Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

ETOPOSIDE 20MG/ML 5ML SOL. N1

Vaistai
  Gamintojas:
TEVA

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

ETOPOSIDE-TEVA 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui
Etopozidas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra ETOPOSIDE-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant ETOPOSIDE-TEVA
3. Kaip vartoti ETOPOSIDE-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti ETOPOSIDE-TEVA
6. Kita informacija1. KAS YRA ETOPOSIDE-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

ETOPOSIDE-TEVA yra šviesiai gelsvas, skaidrus, šiek tiek klampus skystis.
ETOPOSIDE-TEVA tiekiamas stikliniais buteliukais, kurių kiekviename yra 5 ml koncentrato infuziniam tirpalui.
Etopozidas yra pusiau sintetinis podofilotoksino darinys. Jis priklauso citostatikų mitozės inhibitorių grupei. Medikamentu gydoma smulkialąstė bronchų karcinoma (ne pirminei terapijai), ūminė monoblastinė leukemija ir ūminė mielomonoblastinė leukemija, kai įvadinis gydymas yra neefektyvus, bei sėklidžių navikai (pradiniam gydymui). Šio medikamento infuzinis tirpalas vartojamas parenteraliniu būdu.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ETOPOSIDE-TEVA

ETOPOSIDE-TEVA vartoti negalima:
jeigu yra stipriai prislopinti kaulų čiulpai ir tai sukėlė ne pagrindinė liga;
jeigu yra kepenų nepakankamumas;
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) etopozidui arba bet kuriai pagalbinei ETOPOSIDE-TEVA medžiagai;
jeigu pacientė maitina krūtimi;
jeigu yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas;
naujagimiams, nes viena iš pagalbinių medžiagų yra benzilo alkoholis.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Nusprendęs chemoterapijai vartoti etopozido, gydytojas turi nustatyti galimo šalutinio poveikio rizikos ir gydymo būtinumo bei naudos santykį. Dažniausiai laiku pastebėti nepageidaujamo poveikio simptomai būna laikini. Jeigu pasireiškia sunkus nepageidaujamas poveikis, gydytojo nurodymu reikia arba mažinti dozę, arba nutraukti vaisto vartojimą. Tokiu atveju etopozido vartojimą galima atnaujinti tik gydytojo nurodymu.
Reikia nepamiršti, jog toksinio poveikio simptomai gali atsinaujinti. ETOPOSIDE-TEVA galima vartoti tik atidžiai prižiūrint gydytojui, turinčiam gydymo citostatikais patirties, ir geriau įstaigoje, kurioje tokiu būdu gydoma. Ligonį prižiūrintis gydytojas turi būti susipažinęs su elgesio su citostatiniais preparatais bei jų naikinimo taisyklėmis. Į arteriją, krūtinplėvės ar pilvaplėvės ertmę ETOPOSIDE-TEVA tirpalo švirkšti negalima. Jis leidžiamas tik į veną. Būtina labai atidžiai saugoti, kad vaisto nepatektų į šalia venos esančius audinius. Jeigu taip atsitiko, vaisto leidimą reikia iš karto nutraukti ir iš naujo pradėti į kitą veną. Gydymo priemonės yra šaldymas, fiziologinio tirpalo leidimas ir vietinė infiltracija kortikosteroidais.
Etopozidas gali turėti genotoksinį poveikį. Dėl to, vyrams gydymo etopozidu laikotarpiu ir 6 mėnesius po gydymo patariama vengti tėvystės, o prieš gydymą ieškoti galimybės užšaldyti spermą, nes dėl gydymo etopozidu gali pasireikšti negrįžtamas nevaisingumas. Etopozidu gydomoms moterims negalima pastoti.
Gydymo metu ir po jo gydytojas turi atidžiai sekti, ar neatsiranda kaulų čiulpų slopinimo. Dažniausiai pasireiškiantis toksinis etopozido poveikis, dėl kurio reikia riboti dozę, yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimas. Prieš gydymą ir prieš kiekvieną etopozido infuziją būtina nustatyti šiuos kraujo rodmenis:
- trombocitų kiekį,
- hemoglobino koncentraciją,
- leukocitų kiekį,
- hemogramą (kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį).
Jei leukocitų yra mažiau kaip 2000 ląstelių/mm3, trombocitų ( mažiau kaip 150 000 ląstelių/mm3, gydymą šiuo medikamentu būtina nutraukti ir neatnaujinti jo tol, kol minėtų kraujo ląstelių kiekis nesunormalės (paprastai jis tampa normalus po 10 parų).
Prieš gydymą etopozidu būtina išgydyti bakterijų sukeltą infekcinę ligą.
Jei yra spindulinio ar chemoterapinio gydymo sukeltas kaulų čiulpų veiklos slopinimas, reikia daryti pertrauką.
Šiame preparate yra 24 % masės/tūrio etanolio. Kiekviename 5 ml buteliuke yra iki 1,2 g alkoholio, o kiekviename 25 ml buteliuke yra iki 6 g alkoholio. Tai gali būti kenksminga asmenims, sergantiems kepenų liga, alkoholizmu, epilepsija, smegenų pažeidimu ar liga, taip pat vaikams ir nėščioms moterims. Alkoholis taip pat gali pakeisti arba sustiprinti kitų vaistų poveikį.
Reikia vengti bet kokio sąlyčio su etopozidu. Tirpalą būtina skiesti labai aseptinėmis sąlygomis.
Reikia užsivilkti apsauginius drabužius, užsimauti pirštines, užsidėti kaukę ir apsauginius akinius. Preparatą patariama skiesti traukos spintoje, kurioje yra vertikali išsiurbiamoji srovė.
Pirštines būtina mūvėti ir infuzijos metu. Naikinant atliekas, reikia nustatyti medikamento rūšį. Jei etopozido patenka į akis, ant odos ar gleivinės, reikia tuoj pat nuplauti dideliu kiekiu vandens. Odą reikia gerai nuplauti vandeniu ir muilu.
Ar saugu ir veiksminga medikamentu gydyti vaikus, nenustatyta.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Etopozido vartojimo per pirmąjį nėštumo trečdalį patirties nėra, o vartojimo per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trečdalius patirtis labai nedidelė (pavieniai pranešimai). Tiriant gyvūnus pasireiškė teratogeninis etopozido poveikis. Atsižvelgiant į gyvūnų tyrimo rezultatus ir vaistinės medžiagos veikimo būdą, nėštumo metu, ypač pirmąjį nėštumo trečdalį, etopozidas nevartotinas. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas turi apsvarstyti laukiamos gydymo naudos ir galimo pavojaus gemalui ar vaisiui santykį.
Žindymo laikotarpis
Į motinos pieną etopozido patenka. Vadinasi, jei moterį gydyti etopozidu būtina, žindymą reikia nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kokią įtaką etopozidas daro gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, nežinoma. Jei atsiranda retai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis centrinei nervų sistemai (mieguistumas ir nuovargis) ar laikinas regėjimo sutrikimas, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines ETOPOSIDE-TEVA medžiagas
ETOPOSIDE-TEVA tirpale yra pagalbinės medžiagos polisorbato 80.
Prieš laiką gimusiems kūdikiams, kuriems buvo injekuota vitamino E preparato, kurio sudėtyje yra polisorbato 80, pasireiškė gyvybei pavojingas sindromas: inkstų ir kepenų nepakankamumas, plaučių funkcijos sutrikimas, trombocitopenija bei pilvo vandenė.

