei trombocitų kiekis kraujyje, t. y. pasireikšti anemija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija arba daug dažniau trombocitopenija. Pavieniais atvejais gali sumažėti leukocitų keikis arba jie gali visiškai išnykti.
Pavieniais atvejais gali prasidėti eritrocitų irimas (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), dėl kurio patamsėja šlapimas ir (arba) atsiranda gelta.
Ligoniams, kurie gydomi EnaHEXAL Comp, ypač jei jų vartojama ilgai, gydytojas gali nustatyti elektrolitų ir skysčio pusiausvyros sutrikimą bei kraujo šarmingumo padidėjimą (metabolinę alkalozę). Dėl skysčio ir elektrolitų netekimo kraujyje padaugėja šarminės reakcijos medžiagų koncentracija arba sintezė (gali pasireikšti metabolinė alkalozė, kurios metu pH būna ne didesnis kaip 9). Kraujyje gali padidėti gliukozės, kai kurių lipidų (cholesterolio, trigliceridų) kiekis, kepenų fermento amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padidėja šlapimo rūgšties kiekis, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros ligos priepuolis.
Kartais žmonėms, ypač pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti medžiagų, paprastai šalinamų su šlapimu (karbamido, kreatinino) ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.
Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.
Pavieniais atvejais gali padidėti kepenų veiklos rodmenys.
Jeigu atsiranda kitoks negu pakuotės lapelyje aprašytas nepageidaujamas poveikis, reikia apie jį pranešti gydytojui ar vaistininkui..

Jei vartojant EnaHEXAL Comp pasireiškia minėtas nepageidaujamas poveikis, reikia kreiptis į gydytoją. Pasireiškus sunkiam nepageidaujamam poveikiui: staigiam veido ir kaklo srities audinių pabrinkimui, odos pageltimui, kuris gali būti susijęs su sąmonės slopinimu ir drebėjimu, ar sunkiems odos pokyčiams (formuojasi pūslės, atsiskiria oda, atsiranda susijęs su bendrosios būklės sutrikimu didelis ar pakitusios spalvos išbėrimas), būtina neatidėliotina medicinos pagalba.5. KAIP LAIKYTI EnaHEXAL Comp

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti na aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.6. KITA INFORMACIJA

EnaHEXAL Comp sudėtis

Veikliosios medžiagos: vienoje tabletėje yra 20 mg enalaprilio maleato ir 12,5 mg hidrochlortiazido.
Pagalbinės medžiagos: kalcio vandenilio fosfatas, laktozės monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio vandenilio karbonatas, talkas.

EnaHEXAL Comp išvaizda ir kiekis pakuotėje

Aliuminio folijos pakuotė, kurioje yra 30 arba 60 tablečių. Kartono dėžutė, kurioje yra lizdinės plokštelės ir pakuotės lapelis.

Rinkodaros teisės turėtojas
HEXAL AG
Industriestra(e 25
83607 Holzkirchen
Vokietija

Gamintojas
Salutas Pharma GmbH
Otto-von-Guericke-Allee 1
D-39179 Barleben
Vokietija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

Sandoz Pharmaceuticals d.d filialas
Šeimyniškių 3A
LT-09312 Vilnius
Tel +370 5 26 36 037
Fax +370 5 26 36 036Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2009-04-08

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7