Etopozidas gali stiprinti geriamųjų antikoaguliantų poveikį. Kai in vitro medikamento koncentracija yra tokia, kokia gydymo metu atsiranda žmogaus organizme, fenilbutazonas, natrio salicilatas ir acetilsalicilo rūgštis gali slopinti jo prisijungimą prie baltymų.3. KAIP VARTOTI ETOPOSIDE-TEVA

ETOPOSIDE-TEVA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Etopozido infuzinis tirpalas vartojamas parenteraliniu būdu. Penkias paras iš eilės į veną lašinama 100 – 120 mg/m2 kūno paviršiaus dozė, po to daroma 10 – 20 parų pertrauka. Prieš pat infuziją buteliuko turinį būtina atskiesti 5 ( gliukozės arba fiziologiniu tirpalu (100 mg etopozido reikia skiesti 500 ml skiediklio).
Paruoštą tirpalą reikia lėtai, t. y. per 30 – 60 min., sulašinti į veną. Jeigu tokios infuzijos dėl pasireiškusios hipotenzijos ligonis netoleruoja, lašinama lėčiau. Paprastai reikia 3 ar 4 gydymo kursų.
Dozė ir gydymo kursų skaičius nustatomas atsižvelgiant į kaulų čiulpų būklę ir auglio reakciją į vaistą.
Ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi, dozė koreguojama. Jeigu kreatinino klirensas yra didesnis kaip 50 ml/min., pradinė dozė nekeičiama. Ligoniams, kurių kreatinino klirensas yra 15–50 ml/min., skiriama 75 % pradinės rekomenduojamos etopozido dozės. Nors nėra konkrečių duomenų, kaip dozuoti, kai kreatinino klirensas mažesnis negu 15 ml/min., svarstytina, ar dozės nereikia toliau mažinti. Vėliau etopozidas dozuojamas atsižvelgiant į jo toleravimą ir klinikinį poveikį pacientui.
Jeigu manote, kad ETOPOSIDE-TEVA veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pavartojus per didelę ETOPOSIDE-TEVA dozę

Toksinis ETOPOSIDE-TEVA poveikis priklauso nuo dozavimo būdo. Per tris dienas iš eilės į veną sulašinta bendra 2,4 – 3,5 g/m2 kūno paviršiaus dozė sukelia sunkų gleivinės uždegimą ir kaulų čiulpų funkcijos slopinimą.
Ūminis perdozavimas sukelia sunkias normaliai dozuojant pasireiškiančias nepageidaujamas reakcijas, ypač leukopeniją ir trombocitopeniją.
Yra pranešimų, kad vartojant dideles etopozido dozes pasireiškia sunkus gleivinės uždegimas, padidėja bilirubino, aspartataminotransferazės ir šarminės fosfatazės koncentracija serume. Esama pranešimų, kad pavartojus didesnes negu rekomenduojama dozes atsiranda metabolinė acidozė ir sunkus toksinis kepenų pažeidimas.
Kaulų čiulpų slopinimas gydomas simptominėmis priemonėmis, įskaitant antibiotikus ir transfuzijas.
Pasireiškus padidėjusio jautrumo ETOPOSIDE-TEVA reakcijai, tinka vartoti antihistamininių preparatų, į veną švirkšti kortikosteroidų.

Pamiršus pavartoti ETOPOSIDE-TEVA

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Toliau vaistą reikia dozuoti taip, kaip paskirta.

Nustojus vartoti ETOPOSIDE-TEVA

Savo nuožiūra, pvz., dėl šalutinio poveikio, pertraukus ar per anksti baigus gydymą, liga gali atsinaujinti ir (arba) progresuoti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

ETOPOSIDE-TEVA, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nepageidaujamų reiškinių dažnis apibrėžiamas taip: labai dažni (( 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki ( 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1000 iki ( 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki ( 1/1000), labai reti (( 1/10 000), įskaitant pavienius atvejus, dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).

Infekcijos ir infestacijos
Yra pranešimų apie infekcijų pasireiškimą ligoniams, kurių kaulų čiulpai prislopinti.

Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)
Ūminė promielocitinė leukemija.
Dažnai: antrinė leukemija dėl onkologinės chemoterapijos*.

* Antrinės leukemijos pasireiškimo pavojus ligoniams, sergantiems kamieninių ląstelių navikais, po gydymo etopozidu yra apie 1 %. Šiai leukemijai būdingas palyginti trumpas slaptasis periodas (vidutiniškai 35 mėnesiai), monocitinis arba mielomonocitinis potipis pagal FAB klasifikaciją, 11q23 chromosomos pokyčiai maždaug 50 % atvejų ir geras atsakas į chemoterapiją. Bendroji kumuliacinė dozė (etopozido > 2 g/m2) yra susijusi su didesne rizika.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai dažni: mielosupresija*, leukopenija, trombocitopenija, anemija.

* Mielosupresija yra dozę ribojantis reiškinys; mažiausias granulocitų skaičius būna praėjus 5–15 dienų po vaisto infuzijos, mažiausias trombocitų skaičius – praėjus 9–16 dienų po vaisto infuzijos. Kaulų čiulpų funkcija paprastai atsistato iki 21 dienos. Pranešimų apie kumuliacinį toksiškumą negauta. Pranešta apie mirtinus mielosupresijos atvejus.

Imuninės sistemos sutrikimai
Dažni: į anafilaksiją panaši reakcija*.
Reti: padidėjusio jautrumo reakcija, kurią sukelia benzilo alkoholis.

* Yra pranešimų apie reakciją, panašią į anafilaksiją, pasireiškiančią karščiavimu, karščio pylimu, tachikardija, bronchų spazmu ir kraujospūdžio sumažėjimu (dažnis – 0,7–2 %), taip pat apnėją, praeinančią nutraukus etopozido infuziją, bei kraujospūdžio padidėjimą. Į anafilaksiją panaši reakcija gali įvykti po pirmosios etopozido infuzijos į veną. Pranešama, kad vaikams, kuriems vaisto skiriama daugiau negu rekomenduojama, į anafilaksiją panaši reakcija pasitaiko dažniau.
Taip pat pasitaiko paraudimas, veido ir liežuvio patinimas, kosulys, prakaitavimas, cianozė, traukuliai, gerklų spazmas ir hipertenzija. Kraujospūdis paprastai sunormalėja per keletą valandų po vaisto infuzijos nutraukimo.

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: anoreksija.
Reti: hiperurikemija dėl greito piktybinių ląstelių irimo.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: centrinės nervų sistemos sutrikimai (nuovargis, mieguistumas).
Nedažni: periferinė neuropatija.
Reti: insultas, parestezija, regos nervo uždegimas, skonio sutrikimai.

Akių sutrikimai
Reti: grįžtamas regos sutrikimas, laikinas žievinis aklumas.

Širdies sutrikimai
Nedažni: aritmija, miokardo infarktas, cianozė.

Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: kraujospūdžio sumažėjimas*, kraujavimas (kai yra didelio laipsnio mielosupresija).
Reti: flebitas.

* Pagal pranešimus, laikinas kraujospūdžio sumažėjimas po greitos vaisto infuzijos į veną pasitaiko 1–2 % ligonių. Jis nebūna susijęs su toksiniu poveikiu širdžiai ar elektrokardiografiniais pokyčiais. Kad nepasireikštų šis retas sutrikimas, rekomenduojama etopozidą lašinti į veną lėtai – 30–60 minučių. Kraujospūdis paprastai sunormalėja nutraukus vaisto infuziją ir gydant palaikomosiomis priemonėmis. Pradedant infuziją iš naujo, ją reikia daryti lėčiau.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Nedažni: bronchų spazmas, kosulys, gerklų spazmas.
Reti: kvėpavimo sustojimas, intersticinis pneumonitas, plaučių fibrozė.

Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: pykinimas, vėmimas.
Dažni: pilvo skausmas, viduriavimas, stomatitas.
Nedažni: ezofagitas.
Reti: vidurių užkietėjimas, rijimo sutrikimai, disfagija.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: kepenų disfunkcija.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai dažni: laikina alopecija (kartais progresuojanti iki visiško nuplikimo).
Nedažni: išbėrimas, dilgėlinė, pigmentacija, niežulys.
Labai reti: toksinė epidermio nekrolizė, plaštakų ir pėdų sindromas.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nustatyta, kad kepenyse ir inkstuose susidaro didelė etopozido koncentracija, todėl sutrikus šių organų veiklai preparatas gali kauptis.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažni: gleivinės uždegimas.
Reti: astenija.

Tyrimai
Dažni: bilirubino, ASAT, šarminės fosfatazės koncentracijos padidėjimas.

Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Labai reti: spinduliuotės poveikio atgaminimo reakcija (dermatitas).

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI ETOPOSIDE-TEVA

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.

Preparato, 5 ( gliukozės ar 0,9 ( natrio chlorido tirpalu praskiesto tiek, kad koncentracija būtų 0,2 mg/ml, tinkamumo laikas, laikant ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje, yra 120 val.
Praskiestą tirpalą laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Negalima užšaldyti.

Ant buteliuko nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, ETOPOSIDE-TEVA vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

ETOPOSIDE-TEVA sudėtis

Veiklioji medžiaga yra etopozidas. Viename mililitre koncentrato yra 20 mg etopozido.
Pagalbinės medžiagos yra citrinų rūgštis, polisorbatas 80, etanolis, makrogolis 300.

ETOPOSIDE-TEVA išvaizda ir kiekis pakuotėje

Koncentratas infuziniam tirpalui. Gelsvas, skaidrus, šiek tiek klampus skystis. Stiklinis buteliukas, kuriame yra 5 ml koncentrato infuziniam tirpalui.

Rinkodaros teisės turėtojas
Teva Pharma B.V.
Computerweg 10
3542 DR Utrecht
Nyderlandai

Gamintojas
Pharmachemie B.V.
P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem
Nyderlandai

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB „Sicor Biotech”,
Kęstučio g. 59/ Lenktoji g. 27
LT-08124 Vilnius
Tel.: +370 5 2113500
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-12-19

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

ETOPOSIDE-TEVA 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Viename ml koncentrato yra 20 mg etopozido.

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.3. FARMACINĖ FORMA

Koncentratas infuziniam tirpalui.
Šviesiai gelsvas, skaidrus, šiek tiek klampus skystis4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1. Terapinės indikacijos

Smulkialąstės anaplazinės bronchų karcinomos gydymas (ne pirminei terapijai).
Ūminės monoblastinės leukemijos ir ūminės mielomonoblastinės leukemijos gydymas, kai įvadinis gydymas yra neefektyvus.
Pirmaeilis sėklidžių vėžio gydymas.

4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas

Etopozido infuzinis tirpalas vartojamas parenteraliniu būdu. Penkias paras iš eilės infuzuojama 100 – 120 mg/m2 kūno paviršiaus dozė, po to daroma 10 – 20 parų pertrauka. Prieš pat infuziją flakono turinį būtina atskiesti 5 ( gliukozės arba fiziologiniu tirpalu (100 mg etopozido reikia skiesti 500 ml skiediklio).
Paruoštą tirpalą reikia lėtai, t. y. per 30 – 60 min., sulašinti į veną. Jeigu tokios infuzijos dėl pasireiškusios hipotenzijos ligonis netoleruoja, reikia infuzuoti lėčiau. Paprastai reikia 3 ar 4 gydymo kursų.
Dozę ir gydymo kursų skaičių reikia nustatyti atsižvelgiant į kaulų čiulpų būklę ir auglio reakciją į vaistą.

Ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi, dozę reikia koreguoti. Jeigu kreatinino klirensas yra didesnis kaip 50 ml/min., pradinės dozės keisti nereikia. Ligoniams, kurių kreatinino klirensas yra 15–50 ml/min., skiriama 75 % pradinės rekomenduojamos etopozido dozės. Nors nėra konkrečių duomenų, kaip dozuoti, kai kreatinino klirensas mažesnis negu 15 ml/min., svarstytina, ar dozės nereikia toliau mažinti. Vėliau etopozidas dozuojamas atsižvelgiant į jo toleravimą ir klinikinį poveikį pacientui.

4.3. Kontraindikacijos

Ryški mielosupresija, jeigu ją sukėlė ne pagrindinė liga.
Kepenų nepakankamumas.
Padidėjęs jautrumas etopozidui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Maitinimas krūtimi (žr. 4.6 skyrių).
Sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas (kreatinino klirensas < 15 ml/min.).
Naujagimystės laikotarpis, nes viena iš pagalbinių medžiagų yra benzilo alkoholis.

4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Nusprendęs chemoterapijai vartoti etopozido, gydytojas turi nustatyti galimo šalutinio poveikio rizikos ir gydymo būtinumo bei naudos santykį. Dažniausiai laiku pastebėti nepageidaujamo poveikio simptomai būna laikini. Jeigu pasireiškia sunkus nepageidaujamas poveikis, reikia arba mažinti dozę, arba nutraukti vaisto vartojimą ir skirti reikiamą gydymą Tokiu atveju etopozido vartojimą galima atnaujinti tik atsargiai ir įsitikinus, jog vaistas bus naudingas.
Reikia nepamiršti, jog toksinio poveikio simptomai gali atsinaujinti. ETOPOSIDE-TEVA galima infuzuoti tik atidžiai prižiūrint gydytojui, turinčiam gydymo citostatikais patirties, ir geriau įstaigoje, kurioje tokiu būdu gydoma. Ligonį prižiūrintis gydytojas turi būti susipažinęs su elgesio su citostatiniais preparatais bei jų naikinimo taisyklėmis. Į arteriją, krūtinplėvės ar pilvaplėvės ertmę ETOPOSIDE-TEVA tirpalo švirkšti negalima. Jis leidžiamas tik į veną. Būtina labai atidžiai saugoti, kad vaisto nepatektų į šalia venos esančius audinius. Jeigu taip atsitiko, vaisto leidimą reikia iš karto nutraukti ir iš naujo pradėti į kitą veną. Pagal turimus pranešimus, gydymo priemonės yra šaldymas, fiziologinio tirpalo leidimas ir vietinė infiltracija kortikosteroidais.
Etopozidas gali turėti genotoksinį poveikį. Dėl to, vyrams gydymo etopozidu laikotarpiu ir 6 mėnesius po gydymo patariama vengti tėvystės, o prieš gydymą ieškoti galimybės užšaldyti spermą, nes dėl gydymo etopozidu gali pasireikšti negrįžtamas nevaisingumas. Etopozidu gydomoms moterims negalima pastoti.
Gydymo metu ir po jo reikia atidžiai sekti, ar neatsiranda kaulų čiulpų slopinimo. Dažniausiai pasireiškiantis toksinis etopozido poveikis, dėl kurio reikia riboti dozę, yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimas. Prieš gydymą ir prieš kiekvieną etopozido infuziją būtina nustatyti šios kraujo rodmenis:
- trombocitų kiekį;
- hemoglobino koncentraciją;
- leukocitų kiekį,
- hemogramą (kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį).
Jei leukocitų yra mažiau kaip 2000 ląstelių/mm3, gydymą šiuo medikamentu būtina nutraukti ir neatnaujinti jo tol, kol minėtų kraujo ląstelių kiekis nesunormalės (paprastai jis tampa normalus po 10 parų).
Jei pasireiškia trombocitopenija, gydymą etopozidu reikia baigti.
Pacientą prižiūrintis gydytojas turi nepamiršti, kad gali pasireikšti anafilaktoidinė reakcija, kurios požymiai – karščio pylimas, tachikardija, bronchų spazmas ir kraujospūdžio sumažėjimas (žr. 4.8 skyrių).
Prieš gydymą etopozidu būtina išgydyti bakterijų sukeltą infekcinę ligą. Skiriant etopozidą pacientams, kurie kontaktuoja ar yra kontaktavę su herpes zoster sergančiais ligoniais, reikia būti labai atsargiems.
Jei yra spindulinio ar chemoterapinio gydymo sukeltas kaulų čiulpų veiklos slopinimas, reikia daryti pertrauką. Patariama neatnaujinti gydymo etopozidu, kol trombocitų skaičius nepadidės bent iki 100 000/mm3.
Būtina reguliariai tirti periferinio kraujo ląstelių skaičių ir kepenų funkciją.
Ligoniams, kurių kraujo serume yra maža albumino koncentracija, gali būti didesnis etopozido toksinio poveikio pavojus.
Aprašyta atvejų, kai ligoniams, gydomiems pagal chemoterapijos schemas, kurių sudedamoji dalis buvo etopozidas, pasireiškė ūminė leukemija, kuri gali būti kartu su mielodisplazijos sindromu ar be jo. Esama pranešimų apie ūminę leukemiją su preleukemijos faze ar be jos, kuria susirgo pacientai, gydomi etopozidu kartu su kitais vaistais nuo navikų, pvz., bleomicinu, cisplatina, ifosfamidu, metotreksatu. Pranešama apie eksperimentais patvirtintą kryžminį atsparumą antraciklinams ir etopozidui.

Šiame preparate yra 24 % masės/tūrio etanolio. Kiekviename 5 ml buteliuke yra iki 1,2 g alkoholio, o kiekviename 25 ml buteliuke yra iki 6 g alkoholio. Tai gali būti kenksminga asmenims, sergantiems kepenų liga, alkoholizmu, epilepsija, smegenų pažeidimu ar liga, taip pat vaikams ir nėščioms moterims. Alkoholis taip pat gali pakeisti arba sustiprinti kitų vaistų poveikį.

ETOPOSIDE-TEVA tirpale yra pagalbinės medžiagos polisorbato 80.
Prieš laiką gimusiems kūdikiams, kuriems buvo injekuota vitamino E preparato, kurio sudėtyje yra polisorbato 80, pasireiškė gyvybei pavojingas sindromas: inkstų ir kepenų nepakankamumas, plaučių funkcijos sutrikimas, trombocitopenija bei pilvo vandenė.
Reikia vengti bet kokio sąlyčio su etopozidu. Tirpalą būtina skiesti griežtomis aseptinėmis sąlygomis.
Reikia užsivilkti apsauginius drabužius, užsimauti pirštines, užsidėti kaukę ir apsauginius akinius. Preparatą patariama skiesti traukos spintoje, kurioje yra vertikali išsiurbiamoji srovė.
Pirštines būtina mūvėti ir infuzijos metu. Naikinant atliekas, reikia nustatyti medikamento rūšį. Jei etopozido patenka į akis, ant odos ar gleivinės, reikia tuoj pat nuplauti dideliu kiekiu vandens. Odą reikia gerai nuplauti vandeniu ir muilu.
Jei vaisto patenka šalia venos, galimas minkštųjų audinių dirginimas ir uždegimas. Išopėjimo paprastai nebūna.
Ar saugu ir veiksminga medikamentu gydyti vaikus, nenustatyta.

4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Etopozidas gali stiprinti geriamųjų antikoaguliantų poveikį. Kai in vitro medikamento koncentracija yra tokia, kokia gydymo metu atsiranda žmogaus organizme, fenilbutazonas, natrio salicilatas ir acetilsalicilo rūgštis gali slopinti jo prisijungimą prie baltymų.

Etopozidas gali sustiprinti kitų vaistų citotoksinį ir mielosupresinį poveikį. Vartojant etopozidą kartu su mielosupresiniais vaistais (pvz., ciklofosfamidu, BCNU, CCNU, 5-fluorouracilu, vinblastinu, doksorubicinu ir cisplatina), gali sustiprėti etopozido ir (arba) kartu vartojamo vaisto poveikis kaulų čiulpams.

Vartojant etopozidą kartu su didelėmis ciklosporino dozėmis, gali labai padidėti etopozido koncentracija serume ir nepageidaujamų reakcijų pavojus. Tai greičiausiai pasireiškia dėl to, kad ciklosporino koncentracijai serume pasidarius didesnei kaip 2000 ng/ml sumažėja etopozido klirensas ir padidėja pasiskirstymo tūris. Vartojant etopozidą kartu su didelių ciklosporino dozių infuzijomis, jo dozę reikia sumažinti 50 %.

4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Etopozido vartojimo per pirmąjį nėštumo trečdalį patirties nėra, o vartojimo per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trečdalius patirtis labai nedidelė (pavieniai pranešimai). Tiriant gyvūnus pasireiškė teratogeninis etopozido poveikis. Atsižvelgiant į gyvūnų tyrimo rezultatus ir vaistinės medžiagos veikimo būdą, nėštumo metu, ypač pirmąjį nėštumo trečdalį, etopozidas nevartotinas. Kiekvienu konkrečiu atveju reikia apsvarstyti laukiamos gydymo naudos ir galimo pavojaus gemalui ar vaisiui santykį.

Žindymo laikotarpis
Etopozido patenka į moters pieną. Gydymo etopozidu laikotarpiu kūdikį žindyti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).

4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Kokią įtaką etopozidas daro gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, nežinoma. Jei atsiranda retai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis centrinei nervų sistemai (mieguistumas ir nuovargis) ar laikinas kortikalinis aklumas, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.

4.8. Nepageidaujamas poveikis

Nepageidaujamų reiškinių dažnis apibrėžiamas taip: labai dažni (( 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki ( 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1000 iki ( 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki ( 1/1000), labai reti (( 1/10 000), įskaitant pavienius atvejus, dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).

Infekcijos ir infestacijos
Yra pranešimų apie infekcijų pasireiškimą ligoniams, kurių kaulų čiulpai prislopinti.

Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)
Ūminė promielocitinė leukemija.
Dažnai: antrinė leukemija dėl onkologinės chemoterapijos*

* Antrinės leukemijos pasireiškimo pavojus ligoniams, sergantiems kamieninių ląstelių navikais, po gydymo etopozidu yra apie 1 %. Šiai leukemijai būdingas palyginti trumpas slaptasis periodas (vidutiniškai 35 mėnesiai), monocitinis arba mielomonocitinis potipis pagal FAB klasifikaciją, 11q23 chromosomos pokyčiai maždaug 50 % atvejų ir geras atsakas į chemoterapiją. Bendroji kumuliacinė dozė (etopozido > 2 g/m2) yra susijusi su didesne rizika.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai dažni: mielosupresija*, leukopenija, trombocitopenija, anemija.

* Mielosupresija yra dozę ribojantis reiškinys; mažiausias granuliocitų skaičius būna praėjus 5–15 dienų po vaisto infuzijos, mažiausias trombocitų skaičius – praėjus 9–16 dienų po vaisto infuzijos. Kaulų čiulpų funkcija paprastai atsistato iki 21 dienos. Pranešimų apie kumuliacinį toksiškumą negauta. Pranešta apie mirtinus mielosupresijos atvejus.

Imuninės sistemos sutrikimai
Dažni: į anafilaksiją panaši reakcija*.
Reti: padidėjusio jautrumo reakcija, kurią sukelia benzino alkoholis.

* Yra pranešimų apie reakciją, panašią į anafilaksiją, pasireiškiančią karščiavimu, karščio pylimu, tachikardija, bronchų spazmu ir kraujospūdžio sumažėjimu (dažnis – 0,7–2 %), taip pat apnėją, praeinančią nutraukus etopozido infuziją, bei kraujospūdžio padidėjimą. Į anafilaksiją panaši reakcija gali įvykti po pirmosios etopozido infuzijos į veną. Pranešama, kad vaikams, kuriems vaisto skiriama daugiau negu rekomenduojama, į anafilaksiją panaši reakcija pasitaiko dažniau.
Taip pat pasitaiko eritema, veido ir liežuvio patinimas, kosulys, prakaitavimas, cianozė, traukuliai, gerklų spazmas ir hipertenzija. Kraujospūdis paprastai sunormalėja per keletą valandų po vaisto infuzijos nutraukimo.

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: anoreksija.
Reti: hiperurikemija dėl greito piktybinių ląstelių irimo.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: centrinės nervų sistemos sutrikimai (nuovargis, mieguistumas).
Nedažni: periferinė neuropatija.
Reti: insultas, parestezija, regos nervo uždegimas, skonio sutrikimai.

Akių sutrikimai
Reti: grįžtamas regos sutrikimas, laikinas žievinis aklumas.

Širdies sutrikimai
Nedažni: aritmija, miokardo infarktas, cianozė.

Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: kraujospūdžio sumažėjimas*, kraujavimas (kai yra didelio laipsnio mielosupresija).
Reti: flebitas.

* Pagal pranešimus, laikinas kraujospūdžio sumažėjimas po greitos vaisto infuzijos į veną pasitaiko 1–2 % ligonių. Jis nebūna susijęs su toksiniu poveikiu širdžiai ar elektrokardiografiniais pokyčiais. Kad nepasireikštų šis retas sutrikimas, rekomenduojama etopozidą lašinti į veną lėtai – 30–60 minučių. Kraujospūdis paprastai sunormalėja nutraukus vaisto infuziją ir gydant palaikomosiomis priemonėmis. Pradedant infuziją iš naujo, ją reikia daryti lėčiau.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Nedažni: bronchų spazmas, kosulys, gerklų spazmas.
Reti: kvėpavimo sustojimas, intersticinis pneumonitas, plaučių fibrozė.

Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: pykinimas, vėmimas.
Dažni: pilvo skausmas, viduriavimas, stomatitas.
Nedažni: ezofagitas.
Reti: vidurių užkietėjimas, rijimo sutrikimai, disfagija.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: kepenų disfunkcija.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai dažni: laikina alopecija (kartais progresuojanti iki visiško nuplikimo).
Nedažni: išbėrimas, dilgėlinė, pigmentacija, niežulys.
Labai reti: toksinė epidermio nekrolizė, plaštakų ir pėdų sindromas.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nustatyta, kad kepenyse ir inkstuose susidaro didelė etopozido koncentracija, todėl sutrikus šių organų veiklai preparatas gali kauptis.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažni: gleivinės uždegimas.
Reti: astenija.

Tyrimai
Dažni: bilirubino, ASAT, šarminės fosfatazės koncentracijos padidėjimas.

Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Labai reti: spinduliuotės poveikio atgaminimo reakcija (dermatitas).

4.9. Perdozavimas

Toksinis ETOPOSIDE-TEVA poveikis priklauso nuo dozavimo būdo. Per tris dienas iš eilės į veną infuzuota bendra 2,4 – 3,5 g/m2 kūno paviršiaus dozė sukelia sunkų gleivinės uždegimą ir kaulų čiulpų funkcijos slopinimą.
Ūminis perdozavimas sukelia sunkias normaliai dozuojant pasireiškiančias nepageidaujamas reakcijas, ypač leukopeniją ir trombocitopeniją.
Yra pranešimų, kad vartojant dideles etopozido dozes pasireiškia sunkus gleivinės uždegimas, padidėja bilirubino, ASAT ir šarminės fosfatazės koncentracija serume. Esama pranešimų, kad pavartojus didesnes negu rekomenduojama dozes atsiranda metabolinė acidozė ir sunkus toksinis kepenų pažeidimas.
Kaulų čiulpų slopinimas gydomas simptominėmis priemonėmis, įskaitant antibiotikus ir transfuzijas.
Pasireiškus padidėjusio organizmo jautrumo etopozidui reakcijai, būtina vartoti antihistamininių preparatų, į veną švirkšti kortikosteroidų.5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1. Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – priešnavikiniai vaistai, podofilotoksino dariniai, ATC kodas – L01CB01
Etopozidas yra pusiau sintetinis podofilotoksino darinys. Jis priklauso citostatikų mitozės inhibitorių grupei. Svarbiausias veikimo būdas yra mitozės pasireiškimo slopinimas. Prasidėjusią mitozę ir jos užbaigimą medikamentas slopina šiek tiek silpniau.

5.2. Farmakokinetinės savybės

Daug (74 – 94 proc.) etopozido jungiasi prie kraujo plazmos baltymų. Į veną sušvirkšto vaisto pusinės eliminacijos periodas trunka yra 6 – 12 val. Tariamasis pasiskirstymo tūris yra maždaug 3 l/m2 kūno paviršiaus, sisteminis klirensas ( 15 – 27 ml/min./m2. Po kartotinių į veną infuzuotų 100 mg/m2 kūno paviršiaus dozių vaisto organizme nesusikaupė. Vaikų organizme galutinės pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 3 val., sisteminis klirensas ( 18 – 40 ml/min./ m2 kūno paviršiaus. Biotransformacijos metu atsiradę metabolitai pikro (cis-laktono izomeras) ir 4'-demetil-epipodofilo rūgštis-9-(4,6-0-etilideno-beta-D-gliukopiranozidas) yra neaktyvūs. Į centrinę nervų sistemą etopozido patenka mažai. Vaisto infuzavus į veną, maždaug 44 ( dozės iš organizmo išsiskiria su šlapimu per 72 val.: 29 ( dozės nepakitusio etopozido pavidalu, 15 ( ( biotransformacijos produktų pavidalu. Nedidelė etopozido dozės dalis metabolizuojama į citotoksinio poveikio nesukeliantį hidroksirūgšties darinį, kuris vėliau konjugacijos būdu verčiamas gliukuronidu. Aglikoninis metabolitas, kurio plazmoje atsiranda tik pavartojus dideles etopozido dozes, sukelia citotoksinį poveikį. 6 ( arba dar mažiau į veną infuzuotos etopozido dozės išsiskiria su tulžimi nepakitusio medikamento pavidalu.

5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Žinduolių ląstelėms etopozidas daro mutageninį ir genotoksinį poveikį. Pelių embriono ląstelėse ir žmogaus kraujodaros organų ląstelėse medikamentas sukėlė chromosomų kiekio ir struktūros pokyčius, kininių žiurkėnų kiaušidžių ląstelėse ( genų mutaciją, pelių leukemijos ląstelėse ( DNR pokyčius (DNR grandinės nutrūkimą, kryžminių DNR jungčių su baltymu atsiradimą). Mutageninis etopozido poveikis pasireiškė ir Ames testo metu.6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas

Citrinų rūgštis
Polisorbatas 80
Etanolis
Makrogolis 300

6.2. Nesuderinamumas

Nepastebėtas.

6.3. Tinkamumo laikas

3 metai.
Preparato, 5 ( gliukozės ar 0,9 ( natrio chlorido tirpalu praskiesto tiek, kad koncentracija būtų 0,2 mg/ml, tinkamumo laikas, laikant ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje, yra 120 val.
Praskiestą tirpalą laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

6.4. Specialios laikymo sąlygos

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Negalima užšaldyti.

6.5. Pakuotė ir jos turinys

Stiklinis buteliukas, kuriame yra 5 ml koncentrato infuziniam tirpalui.

6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti

Žr. 4.4 skyrių.
Kadangi preparato sudėtyje yra polisorbato, būtina minimizuoti kontakto su PVC plastikine infuzine įranga laiką arba nenaudoti PVC plastikų.
Jeigu praskiesto Etoposide tirpalo koncentracija yra daugiau kaip 0,4 mg/ml, veiklioji medžiaga iškrenta į nuosėdas.
Reikia vengti bet kokio sąlyčio su etopozidu. Tirpalą būtina skiesti labai aseptinėmis sąlygomis.
Reikia užsivilkti apsauginius drabužius, užsimauti pirštines, užsidėti kaukę ir apsauginius akinius. Preparatą patariama skiesti traukos spintoje, kurioje yra vertikali išsiurbiamoji srovė.
Pirštines būtina mūvėti ir infuzijos metu. Naikinant atliekas, reikia nustatyti medikamento rūšį. Jei etopozido patenka į akis, ant odos ar gleivinės, reikia tuoj pat nuplauti dideliu kiekiu vandens. Odą reikia gerai nuplauti vandeniu ir muilu.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

Teva Pharma B.V.
Computerweg 10
3542 DR Utrecht
Nyderlandai8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

LT/1/98/0585/0019. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2006-10-2510. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-12-19

Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/


II PRIEDAS

RINKODAROS SĄLYGOS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

C. SPECIFINIAI ĮPAREIGOJIMAI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄGamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Pharmachemie B.V.,
P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem,
NyderlandaiB. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

• TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, TAIKOMI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Receptinis vaistinis preparatas

• SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, SKIRTI SAUGIAM IR VEIKSMINGAM VAISTINIO PREPARATO VARTOJIMUI UŽTIKRINTI

Nebūtini.C. SPECIFINIAI ĮPAREIGOJIMAI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Nėra


III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS


ŽENKLINIMAS

INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS

KARTONO DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

ETOPOSIDE-TEVA 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui
Etoposidum2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Viename ml koncentrato yra 20 mg etopozido.
1 buteliuke (5 ml) koncentrato infuziniam tirpalui yra 100 mg etopozido.3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Pagalbinės medžiagos: citrinų rūgštis, polisorbatas 80, etanolis, makrogolis 300.4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Koncentratas infuziniam tirpalui.
5 ml buteliukas (100 mg/5 ml)5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)

Vartoti į veną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki
Praskiestą tirpalą laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje, ne ilgiau 120 val. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje,
kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Negalima užšaldyti.10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Teva Pharma B.V.
Computerweg 10
3542 DR Utrecht
Nyderlandai12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

LT/1/98/0585/00113. SERIJOS NUMERIS

Serija14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA16. INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU2009-07-31

MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

BUTELIUKAS

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS (-AI)

ETOPOSIDE-TEVA 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui
Etoposidum
Vartoti į veną2. VARTOJIMO METODAS3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki4. SERIJOS NUMERIS

Serija5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

100 mg/5 ml6. KITA

Teva Pharma B.V., Nyderlandai

PAKUOTĖS LAPELIS

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

ETOPOSIDE-TEVA 20 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui
Etopozidas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra ETOPOSIDE-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant ETOPOSIDE-TEVA
3. Kaip vartoti ETOPOSIDE-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti ETOPOSIDE-TEVA
6. Kita informacija1. KAS YRA ETOPOSIDE-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

ETOPOSIDE-TEVA yra šviesiai gelsvas, skaidrus, šiek tiek klampus skystis.
ETOPOSIDE-TEVA tiekiamas stikliniais buteliukais, kurių kiekviename yra 5 ml koncentrato infuziniam tirpalui.
Etopozidas yra pusiau sintetinis podofilotoksino darinys. Jis priklauso citostatikų mitozės inhibitorių grupei. Medikamentu gydoma smulkialąstė bronchų karcinoma (ne pirminei terapijai), ūminė monoblastinė leukemija ir ūminė mielomonoblastinė leukemija, kai įvadinis gydymas yra neefektyvus, bei sėklidžių navikai (pradiniam gydymui). Šio medikamento infuzinis tirpalas vartojamas parenteraliniu būdu.2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ETOPOSIDE-TEVA

ETOPOSIDE-TEVA vartoti negalima:
jeigu yra stipriai prislopinti kaulų čiulpai ir tai sukėlė ne pagrindinė liga;
jeigu yra kepenų nepakankamumas;
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) etopozidui arba bet kuriai pagalbinei ETOPOSIDE-TEVA medžiagai;
jeigu pacientė maitina krūtimi;
jeigu yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas;
naujagimiams, nes viena iš pagalbinių medžiagų yra benzilo alkoholis.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Nusprendęs chemoterapijai vartoti etopozido, gydytojas turi nustatyti galimo šalutinio poveikio rizikos ir gydymo būtinumo bei naudos santykį. Dažniausiai laiku pastebėti nepageidaujamo poveikio simptomai būna laikini. Jeigu pasireiškia sunkus nepageidaujamas poveikis, gydytojo nurodymu reikia arba mažinti dozę, arba nutraukti vaisto vartojimą. Tokiu atveju etopozido vartojimą galima atnaujinti tik gydytojo nurodymu.
Reikia nepamiršti, jog toksinio poveikio simptomai gali atsinaujinti. ETOPOSIDE-TEVA galima vartoti tik atidžiai prižiūrint gydytojui, turinčiam gydymo citostatikais patirties, ir geriau įstaigoje, kurioje tokiu būdu gydoma. Ligonį prižiūrintis gydytojas turi būti susipažinęs su elgesio su citostatiniais preparatais bei jų naikinimo taisyklėmis. Į arteriją, krūtinplėvės ar pilvaplėvės ertmę ETOPOSIDE-TEVA tirpalo švirkšti negalima. Jis leidžiamas tik į veną. Būtina labai atidžiai saugoti, kad vaisto nepatektų į šalia venos esančius audinius. Jeigu taip atsitiko, vaisto leidimą reikia iš karto nutraukti ir iš naujo pradėti į kitą veną. Gydymo priemonės yra šaldymas, fiziologinio tirpalo leidimas ir vietinė infiltracija kortikosteroidais.
Etopozidas gali turėti genotoksinį poveikį. Dėl to, vyrams gydymo etopozidu laikotarpiu ir 6 mėnesius po gydymo patariama vengti tėvystės, o prieš gydymą ieškoti galimybės užšaldyti spermą, nes dėl gydymo etopozidu gali pasireikšti negrįžtamas nevaisingumas. Etopozidu gydomoms moterims negalima pastoti.
Gydymo metu ir po jo gydytojas turi atidžiai sekti, ar neatsiranda kaulų čiulpų slopinimo. Dažniausiai pasireiškiantis toksinis etopozido poveikis, dėl kurio reikia riboti dozę, yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimas. Prieš gydymą ir prieš kiekvieną etopozido infuziją būtina nustatyti šiuos kraujo rodmenis:
- trombocitų kiekį,
- hemoglobino koncentraciją,
- leukocitų kiekį,
- hemogramą (kiekybinę kraujo ląstelių sudėtį).
Jei leukocitų yra mažiau kaip 2000 ląstelių/mm3, trombocitų ( mažiau kaip 150 000 ląstelių/mm3, gydymą šiuo medikamentu būtina nutraukti ir neatnaujinti jo tol, kol minėtų kraujo ląstelių kiekis nesunormalės (paprastai jis tampa normalus po 10 parų).
Prieš gydymą etopozidu būtina išgydyti bakterijų sukeltą infekcinę ligą.
Jei yra spindulinio ar chemoterapinio gydymo sukeltas kaulų čiulpų veiklos slopinimas, reikia daryti pertrauką.
Šiame preparate yra 24 % masės/tūrio etanolio. Kiekviename 5 ml buteliuke yra iki 1,2 g alkoholio, o kiekviename 25 ml buteliuke yra iki 6 g alkoholio. Tai gali būti kenksminga asmenims, sergantiems kepenų liga, alkoholizmu, epilepsija, smegenų pažeidimu ar liga, taip pat vaikams ir nėščioms moterims. Alkoholis taip pat gali pakeisti arba sustiprinti kitų vaistų poveikį.
Reikia vengti bet kokio sąlyčio su etopozidu. Tirpalą būtina skiesti labai aseptinėmis sąlygomis.
Reikia užsivilkti apsauginius drabužius, užsimauti pirštines, užsidėti kaukę ir apsauginius akinius. Preparatą patariama skiesti traukos spintoje, kurioje yra vertikali išsiurbiamoji srovė.
Pirštines būtina mūvėti ir infuzijos metu. Naikinant atliekas, reikia nustatyti medikamento rūšį. Jei etopozido patenka į akis, ant odos ar gleivinės, reikia tuoj pat nuplauti dideliu kiekiu vandens. Odą reikia gerai nuplauti vandeniu ir muilu.
Ar saugu ir veiksminga medikamentu gydyti vaikus, nenustatyta.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Etopozido vartojimo per pirmąjį nėštumo trečdalį patirties nėra, o vartojimo per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trečdalius patirtis labai nedidelė (pavieniai pranešimai). Tiriant gyvūnus pasireiškė teratogeninis etopozido poveikis. Atsižvelgiant į gyvūnų tyrimo rezultatus ir vaistinės medžiagos veikimo būdą, nėštumo metu, ypač pirmąjį nėštumo trečdalį, etopozidas nevartotinas. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas turi apsvarstyti laukiamos gydymo naudos ir galimo pavojaus gemalui ar vaisiui santykį.
Žindymo laikotarpis
Į motinos pieną etopozido patenka. Vadinasi, jei moterį gydyti etopozidu būtina, žindymą reikia nutraukti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kokią įtaką etopozidas daro gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, nežinoma. Jei atsiranda retai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis centrinei nervų sistemai (mieguistumas ir nuovargis) ar laikinas regėjimo sutrikimas, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines ETOPOSIDE-TEVA medžiagas
ETOPOSIDE-TEVA tirpale yra pagalbinės medžiagos polisorbato 80.
Prieš laiką gimusiems kūdikiams, kuriems buvo injekuota vitamino E preparato, kurio sudėtyje yra polisorbato 80, pasireiškė gyvybei pavojingas sindromas: inkstų ir kepenų nepakankamumas, plaučių funkcijos sutrikimas, trombocitopenija bei pilvo vandenė.

Etopozidas gali stiprinti geriamųjų antikoaguliantų poveikį. Kai in vitro medikamento koncentracija yra tokia, kokia gydymo metu atsiranda žmogaus organizme, fenilbutazonas, natrio salicilatas ir acetilsalicilo rūgštis gali slopinti jo prisijungimą prie baltymų.3. KAIP VARTOTI ETOPOSIDE-TEVA

ETOPOSIDE-TEVA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Etopozido infuzinis tirpalas vartojamas parenteraliniu būdu. Penkias paras iš eilės į veną lašinama 100 – 120 mg/m2 kūno paviršiaus dozė, po to daroma 10 – 20 parų pertrauka. Prieš pat infuziją buteliuko turinį būtina atskiesti 5 ( gliukozės arba fiziologiniu tirpalu (100 mg etopozido reikia skiesti 500 ml skiediklio).
Paruoštą tirpalą reikia lėtai, t. y. per 30 – 60 min., sulašinti į veną. Jeigu tokios infuzijos dėl pasireiškusios hipotenzijos ligonis netoleruoja, lašinama lėčiau. Paprastai reikia 3 ar 4 gydymo kursų.
Dozė ir gydymo kursų skaičius nustatomas atsižvelgiant į kaulų čiulpų būklę ir auglio reakciją į vaistą.
Ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi, dozė koreguojama. Jeigu kreatinino klirensas yra didesnis kaip 50 ml/min., pradinė dozė nekeičiama. Ligoniams, kurių kreatinino klirensas yra 15–50 ml/min., skiriama 75 % pradinės rekomenduojamos etopozido dozės. Nors nėra konkrečių duomenų, kaip dozuoti, kai kreatinino klirensas mažesnis negu 15 ml/min., svarstytina, ar dozės nereikia toliau mažinti. Vėliau etopozidas dozuojamas atsižvelgiant į jo toleravimą ir klinikinį poveikį pacientui.
Jeigu manote, kad ETOPOSIDE-TEVA veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pavartojus per didelę ETOPOSIDE-TEVA dozę

Toksinis ETOPOSIDE-TEVA poveikis priklauso nuo dozavimo būdo. Per tris dienas iš eilės į veną sulašinta bendra 2,4 – 3,5 g/m2 kūno paviršiaus dozė sukelia sunkų gleivinės uždegimą ir kaulų čiulpų funkcijos slopinimą.
Ūminis perdozavimas sukelia sunkias normaliai dozuojant pasireiškiančias nepageidaujamas reakcijas, ypač leukopeniją ir trombocitopeniją.
Yra pranešimų, kad vartojant dideles etopozido dozes pasireiškia sunkus gleivinės uždegimas, padidėja bilirubino, aspartataminotransferazės ir šarminės fosfatazės koncentracija serume. Esama pranešimų, kad pavartojus didesnes negu rekomenduojama dozes atsiranda metabolinė acidozė ir sunkus toksinis kepenų pažeidimas.
Kaulų čiulpų slopinimas gydomas simptominėmis priemonėmis, įskaitant antibiotikus ir transfuzijas.
Pasireiškus padidėjusio jautrumo ETOPOSIDE-TEVA reakcijai, tinka vartoti antihistamininių preparatų, į veną švirkšti kortikosteroidų.

Pamiršus pavartoti ETOPOSIDE-TEVA

Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Toliau vaistą reikia dozuoti taip, kaip paskirta.

Nustojus vartoti ETOPOSIDE-TEVA

Savo nuožiūra, pvz., dėl šalutinio poveikio, pertraukus ar per anksti baigus gydymą, liga gali atsinaujinti ir (arba) progresuoti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

ETOPOSIDE-TEVA, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nepageidaujamų reiškinių dažnis apibrėžiamas taip: labai dažni (( 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki ( 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1000 iki ( 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki ( 1/1000), labai reti (( 1/10 000), įskaitant pavienius atvejus, dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).

Infekcijos ir infestacijos
Yra pranešimų apie infekcijų pasireiškimą ligoniams, kurių kaulų čiulpai prislopinti.

Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai)
Ūminė promielocitinė leukemija.
Dažnai: antrinė leukemija dėl onkologinės chemoterapijos*.

* Antrinės leukemijos pasireiškimo pavojus ligoniams, sergantiems kamieninių ląstelių navikais, po gydymo etopozidu yra apie 1 %. Šiai leukemijai būdingas palyginti trumpas slaptasis periodas (vidutiniškai 35 mėnesiai), monocitinis arba mielomonocitinis potipis pagal FAB klasifikaciją, 11q23 chromosomos pokyčiai maždaug 50 % atvejų ir geras atsakas į chemoterapiją. Bendroji kumuliacinė dozė (etopozido > 2 g/m2) yra susijusi su didesne rizika.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai dažni: mielosupresija*, leukopenija, trombocitopenija, anemija.

* Mielosupresija yra dozę ribojantis reiškinys; mažiausias granulocitų skaičius būna praėjus 5–15 dienų po vaisto infuzijos, mažiausias trombocitų skaičius – praėjus 9–16 dienų po vaisto infuzijos. Kaulų čiulpų funkcija paprastai atsistato iki 21 dienos. Pranešimų apie kumuliacinį toksiškumą negauta. Pranešta apie mirtinus mielosupresijos atvejus.

Imuninės sistemos sutrikimai
Dažni: į anafilaksiją panaši reakcija*.
Reti: padidėjusio jautrumo reakcija, kurią sukelia benzilo alkoholis.

* Yra pranešimų apie reakciją, panašią į anafilaksiją, pasireiškiančią karščiavimu, karščio pylimu, tachikardija, bronchų spazmu ir kraujospūdžio sumažėjimu (dažnis – 0,7–2 %), taip pat apnėją, praeinančią nutraukus etopozido infuziją, bei kraujospūdžio padidėjimą. Į anafilaksiją panaši reakcija gali įvykti po pirmosios etopozido infuzijos į veną. Pranešama, kad vaikams, kuriems vaisto skiriama daugiau negu rekomenduojama, į anafilaksiją panaši reakcija pasitaiko dažniau.
Taip pat pasitaiko paraudimas, veido ir liežuvio patinimas, kosulys, prakaitavimas, cianozė, traukuliai, gerklų spazmas ir hipertenzija. Kraujospūdis paprastai sunormalėja per keletą valandų po vaisto infuzijos nutraukimo.

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: anoreksija.
Reti: hiperurikemija dėl greito piktybinių ląstelių irimo.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: centrinės nervų sistemos sutrikimai (nuovargis, mieguistumas).
Nedažni: periferinė neuropatija.
Reti: insultas, parestezija, regos nervo uždegimas, skonio sutrikimai.

Akių sutrikimai
Reti: grįžtamas regos sutrikimas, laikinas žievinis aklumas.

Širdies sutrikimai
Nedažni: aritmija, miokardo infarktas, cianozė.

Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: kraujospūdžio sumažėjimas*, kraujavimas (kai yra didelio laipsnio mielosupresija).
Reti: flebitas.

* Pagal pranešimus, laikinas kraujospūdžio sumažėjimas po greitos vaisto infuzijos į veną pasitaiko 1–2 % ligonių. Jis nebūna susijęs su toksiniu poveikiu širdžiai ar elektrokardiografiniais pokyčiais. Kad nepasireikštų šis retas sutrikimas, rekomenduojama etopozidą lašinti į veną lėtai – 30–60 minučių. Kraujospūdis paprastai sunormalėja nutraukus vaisto infuziją ir gydant palaikomosiomis priemonėmis. Pradedant infuziją iš naujo, ją reikia daryti lėčiau.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Nedažni: bronchų spazmas, kosulys, gerklų spazmas.
Reti: kvėpavimo sustojimas, intersticinis pneumonitas, plaučių fibrozė.

Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: pykinimas, vėmimas.
Dažni: pilvo skausmas, viduriavimas, stomatitas.
Nedažni: ezofagitas.
Reti: vidurių užkietėjimas, rijimo sutrikimai, disfagija.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: kepenų disfunkcija.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai dažni: laikina alopecija (kartais progresuojanti iki visiško nuplikimo).
Nedažni: išbėrimas, dilgėlinė, pigmentacija, niežulys.
Labai reti: toksinė epidermio nekrolizė, plaštakų ir pėdų sindromas.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nustatyta, kad kepenyse ir inkstuose susidaro didelė etopozido koncentracija, todėl sutrikus šių organų veiklai preparatas gali kauptis.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažni: gleivinės uždegimas.
Reti: astenija.

Tyrimai
Dažni: bilirubino, ASAT, šarminės fosfatazės koncentracijos padidėjimas.

Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Labai reti: spinduliuotės poveikio atgaminimo reakcija (dermatitas).

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI ETOPOSIDE-TEVA

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.

Preparato, 5 ( gliukozės ar 0,9 ( natrio chlorido tirpalu praskiesto tiek, kad koncentracija būtų 0,2 mg/ml, tinkamumo laikas, laikant ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje, yra 120 val.
Praskiestą tirpalą laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Negalima užšaldyti.

Ant buteliuko nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, ETOPOSIDE-TEVA vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

ETOPOSIDE-TEVA sudėtis

Veiklioji medžiaga yra etopozidas. Viename mililitre koncentrato yra 20 mg etopozido.
Pagalbinės medžiagos yra citrinų rūgštis, polisorbatas 80, etanolis, makrogolis 300.

ETOPOSIDE-TEVA išvaizda ir kiekis pakuotėje

Koncentratas infuziniam tirpalui. Gelsvas, skaidrus, šiek tiek klampus skystis. Stiklinis buteliukas, kuriame yra 5 ml koncentrato infuziniam tirpalui.

Rinkodaros teisės turėtojas
Teva Pharma B.V.
Computerweg 10
3542 DR Utrecht
Nyderlandai

Gamintojas
Pharmachemie B.V.
P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem
Nyderlandai

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB „Sicor Biotech”,
Kęstučio g. 59/ Lenktoji g. 27
LT-08124 Vilnius
Tel.: +370 5 2113500
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-12-19

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7